صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

همه نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های کشور در قبال مصرف ایمن و بهینه گاز مسئول هستند

دست در دست هم، به جنگ مرگ خاموش برویم

پیش‌درآمد

با ورود به سردترین روزهای سال و افزایش میزان مصرف گاز طبیعی و در نتیجه، احتمال افزایش حوادث ناشی از گاز Co، بر آن شدیم تا مباحث و مطالب حائز اهمیتی که در نشست «هم‌اندیشی و تصمیم‌گیری در راستای مقابله و پیشگیری از نشت CO» مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته را به صورت مبسوط‌تر و مفصل‌تر بازخوانی کنیم تا بلکه بتوانیم سهمی هرچند کوچک در آگاهی هموطنان از خطرات ناشی از این پدیده خطرناک داشته و شاهد مشارکت عمده دستگاه‌های مسئول جهت کاهش مرگ خاموش باشیم.

این نشست اوایل دی‌ماه سال جاری به میزبانی شرکت ملی گاز ایران و با حضور بیشتر ارگان‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ذیربط در این حوزه برگزار شد.

درآمد

تاکنون بسیاری از شهرهای کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده‌اند و این روند همچنان نیز ادامه دارد، اما متأسفانه برخی مواقع شاهد اخبار ناراحت‌کننده‌ای مبنی بر گازگرفتگی و خفگی بر اثر استنشاق گازهای سمی هستیم، ضمن آن که با شروع فصل سرما، تعداد حوادث ناشی از استفاده نادرست از وسایل گرمایشی در اماکن مختلف نیز افزایش می‌یابد و این حوادث، جان تعدادی از شهروندان را گرفته و خسارت‌های مالی زیادی به آنها وارد می‌کند.

غیر استاندارد بودن برخی وسایل گرمایشی و تجهیزات مرتبط با این وسایل، رعایت نکردن مسایل ایمنی در ساختمان‌ها و نقص در دودکش‌ها در بروز این حوادث بسیار مؤثر است؛ هرچند با به‌کارگیری اقداماتی، می‌توان به راحتی این خطرات بالقوه را از خود و افراد خانواده خود دور کرد.

یکی از شایع‌ترین علل گازگرفتگی و مسمومیت‌ها به ویژه در بخش خانگی، مسمومیت بر اثر گاز سمی منوکسیدکربن است که متأسفانه با وجود راهکارهای ساده برای جلوگیری از این نوع مسمومیت‌ها، شاهد تکرار آن هستیم.

در این راستا با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و آغاز سرمای شدید، شهروندان باید نکات ایمنی را رعایت کرده و وسایل گازسوز مورد نیاز خود را قبل از استفاده، کنترل و بررسی کنند تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

تصور همه ما این است که همه اتفاقات به ویژه گازگرفتگی تنها برای دیگران اتفاق می‌افتد و رعایت نکات ایمنی مربوط به آن، در مورد ما صدق نمی‌کند در صورتی که پرداخت اندکی هزینه بیشتر برای تهیه وسایل گازسوز استاندارد و دقت بیشتر در نصب وسایل گرمایشی، ارزش امنیت خاطر و آسودگی خیال برای استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد را دارد.

با فرارسیدن فصل سرما، استفاده از وسایل گرمایشی افزایش یافته و از این رو مشترکان گاز طبیعی در استفاده از این وسایل باید به نکات ایمنی توجه کنند. در همین رابطه شرکت ملی گاز ایران با برگزاری نشست هم‌اندیشی و تصمیم‌گیری در راستای مقابله و پیشگیری از نشت Co، که دی ماه سال جاری به میزبانی این شرکت و با حضور نمایندگان ده‌ها وزارتخانه، سازمان و نهاد برگزار شد، سعی در ایجاد اتحاد و همدلی مابین نهادها و سازمان‌های مسئول کرد تا دست در دست هم، بتوانند تا حد امکان از بروز چنین فجایعی جلوگیری به عمل آورند.

با هم گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران و گفت‌وگوهای وی با برخی از مسئولین را از این نشست پی می‌گیریم.

                                       ********************************

لزوم همکاری همه دستگاه‌های ذیربط

مرگ خاموش و استنشاق گاز co، دامنه بسیار وسیعی را پوشش می‌دهد و تنها در حیطه گاز طبیعی و شرکت ملی گاز ایران نیست؛ پس همه باید دست به دست هم دهیم تا آمار مرگ خاموش کاهش یابد.

آغازکننده مراسم، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود که این چنین آغاز سخن کرد و ادامه داد: این که شرکت ملی گاز ایران در برگزاری چنین نشست هایی پیشقدم است، به خاطر جایگاه ویژه‌ای است که گاز طبیعی در سبد انرژی کشور دارد؛ در واقع، ما الآن در سطحی از توسعه گازرسانی شهری و روستایی به لحاظ نوع سیاست نظام که دغدغه رفاه عمومی را دارد، قرار داریم که نمی‌توانیم به این مساله بی اعتنا باشیم.

تربتی با بین این که صنعت گاز، یک صنعت رو به توسعه است و تقریباً تمام خانوارهای کشور را در بر می‌گیرد، گفت: بنابراین طبیعی است که ما دغدغه این را داشته باشیم که کالایی را که تولید و به مردم عرضه می‌کنیم، کالایی کاملاً بی‌خطر باشد و هیچ مشکلی برای مردم پیش نیاورد.

وی اظهار داشت: اکنون گاز به کالایی عمومی تبدیل شده که همه به آن دسترسی دارند و از آنجایی که گاز طبیعی با رفتن به شهرها و روستاها، رفاه و آسایش را برای مردم به ارمغان می آورد، باید تلاش کنیم تا با کمک هم، میزان مرگ و میر ناشی از آن را به حداقل برسانیم.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد سهم انرژی در سبد انرژی کشور، مربوط به گاز است، تصریح کرد: اکنون حدود ۹۵ درصد خانوار شهری و روستایی به شبکه گاز متصل هستند و همچنان سالی ۳ هزار روستا نیز به این شبکه بزرگ می‌پیوندند، بنابراین ضرورت دارد که بحث ایمنی را نیز دنبال کنیم؛ این وظیفه و مسئولیت اجتماعی ماست که ما را نگران می‌کند تا تلاش کنیم بابت کالایی که تولید و عرضه می‌کنیم، خطری متوجه مردم نشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: برعکس آنچه مردم تصور می‌کنند، این مسأله چندان سخت نیست و در واقع، همه این مسایل به موضوع ساده‌ای به نام دودکش برمی‌گردد و چندان به جنس مصرف‌کننده مربوط نمی‌شود.

به گفته تربتی، حتی زمانی که مردم به صرفه‌جویی انرژی رو آوردند و در نخستین گام، راه‌های ورود هوا را بستند، باز هم این مسأله به عدم اطلاع رسانی درست به مردم برمی‌گردد.

تربتی خاطر نشان کرد: همه نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های کشور در قبال مصرف ایمن و بهینه گاز مسئول هستند.

وی ادامه داد: هر زمان که سازمان ها همگی درگیر شدند، آمار مرگ و میر گاهش یافته و من خوشحالم که یک سازمان مردم نهاد متولی این امر است چون این مسأله تماما به مردم بر می گردد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: وظیفه قانونی شرکت ملی گاز ایران تا پشت درب منازل است و بقیه به نوع نظارت بر ساخت و ساز به ویژه در بخش تأسیسات برمی‌گردد، ولی ما همچنان خود را مسئول می‌دانیم، زیرا دوست نداریم کالایی را که با هدف گرم کردن کانون خانواده‌ها تولید می‌کنیم، منجر به بروز اتفاقات بد برای آنها شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم این جلسه منتج به اخذ تصمیمات اجرایی هر چند اندک ولی قابل اجرا شود تا با استناد به عملی شدن آن‌ها، بتوانیم به کاهش هر چه بیشتر آمار مرگ‌های خاموش برسیم.

 

 

عدم آگاهی فردی؛ علل80 درصد حوادث ناشی از مصرف ناصحیح گاز

پیشقراول مبحث اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، شرکت ملی گاز ایران است.

سخنران بعدی این گردهمایی بزرگ، دکتر جواد نوفرستی، مدیر انجمن جامعه ایمن و رئیس کارگروه کشوری پیشگیری از مرگ خاموش بود که با بیان این مطلب، اظهار داشت: این حرکت شرکت ملی گاز ایران موجب شد تا نتیجه نخستین نشست هم اندیشی در این زمینه که آذرماه 96 به میزبانی این شرکت برگزار شد، کاهشی10 درصدی در حوادث ناشی از گاز طبیعی را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: نشست هم اندیشی دوسال پیش، از آن رو بود که در سال 95 با یک رشد شدید و بی‌سابقه 34 درصدی در بخش مرگ های خاموش روبرو بودیم و با شروع فصل سرما نیز یک رشد 33 درصدی دیگر را نظاره‌گر.

نوفرستی با بیان این که نتیجه آن جلسه، به رغم مشارکت نیم بند سازمان های مسئول، کاهش 10 درصدی حوادث در 4 ماه آخر سال بود، گفت: ما در 8 ماهه نخست سال جاری هم با یک رشد 5 درصدی روبرو بوده‌ایم که اگر سازمان‌های مدعو همکاری کنند؛ به ویژه که 50 درصد حوادث مربوط به 3 ماهه آخر سال است، جبران رشد 8 ماهه امسال در حوادث، غیرممکن نیست و حتی می‌توانیم به کاهش خوبی هم در این زمینه دست پیدا کنیم.

وی با بیان این که این مهم، البته منوط به همکاری همه دستگاه‌ها است، تصریح کرد: مشکل این جاست که سازمان‌هایی که همکاری نکردند، یا به مسئولیت‌های خود واقف نیستند و یا سعی می‌کنند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند!

مدیرعامل انجمن جامعه ایمن گفت: ما این نشست را بار دیگر و باز هم به همت و میزبانی شرکت ملی گاز ایران برگزار کردیم تا همه به ویژه در حضور نماینده دادستان کل کشور، به عنوان ضابط قضایی قوانین و همچنین رسانه‌ها که در این زمینه، نقشی بی‌بدیل دارند، سازمان‌ها را کمی پاسخگوتر کنیم.

وی با بیان این که همه دستگاه‌های ذیربط، حتی سازندگان و تولیدکنندگان نیز مسئول هستند، ادامه داد: مثلاً وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش ساختمان به غیر از مقررات ملی ساختمان، در این زمینه هم مسئولیت دارد؛ کسانی که حتی به خود زحمت حضور در جلسه دو سال قبل را هم ندادند!

نوفرستی وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز در این زمینه، مسئول اعلام کرد و گفت: این وزارت‌خانه هم در بحث صنعت که به کیفیت تولیدات برمی‌گردد، مسئول است، هم در بحث تجهیزات گازسوز و نیز تجهیزاتی که شامل دودکش‌ها، بخاری‌ها و ... می‌شود.

وی با بیان این که چه سازمانی باید جلوی ساخت دودکش‌های ناایمن را بگیرد، اظهار داشت: این کار مسلماً در اختیار شرکت ملی گاز ایران نیست، بلکه به مسأله تولید و در نگاه کلان‌تر، به بخش صنعت وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد.

رئیس کارگروه کشوری پیشگیری از مرگ‌های خاموش در ادامه، افزود: نصب و تعمیر وسایل گازسوز توسط سرویس‌کاران غیرمرتبط که تعدادشان کم هم نیست، به بخش تجارت این وزارت‌خانه برمی‌گردد که باید در این زمینه، مسئولیت‌پذیر باشند.

وی با بیان این که قطعاً بیش از 80 درصد این موارد، قابل کاهش است، گفت: بسیاری از این حوادث، علت‌های ساده‌ای دارند که بیشتر روی عدم آگاهی فرد، اتفاق می‌افتد؛ یعنی در این حلقه، اگر سازمان کار خود را به درستی انجام ندهد، مسلماً حادثه‌ای اتفاق می‌افتدکه جبران‌ناپذیر خواهد بود.

نوفرستی در پایان اظهار داشت: ما الآن به دنبال مقصر نیستیم و علت برگزاری این نشست، تنها ایجاد زمینه‌های همکاری بین سازمان‌های مختلف و رسیدن به نتایج مطلوب است.

 

 

همه مسئولین و ارگان‌های دولتی و غیردولتی مسئولند

همه مسئولین و ارگان‌های دولتی و غیردولتی در قبال حوادثی چون مرگ خاموش مسئول هستند.

غلامرضا بهمن‌نیا، رییس HSE شرکت ملی گاز ایران، نیز در این نشست با بیان این مطلب، اظهار داشت: این نشست در وهله نخست اگر با هدف اطلاع‌رسانی و سپس ایجاد یک هم‌اندیشی شروع شود و تذکری باشد بر این که همه ما در قبال این اتفاقات مسئول هستیم، به نظر من، یک قدم بزرگ و مثبت در این زمینه برداشته شده است.

وی ادامه داد: این نشست باید به همه مسئولین و ارگان‌ها یادآوری کند که در قبال این حوادث مسئول هستند، ضمن آن که از صاحبان اندیشه در این ارگان‌ها و کسانی که مسئولیت خطیری در قبال این حوادث دارند، خواسته شود از اقدامات، ابتکارات و برنامه‌های خود در راستای پیشگیری و کاهش حوادث در این‌جا صحبت کرده و تعهد قلبی خود را در روند کاهشی این حوادث نشان دهند.

بهمن‌نیا با بیان این که واقعاً برای کشور ما تأسف‌بار است که چنین آماری در زمینه مرگ و میر با استنشاق گاز CO داشته باشد، گفت: این امر از آن روست که بیشتر حوادثی که منجر به گازگرفتگی و فوت هموطنان‌مان شده،  بیشتر ناشی از عوامل بسیار کوچک و پیش پا افتاده بوده است.

رییس HSE شرکت ملی گاز ایران افزود: مثلاً بیش از ۸۸ درصد فوتی‌های ما در بخش گازگرفتگی و مرگ خاموش، فقط به علت آن بوده که از دودکش‌های نامناسب استفاده کرده و یا تجهیزات نامناسبی در مسیر دودکش آن‌ها وجود داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در این جلسه ما قصد داریم ضمن اطلاع‌رسانی و دادن هشدار به خود و به همه، اعلام کنیم که همه ما جدا از مسئولیت‌های قانونی، مسئولیت‌های اجتماعی هم داریم که باید روی آن فکر کرده، کار کنیم و برنامه دهیم و ضمن هدف‌گذاری به‌عنوان یک مسئول پاسخگو، این برنامه‌ها را دنبال کنیم؛ با این امید که در سال‌های آینده، انشاءالله مثلاً در هدف‌گذاری سال ۱۴۰۰، این حوادث را به صفر برسانیم.

این مقام مسئول با بیان این که رسیدن به این مساله، اصلاً دور از ذهن نیست، تصریح کرد: به نظر من، با فرهنگ‌سازی، آموزش همگانی و استفاده از تجهیزات مناسب و .... همه فعالیت‌هایی که تمامی ارگان‌ها در آن، مسئول هستند، خیلی راحت می‌توانیم به این هدف‌گذاری برسیم.

وی مهم‌ترین هدف از این نشست را، یادآوری مسئولیت سازمان‌ها و ارگان‌ها در قبال مردم و بروز چنین حوادثی عنوان کرد و گفت: پس از عبور از این مرحله، باید از آن‌ها بخواهیم در این زمینه، برنامه کاربردی و عملی ارایه داده و در برابر آن برنامه‌ها، پاسخگو باشند. همین یک اتفاق در این جلسه بیفتد، به نظرم اتفاق مهمی است که من می‌توانم به ضرس قاطع بگویم که اگر همه با هم همدلی و همکاری داشته باشند، خیلی راحت در سال ۱۴۰۰ ما می‌توانیم به کمترین آمار در زمینه مرگ خاموش دست یابیم.

بهمن‌نیا در پایان با اشاره به این که به نظرم امروز روز خوبی است که مسئولیت‌های خویش را به خود یادآوری کنیم، گفت: پس از یادآوری این مسئولیت‌هاست که باید راهکارهایی برای جلوگیری از حوادث این‌چنینی ارایه دهیم و در قبال آن‌ها پاسخگو باشیم.

 

 

تمام طراحی‌های مسکن شهری طبق ضوابط است

اما مرجان دهقانی، مدیرکل دفتر مسکن شهری و حساب ۱۰۰ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که شما چه کاری در قبال مسئولیت خود انجام داده‌اید، می‌گوید: ما نهایت تلاش خود را تا به امروز انجام داده‌ایم که تمام طراحی‌ها طبق ضوابط انجام شود و تاکنون موردی نداشته‌ایم که مسایل ایمنی مباحث مقررات ملی را نادیده بگیریم.

وی می‌گوید: با توجه به اهمیت ساختمان و کاربری آن و نیز تراکم ساختمان که پروژه میان‌منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داریم،  نکات ایمنی را به شدت مد نظر قرار می‌دهیم.

دهقانی بر این باور است که در این حوزه، حتی جزییات اجرایی نیز استخراج و به پیمانکاران داده می‌شود تا مشکلی ضمن ساخت و ساز بویژه در این بخش بوجود نیاید.

وی ادامه می‌دهد: ما بخش کوچکی از جامعه هستیم و به رغم آن که می‌دانم همه بخش‌ها باید این نکات را رعایت کنند، ولی با اطمینان می‌گویم که اگر ما به‌خوبی رعایت می‌کنیم، به دلیل آن است که هم تیم‌های فنی خوبی داریم و هم اعتقاد داریم که این امر باید انجام شود، ولی وقتی یک نفر با دو برگه امضاشده! می‌تواند در شهرداری پروانه دریافت کندو در عین حال، مجبور به رعایت این نکات هم نباشد، شما نمی‌توانید وی را الزام کنید که این مورد را رعایت کند!

دهقانی با بیان این که بسیاری از کسانی که پروانه ساخت دارند، زیر بار بسیاری از این دستورالعمل‌های ایمنی تأسیسات نمی‌روند، گفت: معمولاً با این ترفند که من پروانه ساخت دارم و نقشه‌های شما تنها برای آن است که خرج بیشتر روی دست ما بگذارید، از زیر بار نقشه مناسب تأسیسات، شانه خالی می‌کنند.

به نظر من، این امر بدین مفهوم است که هنوز به این باور نرسیده‌ایم که نیاز به نقشه‌ای تأسیساتی در زمان ساخت داریم! هرچند معتقدم نظام مهندسی هم در این بخش دخیل است؛ چراکه ما تنها برای ساخت و ساز بالای دو هزار مربع، نقشه تأسیسات طراحی می‌کنیم و برای کمتر از آن، متأسفانه نقشه تأسیسات نداریم و تاکنون نتوانسته‌ایم مسئولین را در این زمینه قانع کنیم.

مدیرکل دفتر مسکن شهری و حساب ۱۰۰ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: مثلاً برای ما در کار لوله‌کشی ساختمان، در موضوع ایمنی، بحث داکت بسیار اهمیت دارد ولی شما می‌بینیدکه داکت متأسفانه پیش‌بینی نشده، یعنی هرچه شخص دوست داشت و از هرکجا که دوست داشت، می‌تواند لوله‌ها را عبور دهد! این مساله هم بحث ایمنی و هم مبحث اتلاف انرژی را دارد و این مساله در مبحث ساخت و ساز حتماً باید بصورت یک الزام باشد و در این ارتباط، به نظر من، بیشترین سازمان‌هایی که می‌توانند نقش عمده‌ای داشته باشند، یکی نظام مهندسی است و دیگری شهرداری!

وی ادامه می‌دهد: تصور می‌کنم این مواردی که بیان شد، بسیار بحث‌برانگیز است و باید به آن توجه کرد؛ به‌عنوان مثال اگر برای هر ساختمانی، کارشناس ایمنی ورود پیدا کند، بسیار کارساز خواهد بود. کارشناسی که از ابتدای اجرای پروژه حضور داشته باشد؛ چراکه بعضی موارد بسیار جزیی ولی در عین حال، بسیار پراهمیت است.

به گفته دهقانی، مثلاً اگر زیر درِ اتاق خواب، 3 تا 5 سانتیمتر فاصله و یا پنجره داشته باشد، هوا عبور می‌کند و این مساله، احتمال تلفاتی که راجع به آن صحبت می‌کنیم را نمی‌گویم به صفر می‌رساند ولی بی‌تأثیر هم نیست.

مدیرکل دفتر مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می‌گوید: در این جلسات باید از یک طرف، بحث ایمنی و سلامتی شخص دنبال و از طرف دیگر، بحث به حداقل رساندن انرژی مطرح شود. ضمن این که باید بدانیم گازی که به راحتی مصرف می‌کنیم، سرمایه کشور است و نباید آن را هدر دهیم.

وی در پایان می‌افزاید: به نظرم می‌توان برای ترغیب مردم به رعایت این نکات، بسته‌های تشویقی برای آن‌ها در نظر گرفت و بر مبنای آن، از تکنولوژی روز استفاده کرد.

 

 

قوه قضاییه

علیرضا ساوری، مدیرکل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه معتقد است که ما در حوزه پیشگیری از گازگرفتگی و یا مرگ‌های خاموش، خوشبختانه از مصوبات و تصمیمات و قوانین و مقررات، چارچوب‌ها و دستورالعمل‌های لازم برخوردار هستیم.

هرچند که شاید در اجرای برخی از مقررات و ضوابط، اهمال، کوتاهی و سهل‌انگاری از سوی برخی از دستگاه‌ها وجود داشته باشد که منجر به بروز خسارات ناشی از عدم اجرای احکام مؤثر قانونی در این حوزه می‌شود و این امر با کمال تأسف، خسارات سنگینی را به جامعه و مردم وارد کرده است.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص راهکار قوه قضاییه در این مورد، می‌گوید: تلاش قوه قضاییه این است که با هماهنگی و همکاری دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی کل کشور، نسبت به احصای آن دسته از مقررات و احکام قانونی که در واقع از نقش، سهم و ضریب بالایی برخوردار هستند، اقدام کرده و بر الزام دستگاه‌ها و مسئولین دستگاه‌ها به اجرای این دسته از قوانین و مقررات و وظایف و تکالیف قانونی به‌ویژه در مبحث ۱۹ و ایمنی ساختمان و در واقع، صدور مجوزها و یا پایان کار ساختمان‌ها تمرکز کنیم تا کمتر شاهد چنین حوادثی باشیم.

مدیرکل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تصریح می‌کند: با توجه به این که بیش از ۸۵ درصد مرگ‌های خاموش و مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی با Co، ریشه در عامل بحث دودکش و مباحث مرتبط با دودکش‌ها و معایبی که در این حوزه است، دارد، معاونت اجرایی و پیشگیری از وقوع جرم مصمم است همکاری و هماهنگی لازم را در اجرای طرح مربوط به سفیران نجات از طریق بازدید افراد و کارشناسان از ساختمان‌هایی که بیشتر در خطر این موضوع هستند و همچنین در مناطقی که عمدتاً بیشتر حوادث در آن منطقه رخ داده، این طرح را به صورت ضربتی اجرا کند. ساوری در پایان، ابراز امیدواری کرد که انشاءالله مردم شریف هم در این اجرای این طرح، هماهنگی و همکاری لازم را با مسئولین ذیربط داشته باشند؛ چراکه قطعاً اجرای این طرح، در گام نخست، آثار و برکات خوبی، اول برای خودشان و بعد هم برای جامعه خواهد داشت و این هماهنگی می‌تواند منشاء خیر و برکت بسیاری برای همگی باشد.

 

 

 

کلام آخر

همه می‌دانیم که بسیاری از این حوادث، علت‌های ساده‌ای دارند که بیشتر روی عدم آگاهی فرد، اتفاق می‌افتد؛ یعنی در این حلقه، اگر سازمان کار خود را به درستی انجام ندهد، مسلماً حادثه‌ای اتفاق می‌افتد که جبران‌ناپذیر خواهد بود. ضمن آن که هیچ کدام ما اکنون به دنبال مقصر نیستیم و علت برگزاری این نشست، تنها ایجاد زمینه‌های همکاری بین سازمان‌های مختلف و رسیدن به نتایج مطلوب است.

پس دست به دست هم دهیم به مهر، تا بتوانیم ریشه این مرگ‌ومیرها را بخشکانیم و از محسنات این سوخت پاک به نحو احسن استفاده کنیم.

 

 

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/11/02 - ٠٩:٥٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2491