نسخه چاپي

فن بازار و استارتاپ؛ مکمل یکدیگر در توسعه و اقتصاد کشور و نمونه های آن در صنعت گاز

چند سالی است که کلمه فن‌بازار و استارتاپ در برخی از رسانه‌ها به گوش ما می‌رسد، به طوری که با کمی تحقیق در مورد این دو مقوله درمی‌یابیم که این دو مکمل یکدیگرند؛ چرا که استارتاپ (Startup) به معنی شرکت نوپایی است که معمولاً به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده، رشد سریعی دارد و در جهت تولید، راه حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یک نیاز در بازار ارایه می‌دهد. شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر حوزه‌ای ایجاد شوند، ولی اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر شکلی و به هر اندازه‌ای ایجاد شوند، ضمن آن که سرمایه‌گذارها به‌طور کلی به سمت آن دسته از شرکت‌های نوپایی جلب می‌شوند که نسبت به ریسک موجود، سود بالایی دارند و مقیاس‌پذیرتر هستند،  بنابراین هزینه راه‌اندازی کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوه بالایی برای برگرداندن سرمایه دارند. معمولاً یک شرکت نوپای موفق، قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جاافتاده دارد، یعنی می‌تواند با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینه رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی داشته باشد.

شرکت‌های نوپا برای رشد سریع خود نیاز به جذب سرمایه دارند و در این راه گزینه‌های مختلفی دارند. شرکت‌های دیگر یا افراد سرمایه‌گذار می‌توانند به شرکت‌های نوپا با تبادل پول نقد در برابر سهام کمک کنند تا فعالیت خود را شروع کنند. در عمل، خیلی از شرکت‌های نوپا از سوی بنیانگذارانشان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

وظیفه مهم در راه‌اندازی یک کسب‌وکار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم آن کسب‌وکار است. اگر ارزش یک شرکت بر اساس فناوری آن شرکت باشد، مهم است که بنیانگذاران از مالکیت معنوی ایده‌های خود حفاظت کنند.

... و اما فن‌بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات تکنولوژی است. در بازار فناوری، فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند. ضمن آن که به ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی نیز می‌پردازند.

در اصل، فن‌بازار در نقش یک واسطه حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان (دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع) و متقاضیان تکنولوژی (صنایع بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه‌گذاران و حتی دانشگاه‌ها) خواهد بود. با این تعریف می‌توان گفت فن‌بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی است.

در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی کنند. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشند.

در همین راستا یکی از فن‌بازارهایی که در کشور برای توسعه کسب و کار بیشتر فعالیت خود را چند سالی است آغاز کرده، فن بازار صنعت گاز است که به عنوان نخستین فن بازار تخصصی در کشور با همکاری «فن‌بازار ملی ایران» در فروردین ماه 96 با هدف شناسایی خلاءها و نیازهای صنعت گاز و رفع آن از طریق شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و همچنین کمک به مرتفع شدن مسیر تجاری سازی اختراعات ایجاد شده است.

این شرکت با برگزاری دو استارتاپ دمو در سال جاری توانسته چندین شرکت دانش‌بنیان در حوزه صنعت گاز را به سرمایه‌گذاران معرفی کند.

گزارش دومین استارتاپ دموی صنعت گاز را که روز شنبه 28 مهر ماه سال 97 در شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، از زبان خبرنگار این شرکت، با هم پی می‌گیریم.

                             *****************************************

وظیفه تسهیل‌گری و تنظیم‌گری شرکت ملی گاز ایران

فن بازارتخصصی صنعت گاز نخستین فن بازار تخصصی کشور است که ما به‌عنوان یک شرکت دولتی و حاکمیتی تلاش داریم وظیفه تسهیل‌گری و تنظیم‌گری خود را به نحو احسن د این زمینه به انجام برسانیم.

سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان نخستین سخنران این مراسم، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این امر بدین معنی است که باید نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم.

به گفته پاک‌سرشت، فضای کسب و کار در کشور وارد عرصه‌های جدیدی شده و طبیعتاً ورود به یک فضای کسب و کار جدید نیازمند انجام وظیفه بازیگران و ذی‌نفعان مختلفی است که در این عرصه وجود دارند.

وی افزود: دولت‌ها قابلیت پاسخگویی به تمامی انتظارات ایجادشده در بخش اشتغال در کشور را ندارند، از این رو ما نیازمند به خدمات و  محصولات بیشتر برای ایجاد اشتغال بیشتر هستیم.

پاک‌سرشت با بیان اینکه فضای کسب و کار نیازمند توجهی ویژه است، بیان داشت: برای ورود به این عرصه، نیازمند ذی‌نفعان و بازیگران مهم و مختلفی هستیم و یکی از این عرصه‌های مهم و مختلف، عرصه فن‌آوری است که با افزایش نیازهای فن‌آورانه در کشور و روند رو به رشد و توسعه علمی و توجه به تأمین این نیازهای فن‌آورانه، خوشبختانه به سمت بهره‌گیری از توان داخلی پیش می‌رویم.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه فن‌بازار برگرفته از بازار فن‌آوری است و سعی و سیاست بر این است که این فضای مناسب در کشور ایجاد شود، تصریح کرد: اگر چه امروز در فن‌بازار تخصصی صنعت گاز، نگاه ما به تأمین نیازهای فن‌آورانه این صنعت است، اما یک نگاه بسیار مهم دیگر هم به این موضوع داریم که آن، تمرین کردن و آماده شدن بازیگران و ذی‌نفعان مختلف برای ورود به این عرصه است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در تشریح نقش حاکمیتی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: ما اگر چه سعی می‌کنیم در قالب چنین رویدادهایی، نیازهای فن‌آورانه این صنعت را تأمین کنیم، اما در واقع در کنار دستیابی به این مهم، تمرین می‌کنیم  تا بتوانیم به عنوان بازیگری تأثیرگذار در چارچوب وظایف حاکمیتی، سایر ذی‌نفعان را نیز در این بازار و عرصه کنار یکدیگر قرار دهیم.

به گفته وی، حاکمیت به عنوان تنظیم‌گر باید سعی کند که این فضای مناسب را ایجاد کند و استارتاپ دموی صنعت گاز، یکی از رویدادهایی است که با این هدف طراحی شده است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: بخش عمده ای از  توان علمی و  فن‌آورانه کشور در شرکت‌های کوچک و نوپا شکل می‌گیرد؛ از این رو باید فضایی را برای عملیاتی کردن این توان به محصول ایجاد کنیم و شرکت ملی گاز ایران این افتخار را دارد که در این کار ورود و برای اینکه بتواند فضای کسب و کار را ایجاد کند، فرهنگ‌سازی کرده و خودش نیز یک بازیگر مؤثر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران بخشی از وظایفش در حوزه‌های عملیاتی است، گفت: سعی داریم که با تامین این نیازهای فن‌آورانه  بخشی از این نیازها را تامین کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این راستا تلاش‌های خوبی طی یک سال گذشته در قالب تورهای مختلف برای آشنایی شرکت‌های کوچک با نیازهای صنعت گاز برنامه‌ریزی و اجرا شد و زمینه مساعد و مناسبی برای تبادل آرا بین متقاضیان و عرضه‌کنندگان کالا و محصولات شکل گرفت.

پاک سرشت با بیان اینکه سعی می کنیم برای این کسب و کار بازیگران دیگری را هم ایجاد کنیم عنوان کرد: به عنوان مثال در قالب فن بازار دو کارگزار رسمی شکل گرفته که کار آن‌ها ایجاد ارتبط موثر بین متقاضیان و عرضه‌کنندگان است. ضمن اینکه بایستی دیگر ذی‌نفعان مانند سرمایه‌گذاران که بازیگران اصلی این بازار هستند را نیز در کنار خود داشته باشیم.

صنعت گاز، صنعتی پیشرو در صحنه جهانی

موضوعات جدیدی در چند سال اخیر در حوزه علم فن‌آوری در کشور مانند شرکت‌های دانش‌بنیان و توانمندی‌های این شرکت‌ها مطرح شده که استفاده از این ظرفیت‌ها در زمانی که محدودیت‌هایی در کشور بوجود می‌آید، خود را بهتر نشان می‌دهد.

در ادامه، حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری پردیس با این جملات آغاز سخن کرد و با اشاره به سابقه 10 ساله این مجموعه با شرکت ملی گاز ایران، بیان داشت: این همکاری موجب شد، فضاهای جدیدی در این حوزه بوجود بیاید و اقداماتی از قبیل شناسایی نیازهای این صنعت صورت پذیرد که در کنار آن، ما نیز کمک‌هایی را در حد توان‌مان انجام دهیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: فن‌بازار ملی ایران که 13 سال از تأسیس آن می‌گذرد، با ایجاد 18 فن‌بازار منطقه‌ای و چند فن‌بازار تخصصی، من‌جمله نخستین فن‌بازار تخصصی که فن‌بازار تخصصی گاز است، تلاش می‌کند که به صنایع اولویت‌دار نقشه جامع علمی کشور ورود کند، از این رو صنعت گاز و نفت و بعضی صنایع دیگر، جزو صنایع اولویت‌دار رده «الف» کشور قرار دارند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در صحنه جهانی، صنعت گاز صنعت بسیار پیشرویی است و با توجه به ذخایر بسیار زیاد کشور ما ایران از این نعمت الهی، می‌توان از مزایای بزرگی که این صنعت دارد، استفاده کرد.

وی بیان کرد: فن بازار تخصصی صنعت گاز از یک نیاز نشأت و در فرصت نسبتاً کوتاهی نیز شکل گرفت و تیم بسیار باانگیزه و علاقه‌مندی روی این کار مهم تمرکز کردند، به‌گونه‌ای که به باور ما، این کار می‌تواند قابل توسعه در مابقی اجزای تخصصی وزارت نفت هم باشد.

وی در ادامه گفت: موضوع جدیدی که می‌تواند مطرح باشد، عکس مدلی است که ما اکنون، حاضر به انجام آن هستیم، در واقع، می‌توانیم رویدادی داشته باشیم که تقاضاها به فن‌آوران عرضه شوند؛ بدین معنا که نیازهایی وجود دارد که این نیازها می‌توانند از طریق شرکت‌های صنعتی و شرکت‌هایی که در حال حاضر، مجتمع بزرگ صنعت گاز را مدیریت می‌کنند، مطرح شود؛ شاید این بخش، جزو ظرفیت‌هایی باشد که می‌تواند به فن‌آوران عرضه شود.

صابری تصریح کرد: با این ظرفیت‌های بزرگی که در کشور داریم و نیروهای انسانی بسیار توانمند و هوشمندی که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توان با عرضه تقاضاها به این نیروها، ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کرد که فن‌بازار تخصصی صنعت گاز آن را هدف‌گذاری کرده است.

شایان ذکر است از زمان انتشار فراخوان در دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه‌ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا 13 مهرماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز دریافت شد که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 11 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند، ضمن آن که از این 11 طرح، 7 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و 4 طرح از سوی شرکت‌های غیر دانش‌بنیان ارائه شده است.

در پایان این نشست، پاک‌سرشت از ۴ بازیگر اصلی این رویداد مهم سخن گفت و یادآور شد: ارایه‌دهندگان طرح، سرمایه‌گذاران (هم پول و هم تقاضا)، نهادهای واسط (بروکرها) و نهادهای فن‌بازار به‌عنوان ۴ بازیگر اصلی در این استارتاپ دمو شرکت کرده‌اند و ما تلاش داریم تا با نقش حاکمیتی خود، هرچه بیشتر در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخل، گام برداریم.

۱- شرکت آتیه پردازان شریف (زنود)

ایده: آندهای اکسید فلزی مختلط یا آندهای (Mixed Metal Oxide) MMO برای استفاده در محیط‌های کلردار شامل پوشش ترکیب اکسیدهای فلزات گرانبها (همچون ایریدویم، تانتالیوم، روبیدیوم و تیتانیوم) بر روی زیرلایه تیتانیوم هستند. این آندها به علت ویژگی‌های منحصر به فرد؛ از جمله طول عمر بالا، وزن پایین و جریان خروجی بالا، کاربرد وسیعی در صنایع پیدا کرده‌اند.

یکی ازاین کاربردها در حوزه مسأله خوردگی فلزات است. مسأله خوردگی فلزات در مورد تجهیزات صنعتی که در تماس با خاک و آب هستند، موجب تحمیل هزینه‌های سنگین می‌شوند و لازم است تمهیدات لازم جهت کنترل خوردگی صورت گیرد. یکی از مؤثرترین روش‌های کنترل خوردگی، حفاظت کاتدیک است. آندهای MMO جدیدترین نوع آندهای مورد استفاده در سیستم‌های حفاظت کاتدیک با اعمال جریان هستند.

۲- شرکت مشاوران توسعه آینده

ایده: شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ گاز دارای ضریب خلق دانش بسیار بالایی از سوی پرسنل هستند که متأسفانه در اکثر مواقع، این دانش‌ها در هیچ نرم‌افزار یا بانک دانشی منسجمی ثبت و بازیابی نمی شود.

از سوی دیگر، این سازمان‌ها به شدت نیازمند یک شبکه ارتباطی درون سازمانی برای همکاری دانشی بین اعضای رسمی و وابسته هستند، اما هیچ ساز و کار شبکه دانشی در آن‌ها وجود ندارد. براساس همین ضرورت و با توجه به محدودیت تخصیص هزینه، طرح مدیریت دانش به عنوان (KMAAS) برای شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ (SMEs & LSOs) صنعت گاز ایران ارایه شده است.

۳- شرکت پالا فناوران آپادانا (پالاکو)

ایده: معیوب شدن قطعات استراتژیک و نبود دانش لازم برای تعمیر آن‌ها، همواره از مشکلات بزرگ صنایع کشور بوده است. روش‌های بازسازی موجود از جمله فرآیندهای جوشکاری مرسوم و فرآیندهای پوشش‌دهی هرچند در برخی موارد کارآمد خواهند بود، اما کارایی و کیفیت اجرایی قابل توجهی را نیز به همراه دارد.

اساس فناوری روکش‌کاری لیزری به این ترتیب است که آلیاژ مخصوص روکش‌کاری توسط یک پرتوی لیزری ذوب و آزادانه پخش  و روی زمینه منجمد می‌شود. اشعه لیزر، همچنین موجب ذوب لایه نازکی از زمینه شده که با فلز جوش مایع ترکیب و پیوند متالوژیکی قوی ایجاد می‌کند.

۴- شرکت تجهیزات ارگ پارسیان (تاپکو)

ایده: کمپرسورهای سانتریفوژ بر اساس استاندارد API617

فن و بلوئر سانتریفوژ بر اساس استاندارد  API673

توربواکسپندر بر اساس استاندارد API617

۵- شرکت کیمیا صنعت آترون

ایده: شرکت کیمیا صنعت آترون با بدست آوردن دانش فنی کاملاً بومی، موفق به ساخت پکیج تخریب مولکولی پیشرفته (AMD) جهت تصفیه کاستیک مستعمل (Spent Caustic) برای نخستین بار در ایران شده است. کاستیک مستعمل، یکی از آلاینده‌ترین پساب‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که متأسفانه به دلیل نبود دانش فنی تصفیه آن در کشور، هیچ‌گونه عملیات تصفیه بر روی آن انجام نمی‌شود و به بزرگ‌ترین دغدغه محیط زیستی پالایشگاه‌های گازی بالاخص و برخی پالایشگاهنفت صنایع پتروشیمی تبدیل شده است. خوشبختانه توانایی این فناوری با انجام راه اندازی پایلوت در یکی از پالایشگاه های گاز پارس جنوبی و رسیدن به راندمان 97 درصد در کاهشCOD، 100 درصدکاهش سولفاید، 100 درصد کاهش رنگ و بو و 75 درصد کاهش املاح پساب با اخذ تاییدیه از مجموعه پارس جنوبی محقق شده است. با اجرای این پروژه مشکل آلودگی پساب ناشی از جریان کاستیک مستعمل (Spent Caustic) رفع خواهد شد.

6-شرکت تدبیرگران سامانه های انرژی

ایده: ماشین های دوار از قبیل توربین ها، کمپرسورها رکن اکثر صنایع نفت، گاز و نیروگاهی است، این ماشین ها گران قیمت بوده و نگهداری آن ها پر اهمیت و خرابی آن ها منجر به کاهش شدیدتولید و ضرر اقتصادی می شود. سامانه های پایشوضعیت و ارتعاشات ماشین های دوار بر اساس استاندارد API670 نه تنها از نظر ایمنی الزامی می باشد، از نظر کاهش هزینه های نگهداری و تداوم تولید نیز توجیه اقتصادی دارند. سامانه TVM3500 مشابه محصول BN3500E منطبق بر فناوری های روز دنیا دارای مزیت قیمتی و خدماتی پشتیبانی و گارانتی بوده، طراحی آن بر اساس استاندارد API670 و با افزایش ایمنی، افزایش قابلیت دسترسی Availability و کاهش هزینه های نگهداری برای صنعت ایجاد ارزش می کند. این سامانه مجهز به یک نرم افزار مانیتورینگ، اخذ و پردازش داده ها، عیب یابی و آرشیو بسیار پیشرفته است.

7- شرکت بهتاروغن روان پاسارگاد

ایده: هدف از این ایده جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی گوگردی که از سوی گاز های فلر بوجود می آید و همچنین جلوگیری از سوختن حدود300 میلیون متر مکعب گازدر سال در کشور عزیزمان که این خود گواه مناسبی برای توجیح ایده مربوطه است.

الف)- راکتور سولفورزدایی از گازکه قابلیت عملکرد در دما و فشار محیط واکنش انجام می دهد که این خود از نظر هزینه تجهیزات اولیه ( سرمایه در گردش) بسیار مقرون به صرفه و ارزان است.

ب)- فیلترپرس در راکتور فوق آلودگی گوگردی تبدیل به نمک های پایه سولفیدی در اندازه نانو می شود که وظیفه این واحد، جداسازی سولفیدها و برگرداندن کاتالیست مایع به واحد راکتور است. همچنین سولفید را برای ارائه به بازار آماده می کند.

 8- شرکت سپنتا الکترونیک طبرستان

ایده: شرکت مهندسی دانش بنیان سپنتا الکترونیک طبرستان به عنوان یک مجموعه دانش بنیان تحقیقاتی، تولیدی و اجرایی است که با حفظ ماهیت علمی و تحقیقاتی خود و بکارگیری تکنولوژی های روز دنیا، محصولات کاربردی نوآورانه خود را در صنعت الکترونیک و الکترونیک - قدرت عرضه می کند. طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ شعله مخصوص توربین های گازی برای نخستین بار در کشورما حصل فعالیت های آن است. فعالیت اصلی شرکت ارائه سیستم ها و زیر سیستم های الکترونیک، الکترونیک - قدرت، الکترونیک- دیجیتال و نرم افزارهای کامپیوتری است. بکارگیری علم و فناوری های نوین و حرکت همگام با مراکز علمی پیش رو در سطح جهان لازمه رسیدن به هدف مذکور است که این شرکت به پشتوانه همکاران خود در اجرای آن مصمم است.

تولید محصولات با کیفیت عالی و خدمات قابل ارائه در عرصه جهانی، مهمترین هدف این شرکت است.

9- گروه صنعتی گرادیان مغناطیسی

ایده: در واحدهای فرآیندی از جمله پالایشگاه، سیال گاهی اوقات صدها و بلکه هزاران متر را طی می کند تا به محصول مورد نظر تبدیل شود. در این بین سیال یا گاز علاوه بر لوله ها که عمر برخی از آن ها حتی نزدیک به یک قرن می رسد و فشارهای متفاوت باعث ایجاد پدیده خوردگی در آ نها شده، از تجهیزات دیگر فرآیندی از قبیل مخازن، برج ها، مبدل های مختلفی حرارتی، انواع اتصالات لوله ها و تجهیزات دوار مانند پمپ ها و کمپرسورها تلمبه ها و ... عبور می کند. وجود خوردگی در سیستم  و تردد پاتیکل های آهنی به عنوان معضلی بزرگ برای واحدهای فرآیندی شکل گرفته است.

فیلترهای مغناطیسی نخستین بار از سوی گروه صنعتی گرادیان با استفاده از بومی سازی تکنولوژی ساخت این فیلتر توسط شرکت های اروپایی به پالایشگاه نفت آبادان عرضه شد و پس از آن به عنوان یک تجهیز کار آمد در سایر واحد های فرآیندی کارخانجات نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفت. فیلتر های ی با کاهش هزینه ای عملیاتی،کاهش الودگی های زیست محیطی و راندمان بالاتر نسبت به سایر روش های فیلتراسیون ذرات آهنی به عنوان روشی نوین در کارخانجات مربوطه مورد استفاده قرا می گیرند.

10 - شرکت پارسیان صنعت فارس

ایده: هدف از این طرح ، تعمیر و بازسازی Fully Welded Valves و ایجاد صرفه جویی ارزی حاصل از بهره برداری مجدد از این شیرها است. در این طرح که به همت تیم پژوهشی این شرکت برای نخستین بار در ایران مطرح می شود ، ساختار شیرهای مذکور مطالعه و بررسی شده و راهکارهای مربوط به دمونتاژ هر یک از ولوها براساس ساختار طراحی آنها توسط تیم متخصص طراحی تدوین شده و پس از دمونتاژ ولو از سوی تیم مجرب بازسازی ، با شناسایی عیوب ، اقدام به رفع عیوب ، نوسازی و بهینه سازی قطعات ، مونتاژ و تست ولو در شرایط کاملاً منطبق بر استانداردهای مربوطه می شود .

در عین توجه به مزیتهای شیرهای یکپارچه بخصوص در خطوط انتقال گاز و ایستگاههای تقویت فشار ، شیرهای مذکور دارای معایبی نیز می باشند که اهم آنها عبارتند از :

- عدم امکان تعمیرات اساسی به دلیل عدم دسترسی به داخل شیر

- یک بار مصرف بودن شیر با توجه به عمر مفید معرفی شده توسط سازنده

11- شرکت آپادانا خدمات گستران قومس

محصولات فعلی شرکت ، فلومترها و فلوکنترل های جرمی - حرارتی (THERMAL) با استفاده از لوله مویین برای سیال گاز هستند که به تولید تجاری رسیده است . اما طرح پیشنهادی مجموعه عبارتست از :

ارتقای فناوری سنسورهای گاز به فناوری MEMS

تکنولوژی سنسورهای MEMS قابلتی تولید انبوه در زمانی کوتاه را ایجاد می کند. با توجه به معایت و مزایای تکنولوژی MEMS نسبت به تکنولوژی لوله مویین این خانواده از فلومترهای جرمی - حرارتی سیال گاز گزینه ای مناسب برای کاربردهای تجاری هستند . فلومترهای جرمی - حرارتی پایه MEMS برای استفاده در کنتورهای خانگی در حال حاضر در دیگر کشورها در حال گسترش و جایگزینی با کنتورهای گاز دیافراگمی هستند که انتظار می رود تا چند سال آینده تمامی کنتورهای گاز نسل پیشین با کنتورهای نسل جدید ( تکنولوژی حرارتی ) جایگزین شوند.

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/08/05 - ١١:٣٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3064