نسخه چاپي

خوداتکایی؛ نقطه قوت منطقه 4 انتقال گاز

سومین و آخرین روز از سفر به سرزمین خورشید یا سرزمین ضامن آهو به منطقه ۴ عملیات انتقال گاز ایران، قلب تپنده شهری که نمی‌گذارد حتی لحظه‌ای زائران حرمش از این نعمت الهی محروم باشند، اختصاص دارد.

به این شهر مقدس که وارد می‌شوی، گویا عقربه نگاهت تنها به سوی حرمش می‌چرخد؛ جایی که می‌توان بهشت را نوشید و تابش عشق را در حریم دل، به نظاره نشست. نگاه منتظر کبوتران حرمش، این جمله را در ذهنت تداعی می‌کند که: «من یقین دارم آخر آرزوی دل همه کبوترهای دنیا، آسمان توست!»

طلوع همیشه زیباست و نوید پویایی سر می‌دهد؛ با این حال، این نگاه و نحوه تعامل تو با دنیاست که روزت را می‌سازد. .... باید آن حال خوب را داشته باشی که بتوانی دنیا را از آن دریچه بنگری که البته در جوار حرم ضامن آهو، بی‌شک از آن بهره‌مندی!

به رغم آن که صبح نه‌چندان زود با دوستان منطقه ۴ عملیات انتقال گاز، راهی شدیم، اما همچنان خنکای هوا باز هم تاروپود ذهنت را تنها به یک نقطه هدایت می‌کند: حرم امنش! اما این هوای خوب که مطمئناً تا رسیدن به مقصد، گرم‌تر خواهد شد، نوید یک روز گرم اما زیبا را در میان سخت‌کوشان عرصه انتقال گاز می‌دهد.

در واقع، قرعه فال، امروز، در نوزدهمین روز از آخرین ماه فصل تابستان سال ۹۷، برای ثبت دقایقی از تلاش‌های پولادمردان این صنعت، به نام دومین منطقه از لحاظ وسعت سرزمینی در بین مناطق ۱۰ گانه عملیات انتقال گاز کشور، خورده است.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر را با هم پی می‌گیریم.

                                          *******************************

درآمد

شاید خراسان، به رغم کویرهای اسرارآمیزش که طرفداران خود را دارد، استانی بیابانی به نظر آید، اما، مناطقی هم برای استفاده از اکسیژنی ناب که حاصل زایش سرزمین‌های سبز در دره‌های بینالود و کوه‌های نیمه جنگلی این اقلیم است، دارد.

این سفر هم همانند دو روز قبل، در طول جاده آن چنان با جاذبه‌های بکرش، تو را غرق می‌کند که فراموش می‌کنی به دیدار مکانی می‌روی که جاذبه‌اش، هم‌آغوشی سازه‌های فلزی با آهن و رنگ در قابی از فولاد است!  

در بدو ورود با استقبال گرم سیدمحمود حسینی، رییس روابط عمومی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز ایران و همکارانش در این بخش روبه‌رو شدیم. پس از استراحتی کوتاه، با وی که تقریباً یکی از قدیمی‌ترین مردان این منطقه عملیاتی وسیع است، به دفتر مهندس ناصر علوی شهری، مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز می‌رویم تا ضمن دیداری کوتاه، با او به گپ‌وگفتی صمیمی بنشینیم.

با خوشرویی پذیرای‌مان می‌شود تا در آخرین روز این سفر خاطره‌انگیز و معنوی، میزبانی را در حق‌مان کامل کند. در حالی که کلاه ایمنی بر سر می‌گذارد و از ما هم می‌خواهد تا برای ورود به محوطه، این مهم را رعایت کنیم، ما را به داخل اتاق کنترل ایستگاه تقویت فشار رضوی، هدایت می‌کند.

                                          *****************************

گستره چهار استان تحت پوشش منطقه ۴

منطقه 4 عملیات انتقال گاز در گستره چهار استان خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و بخش عمده‌ای از استان سمنان به همراه پنج مرکز بهره‌برداری فعال و یک مرکز بهره‌برداری فرعی، شامل؛ بجنورد، نیشابور، شاهرود، گناباد، مشهد و یارد فرعی خانگیران قرار دارد.

ناصر علوی شهری، مدیرعاملی که تواضع و فروتنی در حرکات و رفتارش پیداست، با این سخنان و با لبخندی همیشگی بر لب، آغاز سخن می‌کند تا آنچه که با کمک و تلاش همکارانش در این منطقه به دست آمده را برای ما بازگو کند.

وی انتقال ایمن، پاک، پایدار و بهره‌ور گاز طبیعی را وظیفه اصلی این شرکت اعلام می‌کند و می‌گوید که منطقه 4 با پایان عملیات تعمیرات اساسی در سطح منطقه، برای گازرسانی در فصل سرد سال، هم‌اینک آمادگی کامل دارد.

علوی شهری با بیان این که مشهد به دلیل داشتن جمعیت زیاد و زائران همیشگی، یکی از مناطق مهم و استراتژیک در کشور است که نباید هیچ‌گاه دچار قطعی گاز شود، می‌گوید: رساندن گاز پایدار و ایمن به شهر مشهد وظیفه منطقه 4 انتقال گاز است تا با تحویل دادن گاز در ورودی شهر به شرکت گاز استان خراسان رضوی، مردم و زائران را از این نعمت الهی بهره‌مند سازد؛ هرچند این نکته نیز نباید فراموش شود که مصرف گاز در این نواحی بسیار زیاد است و باید در این امر، صرفه‌جویی شود.

علوی افزایش ضریب پایداری در انتقال گاز را مهم اعلام کرد و گفت: انشاءالله به‌زودی با پیوستن خطوط لوله‌ای که از سربیشه و نهبندان به این منطقه می‌آید، پایداری شبکه انتقال گاز در این منطقه از کشور، باز هم افزایش می‌یابد. ضمن آن که افتتاح خط دامغان- کیاسر- نکا موجب شد تا شهرهای شمالی تقریباً از گاز ارسالی از این منطقه بی‌نیاز شوند و در حقیقت فشار بوجود آمده بر دوش همکاران در خصوص گازرسانی در روزهای سرد سال از بین برود.

وی با بیان این که ما اکنون به صورت رینگ و یک شبکه کامل به هم متصل هستیم و از هر خطی می‌توان برای شبکه گازرسانی به شهرها و مناطق مختلف استفاده کرد، گفت: این منطقه با بیش از 5 هزار کیلومتر خطوط اصلی فشار قوی گاز، در سال 96، گاز مورد نیاز استان‌های شرقی و شمال‌شرق کشور را به موقه و نیز در مواقع ضرور، تأمین می‌کند.

به گفته مدیرعامل منطقه 4 عملیات انتقال گاز، همچنین در پنج ماهه نخست امسال نیز تقریباً همسنگ سال گذشته گاز انتقال یافته، ضمن آن که طی یک‌سال گذشته حدود ۳۵۰ کیلومتر به خطوط انتقال این منطقه اضافه نیز شده است.

علوی با بیان این که وظیفه ما در هر شرایطی، انتقال ایمن و پایدار گاز به اقصی نقاط کشور است، افزود: ما باید در هر شرایطی، انتقال پایدار و مستمر گاز را تضمین کنیم و تمام تلاش ما و همکاران خوب‌مان در این منطقه و نیز در سایر مناطق عملیاتی، تنها به انجام رساندن خوب این رسالت خطیر است.

 

حریم امن خطوط لوله؛ مشکل مبتلابه همه مناطق عملیاتی

بی‌شک، انتقال پایدار گاز در شهر مقدس مشهد و استان‌های تحت پوشش آن همانند دیگر مناطق عملیاتی انتقال گاز، نیازمند حفظ حریم خطوط لوله گاز است. حریمی که با حراست از آن نه تنها امنیت گاز، که امنیت محیط زیست و مردم نیز حفظ می‌شود، اما به نظر می‌آید مدیر خوشروی منطقه با این مساله کمی مشکل دارد!

به گفته علوی شهری، آن‌ها در این زمینه با تمام ادارات، نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در ارتباط هستند تا این مهم را به نحو احسن و در زمان مناسب، اجرایی کنند، ساخت‌وسازها در حریم خطوط لوله به حداقل ممکن برسد و .... ولی رشد جمعیت به دلایلی؛ به‌ویژه مهاجرت از روستاها، مشکلاتی را در این بخش بوجود آورده است.

این مقام مسئول در ادامه می‌افزاید: با همه سازمان‌های مربوطه مذاکره کرده‌اند تا از ساخت‌و‌سازهای غیر‌قانونی در حریم خطوط گاز جلوگیری شود یا این‌که دستور تخریب سازه‌های غیرقانونی صادر شود، اما برای حصول به نتایج و اهداف تعیین‌شده، همچنان می‌بایست این پیگیری، اقدامات و تعاملات ادامه یابد.

وی با بیان این که با توجه به قوانینی که اکنون در کشور جاری است و به رغم تمام تلاش‌های انجام‌شده، متأسفانه عدم توجه به مقررات می‌تواند باعث بروز خسارت و هزینه‌های سنگینی برای کشور شود، می‌گوید: برای جلوگیری از بروز این هزینه‌های سنگین، نقش دستگاه قضایی و قضات و همکاری و تعامل آنان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

استفاده از نیروهای بومی در متن منطقه

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان استفاده از نیروهای بومی در این منطقه، گفت: از زمانی که برنامه برون‌سپاری در این شرکت ساری و جاری شد، سعی بر آن بوده تا استفاده از نیروهای بومی به حداکثر برسد. شاید بتوان گفت که ما در این‌جا اصلاً نیروی غیربومی نداریم، یا اگر هست، بسیار اندک می‌باشد که معمولاً هم مربوط به پیمانکارانی است که از بیرون برای انجام کار به منطقه آمده و نیروهای خود را می‌آورند.

علوی در ادامه به دشواری منحصر به‌فرد مجموعه شرکت انتقال گاز ایران اشاره کرد و افزود: در شرایطی که بسیاری از فعالیت‌های این شرکت در یک مجموعه محدود و در عین حال، شرایط ایمن و استانداردی انجام می‌شود، همکاران بنده و تمامی کارکنان شرکت انتقال گاز در گستره بزرگی از کل کشور و تمامی خطوط انتقال گاز، به‌صورت غیرمتمرکز و شبانه‌روزی، در سرما و گرما، از جان مایه می‌گذارند تا نور امید در دل مردم این شهر و دیار همچنان روشن و گرم بماند.

به باور من، شاید چندان نیازی به بیان این جملات نیز نباشد، چراکه مثل روز روشن است که تا این عشق و خودباوری در این رادمردان به عینیت نرسیده باشد، نمی‌توانند روزها و ماه‌های بسیاری را دور از خانه و خانواده، تنها با هدف تأمین انرژی و ایجاد بستری برای شکوفایی هرچه بیشتر اقتصادی کشور عزیزمان، در پی رفاه و آسایش هموطنان عزیزمان باشند.

توربوکمپرسورها؛ نمادی از خودباوری

بنا به باور بسیاری از مسئولین، شرکت ملی گاز ایران پیشتاز «حمایت از کالای ایرانی» است، امر مهمی که امروز نیاز کشور است و مورد توجه رهبر معظم انقلاب و ارکان کشور برای حمایت از اشتغال، خودباوری، ایجاد ارزش افزوده، صیانت از منابع و صرفه جویی ارزی و بسیاری مسایل دیگر ....

همان‌طور که با مهندس علوی و رییس روابط عمومی منطقه وارد سالن توربوکمپرسورها، می‌شویم، بحث در مورد این مقوله یعنی حمایت از کالای ایرانی را آغاز می‌کنیم. از وی می‌خواهیم که این پیشرو بودن شرکت گاز را در عمل و حال که در میان قطعاتی از آهن و فولاد، با تلاش مردان گازی، زندگی را به نظاره نشسته‌ایم، به ما نشان دهد.

وی در نخستین گام برای اثبات این مدعا، یعنی پیشرو بودن شرکت ملی گاز و نیز این منطقه در حمایت از کالای ساخت داخل، به‌ برند ایرانی روغنی که برای کارکرد توربوکمپرسورها از آن استفاده می‌شود، اشاره می‌کند و می‌گوید: استفاده از یک نوع روغن خارجی برای کار توربوکمپرسورها اهمیت زیادی داشت، اما پس از این که شرایط تغییر کرد، تصمیم گرفتیم برای این روغن یک نمونه داخلی پیدا کنیم.

به همین منظور، مشخصات فنی آن را به دو شرکت داخلی ارائه کردیم و در نهایت با همکاری و تایید پژوهشگاه صنعت نفت، توانستیم به یک نمونه داخلی باکیفیت دست یابیم. این روغن داخلی پس از ارزیابی‌های فراوان و حدود 18 هزار ساعت کار آزمایشی، به تأیید استانداردهای شرکت ملی گاز ایران رسید و اکنون 11 توربین در سطح شرکت انتقال گاز از این روغن داخلی باکیفیت استفاده می‌کنند و این تنها یکی از دستاوردهای ما در این حوزه است.

 

نخستین دستگاه HOT TAP بومی در مشهد

شاید یکی از بهترین خبرهایی که اوایل امسال در خصوص بومی‌سازی کالاها در شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های تابعه آن به گوش رسید، ساخت نخستین دستگاه HOT TAP صد در صد ایرانی و فاقد نمونه خارجی از سوی کارکنان منطقه 4 عملیات انتقال گاز در مشهد بود.

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران همانند دیگر همکاران متعهد خود در شرکت ملی گاز، در حالی که با غرور و لبخندی بر لب، این خبر را می‌داد، اظهار داشت: دستگاه هات‌تپ یا همان دستگاه انشعاب‌گیری گرم وسیله‌ای است با فناوری حساس که برای اخذ انشعاب از خط لوله گازدار، بدون قطع گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد که تا پیش از این، از دو نمونه خارجی آن، مربوط به کشورهای آمریکا و اسپانیا در حوزه مناطق عملیاتی شرکت انتقال گاز کشور استفاده می‌شده است. ولی اکنون با صرفه‌جویی بیش از ۶ میلیارد ریالی و به همت مهندسین جوان منطقه ۴ عملیات انتقال گاز، نمونه ایرانی این دستگاه در مشهد ساخته شد. این کار بدون داشتن الگوی خارجی، یک ابتکار جدید است که تاکنون برای خطوط تا سایز 12 اینچ ساخته می‌شده است.

وی در ادامه از دستگاه دیگری موسوم به دستگاه COLD CUTER یا برش سرد نیز نام برد که از وقوع حادثه و انفجار در زمان برش لوله گاز جلوگیری می‌کند.

به گفته علوی، این دستگاه نیز با تأمین بودجه از سوی شرکت انتقال گاز و همکاری شرکت‌های دانش بنیان ساخته شده است.

 

نوآوری‌های خاص در تولید دستگاه‌های بومی

کافی است بیش از نیم ساعت زیر آفتاب داغ و در کنار سازه‌های فلزی که مطمئناً در فصول گرم سال از خود گرما هم متصاعد می‌کنند، قدم بزنی و به آبی بی‌انتهای آسمان خیره شوی، تا در یک لحظه، واقعیت و خیال برایت در هم ‌آمیزند، زمان و مکان گم ‌شوند و تجربه‌ای عمیق و فراموش‌نشدنی را برایت رقم ‌زنند تا باور کنی که بدون عشق به این سازه‌ها و بیش از آن، عشق به کارت و این که می‌توانی با تلاش خود، چراغ امیدواری مردم سرزمینت را همچنان روشن نگاه داری، نمی‌توان هفته‌ها در این محیط ماند و کار کرد به این امید که دیگران از نعمت‌های بی‌شمار گازهای جوشیده از عمق زمین، بهره‌مند شوند. 

همچنان که مهندس علوی برای دیگر همکاران توضیح می‌دهد، از رییس روابط عمومی، محمود حسینی می‌خواهم که باز هم در مورد دستگاه‌هایی که بومی‌سازی شده‌اند، توضیح دهد.

وی با اشاره به استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه ساخت دستگاه جوشکاری شرایط اضطراری (Welding Truck) می‌گوید: در حال حاضر، چند ماهی است که دومین سری از این دستگاه جوشکاری که به صورت کامل توسط واحد حمل و نقل منطقه، طراحی و ساخته شده بود، وارد فاز عملیاتی شده و قابلیت نصب روی انواع کفی‌ها به صورت (Portable) و امکان ارایه خدمات در شرایط مختلف جوی را دارد.

حسینی همچنین در خصوص کلیه ماشین‌آلات منطقه که به GPS مجهز شده‌اند نیز توضیحاتی می‌دهد و می‌گوید: به غیر از ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگینی که مجهز به این تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شده‌اند، ۱۲۰ مورد وسائط نقلیه استیجاری در حال تردد نیز در منطقه وجود دارد که آن‌ها نیز از این سیستم بهره‌مند شده‌اند.

 

تکنولوژی نو؛ همگام با پیشرفت‌های جهانی

صحبت از توان داخلی که می‌شود، مهندس علوی را به سمت ما برمی‌گرداند تا با خوش‌رویی ذاتی‌اش در خصوص استفاده از تکنولوژی‌های نو در صنعت نفت و گاز، برای ما صحبت کند. وی می‌گوید: در این صنعت مادر، همیشه بر استفاده از توان و تخصص‌ نیروهای داخلی تأکید شده و ما نیز تلاش کرده‌ایم که روز به روز به سمت پیشرفت بیشتر حرکت کنیم.

به گفته مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران، با این نگرش نوین که در سیستم‌های مدیریتی رخ داده و با استفاده از توان همکاران توانمند خود، شاهد رشد روزافزون در حوزه فناوری‌های نو در عرصه انتقال گاز مشابه نمونه‌هایی که دوستان برایتان تشریح کردند، هستیم و من بر این باورم که این گونه طرح‌ها که با نظر مثبت مدیریت ارشد شرکت در سطح مناطق در حال اجراست، نشان از آمادگی این مجموعه برای حرکت به سمت تعالی، همگام با پیشرفت‌های جهانی دارد.   

عکس یادگاری با دوستان و همکاران منطقه ۴ انتقال گاز ایران، پایان‌بخش این تور منطقه‌ای و ایستگاهی بود. ضمن آن که این موارد، تنها بخشی از فعالیت‌های کارکنان منطقه 4 انتقال گاز است تا گاز را بی‌وقفه، ایمن، پایدار و پاک به همه شهرها و روستاهای شمال شرق و شرق کشور برسانند.

این سفر هم همانند دیگر سفرها، سرانجام واژه «پایان» را به زیبایی هجی کرد تا قلم سخن «آغاز» کند و بنگارد آن‌چه را که دیگران نمی‌بینند و تنها «آسایش» آن را سرمه چشمان خود می‌کنند.

باید کمر همت بست و توش و توان این تلاش‌گران گازی را بر صفحه سپید نگاشت تا شاید ذره‌ای از زحمات آنان که در گرما و سرما و در فلق و شفق بدون چشمداشتی کار می‌کنند تا گرما را به مردم ببخشند، جبران کند؛ هرچند که انتقال گاز پایدار و ایمن، سرلوحه برنامه راهبردی و هدف‌گذاری بلندمدت شرکتی قرار گرفته و بر آن، پای می‌فشارد که تحت هیچ شرایطی به «جبران» نمی‌اندیشد؛ چراکه لبخند شاد کودکان پناه‌یافته از سرما، بالاترین «جبران» است.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

آلبوم تصاویر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/08/09 - ١٦:٠١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2391