شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 2 خرداد 1397   10:26:57
مناطق عملیات انتقال گاز
11:491395/9/28 يكشنبه
به همت کارکنان معاونت عملیات خطوط لوله منطقه پنج عملیات انتقال گاز صورت پذیرفت
بهینه سازی سامانه خودکار عملگر شیرهای بین راهی خط لوله هشتم سراسری

با تلاش کارکنان معاونت عملیات خطوط لوله منطقه پنج عملیات انتقال گاز، سامانه خودکار عملگر شیرهای بین راهی خط لوله گاز هشتم سراسری ، بهینه سازی شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، ولی اله فرخی، مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز، با اعلام این خبر افزود: شرکت سازنده محدوده فشار عملیاتی، شیرهای فوق را بین0.5   تا bar 1.5  در نظر گرفته بود که در حین عملیات جاری، ایستگاه تقویت فشار نزدیک به آن، منجر به عملکرد نامطلوب و بسته شدن آن می شد؛ از این رو برای رفع مشکل، طراحی جدید، سامانه خودکار این شیرها بر اساس  0.5 تا3 bar   مد نظر قرار داد.
وی با اشاره به مشکل عملکرد این نوع شیرها، تصریح کرد: عمده مشکل این نوع شیرها، در زمان توقف اضطراری تاسیسات، تقویت فشار گاز خط لوله هشتم بود که بر اثر تغییرات فشار خط بسته می شدند. در این راستا، با هماهنگی با مهندسی ستاد انتقال گاز، تغییر طراحی از سوی همکاران شیرهای خودکار ستاد منطقه انجام و نتیجه بر روی یک شیر خط لوله هشتم اجرا شد.
به گفته فرخی، این شیر در فاصله 18 کیلومتری بعد از تاسیسات تقویت فشار جهرم قرار داشت و در زمان راه اندازی ایستگاه جدید، بطور دائم بسته می شد که این بهینه سازی اجرا و دامنه عملکرد آن به وسیله دستگاه  LBV Tester تنظیم و تایید شد.
این مقام مسئول ضمن تقدیر و سپاس از تلاش های معاونت عملیات خطوط لوله، گفت: با اجرای بهینه سازی این نوع شیرهای خودکار، ضمن جلوگیری از بسته شدن نابهنگام شیر در هنگام تغییر فشارهای معمول، ضریب اطمینان از عملکرد آنها در زمان شکستگی خط لوله نیز توسط دستگاه  (LBV Tester) آزمایش شد.
شایان ذکر است منطقه پنج عملیات انتقال گاز با برخورداری از حدود 4500 کیلومتر خطوط لوله فشار قوی و 14 تاسیسات تقویت فشار گاز، شامل بیش از 1700 مگاوات یونیت، وظیفه انتقال حدود 70 درصد گاز تولیدی کشور را در گستره ای به وسعت استان  فارس و بخش هایی  ازاستان های کهگیلویه و بویر احمد،  بوشهر و یزد را عهده دار است.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما