صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

استارتاپ‌ها؛ منبع مهم بازآفرینی راهبردی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز

از حدود سه دهه گذشته، هم‌زمان با كاهش نقش شركت‌های بین‌المللی نفت در حوزه توسعه فناوری در حوزه بالادستی صنعت نفت، شركت‌های نفتی، خود، مسئولیت شناسایی و تأمین نیازهای فناورانه حوزه بالادستی صنعت نفت را عهده‌دار شدند.

این در حالی است که می‌دانیم صنعت نفت و گاز، همواره یکی از صنایع مطرح در ایران است، ضمن آن که آگاهیم، لازمه داشتن یک صنعت نفت و گاز پر رونق، تنها وجود نفت و گاز خام نیست؛ چراکه فرآیند استخراج و فرآوری نفت و گاز آن‌قدر گسترده و متنوع است که بر این اساس، می‌توان هم کارآفرینی نفتی بسیاری را در کشور عزیزمان شاهد باشیم، هم استعدادهای بی‌شماری را در این زمینه، کشف کنیم.

در حال حاضر، نبض فناوری در بسیاری از حوزه‌های فناورانه بالادستی صنعت نفت، در دستان تعداد بسیاری از شركت‌های كوچك دانش‌بنیان است كه بیشتر آنها بر پایه استارتاپ‌های فناورانه موفق شكل گرفته‌اند. استارتاپ‌ها به عنوان بازوی توسعه فناوری‌های بنیادی در حوزه بالادستی صنعت نفت قلمداد می‌شوند كه به همین منظور وزارت نفت با همراهی شركت‌های اصلی و فعال حوزه بالادستی صنعت نفت توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته است.

معنا و مفهوم بنیادی ظهور استارتاپ‌های فناورانه، در حوزه بالادستی صنعت نفت، حركت به سوی شایستگی فناورانه جدید و دارای نوآوری بنیادی است. این شركت‌ها با فعالیت‌های تحقیقی متعدد كوچك و محرك‌های بسترساز آغاز به كار می‌كنند و نیاز به منابع محدودی دارند. ضمن آن که باید توجه داشت كه شركت‎های خدمات نفتی در سراسر جهان درصدد انجام پروژه‌های نوآوری فناورانه هستند كه نتایج واضح و قابل پیش‌بینی دارند.

اما شاید یکی از چالش‌های بزرگ برای استارتاپ‌ها در بخش بالادستی صنعت نفت، دستیابی به منابع، به‌ویژه منابع مالی برای ورود به حوزه‌های فناورانه جدید و در حال تغییر باشد. یكی از شیوه‌های تأمین منابع استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاری بازیگران اصلی (شتاب‌دهنده‌ها) در قالب سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر است.

پلتفرمی مثل شتاب‌‌دهنده که در سود و زیان استارتاپ‌ها شریک شده است و بخشی از سهام‌‌شان را در اختیار می‌گیرد،‌ همه امکانات خود را در اختیار استارتاپ‌ها می‌گذارد تا پیشرفت کنند. با این سرمایه‌گذاری‌ها، استارتاپ‌ها نقش محرك‌های پایین به بالا را برای شتاب‌دهنده‌ها ایفا می‌كنند و در همین راستا شركت‌های استارتاپ می‌توانند منبع مهمی برای بازآفرینی راهبردی سرمایه‌گذار بالادستی باشند.

به همین منظور، چندی پیش، نخستین رویداد توسعه فناوری صنعت گاز در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، رئیس صندوق نوآوری و جمعی از شرکت های دانش بنیان با هدف ارائه دستاوردهای بومی برای نیازهای فناورانه، برگزار شد.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این گردهمایی را با هم پی می‌گیریم.

                                     *****************************************

خیز بلند شرکت ملی گاز ایران در زمینه تعامل با استارتاپ‌ها

شرکت ملی گاز ایران در زمینه تعامل با استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، کار بسیار بزرگ و مهمی انجام داده که دیگر شرکت‌های اصلی وزارت نفت نیز باید از آن تبعیت کنند.

نخستین سخنران این مراسم وزیر نفت بود که این چنین آغاز سخن کرد و ادامه داد: این کار برای راه افتادن و برقراری تعامل بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت ملی گاز ایران، نیاز به اهتمام و اراده جدی مدیریت‌ها دارد و مطمناً با پیگیری آن‌هاست که 70 درصد کار انجام شده است.

وی ادامه داد: هم از این روست که این کار شرکت ملی گاز ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و من از مدیران و کارکنان این شرکت بابت این مساله سپاسگزارم و امیدوارم این کار را با جدیت ادامه دهند و به نتیجه برسانند.

وزیر نفت با بیان این که یکی دیگر از کارهای مهم صنعت نفت در این زمینه، تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری برای اجرای ایده‌های دانش‌بنیان است، گفت: در حال حاضر مجوز تأسیس یک صندوق با سرمایه100  میلیارد تومان را داریم که سرمایه‌دارهای آن هم مشخص شده‌اند و تنها در انتظار تصویب نهایی آن هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در کشور ما جوانان فهیم کم نیستند، کسانی که در این زنجیره علمی کار می‌کنند و ما می‌توانیم به آینده آن ها امیدوار باشیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم این انرژی مثبت را در شما شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و همچنین جوانان این مرز و بوم رشد دهیم تا آینده‌ای زیباتر برای ایران عزیز بسازند.

 

 

بومی‌سازی کل اقلام صنعت گاز کشور طی 5 سال آینده

در تلاش هستیم که طی 5 سال آینده، کلیه اقلام مورد نیاز صنعت گاز کشور در بخش پالایش، انتقال و توزیع را بومی‌سازی کنیم.

حسن منتظرتربتی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران دومین سخنران این گردهمایی دانش‌بنیانی بود. وی با بیان این مطلب، اظهار داشت: ما در بخش صنعت گاز خودکفاترین صنعت هستیم و چون این صنعت بعد از انقلاب اسلامی همزمان با تحریم‌های مختلف شکل گرفت و توسعه فراگیر خود را آغاز کرد، همواره به دنبال کشف راه‌های فناورانه بوده که خوشبختانه توانست با همت و تلاش متخصصان این صنعت، به دستاوردهای چشم‌گیری در بومی‌سازی اقلام مورد نیاز خود دست پیدا کند.

وی افزود: در سال جاری با توجه به پیگیری‌های مستمر آقای زنگنه در زمینه استارتاپ‌ها، شاهد همکاری‌های مستمر شرکت‌های دانش‌بنیان با صنعت نفت و گاز بوده‌ایم که امیدوارم این رویداد بتواند رابطه صنعت نفت را با این شرکت‌ها تنگاتنگ و مستحکم‌تر کند.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که امیدوارم با کمک شما عزیزان بتوانیم شاهد تحقق شعار رونق تولید در صنعت گاز کشور باشیم، گفت: تا 5 سال آینده، 600 تا 700 میلیون دلار صرف اقلام پر مصرف صنعت گاز می‌شود که بنا داریم 2 هزار میلیارد تومان آن را از این رویداد خریداری کنیم.

 

 

در ادامه این مراسم، با برخی از این شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن را با هم می‌خوانیم.

در نخستین گام با شرکت شتاب‌دهنده «کارن» به گفت‌وگو نشستیم.

هدف اصلی؛ حمایت از جوانان و ایده‌های خلاقانه و نوآور آنان

علی نظری، مدیر شتاب‌دهی شرکت شتاب‌دهنده کارن بر این باور است که معمولاً یک شرکت نوپای موفق، قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جاافتاده دارد، یعنی می‌تواند با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینه رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی داشته باشد.

وی در ادامه با ابراز خوشحالی از این که امروز در این جمعی که از مهره‌ها و عناصر اصلی حوزه فناوری و استارتاپ، شرکت‌های دانش‌بنیان و به‌ویژه شرکت‌های شتاب‌دهنده کشور تشکیل شده، حضور دارد، گفت: ما شتاب‌دهنده کارن را با هدف حمایت از ایده‌ها و کسب و کارهای استارتاپی راه‌اندازی کرده و مبنا را بر این گذاشتیم که باید بستری را فراهم کنیم که بتواند جوانان این مرز و بوم را با صنعت کشور ارتباط دهد؛ جوانانی که ایده‌ای نو و روزآمد داشتند و آن را به یک شرکت استارتاپی تبدیل کرده و موفق شدند خود را به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور برسانند.

مدیر شتاب‌دهی شرکت شتاب‌دهنده کارن ادامه می‌دهد: اصولاً دستورالعمل شرکت‌های شتاب‌دهنده‌ای مثل شرکت کارن، یکی بحث حمایت‌های مالی است که از شرکت‌های استارتاپی انجام و سرمایه اولیه را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند ایده خود را گسترش داده و محصول نهایی را به بازار صنعت عرضه کنند و دیگری، خدمات عادی مثل فضای کار، محل استقرار، تجهیزات، تسهیلات و مانیتورینگ متعارف و صنعتی تیم‌ها است که شتاب‌دهنده‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

در این حوزه، کارهایی که تاکنون با یکی دو تا از این شرکت‌های استارتاپی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی انجام شده، مشخصاً شرکت دانش‌بنیان تگزو پت پارسیان کیش و شرکت زیما توسعه پارسیان کیش را کارهای ارتباطی این شرکت‌ها و بروکری آن‌ها را با صنعت انجام می‌دهد.

نظری با بیان این که تاکنون کارهای خوبی در این زمینه انجام شده، گفت: ما ارتباط ویژه‌ای با استارتاپ‌های بین‌المللی و مشخصاً اروپایی داریم؛ بدین معنا که در تعاملی مناسب، تلاش می‌کنیم که این استارتاپ‌ها، تکنولوژی و فناوری خود را به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ارایه دهند و با این کار، در واقع کمک می‌کنیم که صنعت کشور بتواند به‌خوبی از خدمات آن‌ها استفاده کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: شرایط فعلی کشور به صورتی است که ما عملاً در تحریم هستیم و این از یک طرف، کار ما را سخت می‌کند و از طرف دیگر، فرصتی برای جوانان کشور فراهم می‌شود تا بتوانیم به آن‌ها بها داده و بستری را برای‌شان فراهم کنیم که ایده و راهکار بدهند تا با کمک ایده‌ها و راهکارهای آنان، مشکلات کشور حل شود.

نظری با اشاره به این که ما امروز اینجاییم و دوست داریم که بیشتر این ایده‌ها و راهکارها در جهت برطرف کردن مشکلات و چالش‌های موجود شرکت ملی گاز ایران و در این بخش باشد، گفت: هدف اصلی و غایی ما در شرکت، حمایت از جوانان و ایده‌های خلاقانه و نوآور آنان جهت رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت می‌باشد، تا از این طریق هم به وضعیت اقتصادی و معیشت جوانان این مرز و بوم کمکی شود و هم چالش‌های صنعت، یکی یکی برطرف گردد.

وی در پایان می‌افزاید: شتاب‌دهنده‌ها نقش مهمی در ساخت اکوسیستم استارتاپ‌ها در این حوزه دارند. این سامانه سرمایه‌گذاری به این دلیل اهمیت دارد که می‌تواند استارتاپ‌های حوزه را به‌راحتی معرفی كند. این نیروهای متخصص چون شرایط بازار و شیوه کار را می‌دانند، برای استارتاپ‌های تازه‌کار کمک مهمی محسوب می‌شوند.

 

 

امکان انتقال تکنولوژی و ساخت داخل با همّیت بیشتر شرکت ملی گاز ایران

آیت‌اللهی از مدیران شرکت «آی‌تک ایساتیس»، معتقد است باید شرکت‌های بزرگی مثل شرکت ملی گاز ایران همیّت و جدیت و اطمینان بیشتری نسبت به سازندگان داخلی داشته و آن‌ها را بیشتر باور کنند.

وی ادامه می‌دهد: ما با توجه به نیاز شرکت ملی گاز ایران به کنتورهای دقیق و با دوام طولانی و با توجه به این که کنتورهای گاز بحث درآمدی و بحث مستقیم سرک کسری را برای شرکت دارد، نسبت به طراحی کنتور جدیدی که دوام و کارکرد طولانی در شرایط ایران دارد، اقدام کردیم که به صورت انتقال تکنولوژی از شرکت RMA آلمان است.

به گفته آیت‌اللهی، این کنتورها قبلاً از برندهای آمریکایی خریداری می‌شد و می‌توان گفت که ۹۰ درصد از بازار این تکنولوژی همچنان در خدمت شرکت‌های آمریکایی است.

این مقام مسئول در شرکت آی‌تک ایساتیس، اظهار داشت: جدیداً شرکت آمریکایی RMA آلمان شروع به تولید این کنتورها کرده و ما همزمان با این شرکت آلمانی، به صورت مشارکتی و تحت لیسانس، بخشی از تکنولوژی ساخت کنتورهای RMA آلمان را وارد کشور کردیم و شرکت ما آماده است تا برای رشد میزان تولید و تقاضای شرکت گاز در این زمینه، با این شرکت آلمانی سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد.

وی در خصوص بحث مربوط این کنتورها که اتفاقاً بسیار هم مهم هستند، می‌گوید: این کنتورها چون تجهیزاتی با تکنولوژی بسیار بالا هستند، شاید به همین دلیل، اطمینان از ساخت داخل از طرف شرکت ملی گاز ایران هنوز رسماً اعلام نشده و هنوز بخش اعظمی از تجهیزات نمونه‌های ایرانی که در داخل ساخته شده، خرید خارج می‌باشد.

آیت‌اللهی ادامه می دهد: ولی با توجه به این که سرمایه‌گذاری اصلی و برند این کنتورها از RMA آلمان هست و از استاندردهای روز دنیا تبعیت می‌کند، امیدواریم که شرکت ملی گاز ایران نسبت به ساخت داخل آن، جدیت و همّیت بیشتری به خرج دهد که امکان انتقال تکنولوژی و ساخت داخل این کنتورها و قطع وابستگی به خارج، فراهم شود.

 

 

داخلی‌سازی تجهیزات با تکنولوژی روز دنیا

اسلامی، عضو هیأت‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و دبیر این انجمن که قدمتی ۳۰ ساله دارد و حدود ۸۰۰ شرکت فناور را در عرصه ساخت و تولید در حوزه خود دارد، باور دارد که تمامی این شرکت‌های فناور طی این سه دهه کار، توانسته‌اند در بحث ساخت تولید، تجهیزاتی که قبلاً از خارج از کشور تهیه می‌شده است را داخلی‌سازی کرده و با تکنولوژی روز دنیا آن‌ها را تولید ‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: ۲۰۰ شرکت از این ۸۰۰ شرکت، موفق به اخذ گواهینامه دانش‌بنیانی از معاونت علمی ریاست‌جمهوری شده که در ۱۰ گروه کالایی، نیازهای صنعت نفت کشور را عرضه می‌کنند.

اسلامی با بین این که ما با شرکت ملی گاز ایران تعاملات بسیار خوبی داریم، گفت: بر همین اساس، کارگروه مشترکی بین انجمن و شرکت گاز تشکیل و این مساله در دیدار با مهندس تربتی نیز بسیار تأکید شد. این جلسات بصورت روتین برگزار می‌شود و یکی از مسایلی که در این جلسات، ما روی آن بسیار تأکید می‌کنیم، بحث شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های عضو انجمن است.

عضو هیأت‌مدیره استصنا، گفت: این رویداد فرصتی شده تا بسیاری از اعضای ما در حوزه تولید برق و ابزاردقیق، شیرآلات و سایر تجهیزات و نیز در عرصه دانش‌بنیان، یا به صورت بازدیدکننده و یا غرفه‌دار حضور پیدا کرده و دستاوردهای خود را در زمینه‌های مورد نیاز معرفی کنند.

به گفته وی، این سیاست که جای وزیتور و غرفه‌دار (Exhibitor) به نوعی، جابه‌جا شده و عرضه‌کننده نیاز در واقع، در این نمایشگاه خود را جای ارایه‌دهنده قرار داده، یعنی یک تقاضا و درخواست از جانب تقاضا به سمت عرضه آمده، جای تقدیر و تشکر از شرکت ملی گاز ایران دارد؛ هرچند امیدواریم که بعد از این نمایشگاه، این مساله در حد همان رویداد باقی نماند و این موضوع پیگیری شود.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در پایان اظهار داشت: ضمن آن که قراردادهایی که لازم است در این حوزه برای ساخت بار اول ایجاد شود، باید به روزرسانی شده و حمایت‌های لازم صورت گیرد و این مساله بطور مداوم پایش شود تا ما بتوانیم دستاوردهای آن را در سال‌های آتی شاهد باشیم؛ یعنی همان‌طور که مهندس تربتی هم گفتند ظرف ۵ سال آینده بتوانیم شرکت ملی گاز ایران را از خرید خارج، بی‌نیاز و مستغنی کنیم.

 

 

استفاده از توان متخصصان داخلی؛ افتخار ماست!

امیرحسین صرامی، عضو هیأت‌مدیره و مدیر بازرگانی شرکت «تجهیزات فراصنعت آرمان» که یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان و مشغول تهیه و تولید تجهیزات ابزاردقیق و اندازه‌گیری مربوط به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است، اذعان دارد که تمام سعی و تلاش شرکت بر آن است تا با توجه به نیاز صنایع مختلف کشور، سبد محصولی را ارایه دهد که بتوان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد.

وی در این باره توضیح می‌دهد: با توجه به این که صنعت نفت و گاز، یک صنعت مادر محسوب می‌شود و نیازهای مختلفی در بحث تجهیزات اندازه‌گیری دارد، ما سعی کردیم از قسمت بازرگانی به قسمت تولید کوچ کنیم و تجهیزاتی که مورد نیاز این صنعت است را در داخل کشور و با توجه به توان متخصصین و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور خود، تولید کنیم.

به گفته صرامی، این تجهیزات بیشتر در صنایع بالادستی و میان‌دستی و بعضاً در صنایع پایین‌دستی که صنایع مشترکی مانند صنایع فولاد، تولید نیرو و صنایع مواد غذایی می‌توانند از آن استفاده کنند، کاربرد دارد.

عضو هیأت‌مدیره شرکت تجهیزات فراصنعت آرمان ادامه داد: ‌خوشبختانه با توجه به تغییر سمت و سوی مدیران ارشد کشور و مخصوصاً صنعت نفت و گاز که با توجه به مشکلاتی که در کشور در زمینه واردات این تجهیزات بوجود آمده، به تولیدات داخل رو آورده‌اند و بومی‌سازی این دانش، ما توانستیم همسو با این نیاز و با این حرکت، یک‌سری از نیازهای کشور را تولید کنیم و فعلاً مفتخریم که این نیاز در سطح استانداردهای بین‌المللی است و خیلی از صنایع می‌توانند به این که یک؛ کیفیت رعایت می‌شود، دو؛ خدمات پس از فروش ارایه می‌شود و مهم‌تر از همه، از توان متخصصان داخلی استفاده می‌شود، تکیه کنند.

وی ادامه می‌دهد: چیزی که معمولاً شرکت‌های تولیدی مثل ما و یا شرکت‌های نوپا و یا حتی شرکت‌های بزرگ نیاز دارند، حمایت مسئولین داخل کشور است که الحمدالله این اتفاق افتاده، ولی ما حس می‌کنیم که فعلاً سطح این حمایت باید یک مقدار بیشتر باشد چون شرکت‌های داخلی نمی‌توانند رقیب بسیار جدی برای شرکت‌های خارجی که چندین سال در این صنعت وجود داشته‌اند، باشند.

صرامی بر این باور است که اگر حمایت صورت نگیرد و اهتمامی از سمت مدیران ارشد نباشد، این امیدی که کارآفرینان دارند، شاید به هدف نرسد و این برای یک تولیدکننده که زندگی خود و در واقع، عمر و سرمایه خود را بر سر این کار می‌گذارد، شاید درست نباشد. ضمن این که باید از مسئولین تشکر کرد؛ چراکه نمی‌توان گفت اتفاقاتی که در این حوزه و در جهت حمایت از دوستان صورت گرفته، خوب نبوده، ولی شاید کافی نبوده است.

مدیر بازرگانی شرکت تجهیزات فراصنعت آرمان می‌گوید: شرکت‌هایی که در پارک‌های علم و فناوری مختلف کشور مستقر هستند، تنها دلگرمی که دارند، آن است که فعلاً یک موجی بالا آمده که حمایت از تولید دانش‌بنیان داخلی است. شرکت ما هم سعی کرده در این راستا قدم بردارد و فقط نیازی که داریم، نیاز به حذف مراحل بوروکراسی اضافی است.

وی با بیان این که قبلاً به ما قول دادند که از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی مخصوصاً برای ورود به Vendor ها حمایت شود، گفت: سعی داریم این مساله در نخستین اقدام، عملی شود و در گام بعدی، به جای این که در درخواست‌های خرید از برندهای خارجی نام ببرند، از برندهای داخلی مشابه با همان کیفیت نام ببرند؛ چراکه ما حتی حاضریم تضمین کیفیت بدهیم تا این اتفاق بیفتد و بتوانیم اشتغال را در کشور خود بوجود بیاوریم.

صرامی در پایان اظهار داشت: موردی که بسیار قابل تأمل است، آن است که از تیم طراحی و ساخت اولیه ما که با افتخار می‌گوییم فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، شیراز و یا تهران هستند، تعدادی قصد مهاجرت داشتند و به رغم آن که امکان رفتن به خارج از کشور را داشتند، این‌جا مانده و مشغول کار هستند.

 

کلام آخر

شرکت‌های نوپا برای رشد سریع خود نیاز به جذب سرمایه داشته و در این راه گزینه‌های مختلفی نیز دارند. شرکت‌های دیگر یا افراد سرمایه‌گذار می‌توانند با تبادل پول نقد در برابر سهام، به شرکت‌های نوپا کمک کنند تا فعالیت خود را شروع کنند. این امر بدین معنی است که در عمل، خیلی از شرکت‌های نوپا از سوی بنیانگذارانشان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

اما وظیفه مهم در راه‌اندازی یک کسب‌وکار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم آن کسب‌وکار است. اگر ارزش یک شرکت بر اساس فناوری آن شرکت باشد، مهم است که بنیانگذاران از مالکیت معنوی ایده‌های خود حفاظت کنند.

به هر روی، نباید فراموش کنیم که وزیر نفت پیش از این نیز تصریح کرده بود که استارتاپ‌ها نه تنها امر اشتغال‌زایی را برای جوانان به همراه دارند، بلکه باعث پویایی و افزایش خلاقیت‌ها و مهارت‌های آنها می‌شود و بدون تردید صنعت نفت  با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از چرخ اقتصاد کشور است، می‌تواند سهم زیادی از ایجاد چنین کسب‌وکارهایی در روند توسعه صنعت نفت داشته باشد.

 

 

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/10/30 - ١٥:٠٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1995