شعار سال 97-1
 
  
سه‌شنبه 1 خرداد 1397   18:47:15
15:391395/10/13 دوشنبه
سخنگوی وزارت امور خارجه:
مناقشه گازی بین شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز سیاسی نیست

قطع گاز وارداتی ترکمنستان به ایران از سوی آن کشور، تنها یک بحث فنی میان دو شرکت گاز ایران و ترکمنستان است.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نشست هفتگی خود با خبرنگاران سخن می گفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: ممانعت ترکمنستان از انتقال گاز به ایران، بحثی فنی میان شرکت ترکمن گاز ترکمنستان و شرکت ملی گاز ایران است که باید به صورت مرضی الطرفین، حل و فصل شود.
قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، گفت: در عین حال ما امیدواریم با درایت کامل با کشور همسایه خود به شکل مرضی الطرفین به تفاهم لازم برسیم و این همکاری ها میان دو کشور ادامه داشته باشد.
وی در ادامه، افزود: مذاکرات همانطور که در بیانیه شرکت گاز آمده است میان دو کشور ادامه دارد و ما هم امیدواریم این مذاکرات در فضای بهتری دنبال تا این مساله حل شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مناقشه گازی ترکمنستان و ایران و رفع این مساله با مذاکرات سیاسی اظهار داشت: بحث همکاری های ایران و ترکمنستان در حوزه گاز موضوع جدیدی نیست. این موضوع به سال 1375برمی گردد.
ما در سال 1385 به نقطه جدیدی در همکاری ها رسیدیم. ترکمن گاز، قیمت های خود را افزایش داد و ما تحت شرایطی این مساله را پذیرفتیم.
وی با بیان این که مذاکرات در دوران اخیر همچنان در جریان بود و چون این تصور هم قابل پیش بینی بود که نتوانیم به تفاهم برسیم، گفت: وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، تمهیدات لازم برای این مساله به لحاظ فنی را در نظر گرفته بودند.
قاسمی خاطرنشان کرد: میزان گاز دریافتی ما از ترکمنستان چندان قابل توجه نیست و حدود دو تا سه درصد نسبت به تولید داخلی است که با مقداری صرفه جویی، قابل جبران است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور همچنین با اشاره به روابط فیمابین، گفت: این موضوع را سیاسی نمی بینیم و نمی خواهم در این جایگاه و امروز، این بحث را از نگاه سیاسی و وزارت خارجه ببینم. این مساله تنها یک بحث فنی و مالی بین ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران است.
وی در ادامه، افزود: مذاکرات این دو شرکت در حال حاضر به این نتیجه منتهی شده که امید است با درایتی که وجود خواهد داشت، بتوانیم با ترکمنستان به تفاهم لازم برسیم و این نوع همکاری ها در مجموع همکاری های دو کشور تداوم داشته باشد.
قاسمی در پایان تصریح کرد: همانطور که شرکت گاز اعلام کرد، جای هیچ نگرانی در مورد مصرف کنندگان گاز وجود ندارد. امید است این مذاکرات در فضایی بهتر دنبال شود و بتوانیم این نوع همکاری ها را با توجه به تمام حقوق متعلق به خود دنبال کنیم و به هر روی، ترکمنستان باید به تعهدات خود در قرارداد مربوطه پایبند باشد.
كلمات كليدي : ترکمنستان
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما