شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 2 خرداد 1397   10:16:26
17:501396/1/30 چهارشنبه
مهندس عراقی در اختتامیه هم اندیشی مدیران عامل شرکت های گاز استانی عنوان کرد:
رویکرد معنوی؛ مدیریت جدید سازمان های پیشرو در دنیای کنونی

امروز در دنیا از نوع جدیدی از مدیریت به نام  Spiritual Quotient)SQ) یا هوش معنوی استفاده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه هم اندیشی مدیران عامل شرکت های گاز استانی که در شهر اهواز برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق، اظهار کرد: ما و کارکنان‌مان همگی باید در هر کاری که انجام می‌دهیم، تخصص داشته باشیم و از اصل شایسته سالاری استفاده کنیم تا موجب افزایش روحیه و انگیزه در کارکنان شویم؛ چراکه اگر فردی که شایسته است و ارشدیت و مرشدیت را رعایت می‌کند و خارج از مباحث وابستگی های گروهی و سیاسی و .... است، مدیریت را برعهده گیرد، قطعاً موفق خواهد بود و باعث از بین بردن انگیزه دیگران هم نمی شود.


وی در ادامه سخنانش افزود: برای ایجاد فرآیند خلاقیت و تفکر نو بایستی ذهن همگرا داشت؛ ذهنی که بتواند یک مساله را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهد.


مهندس عراقی با اشاره به این که مفهوم تخصص در کارها، تسلط به دیگر شرایط محیطی سازمان، مراحل اجرایی و فعالیت‌های مختلف شرکت است، اظهار داشت: این مسأله، یعنی تسلط به محیط تنها با همراهی ذهن تخصصی قابل اتفاق است و در نهایت، ذهن خلاق به این دو بخش کمک می کند و باعث ایجاد خلاقیت، نوآوری و تغییر در فرآیندها با استفاده از ذهن تخصصی و هم‌گرا خواهد شد.


معاون وزیر نفت با بیان اینکه در کنار همه این مباحث، احترام به دیگر انسان ها نیز مورد نیاز است و با ذهن احترام‌گذار است که انسان‌ها بزرگ خواهند شد، تصریح کرد: با جمع این اذهان، ذهن اخلاق‌مدار تکمیل‌کننده نهایی است که آن پایبندی به اخلاق و منش‌های اجتماعی است و در یک سازمان برند، یک نفر بایستی همه این ذهن‌ها را در کنار هم داشته باشد.


به گفته مهندس عراقی، مدیر شایسته، مدیری است که باید دو رابطه خوب برای ارتقای سازمان خود داشته باشد که یکی از آن‌ها ارتباط مناسب با بیرون از سازمان و بخش‌های مختلف جامعه و دومین ارتباط، ارتباط مناسب با بدنه سازمان است.


وی در ادامه به تشریح IQ، EQ، PQ و SQ به‌عنوان ویژگی‌های انسان کامل و مدیری خوب در دنیای کنونی پرداخت و یادآور شد: PQ (Physical Quotient) یا هوش فیزیکی که از دو بخش اول مهم‌تر و به عبارتی همان مفهوم عقل سالم در بدن سالم است، از ویژگی‌های یک مدیر خوب در سازمان محسوب می‌شود؛ چراکه سلامت جسم و متناسب بودن آن، به انجام مناسب کار کمک می‌کند و جامعه را در نهایت، بهتر به پیش می‌برد.


مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود در این باره گفت: در IQ باید سازمان فرآیند پاسخگویی را اصلاح کرده و سرعت بخشد، در EQ باید منطق رابطه سازمان خود با دیگران را با شناخت احساسات و هوش هیجانی ارتقا دهد، در PQ باید سازمان‌های همراه چالاک و باهوشی ایجاد کند و در SQ باید هر یک از مدیران بتوانند فردی قابل اعتماد، امین، الگو، ورزشکار، معتقد و برند را بوجود بیاورند.


به گفته وی، چنانچه این چند محور در سازمان پیاده و اجرایی شود، سازمان هم به برندشدن نزدیک‌تر می‌شود و هم در مرحله چهارم که
Spiritual Quotient)SQ) یا حس معنوی به معنای انجام کار با جدیت و علاقه قلبی بیشتر است، فرد مفهوم لذت بردن از انجام کار را درک خواهد کرد.


به باور مهندس عراقی، مدیر موفق مدیری است که علاوه بر این ویژگی ها، مدل و الگوی مربی موفق و مشوقی توانا نیز باشد.


معاون وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: تمام این کارها در حالی بایستی انجام ‌شود که ما در آغاز نیمه دوم فعالیت‌های خود باید بتوانیم از فعالیت‌های کمی به سمت فعالیت‌های کیفی برویم. در واقع، تغییر در روند فعالیت‌ها، ایجاد نوآوری و خلاقیت در کارها و خدمات‌دهی به مردم یکی از این مسایل است. هم از این روست که باید در سال 96 در سازمان هم به بلوغ و هم به نبوغ فکر و سپس روی آن کار کرد.


مهندس عراقی در ادامه افزود: در سال 95، همه کارکنان شرکت در ستاد، شرکت های تابعه و همه بخش ها فعالیت های بسیار خوبی انجام دادند. سالی بسیارسخت اما در عین حال بسیار خوب بود، بحران هایی که داشتیم شامل بحران در ابتدای زمستان، مشکل گاز در مازندران با وجود بهره‌مندی از گاز ترکمنستان، مدیریت بهینه بحران در اواسط زمستان و در اوج سرما به رغم قطع گاز از سوی ترکمنستان که در نوع خود بی‌نظیر بود، مشکلاتی که در سه فاز پارس جنوبی بوجود آمد، گازرسانی به بیش از 9 هزار روستای کشور با وجود مشکلات مختلف مالی و ...، نشان داد که در سال 95 فعالیت های بسیار چشمگیری انجام شده است.


حضور رئیس جمهور محترم در مراسم 50 سالگی گاز، مراسم گاز رسانی به زاهدان و همچنین افتتاح 5 فاز پارس جنوبی  در  چند روز گذشته، چشم‌انداز روشنی از آینده شرکت گاز را نشان می‌دهد، به ویژه زمانی که در مراسم گازرسانی به زاهدان می‌گویند: «یکی از بهترین روزهای زندگی من روزی بود که گازرسانی به زاهدان را انجام دادیم» این همه نشان از آن دارد که نقش شرکت گاز در مجموعه کلان کشور بسیار مهم و حیاتی است.


وی در خاتمه خاطرنشان کرد: ما باید قدردان لطف و توفیقی که خداوند در این زمان به ما داده که به عنوان مدیر مجموعه‌ای کارآمد و سازمانی خوب به مردم خدمت کنیم، باشیم.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما