صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

کارشناس ارشد بهداشت صنعتی شرکت ملی گاز ایران:

رعایت بهداشت فردی؛ عامل اصلی کنترل ویروس کرونا

اگر یک سری اقدامات پیشگیرانه که عامل اصلی آن همان رعایت بهداشت فردی است، رعایت شود، قطعاً می‌توانیم این بیماری را به نحو احسن کنترل کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، معصومه جزء کنعانی، کارشناس ارشد بهداشت صنعتی شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: کرونا از سری ویروس‌های عامل ایجاد سرماخوردگی و سال‌هاست که بین مردم شایع می‌باشد. ولی این کرونای جدید که سازمان بهداشت جهانی آن را «کوید ۱۹» (Covid 19) نامیده، هفتمین گروه از این ویروس است که سرمنشاء پیدایش آن از کشور چین بوده است.

وی ادامه داد: آگاهی نسبت به منشاء بیماری و چگونگی پیدایش آن، می‌تواند ما را در رعایت موارد پیشگیرانه بیشتر کمک کند، ضمن آن که باید بدانیم، نداشتن استرس کمک می‌کند تا سیستم ایمنی بدن بهتر و فعال‌تر کارکند، که این خود، یک راه مبارزه و یا پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

به گفته کنعانی، در سال‌های اخیر، چهار نمونه از این ویروس‌ها موجب سرماخوردگی شد که البته در این حد، شیوع نداشت. اما گروه پنجم از این ویروس یا همان «سارس» همانند این ویروس مشکل‌ساز شد که البته از چین شروع و طی ۴ ماه کنترل گردید. پس از آن، این ویروس و البته تقویت‌شده آن به عربستان و با نام «مرس» رسید که آن هم طی چند ماه، تحت کنترل درآمد.

کارشناس ارشد بهداشت صنعتی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: اکنون نیز حدود چند ماه است که این ویروس جدید که متأسفانه باز هم منشاء آن کشور چین است، شیوع پیدا کرده که البته تفاوتش با دیگر ویروس‌های کرونا در آن است که چون انتقال آن از انسان به انسان است، شیوع آن بسیار سریع‌تر ولی درصد کشندگی آن، خوشبختانه بسیار کمتر و حدود ۲ درصد است.

وی در ادامه، افزود: بنابراین باید توجه داشت که اصل کلیدی عدم ابتلا به این ویروس، همان رعایت بهداشت فردی است که در این زمینه، دو عامل اصلی باید بیشتر از بقیه، مد نظر قرار گیرد؛ اول، شست‌وشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون در طول روز، هر بار به مدت ۲۰ ثانیه و چنان‌چه آب در دسترس نبود، استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده با پایه الکل بین ۶۰ تا ۹۰ درصد و نکته بعدی، در خصوص سرفه کردن است که چنان‌چه همکاری به هر دلیل سرفه و به‌ویزه سرفه خشک دارد، حتماً از ماسک استفاده کند.

کنعانی سپس به دستورالعمل اجرایی که از سوی مرکز سلامت سازمان درمان و بهداشت صنعت نفت و اداره کل HSE وزارت نفت و نیز HSE شرکت ملی گاز ایران به شرکت‌های تابعه ابلاغ شده اشاره کرد و گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی؛ باید تا اطلاع ثانوی از برگزاری همایش، کنفرانس، سمینارها تا حد امکان و در موارد غیرضروری خودداری شود، در ورودی ساختمان‌ها، ادارات، تأسیسات و... از محلول‌های ضدعفونی دست استفاده شود، فضاهای عمومی اعم از محیط‌های کاری، آبدارخانه‌ها، نمازخانه‌ها، آسانسورها، سطوح میز، رایانه، تلفن، صندلی‌ها، خودپردازها، خودروهای حمل‌ونقل در نقلیه شرکت و... به‌طور منظم روزانه چند بار ضدعفونی شود، الزام استفاده کارکنان شاغل در آبدارخانه‌ها، رستوران‌ها، مراکز طبخ و توزیع از ماسک‌های یکبار مصرف و دستکش مخصوص، تا اطلاع ثانوی تا حد امکان همکاران از منزل غذای سبک بیاورند تا از آلودگی‌های احتمالی آشپزخانه‌ها مصون بمانند و ....

وی همچنین اظهار داشت: علاوه بر ابلاغ این دستورالعمل‌ها، کارگروه ویژه‌ای نیز در رابطه با پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا در وزارت نفت تشکیل شده و کمیته‌های سلامت نیز به صورت منظم در خصوص این موضوع، تشکیل جلسه می‌دهند که ازجمله مصوباتی که این کمیته داشته، می‌توان به ابلاغ تمامی دستورالعمل‌ها از داخل و خارج از وزارت نفت به شرکت‌های تابعه اشاره کرد.

کنعانی ادامه داد: در شرکت‌های پالایشی و مناطق انتقال گاز، همکاران طبق صلاحدید کمیته‌های سلامت خود، می‌توانند در زمینه سرو غذا، تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.

وی در خصوص همکارانی که زمینه بیماری دارند، خاطرنشان کرد: همچنین همکارانی که زمینه بیماری‌هایی نظیر؛ دیابت، بیماری قلبی، آسم و ... دارند و یا دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند، مصوبه‌ای از سوی سازمان درمان و بهداشت صنعت نفت ابلاغ شده که بر اساس آن، این افراد شناسایی شده و برای مشاوره باید به این سازمان مراجعه کنند، ضمن این که در صورت لزوم، می‌توانند مرخص استعلاجی بگیرند. این در حالی است که همکارانی که علایم سرماخوردگی مانند؛ سرفه، عطسه، تنگی نفس و یا ... دارند نیز می‌توانند برای ۴۸ ساعت از مرخصی استعلاجی و یا استحقاقی استفاده کنند، ولی پس از ۴۸ ساعت، برای بازگشت به کار، باید گواهی سلامت از مراکز سلامت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت داشته باشند.                     

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/12/07 - ١٦:٥٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1572