نسخه چاپي

لبخند زیبای شیراز؛ شهر شاعرپرور

عبور سخت گاز از دل کوه‌ها و جنگل‌های سرسبز استان فارس

در نگارستان آفرینش، آن هنگام که نقش شیراز رنگ می‌گرفت، قلم و شاید دست نقاش، مست و مدهوش از عشق بود که شیراز، شد شهر عشق و ترانه و زیبایی، شهر دل و دلستان و دلیری و دلباختگی، شهر سرسپردگی، شهر معنا و معنویت، شهر عظمت، شهر تاریخ و رودیدادهای تاریخی، شهر یادها و یادمان‌ها و شهر خاطرات شیرین و به یادماندنی.

این بار شيراز پرافتخار، جلوه‌گاه باشكوه خداوندي و مركز تلالؤ انوار الهي فرزندان موسي‌ بن جعفر (ع) میزبان ما بود. در دومین روز از سفر خبری خود، به شيراز شهر راز و نياز، شهر عشق و هنر، مهد انديشه‌هاي عارفانه و عاشقانه گام نهادیم تا بار دیگر عطر نارنجستان‌ها و بهارنارنج‌هایش سرمست‌مان‌کند.

شیراز شکرانه آفرینش است، شهر یادمان‌های باستانی که از عهد هخامنشی، شهر تخت‌جمشید و پاسارگاد است، شهر دشت ارژن است و یادآور ایثار آریوبرزن‌ها، شهر طمأنیه و شکوه تاریخ، شهر باورهای اهورایی و بعدها، شهر شکوفایی کیش یزدانی اسلام و شهر نزول اجلال حضرت احمد بن موسی(ع).

شیراز شهر قرآن، شهر لسان‌الغیب؛ حافظ، شهر سعدی و شهر عرفای شوریده حالی است که در هر وجب آن، حال و هوای اشعار زیبا و روح‌پرور آن‌ها پیچیده است.

شیراز، شهر هنرهای سنتی است، شهر معماری زیبای ایران در سده‌های میانه، شهر خط نگاره‌ها، شهر منبت، شهر قرآن نگاره‌ها، شهر شاعران قرآن نگار، چون وصال شیرازی که 97 بار قرآن را در خط خوش استنساخ کرده و امروزه تزئین موزه‌های جهان است و نیز، شیرین و فرهاد را شیرین‌تر از شکر سرود و چند قطره از عشق عارفانه خویش را در آن چکاند!

در ادامه سفر به منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران و در میانه میهمانی لوله و خاک، شبی را با یاد یادمان‌های زیبای شیراز به صبح رساندیم تا با طلوع خورشید، روزی دیگر را با مردان همیشه در تلاش گازی در میانه راه‌های صعب‌العبور و خاکریزها، قلم را توتیای چشم سازیم و کاغذ را با گزارش خود، سیاه!

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از سومین و آخرین روز این سفر به یادماندنی را با هم پی می‌گیریم.

                           *****************************************

صبح نه چندان زود، در یازدهمین روز از سومین ماه فصل سونامی رنگ‌ها، از منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران راهی شرکت گاز استان شدیم و مطابق معمول، با روی باز و لب خندان رییس روابط عمومی و همکاران زنده‌دلش روبرو شدیم.

در نخستین گام، متوجه شدیم که غلامعباس حسینی، مدیرعامل خوشرو و فعال شرکت گاز استان به دلیل کسالت، موفق به حضور در جمع ما نشده و در عوض، ما با استقبال بسیار گرم معاونین وی، مهندس محمدرضا زارعیان، معاون مهندسی و اجرای طرح‌ها و محمد حسین‌پور، معاون بهره‌برداری و جانشین مدیرعامل شرکت گاز استان فارس روبرو شدیم.

پیش از آن که روال عادی کار را شروع کرده و به سوی بازدید از پروژه‌ها و احیاناً روستاهای تازه گازدار شده برویم، حمیدرضا مهرجو، رییس روابط عمومی شرکت گاز استان از ما خواست تا با عبدالخالق هاشمی، مسئول پروژه گازرسانی واحد مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان فارس، در خصوص پروژه‌ای سخت‌گذر به گفت‌وگو بنشینیم.  

یکی از سخت‌ترین پروژه‌های گازی استان فارس

شرکت گاز استان فارس هم‌اکنون، در حال اجرای یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های خود یعنی گازرسانی به فاز ۳ محور روستاهای کُهمره - سرخی شیراز است.

هاشمی با بیان این مطلب، در حالی که تلاش داشت تا واقعیت سخت کار را بهتر و بیشتر به ما بنمایاند، ادامه داد: این پروژه از منطقه کوهستانی و صعب‌العبور منطقه کُهمره - سرخی گذر کرده و با توانمندی پیمانکاران بومی در حال انجام است و انشاءالله تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد. در حال حاضر ۳ روستا با این پروژه گازرسانی خواهد شد ولی این خط انتقال، پتانسیل گازرسانی به بقیه روستاهای این منطقه را نیز دارد که در آینده توسط پیمانکاران اجرا خواهد شد.

وی در ادامه افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، گازرسانی به محور روستاهای کُهمره - سرخی با اعتباری بیش از 40 میلیارد تومان از محل بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93، از سوی پیمانکاران بومی در حال اجراست، ضمن آن که

بیش از ۹ کیلومتر شبکه داخل روستایی است که اجرا شده و ۱۳ کیلومتر آن خط بین روستایی است که در حال اجراست.

همکاری بخش خصوصی با شرکت گاز استان فارس

به گفته هاشمی، این پروژه در حال حاضر برای ۳۰ نفر ایجاد اشتغال مستقیم و برای تعداد زیادی هم بصورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده، این در حالی است که کل کالاهای این پیمان از کارخانجات داخلی تهیه شده و با پیمانکاران بخش خصوصی در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گازرسانی به روستاهای یادشده، تأثیر بسیار زیادی در حفاظت از درختان جنگلی این منطقه دارد که از دید منابع طبیعی و محط زیست، بسیار حائز اهمیت است. این منطقه درختان بلوط بسیار قدیمی دارد که چون گازرسانی نشده، در بسیاری از موارد، برای تهیه سوخت از این درختان استفاده می‌شود که به شدت به منابع ملی ما آسیب می‌رساند ولی وقتی گازرسانی انجام شود، این مشکل به خودی خود، مرتفع خواهد شد، ضمن آن که در مصرف سوخت مایع نیز صرفه‌جویی می‌شود.

وی با بیان این که شیب اجرای پروژه در برخی نقاط بیش از 60 درجه است و پیمانکار باید برای آن، جاده دسترسی درست کند، می‌گوید: ما لوله‌های گاز را از نقاطی می‌گذرانیم که در یک سمت آن کوهستان و در سمت دیگر، دره‌های عمیقی است که حتی نگاه کردن به آن ‌ها نیز دل و جرأت می‌خواهد.

مسئول پروژه گازرسانی واحد مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان فارس اظهار داشت: با اجرای حدود ۱۱ مورد عبور از جاده اصلی، جاده روستایی و عبور ۸ مورد از رودخانه‌های دائمی و فصلی و با کمک تمهیدات فنی عبور از رودخانه‌ها، این پروژه تکمیل خواهد شد. این پروژه نقش بسزایی در تأمین سوخت روستاها داشته و در راستای حفاظت از جنگل‌های انبوه و حفاظت از محیط زیست منطقه نیز، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

به گفته هاشمی، همچنین در این پروژه، در 13 نقطه نیز از عمق رودخانه عبور شده و این در حالی است که شرکت گاز استان همه این سختی‌ها را به جان می‌خرد تا مردم روستاهای شیراز در زمستان امسال بدون گاز نمانند.

 

عبور گاز از دل جنگلی سبز

سخنان مسئول پروژه گازرسانی واحد مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان فارس ما را به حضور در محل انجام عملیات این طرح ترغیب می‌کند تا از نزدیک، چگونگی انجام کار را ببینیم. محمدرضا زارعیان، معاون مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت و همچنین محمد حسین‌پور، معاون بهره‌برداری شرکت گاز استان فارس ازجمله مدیرانی هستند که ما را در این بازدید همراهی می‌کنند.

تا رسیدن به مسیر که البته جاده‌ای زیبا در دل کوه‌هاست با مهندس زارعیان و حسین‌پور هم‌کلام می‌شوم تا در حین عبور از نقاط مورد نظر، همه چیز را بتوانم تا حد امکان، از نزدیک لمس کنم.

از حسین‌پور در نخستین گام از آمار گازرسانی شهری و روستایی سؤال می‌کنم. وی پاسخ می‌دهد: تاکنون ۱۶۲۶ روستا گازرسانی شده که ۷۲ درصد خانوار روستایی را شامل می‌شود. در حوزه شهرها ۹۵ شهر را گازرسانی کرده‌ایم که حدود 98.4 درصد خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: برای برنامه امسال، حدود ۲۲۰ روستا را در دستور کار قرار داده‌ایم که گازرسانی شوند. تاکنون ۱۰۶ روستا گازرسانی شده و مابقی آن نیز انشاءالله تا پایان سال جاری، از نعمت گاز برخوردار خواهند شد. ما در بخش صنعت از ۸۴۱۵ واحد صنعتی، ۷۱۱۰ واحد را گازرسانی کرده‌ایم و درصد بهره‌مندی صنایع ما ۸۴ درصد است. این در حالی است که با دو پکیج بزرگ دیگر که در این زمینه داریم، انشاءالله درصد بهره‌مندی صنایع تا پایان امسال، به ۸۷ درصد می‌رسد.

حسین‌پور با بیان این که استان ما هنوز تبدیل به استان سبز نشده، می‌گوید: برخی از شهرهای ما مانند آباده و اصطهبان اکنون شهر سبز نامیده می‌شوند، ولی چون در بخش روستایی کمتر از ۹۰ درصد هستیم، هنوز استان سبز محسوب نمی‌شویم.

در طول مسیر، با احتیاط از جاده باریک کوهستانی، پایین می‌رویم. سوز سرما به یادت می‌آورد که اینجا چه زمستان‌های سخت و سردی را پیش رو دارد. اما جنگل پردرخت آن نشان می‌دهد که عبور خط امید از جاده‌ای سبز با بافتی نیمه روستایی- نیمه شهری، به رغم شیب بسیار زیاد آن، چگونه گرما و امید را میهمان خانه های روستایی می‌کند.


بیش از ۹۵ درصد تجهیزات ساخت داخل

کارگران در محیطی پر از پستی و بلندی مشغول به کار هستند. محیط اگرچه سبز و زیبا ولی مسیری دشوار را پیش رویت می‌گشاید. سرسبزی و زیبایی که چالش‌های موجود بر سر راه لوله‌گذاری را شاید قابل تحمل‌تر سازد که البته این بخش را باید از کارگرانی که مشغول به کار هستند، پرس‌وجو کرد!

این منطقه کوهستانی و این جنگل زیبا در این منطقه، روستاهای بسیاری را در کنار خود جای داده‌اند. با خط لوله‌ای که در حال احداث است، همه این روستاها از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد. این خط لوله از خط 30 اینچ انتقال گاز شیراز - کازرون منشعب شده و تاکنون بیش از 12 روستا را در مسیر خود گازرسانی کرده است.

وی در خصوص بومی‌سازی و تجهیزات ساخت داخل می‌گوید: صنعت گاز بویژه در بخش گاز شهری، شرکت‌های گاز استانی و بخش پایین‌دستی، خیلی وابسته به صنایع خارجی نیستند، شاید تنها در خصوص برخی قطعات شیرها و ولوها؛ البته بحث مواد اولیه جداست. یعنی در خصوص برخی از قطعات خاص، به خاطر مواد اولیه آن‌ها، ممکن است وابسته باشیم ولی می‌شود گفت که این وابستگی، چندان زیاد نیست، ضمن آن که در بحث استفاده از تجهیزات ساخت داخل، ما پیشرو هستیم.

معاون بهره‌برداری و جانشین مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با افتخار ادامه می‌دهد: ما لوله‌های گاز را از کارخانجات لوله‌سازی داخلی تهیه و در همین شهر شیراز و استان فارس، کارخانه‌های سازنده لوله‌های پلی‌اتیلن و ایستگاه‌سازهای بسیار قوی داریم که از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

حسین‌پور ادامه داد: ما در خود شیراز و در بحث صنایع الکترونیک، کنتور خانگی و بقیه اقلام خود را نیز از استان‌های تهران، کرمان و اصفهان، حسب مورد، تهیه می‌کنیم. به این ترتیب، شاید بتوان گفت بالای ۹۵ درصد از کالاهای ما از کالاها و تجهیزات ساخت داخل است.

 

مقررات HSE؛ الزام‌آور برای کل صنعت نفت

در همان شرایطی که ما مشغول مصاحبه و کارگران مشغول کار و فیلمبرداران و عکاسان در تلاش برای ثبت این کار طاقت‌فرسا بودند، دوستان همیشه در صحنه روابط عمومی، پذیرایی ویژه‌ای را برای ما میان کوه و دشت تدارک دیدند که در نوع خود، بسیار جالب بود.

با این که وقت استراحتی کوتاه بود، باز هم فرصت را غنیمت شمرده و شاید هم از خوبی و فروتنی مهندس حسین‌پور و زارعیان، سوءاستفاده! کرده و بار دیگر، پرسش‌هایم را آغاز کردم.

حسین‌پور در خصوص میزان مصرف گاز در طی سال، اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست سال، بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب مصرف داشتیم ولی در فصول سرد با توجه به رکوردهای سال، مصرف گاز بیشتر می‌شود.

وی در ادامه و در خصوص مسایل ایمنی کار، گفت: مقررات HSE الزام‌آور برای کل صنعت نفت است و به این ترتیب، شرکت ما هم از این قاعده مستثنی نیست. واحد HSE و پدافند غیرعامل ما بسیار فعال و کارشناسان ما به‌روز هستند. در کل پروژه‌ها، حتی در پیمان‌های غیرعمرانی خود، یعنی پیمان‌های خدماتی و سایر پیمان‌ها، نماینده HSE داریم که زیر نظر مرکزیت HSE استان فعالیت می‌کنند. این واحد نظارت، دوره‌ای است و هرماهه از نمایندگان گزارش‌های HSE گرفته می‌شود و در کنار همه این‌ها، کلاس‌های آموزشی و برگزاری مانورها را نیز داری، ضمن این که در برنامه توسعه‌ای و استراتژیک ما، HSE خود، یک شاخص بسیار مهم است.

حسین‌پور در خصوص آموزش پیمان‌کاران و امضای تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور توضیح داد: در استان فارس نیز همانند برخی استان‌ها، تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه به امضا رسید و ما اکنون در حال تجهیز یک مرکز فنی- حرفه‌ای هستیم. یک کارگاه آموزشی داریم و دو آزمون و سه دوره هم برگزار شده البته ما چون شرکتی قدیمی هستیم، قبلاً خودمان این آموزش‌ها را به نیروهای ارکان ثالث خود، اعم از گازبان، کنتورخوان و ... داده‌ایم.

در واقع، سابقه آموزش ما به نیروهای ارکان ثالث به ۱۵ سال قبل بازمی‌گردد. تفاوت تفاهم‌نامه جدید با آموزش‌های ما در این است که در این بازه آموزشی جدید، به افراد آموزش‌دیده، Certificate (گواهی) داده می‌شود و مدون و کلاسیک است که البته بسیار هم مهم و ارزنده است و در حقیقت، آموزش‌ها را هدفمند می‌سازد.

 

تعاملی سازنده با منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران

وی در خصوص تعامل شرکت گاز استان با منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران گفت: منطقه ۵ زمانی جزو شرکت گاز استان بود و تنها چند سالی است که جدا شده و ما تعامل بسیار خوبی با هم داریم بویژه که مدیر منطقه ۵ عملیات، عضو هیأت‌مدیره شرکت گاز استان فارس است و این باعث می‌شود که در استعلام‌ها، تغییر و تحول‌ها و انجام پروژه‌ها، تعامل بیشتر و بهتری داشته باشیم، ضمن این که استانداردها و مقررات رعایت می‌شوند ولی همین حضور مدیر منطقه ۵ در هیأت‌مدیره شرکت گاز، تعامل را بیشتر و کار در خصوص پروژه‌ها را تسهیل‌ می‌کند.

حسین‌پور با بیان این که استان فارس استان پهناوری است، گفت: پهناوری این استان در حدی است که شمالی‌ترین نقطه آن تا جنوبی‌ترین نقطه آن بالغ بر ۱۰00 کیلومتر است، ضمن آن که اختلاف دما در گرم‌ترین روز سال در منطقه گرم و سردترین روز سال در منطقه سرد، بالغ بر ۸۰ درجه سانتی‌گراد است! در سردسیرترین نقطه، اقلید، دما به منهای ۲۸ درجه سانتی‌گراد و در گرمسیرترین نقطه، مُهر و لامرد، دما به ۵۲ درجه می‌رسد.

بنابراین طبیعی است که با این وسعت و تنوع آب و هوایی و تنوع فرهنگی و قومی، پروژه‌ها خصوصیات خاص خود را داشته باشند. ما در مناطق سردسیر و کوهستانی پروژه‌های بعضاً بسیار سختی را اجرا کردیم، همین‌طور برای گازرسانی به برخی واحدهای صنعتی، پروژه‌های مهم و بسیار سختی اجرایی شده است.

 

تنوع اجرایی وسیع در پروژه‌های این شرکت!

راه سخت است و دشوار؛ شیب جاده در برخی مناطق بسیار فراتر از چیزی است که در ذهن خود و با سخنان مسئولین به تصویر می‌کشی! اما در عوض در دشتی به وسعت لوت و در فضایی آکنده از حس خوب شیراز شاعرپرور، طبیعتی را پیش چشم داری که روحت را نوازش می‌دهد و تو را از زمین و زمان جدا.

در باورت هم نمی‌گنجد که مردان تلاشگر صنعت نفت و گاز در این راه‌های کوهستانی و در این شیب‌های زیاد جاده‌ای، در سرما و گرما از جان مایه می‌گذارند تا من، تو و ما زمستانی شیرین و لذت‌بخش را در کنار خانواده‌های خود تجربه کنیم.

از مهندس زارعیان که پس از سرکشی به مردان گازی و ارایه طی‌طریق به آنان، به جمع ما پیوسته، می‌خواهم تا کمی در خصوص موقعیتی که در آن قرار داریم و نیز پروژه مذکور، سخن بگوید. وی چنین آغاز سخن می‌کند:   

استان ما در شمال و غرب از مناطق کوهستانی زاگرس پوشیده شده و برعکس، در منطقه جنوب بیشتر دشت‌های کویری پیش روی ماست. پروژه‌های ما تنوع اجرایی وسیعی دارد مثل همین پروژه که دیدید؛ نمونه همین پروژه را ما در داراب داریم در منطقه لایزنگان که آن هم بسیار صعب‌العبور است، منطقه سی‌مکان جهرم را داریم که واقعاً برای اجرای خط انتقال آن از ده‌ها رودخانه، مسیل و کوهستان عبور کردیم و الآن هم مابقی آن در حال اجراست.

وی ادامه می‌دهد: سرجمع در استان فارس، چیزی حدود ۱۰۰۰ روستا باقی مانده و از این تعداد، چیزی حدود ۵۰۰ روستای آن در دست اجراست و حول و حوش ۳۰۰ روستا هم، هزینه سرانه خانوار آن بالاتر از نُرم مجاز است و لاجرم، قابلیت گازرسانی ندارند و چیزی حدود ۱۵۰ روستا هم در دست انتخاب پیمانکار و یا انتخاب طراحی است.

زارعیان در رابطه با مناطق صنعتی نیز چنین توضیح می‌دهد: ما عمدتاً صنایع باقیمانده را با توجه به مصوبه شورای اقتصاد، خوشه‌بندی کرده و از ۲۴۰ میلیون تومان معافیت آن استفاده کردیم تا بتوانیم به سرعت صنایع باقی‌مانده را نیز گازرسانی کنیم و برای صنایع خوشه‌بندی شده سال ۹۷ و ۹۸ نیز، در صدد انتخاب پیمانکاران قوی هستیم. در واقع، در صدد هستیم صنایع اکثر این مناطق که زیرساخت قوی برای گازرسانی دارند را گازدار کنیم.

 

کُهمره- سرخی؛ پروژه‌ای سخت و صعب‌العبور

به گفته معاون مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان فارس، پروژه کُهمره- سرخی که یکی از پروژه‌های سخت‌گذر این شرکت محسوب می‌شود، از یک خط تغذیه بعلاوه چند ایستگاه تشکیل شده که از خط ۳۰ اینچ شیراز- کازرون منشعب می‌شود؛ خط ۲۵۰ تغذیه به سمت مجموعه روستاهای کُهمره- سرخی قبلاً کشیده شده و شرکت در ادامه در حال اجرای خط تغذیه و شبکه گازرسانی به روستاها است.

زارعیان با بیان این که تعداد روستاهای استان فارس 5 هزار روستا است که از این تعداد، حدود 2 هزار و 600 روستا شامل طرح گازرسانی می‌شوند و در این طرح، فاز اول روستاها شامل ۱۲ روستا می‌شود که گازرسانی آن‌ها قبلاً انجام شده، می‌گوید: ۳ روستای باقیمانده در این مسیر نیز، بعلاوه خط تغذیه آن اکنون در حال انجام است و مابقی روستاها نیز در فازهای بعدی انجام خواهد شد.

وی با نگاهی به جنگل‌ها، ادامه می‌دهد: منطقه از مناطق جنگلی و سردسیر استان است و اجرای خط از خط تغذیه واقعاً صعوبت خود را دارد. در بخشی از مسیر، ناچار به قطع درختان خواهیم شد، مواردی از این دست که ممکن است پروژه را در برخی از مسیرها با مشکل مواجه سازد؛ هرچند تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با تغییر مسیر، حتی‌الامکان از این کار جلوگیری به عمل آوریم، اما در برخی از مسیرها، برای گازدهی به این مناطق، مجبور به انجام این کار می‌شویم.

از او در خصوص موقعیت استان فارس و شرایط خاص آن می‌پرسم: چیزی حدود ۶ خط سراسری از داخل استان فارس عبور می‌کند؛ خطوط سراسری دوم، سوم، دهم، چهارم، هشتم و هفتم؛ یعنی ۷۵ درصد گاز عبوری مناطق عسلویه و شمال کشور از کریدور این استان عبور می‌کند و این امر باعث شده که ما برای گازرسانی به اقصی نقاط این استان، مناطق انرژی‌بر و صنایع عمده، زیرساخت بسیار قوی داشته باشیم، بدین مفهوم که هر صنعتی در این منطقه مستقر شود، مثل منطقه انرژی‌بر لامرد، ما توانایی گازرسانی به آن را خواهیم داشت.

وی توضیح می‌دهد: همین الآن در منطقه انرژی‌بر لامرد، ما خط انتقال ۲۰ اینچ را در حال اجرا داریم که توانایی تأمین گاز صنایع وسیعی ازجمله، آلومینیم‌سازی و سایر مواردی که بعدها در این منطقه مستقر می‌شوند را، خواهد داشت.

به بلندای کوهی دیگر می‌رسیم و خط تغذیه‌ای دیگر منشعب از خط اصلی؛ لوله‌هایی که مانند ماری خوش خط و خال از دل کوه‌ها عبور کرده و گرما و امید را میهمان خانه‌های روستاییان این مسیر کرده است.


هدف اصلی؛ ایجاد زیرساخت‌های صنعتی

زارعیان با اشاره به این خط تغذیه می‌گوید: در ابتدای این خط، محور صنعتی داشتیم، مثل کارخانه رامک، کارخانه فولاد و ... که قبلاً از همین خط تغذیه، گازدار شده‌اند و اکنون چیزی حدود ۴۰ روستا نیز در دست اقدام داریم که از این خط تغذیه منشعب شده و گازدار می‌شوند. الآن چیزی حدود ۲۰ روستا گازدار هستند؛ منطقه سی‌اخت، کُهمره- سرخی و مابقی روستاها که در دست اجراست و در نتیجه، یک زیرساخت بسیار کارآمد برای توسعه صنایع آتی این منطقه خواهد بود.

وی بر این باور است که؛ اصولاً وقتی ما منطقه‌ای را گازدار می‌کنیم، صرفاً به دنبال آن نیستیم که فقط منازل مسکونی را گازدار کنیم؛ بلکه این شاید هدف دوم ما محسوب می‌شود. هدف اصلی، ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای ایجاد اشتغال در منطقه است. به همین دلیل است که می‌گوییم؛ گاز محور توسعه است.

زارعیان در توضیح این گفتار، ادامه می‌دهد: وقتی جایی گاز می‌رود، پشت آن شهرک‌های صنعتی و سرمایه‌گذاران به آن منطقه گسیل می‌شوند، یعنی وقتی از وجود گاز در یک منطقه مطمئن شوند، سرمایه‌گذار به راحتی در آن‌جا درخواست احداث کارخانه یا یک واحد صنعتی را می‌کند و همین‌طور بخش کشاورزی؛ گل‌خانه‌ها، مرغداری‌ها و .... و این باعث اشتغال بسیار زیادی در منطقه می‌شود.

یعنی، هرجا که گاز نرفته، صنعت و کشاورزی هم در آن منطقه رونق نمی‌یابد، به همین علت است که ما گاز را به‌عنوان محور توسعه می‌شناسیم قبل از آن که از آن، به‌عنوان محور گرم کردن منازل یاد کنیم. همیشه هم توصیه ما به شورای روستاها، به مجموعه فعالین منطقه این است که از این زیرساختی که ما ایجاد می‌کنیم، برای توسعه کسب و کار و اشتغال خود، استفاده کنند حتی با تشکیل تعاونی‌ها و ایجاد صنایعی که زودبازده هستند و سرمایه کمتری می‌خواهند و از گاز به‌عنوان سوخت پاک و ارزان استفاده می‌کنند، برای ایجاد اشتغال برای مردم همان منطقه بهره جویند. یعنی توصیه ما به مردم و مسئولین هر منطقه در وهله نخست، استفاده از زیرساختی است که با هزینه بسیار بالا ایجاد شده و دوم بحث گرمایش و رفاه ساکنین منازل است.   

زارعیان خاطرنشان می‌کند: اهمیت این زیرساخت‌ها در آن است که بیشتر اشتغال بومی می‌شود؛ چراکه صنایع هر منطقه به نفع‌شان است که از بومی‌های همان منطقه استفاده کنند. در واقع، هزینه‌کمتری برای آن‌ها خواهد داشت، مثل همین مسیری که در حال گذر از آن هستیم، صنایعی که از همین خط تغذیه استفاده کرده و الآن گازدار هستند.

 

قطع درختان؛ قطع زندگی!

به همراه مهندس زارعیان به سراغ کارگران می‌رویم. تلاش آن‌ها در این ارتفاع و با این شرایط ستودنی و مثال‌زدنی است. با سلامی گرم، پذیرای ما می‌شوند؛ از احساس‌شان به هنگام اجرای طرح‌های گازرسانی جویا می‌شوم. یکی از آنان می‌گوید: من اهل شیرازم. تا زمانی که گاز به روستاها نرسد، روستاییان به اجبار سراغ هیزم‌ها و جنگل‌ها می‌روند تا با گرفتن حق زندگی از آنان، زمستان خود را گرم بگذرانند. چاره‌ای ندارند! تماشای قطع درختان حس بسیار بدی دارد. احساس می‌کنم با قطع هر درخت، حیاتی سبز پا به دنیای نیستی‌ نهاده. دیار ما سبز است و زیبا. حیف‌ است که این درختان تنومند و زیبا را از دست بدهیم، اما تا زمانی که گاز نرسد، چاره‌ای نیست؟!

دیگری اما می‌گوید: خدا را شکر به هر روستا و محوری که گاز رسیده، مردم دست از قطع درختان و جمع کردن شاخه‌ها برداشته‌اند. در واقع، دیگر نیازی به این کار هم ندارند. با آرامش در خانه‌های خود می‌نشینند و از گرمای گاز استفاده می‌کنند، ضمن آن که حق حیات نیز از درختان این مرز و بوم که هوای تمیزتری به ما هدیه می‌دهند هم، سلب نمی‌شود.

زارعیان با شنیدن این حرف‌ها، با لبخندی می‌گوید: غیر از روستاها، 106 شهر نیز در استان فارس داریم که تاکنون 95 شهر را گازرسانی کرده‌ایم و برخی از آنها به عنوان شهر سبز شناخته شده‌اند، زیرا بیش از 95 درصد از روستاهای‌شان در کنار خود شهر گازدار شده‌اند. بقیه شهرها هم در دستور گازرسانی قرار دارند.

این همه در حالی است که همان‌طور که پیشتر نیز توضیح دادم، غیر از شهرها و روستاها، از حدود 8 هزار و 415 صنعتی که در استان فارس داریم، تاکنون 7 هزار و 110 صنعت گازرسانی شده‌اند و نیروگاه‌های استان فارس هم از مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که با استفاده از گاز طبیعی، تأثیر مهمی در صرفه‌جویی مصرف سوخت مایع دارند.

 

تحقق وعده شرکت ملی گاز ایران

میزان تحقق وعده شرکت ملی گاز مبنی بر گازرسانی به 10 روستا در هر روز تا پایان امسال، از دیگر موضوعاتی است که معاون مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان فارس در خصوص آن توضیح می‌دهد و می‌گوید: ما تا هفته دولت حدود 106 روستا را گازرسانی کردیم و تلاش می‌کنیم حدود 120 روستای دیگر نیز تا دهه فجر گازرسانی شوند. باز هم متذکر می‌شوم، ما به مسئولان شهرستان‌هایی که گازرسانی کرده‌ایم، توصیه می‌کنیم از زیرساختی که به واسطه گازرسانی ایجاد شده، برای توسعه صنایع در شهرها و روستاها استفاده کنند تابه عینه، شعار گاز، محور توسعه است را به فعل برسانند.

از زارعیان در خصوص پیامد گازرسانی در این مناطق که احتمالاً می‌تواند منجر به شکل گرفتن شهرک‌های صنعتی نیز بشود، توضیح خواستم که پیشنهاد می‌دهد با هم راهی نزدیک‌ترین شهرک صنعتی شویم که با بهره‌گیری از همین خط لوله گاز، کارخانه‌های زیادی را در خود جای داده و پربار شده است، در حالی که شهرک‌های صنعتی گازرسانی نشده، هنوز دارای زمین‌های خالی زیادی هستند که مقایسه این دو در کنار هم، به‌خوبی تأثیر گازرسانی را نشان می‌دهد که این هم به نوعی تحقق وعده شرکت ملی گاز ایران، تلقی می‌شود.

در مسیر شهرک صنعتی، از کنار روستایی عبور می‌کنیم که علمک‌های گاز در کنار ورودی خانه‌های آن، مشخص است. از مدیرانی که ما را همراهی می‌کنند می‌خواهیم با هم سری به خانه‌های این روستا بزنیم. سراغ یکی از خانه‌ها می‌رویم.

 

روشنایی امید در روستای ریچی

در که باز می‌شود، روحت جلا می‌یابد! از شهر و شهرنشینی فاصله می‌گیری و سعی می‌کنی در کوچه‌باغ‌های شهر شاعرپرور شیراز گم شوی! این فضا تو را از هرچه «غیر» است، رها می‌سازد تا با لبخندی شیرین میهمان روستاییانی شوی که محبت را با چشمانش، میهمان خانه دلت می‌سازد.

«به روستای ریچی خوش آمدید!» لبخند از لبش دور نمی‌شود! سرو محمدی شیرین‌زبان با لهجه زیبای شیرازی خود، ما را به داخل منزل زیبا و ساده‌اش دعوت می‌کند. هوای سرد کوهستان، شهد نشستن کنار بخاری گازی را برایت بسیار دلچسب‌تر و شیرین‌تر می‌کند.  

این زن بی‌ریای روستایی که هم‌زمان از دخترش می‌خواهد در گفتار با لهجه‌ای که ما کاملاً متوجه شویم، او را یاری رساند، در پاسخ به ما که گاز چه تغییراتی در زندگی او و دیگر روستاییان بوجود آورده، می‌گوید: تا زمانی که گاز به روستای ما نرسیده بود، باید وزن کپسول‌های گاز یا بوی بد نفت‌سفید را تحمل می‌کردیم، خیلی وقت‌ها هم سراغ جنگل‌های اطراف می‌رفتیم تا شاخه و هیزم جمع کنیم، یعنی چاره‌ای نداشتیم، اما از وقتی که گازکشی شده، دیگر لازم نیست این کارها را انجام دهیم.

چون هم خانه‌‌های‌مان گرم است، هم غذای‌مان را راحت می‌پزیم. هم به لحاظ بهداشتی و حمام و ... شرایط بهتری را تجربه می‌کنیم و هم هر وقت مشکلی یا پرسشی داریم، از همان آقایی که می‌آید و کنتور گاز را نگاه می‌کند (کنتورخوان یا گازبان) می‌پرسیم. ضمن آن که همزمان با آغاز فصل سرما، به ما یاد دادند که چطور از بخاری و آبگرمکن گازی استفاده کنیم و حواس‌مان به لوله‌ها و دودکش‌ها باشد.

دل کندن از این حیاط و فضا کمی سخت است! برای ما شهرنشینان که به ندرت در تهران پر از دود، با چنین فضاهایی روبرو می‌شویم، «دم» هم غنیمت است! احتمالاً ما افسوس زندگی آنان را می‌خوریم و آن‌ها ناخواسته، افسوس زندگی ما!

مهندس حسین‌پور که در تمام این لحظات مشغول چک کردن و بررسی کنتور و لوله‌های گاز است تا درمی‌یابد که این لوله‌ها در حال تحمل وزن چند سازه آهنی هستند، بلافاصله به صاحبخانه ندا می‌دهد که در نخستین فرصت، آهن‌ها را از روی لوله‌های گاز بردارند تا خدای ناکرده، دچار مشکل نشوند.

دوباره بازمی‌گردد و در حالی که از وی می‌پرسد که آیا آموزش لازم برای استفاده از گاز را دیده و اینکه گازبان و کنتورخوان، به مشکلات و سوالات اهالی روستا رسیدگی می‌کنند یا خیر، از او می‌خواهد تا بقیه اتصالات درون خانه‌اش را نیز نشان دهد؛ گویا تا همه لوله‌ها را چک نکند، آرام نمی‌شود.

 

چای خوشرنگ و خوش‌طعم گازی!

این بانوی شیرازی خوش‌لهجه را به مقصد شهرک صنعتی مورد نظر ترک می‌کنیم. اما زیبایی‌های مسیر، دشت‌های دلباز و کوه‌هایی که یکدیگر را تنگ در آغوش گرفته و با غرور سر به آسمان می‌سایند، ما را به روستایی دیگر که در ارتفاع یکی از کوه‌ها واقع شده راهنمایی می‌کند؛ روستای کوه‌زرد!

مرد جوانی با لباس مخصوص امداد گازرسانی به سوی یکی از خانه‌ها می‌رود. با او همراه می‌شویم و با اجازه صاحب‌خانه به درون خانه‌ای می‌رویم که زن و شوهری مسن، با لبی خندان و رویی گشاده، ما را به میهمانی بلوط‌های وحشی دعوت می‌کنند! سراسر ایوان پوشیده از بلوط‌هایی است که در حال خشک شدن هستند! ما را به داخل فرامی‌خوانند تا استکانی چای با طعم محبت با آنان بنوشیم!

فتح‌الله محبی با چهره‌ای گشاده، همسرش را به نشستن کنار خود دعوت می‌کند و می‌گوید: عمر رسیدن گاز به این خانه حدود یک سال است و در این مدت، آسایش و آرامش، هدیه این نعمت خداوندی، به ما ارزانی شده تا دیگر لازم نباشد برای گرم شدن خانه، درست کردن غذا و نظافت، هیزم جمع کرده یا از نفت استفاده کنیم.

به باور این پیر روشن‌ضمیر، از وقتی گاز آمده، زندگی در زردکوه راحت‌تر شده و دیگر نه برای گرم شدن خانه و نه برای پخت غذا مشکلی وجود ندارد. با آرزوی روزی خوش و سراسر شادی، این روستای به‌غایت زیبا را به مقصد شهرک صنعتی ترک می‌کنیم.

 

گاز؛ محور توسعه!

به شهرک صنعتی که می‌رسیم، یکی از کارخانه‌ها را برای تهیه گزارش گازرسانی انتخاب می‌کنیم. تا صدور مجوز ورود، از اتاق میترینگ در ورودی کارخانه، دیدن کرده و به همراه مهندس حسین‌پور، معاون بهره‌برداری شرکت گاز استان فارس وارد اتاقی می‌شویم که گاز ورودی به کارخانه، در آن‌جا اندازه‌گیری می‌شود.

حسین‌پور توضیحاتی درباره نحوه اندازه‌گیری گاز ورودی به کارخانه‌ها ارایه می‌دهد: وقتی می‌گوییم گاز محور توسعه است یعنی همین! گاز که به این شهرک رسید، تعداد کارخانه‌ها و کارگاه‌ها روز به روز بیشتر شد. اکنون همه آنان خیال‌شان راحت است که بدون قطع گاز می‌توانند شبانه‌روز به کار خود ادامه دهند.

همان‌طور که قبلاً هم گفتم، زمانی که طرح‌های گازرسانی را انجام می‌دهیم، به‌طور مستقیم برای تعداد زیادی از افراد، شغل ایجاد می‌شود، پس از آن هم، کارخانه‌ها، نانوایی‌ها و کارگاه‌ها شکل می‌گیرند، مرغداری‌ها، گلخانه‌ها، مزارع کوچک و خیلی جاهای دیگر با همین خطوط گاز تغذیه می‌شوند که همه این‌ها، هم ایجاد شغل است، هم گسترش رفاه و آسایش برای مردم.

از زارعیان و حسین‌پور که در نهایت فروتنی، تمای امروز را با ما وقت گذرانده و همانند بهترین خصوصیت این شهر، به شیرنی اطلاعات را در اختیار ما گذاشتند، خداحافظی می‌کنیم تا پس از صرف ناهار و استراحت، برای تهیه گزارش، به سراغ سامانه امداد و اتفاقات متمرکز که این استان بار «نخستین بودن» آن را به دوش کشیده، بویم.

تسهیل راهبری امدادگران با سامانه ۱۹۴

سامانه یا مرکز مکانیزه امداد متمرکز که از سال ۸۳ در شیراز راه‌اندازی شد، در واقع، از یک اتاق کنترل مرکزی (CCR) (Central Control Room) تشکیل شده که این اتاق، دقیقاً هسته مرکزی امداد را تشکیل می‌دهد و با پست‌های امدادی در سطح شهر، به صورت زون‌بندی (Zone)، آماده امداررسانی به مناطق و نواحی مورد نیاز است.

در آخرین بخش از این تور زیبا، با سخنان مجتبی تقیان، ریاست امداد و اتفاقات متمرکز مرکز گازرسانی استان فارس (شیراز) به بازدیدی کوتاه از این سامانه می‌پردازیم.  

وی ضمن ارایه اطلاعات بالا، ادامه می‌دهد: وظیفه اتاق کنترل، راهبری عملیاتی پست‌های امداد در سطح شهر است. ضمن آن که تفاوت این سامانه با روش سنتی امداد در این است که در روش سنتی، ما یک پست امدادی داشتیم و هر پست امدادی زیر نظر یک سوپروایزر و یک سرپرست شیفت و هرکدام نیز جداگانه زیر نظر یک مسئول بودند ولی اکنون ما در شیراز تمامی پست‌ها را تحت نظارت یک سامانه واحد درآورده‌ایم.

تقیان می‌افزاید: اولین مزیت و بزرگ‌ترین مزیت این کار که بسیار هم چشمگیر است، کاهش نیروی انسانی و دومین مزیت، ایجاد یک وحدت رویه و جلوگیری از جزیره‌ای کار کردن است. این وحدت رویه باعث می‌شود در عملیات، شما بسیار منسجم‌تر عمل کنید، ضمن آن که مدیریت نیروها، نیز یکی دیگر از مزایای استفاده از این سامانه است.

وی توضیح می‌دهد: ما نخستین استان در راه‌اندازی چنین سامانه‌ای هستیم، ولی الآن در حال حاضر، چند استان دیگر به سمت استفاده از این سامانه رفته‌اند و شاید بهتر باشد بگوییم کل کشور در حال حرکت به سمت استفاده از این سامانه است.

رییس امداد و اتفاقات متمرکز مرکز گازرسانی استان فارس مزیت دیگر این طرح را، عدم دخالت سلیقه‌های متفاوت در انجام کارها دانست و گفت: در این صورت، یک نفر می‌تواند با یک سلیقه مشخص، کارها را سر و سامان داده و از تعدد تصمیمات جلوگیری به عمل آورد.

وی ادامه می‌دهد: بهره‌وری، بازده و راندمان این سامانه بسیار بالاتر از روش مدیریت سنتی است. ما تلاش می‌کنیم حتی امدادگرهای حاضر در بافت قدیم و جدید شهر را نیز به صورت چرخشی در موقعیت قرار دهیم؛ چراکه این امر دو مزیت دارد: اول این که امدادگران ما با تمام آدرس‌ها در هر کوی و برزن آشنا می‌شوند و دوم آن که چون نوع تجهیزات در دو بافت قدیم و جدید متفاوت است، امدادگران در این بخش نیز، با تمام موارد آشنایی پیدا می‌کنند. در واقع، مدیریت این نیروها و راهبری آن‌ها با این سامانه بسیار تسهیل می‌شود.

تقیان را به خدا می‌سپاریم و با خداحافظی از دوستان و همکاران روابط عمومی، با ماشین در اختیار، به سراغ حافظ و سعدی می‌رویم تا ذهن خسته خود را با ابیات زیبا و محیط دل‌انگیز و فرحبخش مقبره‌های‌شان، آرامش بخشیم. هنوز تا زمان پرواز، وقت باقی است. باید سفرنامه‌ای دیگر در دل تاریخ زیبای استان فارس را به رشته نگارش درآورده و به خوانندگانی تقدیم کنیم که می‌دانیم و می‌دانند، باید این نعمت الهی را پاس داشته و با مصرف بهینه آن، نسل‌های بعدی را نیز محروم نسازند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار:  سهیلا زمانی

آلبوم تصاویر

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/10/15 - ١٣:٥٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 7853