شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 2 خرداد 1397   10:27:43
مناطق عملیات انتقال گاز
11:451395/10/13 دوشنبه
مدیر منطقه یک عملیات انتقال گاز خبر داد
احداث و راه اندازی ایستگاه حفاظت کاتدی در منطقه

در راستای خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS ) و همچنین سیستم مدیریت انرژی در مقوله مدیریت و کنترل بهینه مصرف انرژی و استفاده از تکنولوژی و فن آوری های نوین و با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ و صیانت از سرمایه های ملی و صرفه جویی اقتصادی در سال اقتصاد مقاومتی، با همت مجموعه معاونت عملیات خط لوله، ایستگاه حفاظت کاتدی جدیدی بر روی خط لوله 22 اینچ هفت تپه نصب و راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس بلالی، مدیر منطقه یک عملیات انتقال گاز با بیان این مطلب، اظهار داشت: با توجه به افت فشار پتانسیل در برخی از نقاط خط لوله 22 اینچ هفت تپه و موانع موجود، به منظور تحصیل اراضی در آن محدوده، کارشناسان فنی اداره تعمیرات برق و کنترل خوردگی با لحاظ نمودن کلیه جوانب و پس از بررسی های فنی لازم و مطالعه و امکان سنجی، طراحی و نصب ایستگاه جدید حفاظت کاتدیک خط لوله فوق را در دستور کار خود قرار دادند .
بلالی افزود: از مزایای ایستگاه جدید که در بهینه نمودن و افزایش پتانسیل خط مذکور نقش مؤثری دارند، می توان به چهار مورد اشاره نمود که در این ایستگاه بجای استفاده از آندهای مرسوم، از لوله های مستعمل استفاده شد که این کار با توجه به مقاومت کم زمین و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در این منطقه صورت گرفت و صرفه جویی 35 میلیون تومانی را به همراه داشت .
وی گفت: از مزایای دیگر این عملیات، می توان به این نکته اشاره کرد که برای نخستین بار است که در سطح منطقه، از دو نقطه، تزریق با فاصله مناسب در یک ایستگاه حفاظت کاتدیک صورت پذیرفت که با انجام این کار، امکان استفاده از دو ترانس رکتیفایر بصورت همزمان و موازی بجای استفاده از یک ترانس رکتیفایر با ظرفیت زیاد به وجود آمد.
بلالی در ادامه افزود: یکی دیگر از مزایای این کار، استفاده از دو ترانس رکتیفایر با ظرفیت پایین بجای یک ترانس با ظرفیت بالا است که موجب افزایش زمان بهره برداری از ایستگاه حفاظت کاتدی گردیده و در صورت خراب شدن یکی از ترانس ها، ترانس دوم همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
مدیر منطقه یک عملیات انتقال گاز از مزایای دیگر این عملیات را احداث نقاط تزریق جداگانه روی خطوط خماسی و دهخدا بصورت رزرو عنوان کرد که در صورت از سرویس خارج شدن ایستگاه های اصلی خطوط مذکور، می توان از این نقاط جهت حفاظت کاتدی آنها استفاده کرد.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما