نسخه چاپي

وزیر نفت در نشست خبری:

توسعه صنعت گاز؛ یکی از بزرگترین دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی

باز هم «بهمن» فرا رسید و شکوه جاویدان ملتی را به نمایش گذاشت که در سخت‌ترین شرایط، موفق شد فعل «خواستن» را به زیباترین و بهترین نحو ممکن صرف کرده و آن را به واژه زیبای «توانستن» تبدیل کند.

۴۰ سال از ایستادگی و مقاومت مردمی گذشت که در برابر تمامی تحریم‌ها، «نه» ها و جنگ‌ها ایستاد و بلندای «دماوند» همیشه سپیدش را به نمایش گذاشت تا نشان دهد که هیچ‌کس را یارای مقاومت با «خواست» مردم نبوده و نیست و نخواهد بود! و در این میان، مقاومت «صنعت»ی را به رخ جهانیان کشید که اقتصادش را بر آن پایه استوار کرده بود.

بر همین اساس، در ششمین روز از دهه مبارک فجر و در چهل سالگی انقلاب، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت در نشستی خبری با اصحاب رسانه، به دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اشاره و بار دیگر تأکید کرد که این مردم همچنان ایستاده و هیچ شکستی را پذیرا نخواهند بود.

گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران از این نشست خبری را با هم پیگیری می کنیم

                                          *********************************

وزیر نفت ابتدا به‌ساکن، سخنانش را با «گاز» این انرژی پاک که در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد سبد انرژی کشور را تشکیل می‌دهد، آغاز کرد تا از تلاش رادمردان گازی طی این سال‌ها برای گازدار کردن شهرها و روستاهای کشور و نیز ارسال آن به نیروگاه‌ها و کاهش آلودگی هوا، تشکری ویژه داشته باشد.

بهره مندی 92 درصدی جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی

زنگنه در ابتدا با بیان این که عملکرد ما در صنعت نفت در چند بخش به رغم فشارهای وارده قابل عرضه به جهان است، گفت: یکی از بزرگترین دستاوردهای ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی، در بخش صنعت گاز است .

وی در ادامه افزود: وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید چیزی به نام صنعت گاز وجود نداشت . ظرفیت پالایش گاز ما در آن زمان تنها 36 میلیون متر مکعب در روز و مربوط به پالایشگاه بیدبلند بود که در حال حاضر عمر مفید آن به سر آمده است. این در حالی است که امروز ما حدود 1060 میلیون متر مکعب ظرفیت پالایش گاز داریم . انشعابات گاز در آن زمان 53 هزار انشعاب بود که امروز این رقم به 11و نیم میلیون انشعاب رسیده است .

زنگنه با بیان اینکه پوشش گازرسانی تا پیش از انقلاب نزدیک به صفر بود، افزود: این در حالی است که اکنون 92 درصد از جمعیت کل کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند .

به گفته وزیر نفت، قبل از انقلاب تنها یک روستا گازدار بود که این رقم اکنون به بیش از 27 هزار روستا رسیده است و بیش از 77 درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش این انرژی پاک هستند .

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: در بخش میعانات گازی نیز تولید میعانات صفر بود که اکنون این رقم به 750 هزار بشکه در روز رسیده است .

 

افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور

زنگنه از افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید گاز کشور به بیش از هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید که رقم بسیار مهمی است، البته صرفه‌جویی در مصرف گاز امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی افزود: زندگی راحت امسال همه مردم در اثر گازرسانی پایدار حاصل تلاش زیاد و هزینه‌های چند ده میلیارد دلاری در همه سال‌های گذشته برای توسعه صنعت نفت و صنعت گاز است.

پتروشیمی؛ دیگر بخش درخشان صنعت نفت

وزیر نفت ادامه داد: پتروشیمی دیگر بخش درخشان صنعت نفت است که معروف به جلوگیری از خام‌فروشی است. در واقع، مجموع فروش خالص محصولات پتروشیمی کشور در سال 57، یک میلیون تن و فروش خالص داخلی - که بخشی از آن کود بود - 600 هزار تن بوده است.

وی تصریح کرد: این در حالی است که امسال فروش خالص محصولات پتروشیمی ما به بیش از 30 میلیون تن و بالای 17 میلیارد دلار می‌رسد که این از مصادیق جلوگیری از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت است.

زنگنه با بیان این که از این 17 میلیارد دلار، بیش از 5 تا 5.5 میلیارد دلار آن به داخل کشور عرضه می‌شود، یعنی صنایعی که در پایین‌دست پتروشیمی ایجاد شده‌اند، خوراک می‌گیرند و محصولات دیگری را تولید می‌کنند که این موضوع غیر از کود اوره است، گفت: من هیچ صنعت دیگری را سراغ ندارم که از آن صنعت 5.5 میلیارد دلار مواد اولیه خریداری و در صنایع داخلی مصرف شود، اما پتروشیمی این ظرفیت را دارد.

 

افزایش 2 برابری ظرفیت پالایش نفت خام

زنگنه ظرفیت پالایش نفت در سال 57 را حدود 1.1 میلیون بشکه اعلام کرد که این رقم اکنون به بیش از دو برابر افزایش یافته و به رقم 2.2 میلیون بشکه در روز رسیده است.

وی افزود: تولید بنزین تا پیش از انقلاب، 14 میلیون لیتر در روز بود، اما این رقم اکنون به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است که رقم بی‌نظیری است.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود، توضیح داد: ما به دلیل سیاست‌هایی که داشته‌ایم مقدار تولید نفت خود را کاهش داده‌ایم، یعنی از رقم حدود روزانه 5 میلیون بشکه در اوایل انقلاب به ظرفیت کنونی روزانه حدود 4 میلیون بشکه رسیده‌ایم، اما خبرهای خوش هم در این ارتباط داریم.

افزایش ذخایر هیدروکربور مایع

وی در خصوص مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران، اظهار داشت: مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، 88 میلیون بشکه بوده که اکنون خوشبختانه با وجود این که 50 میلیارد بشکه در این مدت از ذخایر را برداشت کرده و به مصرف رسانده یا فروخته‌ایم، اما اکنون ذخایر باقیمانده برای آینده 160 میلیارد بشکه معادل نفت خام است که به‌طور تقریبی دو برابر شده است.

مهندس زنگنه ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را 9 تریلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این رقم اکنون به 33 تریلیون مترمکعب رسیده است.

به گفته وزیر نفت، میزان تزریق گاز به میادین نفتی تا پیش از انقلاب، 2.7 میلیون مترمکعب در روز بود که در سال 97 به بیش از 77 میلیون مترمکعب در روز رسیده؛ آماری که دستاورد بزرگی برای صیانت از ثروت بزرگ ملت ایران محسوب می‌شود.

پیشی گرفتن از قطر در برداشت از پارس جنوبی

زنگنه در ادامه ارایه گزارش عملکرد صنعت نفت در چهل سالگی انقلاب، به ارائه توضیحاتی در خصوص برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی پرداخت و با بیان اینکه مردم همواره نسبت به این میدان گازی مشترک حساس هستند، اظهار کرد: امروز مقدار برداشت گاز ما از پارس جنوبی در مقایسه با کشور قطر بیشتر شده است.

وزیر نفت با اعلام خبر افتتاح چند طرح‌ مهم در اواخر بهمن و اوایل اسفندماه امسال گفت: میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشف نشده بود. از سال 1375 فعالیت‌هایی در آن میدان آغاز شد و از سال 1376 در دولت نخست اصلاحات، نخستین قراردادها برای توسعه پارس جنوبی امضا شد و در طول فعالیت هشت‌ساله دولت اصلاحات، پنج فاز پارس جنوبی به مدار آمد و پنج فاز دیگر نیز در حال اجرا بود.

وی افزود: قراردادهای توسعه فازهای بعدی پارس جنوبی پس از آن امضا شد و تا پارسال 21 فاز پارس جنوبی در مدار تولید قرار گرفت و اکنون چهار پالایشگاه فازهای 13، 22، 23 و 24 با ظرفیت ورودی 110 میلیون مترمکعب آماده افتتاح با حضور رئیس جمهوری است.

وزیر نفت با بیان اینکه 3 میلیارد فوت مکعب گاز از دریا برای این پالایشگاه‌ها تامین می‌شود، اظهار کرد: 2 میلیارد فوت مکعب از گازهای یاد شده از خود این فازها می‌آید، یک میلیارد فوت مکعب از فاز 14 در شبکه استفاده می‌شود و با افتتاح این فازها و تکمیل بخش دریایی آنها و تکمیل بخش دریایی فاز 14 تنها کاری که از پارس جنوبی باقی می‌ماند پالایشگاه فاز 14 خواهد بود که حتی اگر آن هم وارد مدار نشود باز هم از ظرفیت آن در دریا به اندازه 27 فاز استفاده خواهیم کرد.

به گفته زنگنه، افتتاح این طرح‌ها با ارزش 10 میلیارد دلار، ما را نسبت به طرف مقابل‌مان جلو می‌برد و بر اساس آن، مقدار برداشت روزانه ایران بسیار فراتر خواهد رفت.

350 هزار بشکه نفت؛ برداشت نفت از غرب کارون

وی در خصوص برداشت نفت خام از میدان‌های غرب کارون توضیح داد: در سال 92، برداشت از این میدان‌ها 70 هزار بشکه در روز بود، اما تا پایان امسال رقم تولید روزانه ما به 350 هزار بشکه خواهد رسید و این امر بدین مفهوم است که در طول پنج سال، مقدار تولید ما از میدان‌های غرب کارون پنج برابر می‌شود که در نوع خود، کم‌نظیر است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ما برداشت از دیگر میدان‌های مشترک را نیز دنبال کرده‌ایم، تصریح کرد: تعهد ما در زمینه گازهای مشعل که در اثر سوختن آنها مردم به‌ویژه در خوزستان آزار می‌بینند این است که تا دو سال و نیم آینده و پیش از پایان دولت تدبیر و امید، این موضوع را به پایان برسانیم و این حجم از گاز در حال سوختن را به نزدیک صفر برسانیم.

ستاره خلیج فارس همچنان می‌درخشد

زنگنه درباره مهم‌ترین اتفاق بنزینی کشور اظهار داشت: همانطور که برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از روزانه 280 میلیون مترمکعب به 610 میلیون مترمکعب در روز رسیده، تولید بنزین کشور نیز از 52 میلیون لیتر در روز با بیش از دو برابر افزایش، به 105 میلیون لیتر در روز رسیده که تاکنون چنین جهشی در تاریخ تولید بنزین کشور رخ نداده است.

وی بخشی از این جهش را سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بخش دیگر آن را سهم سایر پالایشگاه‌های نفت کشور مانند تبریز، اصفهان و بندرعباس دانست و گفت: همه پالایشگاه‌های نفت کشور موفق به فعالیت در جهت افزایش کیفیت و کمیت تولید بنزین شده‌اند.

سال 98، سالی مهم برای صنعت پتروشیمی 

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی، به ارائه توضیحاتی درباره اهداف صنعت پتروشیمی در سال آینده پرداخت و گفت: در سال 98، برای نخستین بار ظرفیت سالانه تولید اتان به 10 میلیون تن خواهد رسید که بر اساس آن، می‌توانیم مقدار زیادی اتان به پتروشیمی‌ها بدهیم و پس از آن، در سال 99، میزان تولید اتان از میزان ظرفیت پتروشیمی‌ها بیشتر می‌شود، بنابراین پتروشیمی‌ها باید به سرعت واحدهای الفین خود را راه بیندازند تا از اتان به نحو مطلوب استفاده کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که واحدهای فاز اول الفین پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، متانول سبلان، کود شیمیایی لردگان، پتروشیمی میاندوآب، ای‌اس‌پی‌آر صدف عسلویه، متانول کاوه و بیدبلند 2 در سال 98 به مرحله راه‌اندازی و آغاز بهره‌برداری برسند.

به گفته زنگنه، ظرفیت این واحدها 12 میلیون تن و مبلغ سرمایه‌گذاری برای این واحد‌ها، نزدیک به 7 میلیارد دلار است که تاکنون بیش از 80 درصد پیشرفت داشته و برای آینده کشور مهم هستند.

صنعت نفت؛ نوک پیکان حمله آمریکا علیه ایران

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه ما در صنعت نفت به رغم تمامی مشکلاتی که داریم، با قدرت، امید و تلاش خستگی‌ناپذیر برای توسعه صنعت نفت و رفاه مردم کار می‌کنیم، اظهار داشت: نوک پیکان حمله آمریکا علیه ملت ایران که به‌طور غیرقانونی، یک‌جانبه و به تحریک افرادی مانند منافقین و با حمایت اسرائیل و اشرار منطقه آغاز کرده، صنعت نفت ایران است.

وی ادامه داد: هدف نخست آمریکا آن است که درآمد صادراتی ایران را به صفر برساند و درصورتی که موفق به تحقق این هدف نشود، تلاش می‌کند مانع نقل و انتقال پول صادرات ایران شود. عمده صادرات ایران نیز شامل نفت، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی است که آمریکا تلاش می‌کند جلوی صادرات آنها را بگیرد و یا اگر صادراتی رخ داد، اجازه ندهند پول صادرات نفت و یا گاز به مصرف تأمین نیازهای مردم و ملت ایران برسد تا گرانی و کمبود به وجود بیاید و برای مردم ناراحتی و نگرانی ایجاد شود، اما همه تلاش‌مان را به کار می‌گیریم تا نگذاریم آنها موفق شوند. همانطور که ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر هم موفق نشد و با وجود قولی که به مردم خود مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران داده بود، نهایتاً اعلام کرد این امر شدنی نیست و در نتیجه به 8 کشور برای خرید نفت ایران معافیت داد و به یاری خداوند در آینده نیز نخواهند توانست چنین کاری را انجام دهد.

تقلب پمپئو از وزیر نفت!

زنگنه ضمن قدردانی از تلاش و فداکاری‌های کارکنان صنعت نفت در طول سال‌های پیروزی انقلاب و با بیان این که ما اکنون با تلاشی بی‌وقفه و شبانه‌روزی همچنان به فعالیت‌های خود در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهیم، تصریح کرد:  مشکلی که در یک جنگ وجود دارد، این است که نمی‌توان همه چیز را به مردم گفت. مردم غریبه نیستند، اما آنچه منتشر می‌شود، تنها به گوش مردم نمی‌رسد، بلکه اسرائیل و اشرار منطقه و آمریکا نیز می‌شنوند، بنابراین من نباید اطلاعات خودم را به آنها بدهم و بگویم که چگونه تحریم را دور می‌زنم. من نباید در این باره زیاد صحبت کنم و پیش از این نیز گفته‌ام که حتی یک کلمه حرفی نمی‌زنم که مورد استفاده آمریکا قرار بگیرد!

وی ادامه داد: حال، آقای پمپئو هم این روش را از من یاد گرفته و در پاسخ به یکی از سوالاتی که از او پرسیده شد، گفت من چیزی نمی‌گویم که ایران از آن استفاده کند!

وزیر نفت با تاکید بر اینکه اگر ما مواردی را بیان نمی‌کنیم به معنای آن نیست که کاری انجام نمی‌شود، تصریح کرد: ما شبانه‌روزی کار می‌کنیم، اما نمی‌توانیم راجع به کارهای‌مان حرفی بزنیم، زیرا به ضرر مردم است. یک فرمانده عملیات هرگز نمی‌تواند نقشه‌های عملیاتی خود را توضیح دهد، زیرا عملیات لو می‌رود و به کشتار سربازان و مجاهدان خودی منجر می‌شود. در حوزه صنعت نفت هم هر اطلاعاتی که من بدهم دشمن از آن اطلاعات استفاده می‌کند و مردم هم در نهایت راضی نیستند که من اطلاعات ملت را به همین راحتی در اختیار همه قرار دهم!

اتاق تاریک برای دشمنان!

زنگنه ادامه داد: اینکه برخی می‌گویند شما اتاق تاریک دارید،. باید بگویم بله؛ ما برای دشمنان ایران اتاق تاریک داریم و بسیاری از این موضوع ناراحت هستند که من تلاش می‌کنم سطح حفاظت اطلاعاتم بالا باشد! اما در عین حال، همه چیز برای نظام، شفاف و روشن است و ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که در نهایت شفافیت و روشنی برای نظام باشد و روزی که سختی‌ها رفع شود به مردم نیز خواهیم گفت که چه کارهایی انجام داده‌ایم، اما اکنون مانند همان سربازان گمنامی هستیم که کسی نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهند. خیلی‌ها به ما حرف‌هایی می‌زنند و کاری می‌کنند تا ما را تحریک کنند حرف بزنیم، اما ما همچنان هیچ حرفی نمی‌زنیم!

وی با بیان این که هدف من و همکارانم سعادت مردم است، اظهار کرد: ما در پی آن هستیم که به مردم خیری برسد و به عنوان فرزندان و خدمتگزاران‌ مردم از بار مشکلاتی که ملت با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بکاهیم. ما به دنبال افتخارات نیستیم، بلکه افتخارات را مردم خلق می‌کنند. هدف ما این است که به مردم خدمت کنیم و همه تلاش خود را نیز در این راه به کار می‌گیریم.

دلخوری آمریکا از ایران!

وزیر نفت ادامه داد: هر آنچه تصویب و اجرا می‌کنیم، با توجه به شرایطی است که در آن قرار داریم و تاکنون نیز به خوبی پیش رفته‌ایم، به همین سبب آمریکا از ما بسیار دلخور است و تمرکز زیادی بر ما دارد، اما به هر حال، شرایط، شرایط جنگ است و سختی‌هایی دارد.

وی در خصوص تفاوت جنگ کنونی با جنگ تحمیلی ایران و عراق تصریح کرد: من در همه دوران جنگ تحمیلی در جهاد بودم. بخشی از جنگ را وزیر جهاد و بخشی از جنگ را نیز عضو شورای مرکزی جهاد بودم. من جنگ نکردم، اما جنگ را درک کردم و می‌خواهم بگویم فشاری که اکنون بر صنعت نفت وارد می شود، سخت‌تر از دوران جنگ تحمیلی است، جنگ کنونی کشته و زخمی روزانه ندارد و ممکن است فشار آن کمتر احساس شود، اما سختی‌هایی دارد که قابل بیان نیست و ما نیز با قدرت با آن برخورد می‌کنیم.

مرد ایستادگی و مقاومت

زنگنه با اشاره به این که ما مرد ایستادگی و مقاومت هستیم، گفت: ما ایستاده‌ایم تا مقاومت کنیم و نگذاریم دشمن دستاوردهای ملت ما را بر باد دهد. ما به مقاومت‌مان افتخار می‌کنیم و امیدواریم که هم مردم این مقاومت را از ما بپذیرند و هم خداوند از ما بپذیرد تا در برابر ملت روسفید باشیم.

وزیر نفت ادامه داد: من با قاطعیت می‌گویم ما با همه استعداد و خلاقیت‌مان، همه راه‌های فکر شده، گفته شده و امکان‌پذیر را دنبال کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم این موارد را افشا کنیم. هر روز چند صد نفر در دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی یکی از سازمان‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مسائل را لحظه لحظه دنبال می‌کنند و در هر لحظه به افراد تلفن می‌زنند و اعلام می‌کنند که کارهای وزارت نفت و شرکت ملی نفت انجام نشود. این خبرها به ما نیز می‌رسد و در مقابل، ما نیز باید به گونه‌ای عمل کنیم که جلوی کارهای آنها را بگیریم.

زنگنه افزود: خداوند به ملت ایران هوش و استعداد عطا کرده و به مجموعه نظام نیز توانایی و بلوغ داده تا در کنار هم و در سایه مقام معظم رهبری بتوانیم بار این شرایط خطیر را به‌خوبی به مقصد برسانیم.

                                                    **********************

پس از توضیحات وزیر نفت در خصوص عملکرد ۴۰ ساله این صنعت، پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران در زمینه‌های مختلف آغاز شد.

برای خوشایند دیگران از منافع ملت ایران نمی‌گذرم

چهره خندان وزیر نفت، آغازگر پرسش‌های خبرنگاران شد.

زنگنه در پاسخ به نخستین پرسش در خصوص عدم همکاری‌ با کشورهای چین و روسیه در پروژه‌های نفتی گفت: با خودم عهد بسته‌ام که تنها قراردادهایی را امضا ‌کنم که با عزت باشد و به هیچ‌وجه برای خوشایند دیگران از منافع ملت ایران نمی‌گذرم.

وی در خصوص نامه 72 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد ادعای بی‌میلی وزارت نفت برای مذاکره با کشورهای چین و روسیه درباره پروژه‌های نفتی ایران گفت: برخی ادعاهایی می‌کنند، اما هیچ دلیلی برای آن ارائه نمی‌کنند، مانند این موضوع که من درباره FATF به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌ام که هر چقدر تکذیب می‌کنم، مورد قبول واقع نمی‌شود!

وزیر نفت افزود: آنان که می‌گویند ما تمایلی برای همکاری با چین و روسیه نداریم، دلیل‌شان چیست؟! ما تنها یک قرارداد مهم در دوره پس از برجام امضا کردیم که مربوط به طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی توتال، شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) و شرکت پتروپارس ایران بود که سهم شرکت چینی در آن 30 درصد بود و با اصرار هم آمدند.

اکنون که توتال طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را ترک کرده، شرکت چینی مجری طرح توسعه شده و ما باز هم اصرار داریم که چینی‌ها در این پروژه حضور یابند. برای توسعه بخش شمالی و جنوبی میدان آزادگان هم قبول کردیم که با شرکت ملی نفت چین (CNPC) مذاکرات خارج از مناقصه انجام دهیم؛ برای میدان نفتی یادآوران هم قبول کردیم که با شرکت ساینوپک چین مذاکره خارج از مناقصه انجام دهیم، هرچند آن‌ها بنا به ملاحظات خود، اکنون فعال نیستند و ما نمی‌توانیم جواب فعال نبودن آنها را بدهیم!!

شیخ‌الوزرا با اشاره به نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در این نامه درباره استقبال نامناسب از رئیس‌جمهوری چین مواردی مطرح شده، من که مسئولیتی در قبال استقبال از وی ندارم و نباید در این باره جوابگو باشم! این مساله ارتباطی به وزارت نفت ندارد و هر کشوری پروتکل استقبال خودش را دارد.

وی تأکید کرد: من به همکاری با چین و روسیه علاقه‌مند هستم، اما پیش‌تر هم گفته‌ام که برای امضای یک قرارداد دوطرفه هر دو طرف مذاکره باید رضایت داشته باشند و من نمی‌توانم به جای هر دو طرف امضا کنم و با اطمینان به شما می‌گویم که کدام قرارداد بوده که طرف مقابل راغب به امضا بوده است و من امضا نکرده‌ام!

من فقط در مقابل ملت ایران تعظیم می‌کنم

وزیر نفت تصریح کرد: من فقط در مقابل یک ملت تعظیم می‌کنم و آن ملت ایران است و در مقابل هیچ کشور، دولت و ملت دیگری تعظیم نمی‌کنم. من خدمتگزار مردم ایران هستم و اولویت من تامین حداکثری منافع ملت ایران است که برای این راه حاضرم از همه داشته‌های خود، حتی آبرویم بگذرم، اما حاضر نیستم برای خوشایند دیگران از آبروی ملت ایران بگذرم و تنها قراردادی را امضا می‌کنم که با عزت و بر اساس منافع ملت ایران امضا شود..

من تا آخر عمر به دنبال این نیستم که از من تعریف و تمجید شود، بلکه فقط به دنبال تأمین خواسته‌های ملت ایران و رضایت خداوند هستم.

زنگنه در باره بخشی از متن نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر «قرارداد سوآپ نفت با روسیه» گفت: ما قرارداد معامله نفتی با کشور روسیه داشته‌ایم، اما هرگز برای سوآپ نفت با روسیه قراردادی نداشته‌ایم و نمی‌دانم چرا عده‌ای حرف‌های بی‌پایه و اساس می‌زنند؟ البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی وظیفه دارند دغدغه‌های خود را مطرح کنند، اما گلایه اصلی من از افرادی است که اطلاعات غلط به نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌دهند!

ساماندهی و اصلاح قیمت بنزین

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در خصوص برنامه‌های وزارت نفت برای ساماندهی مصرف بنزین گفت: برای ساماندهی و مدیریت مصرف بنزین، تنها دو راه داریم که یکی افزایش قیمت و دیگری سهمیه‌بندی است و همان‌طور که گفتم، تا جایی می‌توان قیمت را بالا برد که مردم تحمل کنند که گویا عده‌ای به‌ویژه در فضای مجازی از این گفته من بد برداشت کرده‌اند، در حالی که منظور من این بود که تا جایی که مردم قبول دارند، باید قیمت را بالا ببریم و این نشان می‌دهد که همه هدف ما، تأمین منافع و رضایت مردم است.

زنگنه افزود: مجلس شورای اسلامی برای 10 سناریو در هفته پیش رأی‌گیری کرد، اما هیچ‌کدام در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد. دیروز هم طرح دیگری در کمیسیون انرژی مجلس رأی‌گیری شد که با بیش از 90 درصد رأی مخالف رد شد.

این نکته را نباید فراموش کنیم که هدف دولت از اصلاح قیمت بنزین،‌ درآمدزایی نیست، بلکه برنامه دولت جلوگیری از قاچاق و کاهش مصرف است. با تمهیداتی که اندیشیده شده، امسال از مهرماه بنزین وارد نکرده‌ایم و تا سال آینده هم بنزین وارد نخواهیم کرد.

قاچاق بنزین و گازوئیل

زنگنه در پاسخ به پرسشی در خصوص قاچاق بنزین و گازوئیل اظهار داشت: وجود قاچاق را نمی‌توان انکار کرد، ضمن آن که قاچاق گازوئیل بیشتر از بنزین و قیمت آن، تقریباً نزدیک به بنزین است و زیادتر هم قاچاق می‌شود، بنابراین اگر یکی را به تنهایی اصلاح قیمت کنیم، فاصله بیشتر شده و باز هم قاچاق و فساد بیشتر می‌شود، بنابراین باید با برخورد یکپارچه همه ارکان نظام، این مجموعه را به صورت هماهنگ اصلاح کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم. یعنی نباید از مسئله‌ بنزین به عنوان وسیله‌ای برای تخریب جریان‌ها علیه یکدیگر استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه روش‌های غیرقیمتی نیز برای ساماندهی وضع بنزین وجود دارد، اما سخت و هزینه‌بر هستند، افزود: مصرف بنزین ما در کشور بالاست، اما مردم خودرویی را استفاده می‌کنند که به آنها عرضه ‌می‌شود، یعنی سرانه مصرف در خودروهای ما بالاست. ما می‌توانیم مصرف گاز طبیعی فشرده (CNG) را در کشور بالا ببریم، اما متأسفانه هیچ کارخانه خودروسازی در کشور حاضر نیست خودروی پایه‌ گازسوز تولید کند.

کارشکنی‌ها علیه کرسنت!

وزیر نفت در خصوص پرونده کرسنت و حواشی پیرامون آن گفت: موضوع کرسنت در مرحله نخست رأی اعتماد من از مجلس شورای اسلامی مطرح شد و تمام فشار آن جلسه هم درباره این موضوع بود و من آنجا توضیح دادم و رأی آوردم، در رأی اعتماد دوم، اما این موضوع مطرح نشد و من رأی آوردم و امروز این موضوع دوباره مطرح شده است و باز هم من پاسخ می‌دهم!

زنگنه افزود: کرسنت پرونده‌ای زنده است که عده‌ای با لجبازی و ندانستن قواعد بین‌المللی در این موضوع، ما را در یک چاه عمیق انداختند و من در این سال‌ها با تلاش بسیار سعی کردم کشور را از این چاه عمیق بیرون بیاورم. ما در فرآیند داوری بسیار خوب عمل کردیم تا جایی که داوری نزدیک به صدور رأی بود، اما کارشکنی‌هایی انجام شد که صدور رأی برای چند ماه به تأخیر افتاد و من مجاز نیستم این جزئیات را شرح دهم، اما امیدواریم با اقدام‌های حقوقی که دنبال می‌کنیم، وضع این پرونده دوباره به نفع ما شود؛ هرچند این اعدادی که برخی مطرح می‌کنند، به نفع طرف مقابل ما در کرسنت است. متأسفانه ما تا به موفقیت نزدیک می‌شویم، یک عده این اعداد را مطرح می‌کنند!

بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در بحث پالایشگاه‌سازی

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی شایعات مبنی بر مخالفت وی با پالایشگاه‌سازی و نیز تمایل نداشتن شرکت‌های نفتی برای استخدام فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت دانشگاه‌ها گفت: اینکه گفته می‌شود من دشمن پالایشگاه‌سازی هستم، به هیچ‌وجه صحیح نیست. سیاست‌های اصل 44 و قانون به ما اجازه نمی‌دهد پالایشگاه‌سازی در دولت دنبال شود و پالایشگاه‌های دولتی نیز واگذار شده است و بخش خصوصی باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.

ما موافقت اصولی برای پالایش روزانه 2 میلیون بشکه خوراک را داریم که 600 هزار بشکه از این مقدار مربوط به پالایشگاه‌های کوچک برای پالایش نفت‌خام و میعانات گازی است و مجوز‌های لازم در این بخش را اعطا و ظرفیت‌سازی نیز کرده‌ایم و بخش خصوصی باید استقبال و سرمایه‌گذاری کند. ما آماده حمایت از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش و حتی استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی هستیم.

وی برخی از بندهای نامه نمایندگان مجلس درباره مجوز ندادن برای سرمایه‌گذاری در بخش شیرین‌سازی میعانات گازی را خنده‌دار خواند و گفت: آیا میعانات گازی شیرین مشکل صادرات ندارد و مشکل ما در این میان فقط ترش بودن میعانات گازی است؟! عملیات پالایشگاه‌های ستاره خلیج‌فارس و سیراف و پتروشیمی‌های برزویه و بوعلی، شیرین‌سازی میعانات گازی است که البته به اینها توجه نمی‌کنند.

اشتغال در بخش‌های خصوصی، نه وزارت نفت!

وزیر نفت درباره به کار نگرفتن فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت دانشگاه‌ها در شرکت‌ها و پروژه‌های نفتی نیز گفت: اشتغال در صنعت نفت باید در زنجیره غیردولتی ایجاد شود. باید فعالیت و سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد تا شاهد باشیم که شرکت‌های خارجی و داخلی همه این مهندسان را با بهترین حقوق‌ استخدام می‌کنند؛ چراکه اگر تولید و سرمایه‌گذاری در کشور تعطیل شود، کجا باید این متخصصان به کار گرفته شوند؟!

باید کار باشد که استخدام انجام شود. اگر برای استخدامی کار تعریف نشود، این مثل هزینه‌ای تحمیل شده به مردم است. همه تلاش ما باید این باشد که صنعت نفت سرپا و زنده باشد تا کار و فعالیت هم وجود داشته باشد و هزاران کار ایجاد شود تا انشاءالله با عبور از مشکلات، این متخصصان به کار گرفته شوند، البته عده‌ای از نخبگان را هم در وزارت نفت به کار خواهیم گرفت!

300 هزار بشکه افزایش خوراک پالایشگاه‌های داخلی

زنگنه با اشاره به اینکه عده‌ای به سادگی می‌گویند صادرات فرآورده ساده‌تر از نفت‌خام است و معلوم نیست با چه توجیهی این مطالب را مطرح می‌کنند، گفت: مگر مصرف فرآورده کشورهایی مثل افغانستان چقدر است؟ ما باید روزانه 60 هزار تن صادرات فرآورده داشته باشیم و نخستین کاری که پس از تحریم انجام دادیم، افزایش 300 هزار بشکه‌ای خوراک پالایشگاه‌های داخلی بود که مساوی با تولید فرآورده بیشتر شد که باید بخشی از آن صادر می‌شد. صادرات مرزی انجام می‌شود، اما نمی‌توانیم آمار و اطلاعات و مقاصد آن را بیان کنیم.

وی همچنین تاکید کرد: عده‌ای می‌گویند چرا در کشورهای دیگر پالایشگاه خارجی خریداری نمی‌شود؟! در حالی که به  این موضوع توجه نمی‌کنند که مالکیت با حاکمیت تفاوت دارد! پالایشگاهی که مالکیت آن در اختیار ما باشد، اما تحت حاکمیت کشور دیگری باشد، به صورت کامل در اختیار ما نیست و کشورها به‌راحتی می‌توانند جلو فعالیت در کشور خودشان را بگیرند و این طور نیست که بگوییم ملک ماست و هر کاری دوست داریم انجام دهیم و دقت نمی‌کنند که مسئله حاکمیت با مالکیت متفاوت است.

زنگنه تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران در میدان رام واقع در دریای شمال انگلیس همراه با شرکت انگلیسی BP سهم داشت و وقتی تحریم‌ها اعمال شد، برای مدت چهار سال فعالیت این میدان متوقف و از دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC)، مجوز گرفتند تا بتوانند دوباره تولید از این میدان آغاز شود که باز هم در دوره تحریم پول را به ما ندادند!

مشتریان اروپایی در دسترس نیستند!

زنگنه در پاسخ به پرسشی در خصوص وضع سازوکارهای درنظرگرفته شده برای افزایش صادارت نفت ایران به کشورهای اروپایی گفت: من نمی‌توانم عددی اعلام کنم، اما با اطمینان می‌گویم که اروپایی‌ها تا امروز خریدی نداشته‌اند، ربطی هم به SPV ندارد، تنها مرواده ما با کشورهای اروپایی با کشور ترکیه است و به رغم آن که دو کشور اروپایی یونان و ایتالیا نیز مجوز خرید از ما دارند، اما نفت نمی‌خرند یعنی در واقع، حتی جواب تلفن ما را هم نمی‌دهند!

راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس؛ دستاورد بی‌نظیر برجام

پرسش خبرنگار روزنامه کیهان، وزیر را به اوج پاسخ دادن رساند! وی در پاسخ به ادعای این خبرنگار مبنی بر محقق نشدن وعده‌های وزیر نفت برای عدم کاهش صادرات نفت ایران گفت: خوشبختانه آمار صادرات نفت ما در دوره برجام خوب بوده است و در این دوره، طی چهار ماه تولید نفت ما یک میلیون بشکه اضافه شد، اما برخی جریان‌ها (مانند شما) با کارشکنی علیه برجام نگذاشتند ما به صادرات نفت ادامه دهیم!

صادرات ما در اردیبهشت 97، روزانه 2 میلیون و 800 هزار بشکه بود، اما با روی کارآمدن ترامپ در کشور آمریکا صادرات نفت ما تحت فشار قرار گرفت که ربطی به برجام نداشت و اتفاقاً نشانه این بود که برجام موفق بود و پس از کناره‌گیری آمریکا از برجام، فشارهای زیادی علیه صادرات نفت ما صورت گرفت و ما هم با این فشارها مقابله کردیم و سر تسلیم فرود نمی‌آوریم.

زنگنه افزود: اگر برجام نبود، هرگز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس راه‌اندازی نمی‌شد و ما امروز کمبود بنزین داشتیم، اما اینکه خوشبختانه امروز می‌توانیم روزانه 37 میلیون لیتر بنزین یورو تولید کنیم، به خاطر برجام و از دستاوردهای بی‌نظیر آن بود.

استقبال از فروش نفت در بورس انرژی

وی همچنین در پاسخ به دیگر پرسش این خبرنگار در خصوص حواشی عرضه نفت خام در بورس انرژی مبنی بر بی‌میلی شرکت ملی نفت ایران برای فروش نفت گفت: هر کس ادعایی برای فروش نفت دارد، می‌تواند مراجعه کند، زیرا شرایط عرضه ما از طریق شرکت بورس انرژی ایران اعلام شده و هر هفته نیز عرضه انجام شده، اما موفقیت‌آمیز نبوده است و هر کس ادعایی می‌کند که با تغییراتی در اطلاعیه عرضه می‌تواند نفت بفروشد، می‌تواند مراجعه کند و ما هم به شدت از این مساله استقبال می‌کنیم.

زنگنه افزود: اینکه می‌گویند وزارت نفت می‌تواند هفته‌ای یک میلیون بشکه نفت در بورس انرژی عرضه کند، اما عمداً نمی‌فروشد تا مقاومت ملت را در هم بریزد، حقیقت ندارد، من شخصاً در صف اول مقاومت هستم، زیرا اینجا مسئله ملت ایران و 40 سال خون شهداست که من نمی‌توانم از آنها بگذرم و حداکثر کاری که می‌توانستیم انجام دهیم این بود که بگوییم بیایید ریالی بخرید که مساوی با خروج سرمایه است، اما باز هم نتیجه‌ای حاصل نشد!

وی شرایط وزارت نفت برای عرضه نفت در بورس انرژی را پرداخت پول و خراب نکردن بازار امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد و گفت: ما باید تفاوت‌های فروش نفت‌خام و مواد غذایی را بدانیم، اما خیلی‌ها می‌آیند و مذاکره می‌کنند، اما می‌روند و دیگر مراجعه نمی‌کنند!

در نفت نمی شود پول نگرفت و نفت داد! پول نفت عرضه شده در بورس حتماً باید وصول شود. شرط دیگر ما این است که در بازار ما ورود نکنند. چون چیزی به فروش نفت کشور اضافه نمی‌کند. مثلاً وقتی هند بر اساس معافیت از وزارت نفت مقدار مشخصی نفت می‌خرد، آنها نیز به اين کشور نفت بفروشند هیچ کمکی به کشور نمی‌کند!

وی همچنین در پاسخ به دیگر انتقاد خبرنگار کیهان مبنی بر عطش خدمت وی و به‌کارگیری بازنشستگان در رئوس صنعت نفت گفت: عطش من برای خدمت از آقای شریعتمداری بیشتر نیست، زیرا ایشان هم مدیر دولتی است و تفاوتی با من ندارد!

وی افزود: وقتی ما جوان‌ها را معرفی می‌کنیم، از ما انتقاد می‌کنند که چرا جوان بی‌تجربه آوردید، وقتی که باتجربه‌ها را به کار می‌گیریم باز هم انتقاد می‌شود که چرا از پیرها دعوت به کار می‌کنید!! واقعاً مشخص نیست تکلیف ما در این میان چیست و بهتر است شما به فرمایشات مقام معظم رهبری در درس خارج فقه‌شان مراجعه کنید!

عراق پول گاز ما را بدهد، همکاری پیشکش!

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی عدم همکاری با کشور عراق در میادین مشترک، گفت: وقتی طرف همکاری نمی‌کند که نمی‌توانم به زور او را به همکاری تشویق کنم!!! در حال حاضر، ما ماهیانه ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کنیم و متأسفانه به خاطر تحریم، پول‌های آن را دریافت نکرده‌ایم. عراق اگر قصد همکاری دارد، پول گاز ما را بدهد!

در واقع، اکنون ما از عراق بابت صادرات گاز و برق به این کشور، ۲ میلیارد دلار طلب داریم و فکر می‌کنم پرداخت این طلب به ما، بزرگ‌ترین همکاری در این زمینه باشد!

وی در ادامه اظهار داشت: ضمن آن که ما اکنون در برخی میادین مانند غرب کارون از عراق جلوتر هستیم و شروع این همکاری به منزله آن است که باید دست نگاه داریم تا عراق به ما برسد! چرا باید چنین کاری کنیم؟!

کشف نفت در آبادان

زنگنه در پاسخ به حجم ذخایر کشف شده در جزیره مینو که به تازگی در آبادان کشف شده، گفت: ما فقط در حدی که اعلام شد، اطلاعات داریم. در عمق ۳ هزار و ۸۰۰ متری به نفت سبک با API ۳۴ رسیدیم که نفت سبک و شیرین است و بقیه اطلاعات پس از انجام آزمایش‌های لازم به دست می‌آید. شاید نیاز به چاه بعدی هم باشد تا میدان را ارزیابی توصیفی کامل کنیم. ما در حدی که نفت بالا آمد و مشعل آن روشن شد، اعلام خبر کردیم، اما هنوز ابعاد میدان مشخص نیست.

وی نکته بسیار مهم کشف نفت در جزیره مینو را چنین عنوان کرد: ما سال‌ها در آبادان و منطقه دارخوین به دنبال کشف نفت بودیم، زیرا همه اطلاعات موجود از وجود نفت در این منطقه حکایت داشت. نخستین بار بود که توانستیم در این منطقه نفت کشف کنیم و امیدوارم در این اطراف باز هم بتوانیم میدان‌های جدید نفتی دیگری کشف کنیم.

**تورم؛ یکی از مسائل بسیار مهم

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا وزارت نفت دیدگاه‌های مشورتی و کارشناسی و همچنین راهکارهای خود درباره موضوع بنزین و حل مشکل خودروها را به مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است یا خیر، اظهار کرد: وزارت نفت نه تنها در این باره مذاکرات لازم را انجام می‌دهد، بلکه در این مورد قرارداد و مجوزهایی از شورای اقتصاد بر مبنای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مبنی بر تولید خودرو به‌ویژه خودروهای عمومی برای جایگزینی با خودروهای فرسوده داریم. وزارت نفت با کارخانه‌های مربوطه قرارداد دارد و به این‌ها از محل صرفه‌جویی حاصل از کاهش مصرف پرداخت می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه مسئله بنزین، موضوعی کاملا اقتصادی است و در اقتصاد کلان اثر می‌گذارد، افزود: تورم یکی از مسائل بسیار مهم است و دولت درباره آن حساسیت دارد که هر تغییری در قیمت بنزین و گازوئیل چه تأثیری بر تورم کشور دارد؛ وزارت نفت درباره این مسائل بیشتر دیدگاه‌های عملیاتی دارد.

وی با بیان اینکه وزارت نفت وضع تولید و تراز تولید و مصرف کشور را ارائه می‌کند، ادامه داد: سالانه حدود ۸ تا ۹ درصد به خودروهای کشور اضافه می‌شود در نتیجه به میزانی که خودرو در کشور اضافه می‌شود، مصرف بنزین نیز بالا می‌رود و وزارت نفت روی این موضوع که میانگین مصرف خودروهای جدید با میانگین مصرف خودروهای مستهلک و قدیمی ما فرقی ندارد، حساس است.

وزیر نفت تأکید کرد: معتقدم هر روشی که برای موضوع بنزین پیش گرفته می‌شود به نحوی باشد که فشار عمده‌ای به مردم ایران نیاید. فشار وارده به مردم و خواسته‌های آنها برای من بسیار مهم است.

زنگنه در پاسخ به اینکه وزارت نفت می‌خواهد درباره موضوع قیمت بنزین، توپ را به زمین مجلس شورای اسلامی بیندازد، گفت: مجلس شورای اسلامی توپ‌پذیر نیست. به نظر من مجلس شورای اسلامی تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۸ نخواهد داشت. ممکن است تصمیم بگیرد این موضوع را به زمین دولت بیندازد یا نه اصلا دولت هم افزایش قیمت بنزین را در سال ۹۸ ممنوع کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در سفر آقایان ولایتی و ظریف به روسیه، تفاهم‌نامه‌ای درباره  صنعت نفت امضا شده است، تصریح کرد: بنده خبری در این باره ندارم، آقای ولایتی که حتما تفاهم‌نامه‌ای را امضا نکرده است، زیرا اصلا مأموریتی در این باره نداشته است.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره تهاتر نفت با روسیه توضیح داد: ما هیچ وقت تهاتر نداشته‌ایم. تفاهم‌نامه‌ای در گذشته مبنی بر اینکه روس‌ها  از ما خرید نفت داشته باشند و نصف پول آن کالا از روسیه و اتحادیه گمرکی اوراسیا گرفته شود و بقیه را نقدی به ایران پرداخت کنند، داشته‌ایم.

هندی‌ها پیشنهاد احداث خط لوله به ایران ندادند

زنگنه درباره اینکه در نامه ۷۲ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است که پیشنهاد دولت هند برای اجرای خط لوله گاز از چابهار با کمک روس‌ها از سوی وزارت نفت پیگیری نشده است و اینکه آیا پیشنهاد هندی‌ها به نفع ایران بوده است یا نه و اینکه آیا روس‌ها می‌توانند در این پروژه به نفع ما کار کنند، گفت: هندی‌ها پیشنهادی مبنی بر احداث خط لوله‌ای از طرف دریا به طرف هند به ما نداده‌اند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد ساخت خط لوله را نخستین بار روس‌ها به ایران دادند، تصریح کرد: ما هم از این پیشنهاد استقبال کردیم و در سال ۹۶، همزمان با سفر آقای پوتین به ایران، بنده یادداشت تفاهمی با وزیر انرژی روسیه امضا کردم که در همان روز مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت ایران هم یادداشت تفاهمی با مدیرعامل شرکت گازپروم امضا کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه روس‌ها موضوع احداث یک خط لوله دریایی را که از محدوده پاکستان بگذرد و به هند برود پیگیری کردند، ادامه داد: براساس گزارش وزیر انرژی روسیه به بنده، یکی از این کشورها اعلام آمادگی کرده، اما یکی دیگر از کشورها هنوز اعلام آمادگی نکرده است. به هر حال ایران از این موضوع صددرصد استقبال و حمایت می‌کند، اما هماهنگی‌های لازم هنوز انجام نشده است و هیچ سند و سابقه‌ای میان مذاکرات ما با وزیر هندی وجود ندارد که دولت این کشور پیشنهاد خط لوله را به ایران داده باشد.

زنگنه با اشاره به اینکه در نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین آمده است که روس‌ها به ما پیشنهادی مبنی بر احداث خط لوله‌ای با سرمایه‌گذاری خودشان از ایران تا اروپا برای انتقال گاز ایران داده‌اند، اظهار کرد: نخستین باری است که این پیشنهاد را می‌شنوم. جالب است که پیشنهادی به این مهمی در ملاقات پوتین با رئیس جمهوری اسلامی ایران مطرح نشده و حتی وزیر انرژی روسیه هم با من مطرح نکرده است و فقط به یک نفر گفته شده و آن شخص هم به خلاف به دوستان نماینده مجلس شورای اسلامی گزارش داده است! این پیشنهاد کجاست!؟

وی با بیان اینکه موضوع احداث خط لوله از ایران به اروپا بسیار راهبردی است و اگر باشد به‌طور حتم باید در سطح سران دو کشور گزارش داده شود و چطور می‌شود که به صورت مخفی به یکی از کارشناسان گفته شده و وی هم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اطلاع داده است که من مانع انجام چنین عملیاتی شده‌ام؟ چطور تا این اندازه می‌توان دروغ بزرگی گفت!

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم‌های نشست آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با توجه به تحریم کشور ونزوئلا اظهار کرد: ایران اقدام‌های انجام شده از سوی آمریکا را محکوم می‌کند، زیرا علیه استقلال کشورهاست و دسترسی این کشور به پول‌های حاصل از صادرات نفتش را محدود کرده است. این موضوع قطعا به دلیل کاهش عرضه بر بازار نفت تأثیرگذار است و به ضرر مصرف‌کنندگان خواهد بود.

توقع فداکاری نداشته باشیم

زنگنه در توضیح اینکه در نامه ۷۲ نماینده مجلس شورای اسلامی آمده است که دولت عراق مصرانه به دنبال قراردادی مشترک برای استخراج، تولید و صادرات نفت با ایران بوده است که اگر این کار انجام می‌شد بی‌شک تحریم‌های آمریکا به اندازه‌ای که هم اکنون موثر است، تأثیرگذار نمی‌شد، گفت: از کجا این مسائل را می‌گویند؟! این موضوع از طرف عراق چگونه مطرح شده است؟ نامه داده‌اند؟ وزیرشان مطرح کرده؟ ما نامه‌ای از عراق نداشته‌ایم. مذاکرات عراق همیشه عکس آن بوده، یعنی ما اصرار کرده‌ایم و آنها نپذیرفته‌اند. بدهکار شدیم!؟

وی با اشاره به اینکه ما پیشنهاد همکاری دو میدان کوچک خرمشهر و نفت‌شهر را به عراق دادیم اما این کار را هم نکردند، ادامه داد: بعد می‌گویند در میدان‌های بزرگ‌مان با آنها کار کنیم! ایران هم‌اکنون در آزادگان از عراق جلوتر است، تولید را متوقف کنیم که می‌خواهیم با آنها مذاکره کنیم!؟

وزیر نفت با بیان اینکه آیا کشوری که تحریم نیست و هیچ محدودیتی در انتخاب شرکت‌های خارجی ندارد، قرارداد مشترک با کشوری که تحریم است امضا می‌کند که تحریم شود؟ افزود: عراق اگر از این فداکاری‌ها می‌خواهد انجام دهد، راه‌های بسیار ساده‌تری وجود دارد! عراق روزانه ۱۱ هزار بشکه نفت کرکوک را از طریق ایران سوآپ می‌کرد که پس از تحریم‌ها قطع کرد. حالا این کشور برای ایران روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت می فروشد؟!

زنگنه با اشاره به اینکه هم اکنون ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌شود که پول آن را به دلیل تحریم نمی‌دهند، گفت: هم اکنون ما ۲ میلیارد دلار بابت گاز و برق از عراق طلب داریم، این پول‌ها را بدهند.

وی با بیان اینکه من می‌دانم که هر کشوری معذورات خودش را دارد و هیچ کشوری خودش را فدای ما نمی‌کند، تصریح کرد: ما باید خودمان را فدای ملت ایران کنیم و نباید توقع داشته باشیم آنها برای منافع ما فداکاری کنند. ما باید در قاعده متعارف بین‌المللی زندگی کنیم.

به گفته وزیر نفت، کارهای بسیار ساده‌ای هست که عراق بتواند انجام دهد، در آخرین سفرم به این کشور به آنها پیشنهادهایی دادم، اما حتی یکی از آنها را هم نپذیرفتند و گفتند همه این موارد مشکل دارد و ما نمی‌توانیم و مشخص است که همه مشکل هم آمریکاست.

زنگنه ادامه داد: انجام سوآپ نفت، ترانزیت در کرکوک یا همکاری در زمینه مطالعه روی احداث خط لوله، یا دریافت هزینه فروش گاز ایران، از مواردی است که به این کشور پیشنهاد شده، اما نپذیرفته است.

ساده‌نگر نباشید

وی با اشاره به مطالعات انجام شده درباره شرایط میدان‌های نفتی مشترک در دنیا گفت: ۱۱ میدان در دنیا یکپارچه‌سازی شده‌اند که ۶ میدان مربوط به انگلیس و هلند و همچنین انگلیس و نروژ است و پنج میدان دیگر هم متعلق به بقیه دنیاست، همه این میدان‌ها کوچک است و نمونه‌ای در دنیا نیست که به بزرگی میدان پارس جنوبی و آزادگان یکپارچه‌سازی شده باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه نباید در مسائل مهم کشور ساده‌نگر بود، اظهار کرد: ما باید با کشورهای همسایه در همه مسیرهایی که امکان دارد کار کنیم، اما وقتی کشوری نمی‌پذیرد، ما هم باید با اتکا به توانایی‌های کشور به کارمان ادامه دهیم و متوقف نشویم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است که وزارت در زمینه صادرات گاز به اروپا در قالب توافق ایران، ترکیه و اروپا به بهانه مشارکت در خط لوله گرجستان تعلل کرده‌ است، گفت: من اصلا اطلاعی درباره موضوع گرجستان ندارم و در این باره پیشنهادی هم نشده و این موضوع به تازگی مطرح شده است.

وی ادامه داد: گرجستان تنها یک بار پیشنهاد احداث خط لوله تا گرجستان را به منظور ساخت کارخانه ال‌ان‌جی مطرح کرد که به هیچ‌وجه منطقی نبود، زیرا افزون بر احداث خط لوله‌ای طولانی نیازمند سرمایه‌گذاری بالایی برای ال‌ان‌جی بود. به جای این کار می‌شود ال‌ان‌جی را در ایران ساخت و از جنوب با کشتی منتقل کرد.

وزیر نفت درباره ترکیه با اشاره به اینکه یک شیاد حرفه‌ای به وزارت نفت مراجعه و صحبت‌هایی کرد که حدود ۲۶۰ میلیون دلار هم پول وزارت نیرو را تاکنون پرداخت نکرده است، اظهار کرد: شمار زیادی از این شیادان در روز به ما مراجعه می‌کنند. هر روز داماد بیل گیتس و پسرخاله پوتین به ما مراجعه می‌کنند!

زنگنه با بیان اینکه بنده از کسی براي مذاکره دعوت نمی‌کنم، تصریح کرد: اگر وزیر نفت یا مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کسی برای مذاکره دعوت کند، سبب تضعیف بازار خواهد شد.

وی در پاسخ به چگونگی روند طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های آب تیمور و منصوری گفت: طرح‌های توسعه این دو میدان هر دو به پای امضا رسید و روز پس از اجرایی شدن تحریم‌ها قرار بر پاراف قرارداد میدان منصوری با پرتامینا بود، اما به دلیل تحریم‌ها نتوانستند ادامه دهند. قرارداد لوک اویل هم به همین دلیل متوقف شد.

آمریکا نمی‌تواند مقاومت کند

وزیر نفت در پاسخ به خبرنگاری که آیا امیدی برای انجام دوباره این مذاکرات دارید یا نه، ادامه داد: آمریکا نمی‌تواند در برابر مقاومت ما، مقاومت کند.

وی درباره اینکه آیا می‌توان به صادرات نفت ایران به اروپا و دیگر کشورها و همچنین انجام مبادلات پولی با راه‌اندازی سازوکار مالی جدید با اروپا (INSTEX) امیدوار بود یا نه، تصریح کرد: من اطلاعی درباره این موضوع ندارم و بانک مرکزی می‌تواند اطلاعات لازم را ارائه کند، اما اروپایی‌ها درباره برداشت نفت هیچ اقدام مثبتی نداشته‌اند.

وزیر نفت درباره اینکه گفته می‌شود بعضی از کشورها به وسیله سفیران‌شان به منظور خرید نفت خام به بورس انرژی مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: کشورهایی که معافیت داشته باشند به‌راحتی می‌توانند از ما خرید نفت خام داشته باشند. هدف از عرضه نفت خام در بورس انرژی، شفاف‌سازی است.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره مقدار فروش نفت از طریق اینسکس و امید افزایش فروش نفت به اتحادیه اروپا با این سازوکار افزود: تا جایی که اطلاع دارم این سازوکار ارتباطی با فروش نفت نخواهد داشت و بیشتر به جابه‌جایی پول آن مربوط است که بیشتر بانک مرکزی در این زمینه فعال است. امیدوارم گشایشی حاصل شود، اما چه مقدارش را باید از بانک مرکزی پرسید.

وی درباره اینکه اختلاسی که پارسال در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران رخ داد، از سوی وزارت نفت پیگیری شده است یا نه؟ ادامه داد: آنچه  به من گفته‌اند این است که از فرد اختلاس‌گر از طرف مقام‌هایی قضایی بیشتر از مبلغ مورد نظر ضبط شده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه به‌تازگی نامه‌ای به معاون اول قوه قضائیه به منظور پرداخت بخش نقد آن به شرکت ملی نفت ایران و اجازه فروش اموال غیرمنقول ارسال کرده‌ام، اظهار کرد: قرار بر این است که دستور انجام این کار صادر شود، اما سرانجام، پرداخت این پول به ما مشروط به صدور حکم دادگاه است. 

زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر معطلی در اجرای طرح‌های EPCF تصریح کرد: تعجب می‌کنم از اینکه می‌گویید در EPCFها تأخیر شده است. EPCFها اجرایی شده‌اند و کار بسیاری سختی بود. در این موضوع مقداری ما خودمان تأخیر کردیم، آن هم به دلیل این بود که در شرایطی که ما ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید را نمی‌توانیم به فروش برسانیم، هزینه‌های لازم برای تسریع در تولید نفت جدید سبب می‌شود تا از درآمد دولت تأمین شود، در نتیجه به عمد خودمان مقداری این کار را با تأخیر اجرا کردیم.

وی درباره تأخیر در اجرای قراردادهای توسعه‌ای و الگوی جدید قراردادهای نفتی گفت: ما به‌تازگی با شرکت‌های داخلی قرارداد امضا کردیم و ممکن است دوباره برای میدان‌هایی که خیلی بزرگ نیستند و پیچیدگی‌های زیادی هم ندارد، قرارداد امضا شود.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/11/23 - ١١:٤٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 4522