صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

در چهارمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو عنوان شد:

عقل و اندیشه؛ نیاز اصلی ما برای عبور از شرایط کنونی

مدت‌هاست که می‌شنویم وابستگی به صنعت نفت به‌عنوان یکی از مشخصه‌های مهم اقتصاد کشور مورد نقد مسئولین قرار می‌گیرد، با این حال، این صنعت همچنان و به درستی، موتور محرک اقتصاد ایران است و جایگاهی ویژه در تحقق اهداف کلان اقتصاد ملی دارد.

بنابراین بدون شک شناخت کاستی‌ها، موانع و مشکلات موجود در این صنعت و آگاهی از تجربیات موفق جهانی، برنامه‌ریزی هوشمندانه و اقدام مؤثر و خستگی‌ناپذیر با مدیریت باورمند به ضرورت عاجل توسعه ملی از طریق درمان‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، ازجمله ضروریاتی است که باید با همفکری و کارشناسی مستمر و با سرعت و قاطعیت و متعهدانه و به دور از حواشی، به آن پرداخت.

تعامل میان دو وجه ارزشمند و دو بال توانای انرژی؛ نفت و نیرو، از آن نوع ضروریاتی است که با همفکری و همدلی، می‌توان شاهد به ثمر رسیدن میوه آن شد. شاید از همین رو بود که باشگاه نفت و نیرو به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد و متشکل از مدیران، کارشناسان ارشد، محققان و صاحب‌نظران برجسته در زمینه‌های مختلف مدیریت، اقتصاد انرژی، فناوری، امور حقوقی و بازرگانی در حوزه نفت و انرژی تشکیل شد تا این ضرورت راعملیاتی کند.

چهارمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو که با حضور جمعی از معاونین وزرای نفت و نیرو و شماری از شرکت‌های خارجی، در سالن همایش‌های صدا و سیما در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، ۲۴ و ۲۵ مهرماه سال جاری برگزار شد نیز در همین راستا و برای اجرایی شدن همین منظور بود.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این کنگره را با هم پی می‌گیریم.

                                        ****************************** 

توسعه فضای کسب‌وکار با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی

توسعه فضای کسب و کار مبتنی بر تقویت ظرفیت‌های داخلی، اصلی‌ترین محور چهارمین کنگره نفت و نیرو است.

رکن‌الدین جوادی، رئیس شورای سیاست‌گذاری این کنگره، به‌عنوان نخستین سخنران در آیین گشایش رسمی چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو، با بیان این مطلب، آغاز سخن کرد و ادامه داد: انتخاب این محور، حاصل ارزیابی شرایط کشور، بحث‌های کنگره پیشین و نشست‌های متعدد یک سال اخیر باشگاه نفت و نیرو بوده است.

وی با بیان این‌که این کنگره با مشارکت و همدلی همه علاقه‌مندان توانسته است رو پای خود بایستد و هیچ کمکی را از نهادهای دولتی دریافت نکرده، اظهار داشت: باشگاه نفت و نیرو به‌عنوان یک باشگاه مردم‌نهاد با جذب حداکثر مشارکت، تلاش می‌کند نتایج بهتری را ارائه دهد.

معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری با اشاره به این‌که چهارمین کنگره نفت و نیرو در 6 نشست برگزار می‌شود، اظهار کرد: نقش مسئولیت اجتماعی در تغییر فضای کسب‌وکار شرکت‌های فعال در حوزه صنعت، بررسی پارادایم‎های جدید در بالادستی صنعت نفت و گاز، راهبردهای پیشنهادی برای اصلاح سیاست‎ها، ‌ساختار و مقررات بازار برق ایران، آخرین پیشرفت‎های مدیریت پروژه در صنعت نفت و گاز، هلدینگ‎داری در صنعت پتروشیمی؛ نگاهی بر الزام‌ها و چالش‎ها و آسیب‎شناسی توسعه متکی بر صندوق‎های بازنشستگی، دورنمای تولید و مصرف گاز و ارتباط آن با شدت مصرف انرژی و تخصیص گاز مازاد، 6 محور این نشست‌ها هستند.

جوادی، تعداد سخنرانان را در این 6 نشست، 33 نفر عنوان کرد که از این تعداد، 8 سخنران از کشورهای آلمان، ایتالیا، روسیه، الجزایر و هلند خواهند بود، همچنین حدود 700 نفر در این کنگره ثبت نام کردند که شرکت‌کنندگان خارجی عمدتاً از کشورهای چین، روسیه، ایتالیا و ژاپن هستند.

بازی برد- برد در گازرسانی به روستاهای کشور

گازرسانی از جمله کارهای بسیار مهم برد - بردی است که تا پایان سال 96، متولی آن یعنی شرکت ملی گاز ایران توانسته با هزینه ای معادل 17 هزار میلیارد تومان و بدون دریافت کوچک ترین کمکی از جانب دولت کل گازرسانی به روستاها را انجام دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به‌عنوان دومین سخنران و در واقع، سخنران اصلی این کنگره، با بیان این مطلب اظهار داشت: عبور از دشواری های فعلی که به ویژه برای صنعت نفت و گاز ایجاد شده، تنها با اندیشه و عقل میسر است و نه احساس.

وی با بیان این که استفاده از ظرفیت های داخلی، عمده‌ترین محور و بهترین موضوع بحث چهارمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو است، گفت: این امر از آن روست که به باور من، بالاترین ظرفیت داخلی انسان‌ها، عقل و اندیشه آن‌هاست که می‌تواند جهان هستی را به سمت خیر سوق دهد.

وزیر نفت با تاکید بر این که عقل و اندیشه نیاز اصلی ما برای عبور از شرایط کنونی است، گفت: شعار چهارمین کنگره نفت و نیرو با عنوان «استفاده از ظرفیت داخلی» متناسب با شرایط کشور است و بالاترین ظرفیت داخلی، عقلانیت است. اگر عقل باشد، بسیاری از نزاع‌های بی‌ربط جایی ندارد.

زنگنه یادآور شد: حکیم فردوسی، هزار و صد سال پیش، از اندیشه‌ورزی، به‌عنوان بزرگ‌ترین نیاز جامعه و از نبود اندیشه به‌عنوان بزرگ‌ترین کمبود بشر یاد کرده، اما باید گفت با گذشت این سال‌ها، هنوز اندیشه‌ورزی نیاز جامعه است.

شیخ‌الوزرا در ادامه تصریح کرد: بحث گاز رسانی از آن رو برد- برد، تعریف می‌شود که از یک سو مردم برنده هستند چون دیگر از سوخت‌های مایع استفاده نکرده و از گاز استفاده می‌کنند که رفاه و آرامش بیشتری برای آنان به ارمغان می آورد. برنده بعدی هم دولت است که می‌تواند با گازرسانی، سوخت مایع مازاد را صادر کند، ضمن آن که محیط زیست نیز آلودگی کمتری را تجربه می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به این که هم اکنون 85 درصد روستاهای کشور گازدار هستند و بدون در نظر گرفتن استان سیستان و بلوچستان، 99 درصد جمعیت شهری نیز از این نعمت الهی برخوردارند، خاطر نشان کرد: البته از ابتدا هم مبنای ما برای استفاده از بند «ق» برای گازرسانی به روستاها و شهرها، ایجاد اشتغال برای مردم و پیمان کاران این حوزه بود.

ترامپ؛ مسئول وضع متلاطم بازار نفت

وزیر نفت در ادامه، ترامپ را مسئول وضع متلاطم بازار نفت عنوان کرد و گفت: ایران همواره در طول تاریخ بیش از یکصد ساله صنعت نفت، امنیت عرضه را برای بازار جهانی نفت تضمین کرده و حتی یک روز هم نبوده که از سوی ایران امنیت عرضه به خطر بیفتد.

وی ادامه داد: ایران هیچگاه دنبال قیمت بی‌ربط و بالا نبوده و نیست و همیشه معتقدیم قیمت منصفانه هم به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده است و هم جریان رشد اقتصاد جهانی را که موتور تقاضای کنونی و آینده نفت است، فعال نگاه می‌دارد و در عین حال، منابع کافی برای تولید‌کننده ایجاد می‌کند تا بتواند به موقع، سرمایه‌گذاری کند.

زنگنه در ادامه با بیان این که درباره کارهایی که قرار است در دوره تحریم انجام شود، کلمه‌ای هم صحبت نخواهم کرد، ادامه داد: بسیاری تلاش دارند در این شرایط از ما اطلاعات بگیرند، اما ما سعی می‌کنیم از این شرایط خطیر با تدبیر عبور کنیم و ان‌شاء‌الله بتوانیم زیان این شرایط را برای ملت خود به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: من نمی‌گویم این شرایط زیان ندارد، اما وظیفه ما به‌عنوان مدیران عالی کشور این است که این زیان‌ها را به حداقل برسانیم.

تکمیل 24 فاز متعارف پارس جنوبی تا پایان سال

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود، به وضع میدان گازی پارس جنوبی نیز اشاره کرد و افزود: تا پایان امسال سه فاز جدید از این میدان هر کدام با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب (80 میلیون مترمکعب گاز ترش)  وارد مدار خواهد شد و بدین ترتیب 24 فاز متعارف پارس جنوبی تکمیل می‌شود.

وی با بیان این که برای تحرک در اقتصاد باید جریان توسعه را در صنعت نفت زنده نگه‌ داریم، گفت: همسو با این موضوع، مناقصه طرح‌هایEPC  و EPD که در قالب بسته‌های 6 میلیارد دلاری تعریف شده، برگزار و به مرحله اجرا نزدیک می‌شود. این میزان سرمایه باید از داخل تامین شود.

وزیر نفت با بیان این که اقلام اصلی مورد نیاز در مناقصه‌ها ذکر و تاکید شده است که باید از داخل تأمین شود، تصریح کرد: نیاز ارزی این بسته‌ها کم است و در صورت احتیاج، شرکت ملی نفت ایران ارز معادل را تأمین می‌کند.

2.5 میلیارد دلار برای تکمیل پالایشگاه میعانات گازی سیراف

وزیر نفت در ادامه به ساخت پالایشگاه میعانات گازی سیراف اشاره کرد و با بیان این که ظرفیت این پالایشگاه ابتدا ۴۸۰ هزار بشکه (8 واحد 60 هزار بشکه‌ای) بود، اظهار کرد: 2 پالایشگاه این مجموعه براساس تصمیمات اتخاذ شده به‌عنوان فاز جدید پالایشگاه خلیج فارس در نظر گرفته شد و سرمایه 6 واحد باقی مانده که هر کدام ۶۰ هزار بشکه ظرفیت دارند، از طریق منابع داخلی تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: ارز مورد نیاز این مجموعه هم از طریق منابع داخلی شرکت ملی نفت تأمین خواهد شد. به‌طور کلی تکمیل این پالایشگاه به 2 میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد.

«تشرتراپی» ممنوع!

وزیر نفت با تأکید بر این‌که نباید شرایط سخت و پیچیده را انکار کرد، گفت: باید با فکر و اندیشه در همه زمینه‌ها، چه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی دست به دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم. اگرچه برخی با اندیشه بد هستند.

زنگنه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم از شرایط سخت عبور کنیم، با زور بازو و «تشرتراپی» امکان‌پذیر نیست، فقط با عقل و تدبیر و دوری از احساسات می‌توانیم از این شرایط بگذریم.

جمع‌آوری فلرها

وزیر نفت همچنین درباره جمع‌آوری گازهای مشعل (فلر) توضیح داد: هم‌اکنون در حال ساخت کارخانه ۳۱۰۰  NGL در ایلام هستیم که گازهای این منطقه را جمع‌آوری می‌کند. کارخانه ۳۲۰۰  NGL نیز در غرب کارون برای جمع‌آوری گازهای این منطقه در حال ساخت است. این دو طرح برای پتروشیمی مارون، بندر امام و بیدبلند است که آخرین مراحل ساخت را طی می‌کنند. همچنین یک کارخانه NGL دیگر در خارک در حال تکمیل است که گازهای همراه نفت برخی میدان‌های فلات قاره در غرب خلیج فارس را جمع‌آوری می‌کند.

زنگنه اظهار کرد: با تکمیل این طرح‌ها، در واقع، در منطقه خوزستان و گچساران دیگر گاز همراه نخواهیم داشت.

وزیر نفت در پایان، با بیان این که باید برای تحرک دراقتصاد، جریان توسعه را در صنعت نفت و گاز، زنده نگاه داریم، گفت: باید این روزهای خطیر را با همفکری و همدلی و عقل و اندیشه بگذرانیم تا کمترین زیان را در این زمینه متحمل شویم.

حرکت از سمت حاکمیت به سمت کارفرمایی

در مسیر برون‎سپاری فعالیت‎ها، می‎توان به واگذاری بهره‎برداری میدان آزادگان، واگذاری تلمبه‎خانه غرب کارون، امضای قرارداد احداث مخازن ذخیره‎سازی نفت خام بندر جاسک (BOT) و واگذاری تکمیل پروژه NGL خارک اشاره کرد.

سومین سخنران این کنگره، علی کاردر، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بود که با این جملات آغاز سخن کرد.

وی بار دیگر بر راهبردهای این شرکت مبنی بر حرکت از سمت حاکمیت به سمت کارفرمایی، تغییر ساختار کارفرمایی و برون‎سپاری و خصوصی‎سازی تأکید کرد و افزود: با همه محدودیت‎های پیش‎آمده، اجازه نمی‎دهیم فعالیت‎های توسعه‎ای صنعت نفت خدشه‎دار شود و امیدواریم جامعه علمی و دانشگاهی نیز ما را در این مسیر یاری کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی، از آغاز فرآیند عرضه خبر داد و ابراز امیدواری کرد نخستین عرضه، ششم آبان‌ماه امسال انجام شود.

معاون وزیر نفت، سود معامله نفت خام در بورس را معقول عنوان کرد و گفت: الگو‎های سفته‎بازی شاید در کوتاه‎مدت سودآوری خوبی داشته باشد، اما در بلندمدت نمی‎تواند به عنوان یک راهکار سرمایه‎گذاری استفاده شود. کسانی که برای خرید نفت خام به میدان بورس انرژی می‎آیند، در کنار کسب سود که البته انتظار منطقی و عاقلانه‎ای است، منافع کشور را نیز مدنظر قرار دهند.

مسئولیت اجتماعی؛ رکن جدایی‌ناپذیر اجرای طرح‌های صنعتی 

شرکت‌های نفتی در زمان آغاز پروژه‌‎ها باید همه جوانب اجتماعی طرح را بررسی و موانع را رفع کنند، زیرا مسئولیت اجتماعی رکن جدایی‌ناپذیر اجرای مطلوب طرح‌های صنعتی است.

امیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت در نشست تخصصی «نقش مسئولیت‌های اجتماعی در تغییر فضای کسب‌وکار شرکت‌های فعال در حوزه صنعت» که در حاشیه چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو برگزار شد، درباره اجرای طرح‌های مختلف صنعت نفت گفت: شرکت‌های نفتی باید در زمان آغاز هر طرحی، ریسک‌های اجتماعی، حوزه‌های اثرگذاری ذی‌نفعان و تاثیرگذاران در پروژه و چالش‌هایی مثل آلودگی زیست محیطی و محدودیت‌های زندگی مردم پس از آغاز پروژه را بررسی کنند، زیرا گاهی این مسایل به اهرم فشار برای توقف یا تأخیر در پروژه تبدیل می‌شوند.

وی با اشاره به سیاست‌های وزارت نفت در سال‌های گذشته برای حضور در مناطق نفتی گفت: در چند سال اخیر تلاش شد روابط با ذی‌نفعان عام بهبود یابد.

مشاور اجتماعی وزیر نفت با بیان این‌که شرکت‌ها باید در محدوده عملیاتی خود به ارزیابی نیازها و زمینه‌های مسئولیت اجتماعی بپردازند، اظهار کرد: فرآیند بلوغ و پیشروی در اجرای مسئولیت اجتماعی باید لحاظ شود و شرکت‌ها ضمن تلاش برای سودآوری و تولید ثروت، به زندگی و جان انسان‌ها نیز اهمیت دهند.

طالبیان با تاکید بر این‌که توجه به مسئولیت اجتماعی و ایجاد و اجرای قوانین مربوط به آن، به صرفه‌جویی، منافع مادی و کاهش هزینه‌های حاشیه‌ای برای شرکت‌ها منجر  می‌شود، ادامه داد: نگاه به مسئولیت اجتماعی در هر یک از کشورهای بزرگ دنیا متفاوت است؛ به هر حال در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت جهان، استانداردهایی تعریف شده که اجرای آنها الزامی است.

نقش اثرگذار و مهم شرکتهای نفتی ایرانی

نوع قراردادها و همکاری‌های بین‌المللی، از الزام‌های رشد و توسعه شرکت‌های داخلی هستند.

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نخستین سخنران نشست تخصصی «بررسی پارادایم‌های جدید در بالادستی صنعت نفت و گاز» بود که با بیان این مطلب و با اشاره به این‌که امروز شرکت‎های نفتی ایرانی نقش اثرگذار و مهمی دارند و باید بتوانند جای برخی شرکت‌های بین‌المللی را بگیرند، گفت: اعتقاد داریم صنایع بالادستی نفت ایران ظرفیت عمده‌ای دارند، به گونه‌ای که با توجه به این توانایی‌ها می‌توانیم  تولید خود را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که رسیدن به اهداف توسعه‌ای در بالادستی صنعت نفت و گاز به سرمایه‌گذاری و به‌کارگیری فناوری نیازمند است، افزود: برای موفقیت در فعالیت‌های بالادستی نفت و گاز باید مجموعه‌ای از کارها را انجام داد. البته در ایران و در بخش مهندسی نفت توانایی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند پروژه‌های زیادی را پیش ببرند و توسعه دهند.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در ادامه، تصریح کرد: می‌توانیم به شرکت‌های داخلی اتکا کنیم، شرکت‌های داخلی توسعه میدان‌های پارس جنوبی را در دست گرفتند که موفقیت‌هایی نیز به‌دست آمد.

منوچهری با بیان این‌که قانون و مقررات، نوع قراردادها و همکاری‌های بین‌المللی از الزام‌های رشد و توسعه شرکت‌های داخلی هستند، عنوان کرد: هرچند الگوی سنتی توسعه صنعت بالادستی نفت و گاز با تحولاتی همراه بوده، اما کارآیی چندانی نداشته است.

وی با تأکید بر این‌که حضور شرکت‌های بین‌المللی را در صنعت نفت نباید نادیده گرفت، تصریح کرد: توسعه صنایع بالادستی نفت و گاز به ارتقای فناوری و افزایش اشتغال مولد کمک خواهد کرد.

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به الگوی جدید قراردادهای نفتی اشاره و عنوان کرد: شرکت توسعه‌دهنده در این الگوی قراردادی مالک نفت یا تاسیسات نفتی نیست و به عنوان بهره‌بردار تنها 20 سال در میدان نفتی مورد نظر حضور دارد و این فرآیند بی‌شک برای شرکت‌های جوان ما مفید بوده و می‌توانند از تجربه‌های آنها استفاده کنند و به شرکت‌های بزرگ نفتی تبدیل شوند. امیدواریم همکاری‌های خارجی و روابط بانکی گسترده شوند تا بتوانیم از منافع این قراردادها بهره‌مند شویم.

منوچهری با بیان این‌که ما از توسعه میدان‌های نفتی و گازی در دریای خزر استقبال می‌کنیم، عنوان کرد: باید بتوانیم در این بخش مشکلات را برطرف کنیم. ما برای حفاری در آب‌های عمیق نیازمند همکاری‌ با شرکت‌های خارجی هستیم، هرچند افق روشنی در توسعه میدان‌های نفتی در خزر پیش رو داریم.

وی ادامه داد: بدون شک شرکت‌های نفتی و گازی که با ایران فعالیت‌های خود را ادامه دهند در آینده فرصت‌های بهتری نسبت به شرکت‌هایی دارند که به‌واسطه تحریم ایران را ترک می‌کنند، زیرا معتقدم این تحریم‌ها همیشه پابرجا نخواهد بود.

زمان حیاتی برای صنعت نفت و گاز

ایران گام‌های مفیدی در زمینه افزایش تولید نفت برداشته است.

ازامات ایسماگیلوف (Azamat Ismagilov)، معاون مدیرعامل شرکت زاروبژ نفت در توسعه بازار سخنران بعدی این نشست تخصصی بود که با بیان این مطلب و با تأکید بر لزوم تسهیل قوانین سختگیرانه و به‌کارگیری الگو‌های قراردادی جذاب، گفت: برای جذب سرمایه‌‌گذار در صنایع نفت و گاز، باید مسئله مالیات‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و قوانین موجود که در برخی موارد، دست و پاگیر هستند، تغییر کنند.

وی با اشاره به به روند تاریخی تولید نفت در روسیه و افت‌وخیزهای آن گفت: امروز زمان حیاتی برای صنعت نفت و گاز است، همچنین برای استخراج نفت و گاز باید هزینه‌ها تغییر کند.

ایسماگیلوف تصریح کرد: چالش‌ها مربوط به جذب سرمایه‌ در کوتاه مدت است، بنابراین باید راهکارهایی برای برطرف کردن آن یافت تا این سرمایه‌ها جذب و به کار آیند.

افزایش ظرفیت در حوزه تولید و اکتشاف نفت و گاز

محمد ایروانی، رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل گروه انرژی دانا به‌عنوان سومین سخنران این نشست، گفت: باید ظرفیت‌ها در حوزه تولید و اکتشاف نفت و گاز افزایش یابد، انرژی دانا یکی از شرکت‌هایی است که دارای چنین ظرفیتی می‌باشد و تلاش دارد تا در تعامل با دیگر شرکت‌ها، این ظرفیت‌ها را تا حد امکان افزایش دهد.

وی تأکید کرد: با سرمایه‌گذاری‌های مناسب می‌توانیم ظرفیت تولید نفت خود را بهبود و سهم خود را در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) افزایش دهیم. ضمن آن که با این کار، مشتریان خود در حوزه نفت و گاز را نیز از دست نخواهیم داد.

مدیرعامل انرژی دانا گفت: شرکت‌های اکتشاف و تولید برای سود بردن از انجام سرمایه‌گذاری‌های خود، باید مجموعه‌ای از توانمندی‌ها را در حوزه‌های مختلف گرد هم آورند.

وی از مدیریت پروژه، مهندسی روسطحی، عملیات، بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، پژوهش و فناوری، ریسک، تأمین مالی و حقوقی به عنوان مجموعه‌ای از توانمندی‌ها نام برد و افزود: تصمیم‌گیری‌های راهبردی، الگوی عملیات و سرانجام، موفقیت شرکت‌های اکتشاف و تولید در سرمایه‌گذاری، در ارتباط با این حوزه‌های توانمندی شکل می‌گیرد.

ایروانی به نقش شرکت‌های اکتشاف و تولید در افزایش تولید نفت اشاره کرد و یادآور شد: شرکت انرژی دانا به‌عنوان یکی از شرکت‌های اکتشاف و تولید موفق شده یک قرارداد از سه قرارداد نفتی را برای توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب امضا کند. این قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم شرکت‌های انرژی دانا و زاروبژنفت امضا شده است.

مدیرعامل شرکت انرژی دانا با تأکید بر این که شرکت‌ها در حوزه رشد باید تصمیم‌های کلیدی بگیرند که از جمله آنها می‌توان به انتخاب راهبرد و الگوی عملیات اشاره کرد، گفت: الگوهای مفهومی متنوعی برای این تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، از جمله الگوی گروه مشاوره بوستون برای راهبرد و الگوی مکینزی برای الگوی عملیات که انتخاب و سفارشی‌سازی آن‌ها می‌تواند متناسب با نیازهای شرکت‌ها صورت گیرد.

تقویت توانایی‌های خود در همه زمینه‌ها، به ویژه مدیریت پروژه

شرکت‌های داخلی فعال در صنایع نفت و گاز باید توانایی‌های خود را در همه زمینه‌ها و به ویژه مدیریت پروژه تقویت کنند.

در ادامه این نشست تخصصی، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان نفت (اویک)، سخنران بعدی بود که با بیان این مطلب، افزود: در شرکت‌های ایرانی بحث فناوری‌سازی به‌ویژه در حوزه دیجیتال آغاز شده است که باید برای تقویت آن تلاش کرد.

وی با بیان این که مدیریت تحریم‌ها یکی دیگر از مواردی است که باید به دقت روی آن کار کرد، گفت: «اویک» مانند سایر فعالان حوزه نفت و گاز با این چالش یعنی مدیریت تحریم‌ها روبرو بوده و هست، اما به خوبی توانسته از این موانع عبور کند.

محمدی اشاره کرد: عدم وجود کالای مناسب در زمان مورد نیاز، عدم سرویس‌های مناسب حفاری به لحاظ محدودیت‌های بین‌المللی و تأثیرات این مشکلات در توسعه میادین، از جمله مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اویک در توسعه میادین نفتی مشترک بوده است.

لازم به ذکر است که اویک به عنوان یکی از شرکت‌های E&P در دو حوزه پایین‌دست و بالادست صنایع نفت و گاز فعالیت دارد.

آمادگی ایران برای صادرات بیشتر گاز به کشورهای همسایه

در حال حاضر زیرساخت‌های شبکه گاز کشور کاملاً آماده است و برای ورود به بازارهای کشور های همسایه آمادگی کامل داریم.

حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در نشست «دورنمای تولید و مصرف گاز و ارتباط آن با شدت مصرف انرژی و تخصیص گاز مازاد» با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر230 میلیارد متر مکعب گاز شیرین در سال وارد شبکه گاز کشور می شود که این امر نشان می دهد ما محدودیتی در بخش تولید گاز نداریم.

وی افزود: اگر بخواهیم خیلی خوشبینانه به این آمار بنگریم و نگران سال آینده هم نباشیم؛ پیش بینی عرضه روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز برای سال پیش رو رقم بسیار خوبی است و به این ترتیب می توانیم به 360 میلیارد مترمکعب تولید گاز غنی شده در سال برسیم و این در حالی است که کشش تقاضا در بخش های مختلف معادل 416 میلیارد متر مکعب در سال است.

به گفته تربتی، با این حال اگر نتوانیم تصمیمات درستی در زمینه  مصرف بهینه گاز اتخاذ کنیم در آینده دچار مشکلاتی در این حوزه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم مصرف گاز را در کشور خوب طبقه بندی کنیم، بیان داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از شهرها و روستاهای کشور گازرسانی شده و ما بیشترین کشش مصرف را هنوز در بخش خانگی داریم باید تلاش کنیم با توزیع عادلانه گاز در دیگر بخش ها بتوانیم به جای مصرف بی رویه، گاز را به ارزش افزوده بیشتری تبدیل کنیم.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره اینکه ما شبکه خطوط  لوله خود به گونه ای اجرا می کنیم که هم صادرات و هم واردات راپوشش دهد، گفت: در حال حاضر زیر ساخت های شبکه گاز ما  کاملا آماده است و برای ورود به بازارهای کشور های همسایه آمادگی کامل دارد.

به گفته وی، در بخش صادرات پتانسیل 70 میلیارد متر مکعب صادرات گاز طبیعی را به کشور های همسایه داریم.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ادامه داد: تقریبا بین کشور های دنیا تنها کشوری هستیم که بیش از 70 درصد سبد مصرف انرژی را گاز تشکیل می دهد و این می طلبد که در بخش های خانگی و تجاری تا حدود30 درصد و در بخش نیروگاهی تا حدود 15 درصد کاهش مصرف داشته باشیم.

تربتی تصریح کرد: ما در بخش نیروگاهی کارهای بسیاری را می توانیم انجام دهیم؛ بند «ق» بهترین و متجددانه ترین روش برای گازرسانی به شهرها و روستاها بود. ولی ما در بخش نیروگاهی نتوانستیم از آن استفاده کنیم بنابراین شاید لازم باشد وزارت نفت در بخش نیروگاهی نیز با استفاده از این بند راهکارهای نوینی را پیاده کند.

ایران توان نقش‌آفرینی در بازار LNG  را دارد

ایران می‌تواند در بازار LNG و FLNG آسیا به‌ویژه هند و چین نقش‌آفرینی کند.

محجوبه بلایفا، رئیس دپارتمان تحلیل بازار مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در نشست «دورنمای تولید و مصرف گاز و ارتباط آن با شدت مصرف انرژی و تخصیص گاز مازاد» به تحلیل بازار گاز در جهان پرداخت و با بیان این مطلب، اظهار داشت: دیدگاه ما این است که بتوانیم گاز را به عنوان سوخت انتخابی مردم توسعه دهیم، زیرا گاز افزون بر پاک بودن، مقرون به صرفه و در دسترس است.

وی افزود: هدف ما در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حمایت از اعضا و بالا بردن ارزش افزوده ذخایر گازی آن‌هاست، در واقع ما در پی تضمین امنیت انرژی هستیم.

رئیس دپارتمان تحلیل بازار مجمع کشورهای صادرکننده گاز تصریح کرد: سیاست حذف نیروگاه‌های زغالی در هلند و فرانسه و اعمال مالیات کربن، فضا را برای افزایش مصرف گاز طبیعی باز می‌کند.

به گفته بلایفا، مقدار مصرف گاز طبیعی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال پیش از آن، افزایش زیادی داشته و این روند در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز تداوم می‌یابد.

وی، دلیل افزایش مصرف گاز طبیعی را شرایط اقتصادی، قیمت‌های رقابتی و عرضه بیشتر انرژی به بازار دانست و گفت: این عوامل نشان می‌دهد کشورهای آسیایی و همچنین اعضای سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) در افزایش  استفاده از این سوخت پاک پیشرو هستند، همچنین در میان مجمع کشورهای صادرکننده گاز، روسیه، ایران، نیجریه و مصر در رأس تولیدکنندگان قرار دارند.

به گفته رئیس دپارتمان تحلیل بازار مجمع کشورهای صادرکننده گاز، میزان تجارت گاز با خط لوله در کشورهای عضو مجمع رکورد به جا گذاشته است؛ در همین حال در خارج از مجمع کشورهای صادرکننده گاز، آمریکا صادرات گاز به مکزیک را از طریق خط لوله افزایش داده است.

بلایفا با بیان این‌که روسیه ظرفیت بسیار بالایی در تولید LNG دارد، گفت: آمریکا اکنون به یک صادرکننده خالص LNG بدل شده و کشورهای آسیایی در رأس دریافت کنندگان LNG هستند.

وی تصریح کرد: ایران با توجه به حجم ذخایر گازی خود می‌تواند تولید را افزایش دهد تا پاسخگوی نیاز بازار و ایجاد ارزش افزوده بیشتر باشد.

رئیس دپارتمان تحلیل بازار مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکید کرد: گاز سوختی پاک است که در کاهش فقر، کاهش آلودگی هوا، حفظ محیط زیست و حفظ سلامتی بسیار مؤثر است و به مسایل اصلی توسعه پایدار نیز پاسخ می‌دهد.

بلایفا گفت: ما کارگاه‌هایی در GECF برگزار می‌کنیم که به این مسایل می‌پردازد و در آن جا تأکید می‌شود که تحریم‌ها و مسائل ژئوپلیتیک، توسعه بالادستی صنعت گاز را دچار چالش می‌کنند.

به گفته وی، گاز طبیعی همچنان نقش مهمی در آینده دنیا ایفا خواهد کرد و در سال ۲۰۲۴ میلادی، ۶۰ درصد از سبد انرژی جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/08/01 - ١٦:٠٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1843