صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:

توانمندسازی؛ یکی از وظایف مسئولین کشور و رهبران سازمان‌ها

از ابتدای خلقت، تمامی انسان‌ها برای بقای خود نیازمند مایحتاجی بودند که یا بایستی آن را از طریق مبادله پایاپای با دیگر هم‌نوعان خود به دست می‌آوردند و یا باید با انجام کاری مشخص، نیاز خود را مرتفع می‌ساختند.

این امر به مرور زمان و با پیشرفت و توسعه علم و دانش در سراسر جهان قالب مشخصی به خود گرفت، به‌گونه‌ای که افراد هرکدام در حرفه و شغل خاصی متبحر شده و در جهت رسیدن به هدف مورد نظر خود، تلاش بیشتری مبذول داشتند تا هم خود و هم دیگر هم‌نوعان خود را از نتیجه این تلاش، بهره‌مند سازند.
امروزه اشتغال و اشتغال‌زایی یکی از موارد بسیار مهم و نیز دغدغه اکثر کشورهای جهان به خصوص کشورهای در حال توسعه است و این امر با همت و تلاش مستمر هر یک از افراد جامعه و با توسعه زیرساخت‌ها و منابع مالی مورد نیاز از سوی دولت‌ها، میسر خواهد شد.
کشور ما ایران نیز یکی از کشورهایی هست که در تلاش است این امر مهم را با تکیه بر توان داخلی و با همت و تلاش اقتصاددانان، متخصصان، دانشمندان و نخبگان و دیگر کسانی که از دور و نزدیک دستی بر آتش دارند، در سال؛ تولید، اشتغال و حمایت از کالای ایرانی، هرچه بیشتر به منصه ظهور برساند.
هم از این رو، سازمان‌ها و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی من‌جمله شرکت ملی گاز ایران دست به کار شدند تا این مهم را عملیاتی سازند.
بر همین اساس، شرکت ملی گاز ایران در اردیبهشت ماه سال جاری برای توانمندسازی کارکنان خود با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساند و متعاقب آن، 9 مرداد ماه سال جاری، مراسم افتتاح اولیه مرکز تربیت مربی و آموزش عملی نیروهای پیمانکاری گاز را در استان البرز که به‌عنوان پایلوت این طرح انتخاب شده، با حضور مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، محمدعلی نجفی، استاندار البرز، علیرضا حاتم‌زاده، معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، حسین تقی‌نژاد، مدیرعامل شرکت گاز استان البرز و برخی از مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران، برگزار و این تفاهم‌نامه را عملیاتی کرد.
گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این مراسم را با هم پی می‌گیریم.

******************************************
برنامه‌ریزی و ارایه آموزش‌های حرفه‌ای در سطح کشور برای بیش از 12 هزار نیروی پیمانکاری
اکنون و با ورود به نیم قرن دوم حیات شرکت ملی گاز ایران، این صنعت به‌عنوان یکی از استراتژیک‌ترین صنایع کشور آماده است تا نقش خود را به عنوان محور توسعه پایدار کشور بیش از پیش تبیین کرده و با توسعه پیمان‌سپاری و برون‌سپاری حجم گسترده‌ای از فعالیت‌های شرکت به متخصصان بخش خصوصی، زمینه هرچه بیشتر مشارکت‌های مردمی در راستای اهداف ملی این شرکت را فراهم سازد.
مدیرعامل شرکت گاز استان البرز نخستین سخنران این مراسم بود که ضمن بیان مطلب فوق، اظهار داشت: شرکت گاز استان البرز در راستای بهره‌مندی از سیستم‌های نوین مدیریتی و حرکت در مسیر سرآمدی و بهبود مستمر، نقشه راه تعالی استان را تا افق 1400 تدوین کرده است.
وی با اشاره به ارزش پروژه که حدود ۲ میلیارد تومان است، افزود: به همین منظور و در راستای مسئولیت اجتماعی این شرکت، تفاهم نامه‌ای مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در اردیبهشت ماه سال جاری به امضا رسید که شرکت گاز استان البرز به عنوان پایلوت این طرح آموزشی با همکاری و همت مداوم خبرگان و متخصصان هر دو سازمان، طی دو ماه این تفاهم نامه را به مرحله اجرا رساند.
تقی‌نژاد با استناد به سخنان مهندس عراقی در خصوص حرکت از کمیت به کیفیت، اظهار کرد: در این راستا، بیش از ۸۵ درصد کارها برون‌سپاری شده و بر همین اساس، در بخش مهم منابع انسانی، ۱۲۰ نفر از نیروهای پیمانکاری با گذراندن دوره‌های پیمانکاری، در آستانه گذراندن دوره‌های عملی خود در این زمینه هستند.
مدیرعامل شرکت گاز استان البرز ادامه داد: از دستاوردهای مهم این تفاهم‌نامه، می‌توان به افزایش انگیزه و امنیت شغلی نیروهای پیمانکاری در جهت بالا بردن اعتبار و شأن اجتماعی این افراد در صنعت گاز اشاره کرد که این مهم می‌تواند موجب ارتقای مسئولیت پذیری و بهبود عملکرد فردی آنها شود.
به گفته وی، علاوه بر اجرای طرح در استان البرز، به طور همزمان، برنامه‌ریزی و ارایه آموزش‌های حرفه ای در سطح کشور برای بیش از 12 هزار نیروی پیمانکاری این شرکت که هم اکنون مشغول ارایه خدمات در حوزه بهره برداری گاز به مردم شریف ایران هستند نیز، به انجام رسیده است.
تقی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد مشترکین این استان که با حدود ۸۰۰ هزار مشترک، ۴ درصد از مشترکین کل کشور را تحت پوشش قرار داده و از این نظر حائز رتبه دهم در سطح کشور شده، گفت: تا پایان سال 96، 782 هزار و 509 مشترک در استان البرز از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند که از این تعداد، 734 هزار و 509 مشترک شهری و 47 هزار و 782 مشترک روستایی هستند.
وی در ادامه تصریح کرد: بر این اساس، تا پایان سال گذشته، درصد بهرمندی جمعیت شهری 99.9 درصد و روستایی 82.2 درصد بوده است که این آمار تا پایان سال 97و 98 به ترتیب به 87 و 90 در صد خواهد رسید، ضمن آن که در سال گذشته در استان البرز، 5 هزار و 818 کیلومتر شبکه اجرا و 268 هزار و 361 عدد انشعاب و ۲۸۰۰ علمک گاز نیز نصب شده و این در حالی است که سال گذشته مصرف گاز در بخش صنایع 903، در بخش نیروگاه 2 هزار و 147، در بخش تجاری 238 و در بخش خانگی 2 هزار و 14 میلیون مترمکعب بوده است.

افزایش اعتبارات بخش مهارت‌های آموزشی
با توجه به این که 98.5 درصد میزان اعتبارات کشور به بخش آموزشی تعلق دارد، اما تنها 1.5 درصد آن مربوط به مهارت‌های آموزشی است که این مهم، بر لزوم توجه بیشتر بر این بخش تأکید دارد.
در ادامه این مراسم، علیرضا حاتم‌زاده، معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور که به جای سلیمان پاک‌سرشت، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور حضور داشت، با بیان این مطلب اظهار کرد: درصدد هستیم با رعایت اصول عملی، شاهد ارتقای سطح بهره‌وری کار در تمامی زمینه‌ها شویم.
وی در ادامه با بیان این که مهارت‌آموزی موجب کاهش حوادث و افزایش ایمنی می‌شود، گفت: افزایش مهارت نیروها موجب افزایش سرمایه‌های انسانی که در واقع، اصلی‌ترین سرمایه هر سازمانی است، می‌شود.
معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در بخش دیگری از سخنان خود، مهارت‌آموزی را موجب ایجاد یک نظام آموزشی درست خواند و خاطرنشان کرد: میان اشتغال و آموزش، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد که باید به آن بیش از این‌ها بها داده و پرداخته شود.
وی با اشاره به این که بیکار می‌تواند فردی باشد صاحب صلاحیت و دارای تخصص، اما هنوز جذب کاری نشده، اظهار کرد: این در حالی است که افراد زیادی دارای مدرک تحصیلی هستند، بدون آن که دارای تخصص باشند و این مشکلی است که ما هم‌اکنون به کمک شرکت ملی گاز ایران در صدد حل و رفع آن هستیم.

برنامه‌ریزی آموزش عملی برای ۱۲ هزار نیروی پیمانکاری
در ادامه مراسم، اسحاق فرشیدی، رئیس آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: برای ۱۲ هزار نیروی پیمانکاری شرکت ملی گاز ایران برنامه‌ریزی آموزش عملی شده است.
وی هدف از راه‌اندازی این مرکز را ایجاد نظام آموزش نیروهای پیمانکاری دانست و گفت: در نخستین گام، این نیروها آموزش‌دیده و متخصص می‌شوند تا بتوانند با شرایط و موقعیتی بهتر به هموطنان خود خدمت کنند.
رئیس آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه آموزش نیروهای شرکت ملی گاز در ۳۱ استان کشور مدنظر است، گفت: افزایش استانداردهای مهارت‌آموزی در دستور کار است.
فرشیدی با بیان اینکه نیروهای پیمانکاری شرکت گاز پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به نیرویی متخصص تبدیل‌شده و گواهی‌نامه بین‌المللی دریافت می‌کنند، عنوان کرد: افزایش مهارت و کیفیت نیروهای انسانی موجب توسعه کشور می‌شود.

توانمندسازی و آموزش هزاران نفر؛ اقدام مهم شرکت ملی گاز ایران در سطح کشور
سخنرانان یکی پس از دیگری به ایراد سخنرانی پرداختند و نوبت به محمد علی نجفی استاندار البرز رسید. وی در این مراسم با بیان این که یکی از اقدامات مهمی که شرکت ملی گاز ایران در سطح کشور انجام داده، توانمندسازی و آموزش هزاران نفر از نیروهای رسمی و پیمانکاری که امروز به همت دستگاه‌های مربوطه، این مهم به انجام رسیده است، اظهار کرد: امروز ما شاهد یک رویداد خوب و ماندگار در استان البرز، استانی با قدمت ۹ هزار ساله و به تعبیری، «ایران کوچک» هستیم؛ حرکتی خوب در بخش مهارت و توانمندسازی کارکنان که با همت شرکت ملی گاز ایران و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور شکل گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به قدمت ۶۰ ساله سازمان فنی و حرفه‌ای در استان البرز، گفت: چقدر زیباست که این فرصت در استان البرز و با همکاری شرکت ملی گاز ایران و سازمان فنی و حرفه‌ای و با نگاه توانمندسازی کارکنان به وجود آمده که بتوانند در کنار هم و با همدلی و همیاری، نسبت به حل مشکل مشترک استان مشارکت کنند.
نجفی با بیان این که امروز استان البرز به‌عنوان استان پایلوت در نظر گرفته شده و این باعث خرسندی ماست، اظهار کرد: این مساله همانند امانتی بر دوش ماست تا بتوانیم با تعامل بیشتر، شرایط رفاه را برای مردم عزیزمان فراهم کرده و مهارت‌های آنان را پرورش دهیم.
وی در ادامه، توضیح داد: رویداد مهم دیگری که طی سال‌های اخیر، در استان البرز در حال شکل‌گیری است، احداث خط انتقال 36 اینچ غرب استان البرز به طول 65 کیلومتر از بویین زهرا تا چهارباغ با اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد ریال است که موجب تقویت فشار گاز در سطح استان می‌شود؛ در واقع، این خط به نوعی، تضمین‌کننده مصارف 20 سال آینده گاز استان خواهد بود.
به گفته نجفی، همچنین این امر موجب می‌شود که ظرفیت و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت در غرب این استان گسترش پیدا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: اندیشه‌های عالی که طی سال‌های اخیر در شرکت ملی گاز ایران شکل گرفته و البته با رشد بسیار خوبی نیز طی این سال‌ها همراه بوده است، توسعه و گازرسانی در سطح کشور است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.
استاندار البرز در پایان تصریح کرد: با انجام گاز رسانی به روستاهای باقی مانده استان با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال و به طور خاص، شهرستان طالقان، ظرفیت بهره‌مندی جمعیت روستایی این استان تا پایان سال 98، به 90 درصد خواهد رسید.

داشتن کارکنان و تکنیسین‌های توانمند و با اخلاق حرفه‌ای؛ لازمه برند شدن شرکت ملی گاز ایران
آخرین کسی که به ایراد سخنرانی پرداخت مهندس حمید رضا عراقی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران بود؛ و با بیان اینکه کاری که امروز به همت شرکت ملی گاز ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور شکل گرفت، عملکرد یک ایده، پیاده کردن یک تفکر و سرعت بخشیدن به آن بود گفت: موفقیت آن است که برای برنامه در نظر گرفته‌شده، هدف‌گذاری و سپس از تمام ظرفیت وجودی یک فرد یا سازمان و یا جامعه در جهت رسیدن به آن هدف، استفاده شود.
وی با بیان این که خوشحالم که امروز یکی از شعارهایی که در چند سال اخیر در شرکت ملی گاز ایران داشتیم و آن، توانمندسازی کارکنان این شرکت، اعم از رسمی و پیمانکاری بود، به منصه ظهور رسید، تصریح کرد: توانمندسازی یکی از وظایف مسئولین کشور و رهبران سازمان‌هاست. ما باید در جوامع، انسان‌ها را توانمند سازیم؛ چراکه توانمندسازی به انسان، امید و نظم می‌دهد و او را خشنود می‌سازد، ضمن آن که توانمندی را نمی‌توان از انسان‌ها گرفت ولی مقام را چرا !
مهندس عراقی در ادامه با بیان این که امضای این تفاهم‌نامه و افتتاح این مرکز آموزشی برای گام نخست در استان البرز، شامل کلیه نیروهای پیمانکاری در صنعت گاز می‌شود، گفت: بحث برون‌سپاری و پیمان‌سپاری کارها به بخش خصوصی، هم یک خبر خوب و هم یک دغدغه است؛ خبر خوب از آن جهت که دولت دیگر نمی‌تواند گسترش یافته و بزرگ شود و این همان هدفی است که در برنامه توسعه پنجم و ششم آورده شده و از طرف دیگر، دغدغه ما این است که چون شرکت ملی گاز ایران، شرکتی با استانداردهای معمولی نیست، نمی‌توان بدون در نظر گرفتن نگرانی‌هایی که در ارتباط با سرویس‌دهی به مردم هست، قدم در این راه گذاشت.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: با توجه به این که کارهای عملیاتی و فنی شرکت ملی گاز ایران اعم از کار در پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال و تأسیسات مختلف نیاز به مهارت‌های خاص با توانمندی بالا دارد و استانداردهای آن از حد استانداردهای معمول بالاتر است و غیرقابل اغماض، از این رو، بر آن شدیم تا از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، هم توان فنی و حرفه‌ای کارکنان و پیمانکاران را بالا برده و هم اخلاق حرفه‌ای را به آنان بیاموزیم.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به این که یکی از ارکان برند شدن شرکت ملی گاز ایران، داشتن کارکنان و تکنیسین‌های توانمند و با اخلاق حرفه‌ای است، گفت: ما با استفاده از همین فاکتورهای مهم موفق شدیم که شرکت گاز را به یکی از مؤثرترین شرکت‌ها در ایران که هم به لحاظ اقتصادی به ارزآوری کمک و هم بهترین خدمات را به مردم ارایه می‌کند، تبدیل کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که انسان توانمند، دارای امید و اعتماد به نفس است، گفت: لازمه برند شدن، داشتن افراد توانمند در سازمان است، از این رو شرکت ملی گاز ایران بر آن شد که با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، آموزش و توانمندسازی مدیران و کارکنان این شرکت را دستور کار خود قرار دهد که خوشبختانه این کار شروع شده و به حول و قوه الهی ادامه نیز خواهد داشت.
به گفته مهندس عراقی، فرهنگ صنعتی، فرهنگ دقت و استاندارد را وارد خانواده‌ها می‌کند و از آن‌جایی که در این فرهنگ، همه چیز باید بر مبنای دقت و نظم حساب‌شده باشد، این دقت به خانواده‌ها و جامعه، تسری می‌یابد.
معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: بحث مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت، همین بحث توانمندسازی است که در مورد شرکت ملی گاز ایران به این‌گونه خود را نشان می‌دهد که علاوه بر تأمین و پایداری انرژی پاک و حفظ و نگهداری شبکه و پایداری گاز، توانمندسازی نیروی انسانی نیز جزو اولویت‌های اصلی این شرکت محسوب می‌شود.
وی ضمن تشکر از کارکنان شرکت ملی گاز ایران، گفت: در این شرکت، سایتی را راه‌اندازی کرده‌ایم که ۲۷ هزار نفر به‌طور همزمان می‌توانند از آن استفاده فنی ببرند و ۷ هزار نفر هم در لحظه، آموزش ببینند که در نوع خود، بی‌نظیر است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان اظهار داشت: ما در دو سال گذشته، علی‌رغم مشکلات فراوان، توانستیم گاز را به زاهدان برسانیم و این امر موجب افتخار مسئولین کشوری شد؛ ولی افتخار بالاتر از آن، این بود که توانستیم هزار نفر را با کمک جهاد دانشگاهی و سازمان فنی و حرفه‌ای در این حوزه آموزش دهیم و در مراحل بعدی، این دوره‌ها کلیه مشاغل حوزه‌های گازرسانی، انتقال و پالایش گاز را در برخواهد گرفت که جامعه آماری آن حدود 50000 نفر را شامل خواهد شد.

نکته آخر
در پایان، شاید تنها گفتن این جمله کافی باشد که: «خواستن، توانستن است»، به‌ویژه در جایی که همه، یک‌دل و یک‌زبان تلاش داریم تا شعار سال اعلام‌شده از سوی رهبری، مبنی بر تولید، اشتغال و حمایت از کالای داخلی را عملیاتی سازیم؛ چراکه می‌دانیم عملیاتی ساختن آن، چه مزیت های فراوانی بر اقتصاد کشور و رفاه عمومی دارد.
از این رو، باید که با تکیه بر توان داخلی، اشتغالزایی، گسترش واحدهای صنعتی و تولیدی و با استفاده از توان عمومی در ساخت تجهیزات داخل و بالمآل، جلوگیری از ورود کالای غیرضروری به کشور، به قطب اقتصادی آسیا و یا حتی جهان تبدیل شد.
زمانی که دشمنان قسم خورده این مرز و بوم دست در دست هم در تلاشند تا به هر نحوی از انحا، اقتصاد کشور غیور و شهیدپرورمان را دچار هرج و مرج کنند، بایستی که به حول و قوه الهی، با عزمی راسخ و استوار و با همبستگی تمامی مسئولین و با گسترش هرچه بیشتر تولید و اشتغال در سطح کشور، فعل «توانستن» را صرف و «توانمندسازی» را به همه عرصه‌ها تسری دهیم.


روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
علی اصغر یزدانی

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/05/15 - ١٤:٥٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3635