صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

منطقه 3 عملیات انتقال گاز برگزار کرد:

نخستین المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران

اهداف برگزاری المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران

امروزه به واسطه نقش مهم گاز طبیعی در سبد انرژی جهانی، صنایع مرتبط با آن رشد و توسعه‌ روز افزونی پیدا کرده‌اند. حلقه انتقال در میان صنایع مرتبط با گاز طبیعی، نقش استراتژیک و غیر قابل انکاری در تحقق زنجیره تامین گاز طبیعی دارد به نحوی که توجه به فرایند انتقال گاز، امروزه یک استراتژی بقا محسوب می‌شود.

در این بین به دلیل اهمیت ویژه عملیات انتقال و انباشت بیش از 70 درصد از سرمایه دارای ارزش شرکت ملی گاز ایران در بخش خطوط لوله و انتقال، شرکت انتقال گاز ایران به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران، عهده دار راهبری و هدایت بخش بسیار مهمی از زنجیره ارزش استخراج، فرآورش، تولید، انتقال و عرضه گاز طبیعی و محصولات جانبی در کشور شده است.

 

 

از منظر نگاه استراتژیک مبتنی بر انتقال بهره‌ور گاز طبیعی و بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در شرکت ملی گاز ایران، 43 درصد از عوامل بهره وری مربوط به تجهیزات این صنعت، 13 درصد مربوط به نیروی انسانی و 44 درصد در سایر عوامل واسطه‌ای شناسایی شده‌اند؛ این امر بدان معنی است که ارتباطی منطقی و تنگاتگ مابین شاخص‌های تجهیزات و نیروی انسانی موجود است، به نحوی که می‌توان گفت نیل به شاخص بهره‌وری تجهیزات به طور مستقیم در ارتباط با شاخص نیروی انسانی قرار می گیرد.

بهره برداران صنعت انتقال گاز در سطح تاسیسات تقویت فشار، بعنوان خلبانان شبکه و ناوگانی عظیم شامل توربین و کمپرسورهای شرکت انتقال گاز مستقیما با تجهیزات در ارتباط هستند. لذا این بخش از نیروی انسانی از ارکان مهم ایجاد بهره وری در صنعت انتقال هستند که نقش بی بدیل آنها تاکنون بقدر کافی مورد توجه قرار نگرفته است. نقش بارز این عزیزان را در تحقق یک برنامه جامع مدون، پیشرفته و حرفه‌ای نگهداری و تعمیرات اثربخش می‌توان مشاهده کرد؛ آنجایی که اگر بتوانند ارتباط موثر، به موقع و درستی با تجهیزات برقرار کنند، میزان قابل توجهی از هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای شرکت انتقال گاز ایران کاسته خواهد شد. 

با نگاه به این اهمیت، ایده اولیه برگزاری اولین المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران در مرداد ماه سال 1395 در ذهن مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران جرقه زد. 

فروردین ماه 96 این ایده از سوی مدیرعامل به جمعی از جوانان خوش فکر، خلاق و ایده پرداز شرکت منتقل و بدین ترتیب مقدمات اولیه این کار در قالب شناسایی 10 بهره بردار برجسته مناطق پیگیری شد.

پس از شکل گیری هسته اولیه المپیاد با نام «کمیته فنی چارچوب اولیه المپیاد»، طرح ذهنی آن بر روی کاغذ پیاده‌سازی و با الگوبرداری از المیپادهای مشابه و همچنین Best Practice های جهانی، مدل مفهومی آن المپیاد با هدف استانداردسازی فعالیت‌ها و تعیین صلاحیت کیفی و فنی و مهارت‌های بهره‌برداران طرح‌ریزی شد.

در زمستان 1396 دستورالعمل فنی و اجرایی المپیاد توسط کمیته فنی المپیاد تدوین و منتشر گردید که در آن اهداف اصلی المیپاد به شرح ذیل عنوان شده است:

۱) تشویق پرسنل بهره بردار به مطالعه بیشتر در زمینه شغلی

۲) تبادل اطلاعات بین نفرات

۳) یکپارچه سازي سیستم هاي صلاحیت سنجی

۴) نیازسنجی مهارتی

۵) ایجاد فضاي صمیمی، شاداب و رقابت سازنده در بین پرسنل بهره بردار

در تاریخ 7/12/96 و در نوزدهمین جلسه تعمیرات و ملزومات شرکت انتقال گاز، کلیات ایده برگزاری اولین المپیاد فنی و عملیاتی بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران از سوی مدیر عامل به مدیران مناطق عملیاتی ابلاغ و در همان جلسه، دوره های برگزاری المپیادها به صورت سه دوره به فاصله دو سال از یکدیگر برای 6 سال مورد توافق هیات رییسه شرکت قرار گرفت و با انجام قرعه کشی مناطق 3، 10 و 4 عملیات انتقال گاز برای میزبانی در سال‌های 1397، 1399 و 1401 انتخاب شدند.

در اردیبهشت ماه سال 1397، Action Plan المپیاد مشتمل بر اقدامات لازم الاجرا و زمانبندی هر اقدام تدوین و ابلاغ، مشتمل بر 11 اقدام از تهیه لوگو و پرچم تا اجرای المپیاد شد. منطقه سه عملیات انتقال گاز نیز بعنوان میزبان، اقدامات اجرایی خود را با برگزاری جلسات هماهنگی متعدد در سطح منطقه برنامه ریزی کرد.

برگزاری آزمون کتبی المپیاد بهره برداران

به منظور نیل به اهداف المپیاد، اجرای المپیاد به دو فاز علمی و عملی تقسیم شد که در فاز علمی ایجاد بانک سوالات در قالب یک کتابچه مدون مستقل بر 300 سوال و  88 صفحه مد نظر قرار گرفت. این کتب در فروردین ماه 1397 در اختیار کلیه بهره برداران (رسمی، پیمانی، قرارداد مستقیم و ارکان ثالث) شرکت قرار داده شد تا برای انجام آزمون کتبی آمادگی لازم در ایشان ایجاد شود.

از میان 937 بهره بردار در سطح شرکت انتقال گاز، تعداد 521 نفر در فرآیند ثبت نام آزمون نام‌نویسی کردند که دستیابی به سطح مشارکت 64 درصد یک رکورد بی سابقه برای شرکت محسوب می‌شود.  آزمون عملیات به طور متمرکز در 46 حوزه امتحانی و به صورت همزمان در سراسر کشور در تاریخ های هفتم و هشتم تیرماه برگزار و پس از تصحیح اوراق و بررسی نتایج، تعداد 332 نفر از زبده ترین پرسنل بهره برداری شرکت حائز حد نصاب نمره قابل قبول برای شرکت در فاز عملی المپیاد شدند.

آماده سازی تاسیسات تقویت فشار گاز قم؛ یکی از اصلی ترین مراحل در اجرای المپیاد

برای آماده سازی مکان المپیاد، تیم اجرایی منطقه سه عملیات انتقال گاز با بهره گیری از دستاوردی های بازدید از ایستگاه‌های کشور اسپانیا و الهام از شمایل ایستگاه‌های استاندارد در سطح جهان، به ایجاد زیرساخت‌های لازم در مجتمع تقویت فشار قم پرداخته و برای انجام این بخش از فرآیند و با توجه به منویات مقام معظم رهبری در رعایت کلیات اقتصاد مقاومتی، به صرفه جویی مالی توجه ویژه کردند، به نحوی که کلیه عملیات اجرایی با همت پرسنل واحدهای تعمیرات ایستگاه و نیروهای منطقه سه عملیات انتقال گاز انجام گرفت.

منطقه سه عملیات انتقال گاز ایران با پذیرش مسئولیت اجرا و برآوردسازی حداقل استاندارد قابل قبول برگزاری المپیاد، موفق به کاهش 80 درصد از هزینه برآوردشده گردید.

با تشکیل جلسات متعدد با مدیریت مدیر منطقه سه و اعضای هیأت رئیسه این منطقه، مسئولیت آماده سازی تاسیسات به مهدی ستایشگر رییس روابط عمومی سپرده شد تا با همراهی و همکاری رئیس و پرسنل مجتمع تاسیسات تقویت فشار گاز قم و سایر واحدهای مرتبط در منطقه سه در موقع مناسب و طبق برنامه اجرایی، تاسیسات را آماده کنند. این مراحل شامل:

۱- طراحی و ساخت آرم شرکت ملی گاز ایران در تاسیسات قم

۲- طراحی و بهسازی و بازسازی و محوطه سازی تاسیسات مطابق با استانداردها

۳- ساخت نمایشگاه عکس از بهره برداران شرکت انتقال گاز

۴- دیوار نویسی علائم ایمنی و هشدار دهنده بر روی دیوارهای مجتمع تاسیسات

۵- نصب تابلوها ، علائم ایمنی و هشدار دهنده در تاسیسات

۶- آماده سازی تاسیسات جهت برگزاری مراسم افتتاحیه المپیاد،

۷- هماهنگی لازم جهت اعزام 14 تیم عملیاتی و آماده سازی زیرساخت لازم جهت اجرای سناریوها، بود.

آغاز به کار المپیاد بهره‌برداران مناطق عملیاتی انتقال گاز

همچنین، سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران نیز در این مراسم، بهره‌برداران را به خلبانان سیستم     تشبیه کرد و افزود: با بررسی های انجام شده در شرکت ملی گاز ایران، عوامل موثر بهره وری مرتبط با تجهیزات 43 درصد و نیروی انسانی 13 درصد مشخص شده است که اگر عوامل تجهیزات و نیروی انسانی با هم  تجمیع شوند، 56 درصد نقش اساسی در بهره‌وری خواهند داشت.

وی تصریح کرد: دست یابی به این مهم بر عهده بهره برداران بوده و در صورتی که ارتباطی درست، موثر و معنادار با تجهیزات برقرار شود، حجم زیادی از تعمیرات کاهش خواهد یافت و این به معنای بهره وری و صرفه جویی است.

این مقام مسئول بیان داشت: این المپیاد در کنار روش های آموزشی جاری و کلاسیک، روشی مبتنی بر خودآموزی، به اشتراک گذاری تجربیات در سایه کارگروهی بود که در فضایی سالم و پر از رفاقت، دوستی و همدلی و با مشارکت مشتاقانه همه همکاران در شرکت انتقال به این مرحله نهایی رسیده است.

توکلی در ادامه گفت: این المپیاد به عنوان اولین قدم، یک حرکت خوب و اثربخش در جهت ارتقای سطح علمی، فنی و عملیاتی بهره برداران است و خوشحالم که این نخستین قدم از سوی شرکت انتقال گاز در کشور برداشته شده ولی باید به سمتی حرکت کنیم که بحث المپیاد بهره برداران برای دیگر صنایع نیز اجرایی شود.

 مراحل برگزاری آزمون در روز آزمون عملی

اجرای اولین المپیاد بهره برداران تاسیسات تقویت فشار شرکت انتقال گاز ایران در تاریخ نهم و دهم مهر ماه به میزبانی منطقه سه عملیات انتقال گاز در مجتمع تقویت فشار گاز قم برگزار شد.

حیدرعلی صادقپور، مدیر منطقه ۳ عملیات انتقال گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: برای طرح‌ریزی نحوه آزمون عملی پس از برگزاری جلسات متعدد، 14 سناریو عملیاتی و 14 سناریو HSE بدین منظور توسط کمیته فنی المپیاد تدوین شد.

وی در ادامه افزود: در فاصله مرداد تا شهریور 1397 تیم‌های منتخب مناطق شامل 98 نفر از پرسنل حائز شرایط نمره آزمون بالای 70، در قالب 14 گروه و 14 نفر سرپرست از سوی مدیران مناطق به کمیته اجرایی المپیاد معرفی شدند.

به گفته صادقپور، انتخاب سناریوهای عملیاتی و تخصیص آنها به گروه‌ها طی یک مکانیزم قرعه کشی صورت پذیرفت و کلیه مراحل عملی المپیاد تحت نظارت 18 داور و ناظر داوری طی یک روز اجرا و ارزیابی عملکرد گروه‌ها و انتخاب سه گروه برتر بر اساس میزان موفقیت در اجرای سناریوها با وزن 50 درصد، تسلط بر اجرای سناریوهای ایمنی، بهداشت و محیط زیست با وزن 20 درصد، دقت و سرعت عمل، کارگروهی و مستند سازی هریک با وزن  10 درصد، مورد سنجش قرار گرفت و نتایج در پایان همان روز نهایی سازی و منطقه 2 عملیات انتقال گاز حائز رتبه اول، مناطق 3 و 7  به طور مشترک مقام دوم و مناطق 8 و 5 عملیات انتقال گاز به طور مشترک حائز رتبه سوم شدند.

اینک شرکت انتقال گاز ایران افتخار دارد در راستای توجه به شعار و ماموریت اصلی خود شامل انتقال مستمر، پاک، ایمن و بهره‌ور گاز طبیعی و هم‌راستا با ارزش‌های اخلاقی خود، شامل؛ صرفه‌جویی و بهره‌وری، دانش‌مداری، بهبود نگرش‌ها، افزایش آموخته ها، حفظ کیفیت منابع و دارایی ها، کوشش خستگی ناپذیر و سرآمدی و رعایت قوانین و استانداردهای کاری، تحقق موفقیت آمیز اهداف اولین المپیاد فنی و عملیاتی بهره برداران خود را اعلام و رسیدن به چشم انداز افق 1404 خود را تعهد کند.

 

منطقه سه عملیات انتقال گاز ایران؛

 مجتمع تاسیسات تقویت فشار گاز قم

 

 

آلبوم تصاویر

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/07/29 - ١٣:١٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2043