شعار سال 97-1
 
  
پنجشنبه 25 مرداد 1397   17:07:21
15:351397/2/23 يكشنبه
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران:
توسعه گازرسانی به صنایع؛ برنامه اصلی شرکت ملی گاز ایران

براساس برنامه از پیش تدوین‌شده تا سال 1404، شرکت ملی گاز ایران باید به یکی از 3 شرکت برتر در خاورمیانه  با استانداردهای جهانی تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید و قدیم شرکت گاز استان گلستان که با حضور محمود ربیعی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، مدیران دستگاه‌های اجرایی، نظامی و انتظامی، اعضای هیأت‌مدیره و جمعی از کارکنان گاز استان گلستان در محل سالن اجتماعات شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: تقاضای انرژی در دنیا طی سال گذشته نسبت به سال قبل‌ از آن، 2.3 درصد افزایش یافت و از معادل 14 هزار و 50 میلیون بشکه نفت خام هم فراتر رفت.

وی با بیان اینکه 70 درصد تقاضای انرژی در دنیا مربوط به سوخت نفت، گاز و زغال‌سنگ است، گفت: از این میزان 22 درصد سهم گاز است که تا سال 2040 این میزان به 26 درصد افزایش خواهد یافت.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به شرایط منابع گازی در کشور بیان داشت: از نظر وضعیت منابع و ذخایر گازی، ایران با 34 تریلیون مترمکعب گاز، در رتبه نخست قرار دارد.

وی گفت: این میزان ذخایر گازی و توسعه گازرسانی کار را به جایی رسانده که یک‌هزار و 115 شهر و 25 هزار و 900 روستا در کشور از نعمت گاز برخوردار شده‌اند.

مؤمنی افزود: تعداد مشترکین گاز در کشور بالغ بر 22 میلیون مشترک بوده و سهم گاز هم در سبد انرژی کشور به بیش از 70 درصد رسیده است.

وی با بیان این که ایران با وجود اینکه رتبه نخست در ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد، اما از نظر میزان مصرف در دنیا رتبه سوم و در بخش ایجاد ارزش‌افزوده و بهره‌وری رتبه چهارم را داراست، گفت: البته در این راستا، اقدامات خوبی در سال‌های اخیر انجام شده اما از بُعد فنی و تکنولوژی و ساختاری، شاید نیاز به زمان داریم که به بهره‌وری مطلوب برسیم.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: 400 هزار کیلومتر شبکه و 38 هزار کیلومتر خط انتقال و بیش از 11 میلیون انشعاب در کشور وجود دارد که بحث نگهداری از این تأسیسات مسئله‌ای بسیار جدی است.

به گفته مؤمنی، در حال حاضر 82 درصد مردم در روستاهای گلستان از نعمت گاز برخوردار هستند که برنامه امسال شرکت ملی گاز ایران، برخورداری 90 درصدی مردم روستاهای گلستان از نعمت گاز است.

وی تاکید کرد : پارسال بیش از 2 هزار واحد صنعتی در کشور به سوخت گاز مجهز شدند و امسال برنامه داریم که 7 هزار واحد صنعتی دیگر را گازدار کنیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: توسعه گازرسانی به صنایع، برنامه اصلی شرکت ملی گاز ایران است و به جد این برنامه را دنبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در 5 هزار و 200 روستا و 54 شهر در کشور در حال عملیات گازرسانی هستیم و این در حالی است که 96 درصد شهرها و 82 درصد روستاهای کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی با اشاره به برنامه چشم‌انداز حوزه مدیریت گازرسانی و صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق گفت: برای صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم و در حال‌حاضر نیروگاه بغداد روزانه با 6 میلیون مترمکعب گاز که از طریق 2 خط انتقال که از نفت‌شهر و شلمچه به این کشور کشیده شده، کار می‌کند.

وی بیان داشت: به مسئولان این کشور اعلام کرده‌ایم که به روستاها، شهرها و صنایعی که در مسیر این دو خط انتقال قرار دارند، گازرسانی می‌کنیم که برای این کار نیاز به خدمات فنی و مهندسی و حضور پیمانکاران ایرانی دارند، ضمن آن که قرار شد ساختار شرکت گاز هم برای این کشور تدوین شود که این اتفاق رخ داد و قرار شد در سفر وزرای نفت دو کشور، تفاهم‌نامه‌ای به امضا برسد.




تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما