صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

وزیر نفت در بیستمین نشست تخصصی فرماندهان بسیج صنعت نفت:

صادرات نفت ایران با فداکاری کارکنان و مدیران هرگز متوقف نشده و نخواهد شد

اکنون زمان نبرد و جنگ است، ما در اوج جنگ هستیم و باید بدون رجزخوانی برای دشمن، به‌صورت محکم و جهادی مقاومت کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت در بیستمین نشست تخصصی فرماندهان بسیج صنعت نفت که با حضور فرماندهان پایگاه‌های بسیج صنعت نفت، امروز ۹ مهرماه در باشگاه شماره یک وزارت نفت تشکیل شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: نفت در خط مقدم جنگ اقتصادی است و کسی جلوتر از ما در این جنگ نیست؛ چراکه اگر ما نتوانیم نفت تولید کنیم و یا بفروشیم، اگر در تولید گاز در کشور، یک روز اختلال ایجاد شود، مملکت دچار اختلال می‌شود، برق هم دچار مشکل می‌شود. اگرچه تمرکز دشمن روی فروش و صادرات است.

وی ادامه داد: شرایط کنونی کشور، شرایط خطیری است که باید با تدبیر و مقاومت در اجرای این تدابیر و به یاری خداوند متعال از این شرایط با سرافرازی و سربلندی عبور کنیم. دشمنان تاریخی ما دو سال پیش با تحلیل‌های اشتباه و خیال خام‌شان به این تصور رسیدند که زمان وارد کردن ضربه نهایی به جمهوری اسلامی ایران فرا رسیده است.

زنگنه تصریح کرد: منافقین، اسرائیل و برخی کشورهای همسایه، محرکان اصلی حاکمان کنونی آمریکا در این مسیر بودند. آقای جان بولتون سخنگو و حقوق‌بگیر منافقین بود.

وی با بیان این که ما نیز هم‌اکنون، همان‌طور که بارها گفته شده، راهی جز ایستادگی و مقاومت برای عبور از این شرایط تحریمی و تحمیلی تا لغو آن نداریم، گفت: تحریم‌کنندگان شوخی می‌کنند که تحریم‌ها علیه نظام‌ و حکومت است، بلکه علیه تک‌تک مردم و ملت ایران است. کسی دلش به حال ملت ایران نمی‌سوزد.

جنگ اقتصادی؛ یک جنگ تمام‌عیار و کامل

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنانش، اظهار داشت: آنچه در شرایط کنونی در جریان است یک جنگ تمام عیار و کامل است؛ تنها فرقش با جنگ تحمیلی 8 ساله این است که ‌ما در ظاهر شهید و مجروح و جانباز نداریم، اما فشارهای اقتصادی به مراتب از دوران جنگ بیشتر است.

وی افزود: بارها گفته‌ام ما در دوران جنگ تحمیلی نفت‌مان را می‌فروختیم و پول آن را دریافت می‌کردیم و هرچه می‌توانستیم و می‌خواستیم، می‌خریدیم. الآن هم تلاش‌شان این است که نفت‌مان را نفروشیم، اگر فروختیم، پولش را نگیریم و اگر گرفتیم، نتوانیم چیزهای مورد نیاز خود را تهیه کنیم.

به گفته زنگنه، اکنون زمان نبرد و جنگ است، ما در اوج جنگ هستیم و باید بدون رجزخوانی برای دشمن، به‌صورت محکم و جهادی مقاومت کنیم. اگر نفتی فروش نرود، مسلماً پولی هم نیست که با آن تجهیزات و کالاهای اساسی خریداری و زندگی و حیات در کشور، جاری شود.

وزیر نفت ادامه داد: دشمن از ابتدا گفت می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، اما با فداکاری کارکنان و مدیران صنعت نفت، هرگز چنین هدفی محقق نشده و به امید خدا نخواهد هم شد. من شهادت می‌دهم همکارانی که در این بخش‌ها کار می‌کنند، با همان فداکاری رزمندگان دوران اوج جنگ کار می‌کنند. من این فضا و بوی بهشت را حس می‌کنم.

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به سخنان رهبر در دیدار با اعضای مجلس خبرگان که به باور وی، صحبت‌هایی بسیار مهم و تعیین‌کننده بود، گفت: لازمه و اساس استمرار پیشرفت کشور، توکل بر خدا، ایستادگی و مقاومت، امید به آینده، اعتماد به جوانان بویژه جوانان انقلابی، وحدت و انسجام آحاد مردم بخصوص در میان نیروهای انقلاب، حمایت واقعی از تولید داخلی و قطع امید کامل از بیگانگان است.

وی در ادامه گفت: این جمله وزین رهبر مبنی بر این که، پرهیز از ناامید کردن مردم از مهم‌ترین کارهاست، نقطه عطف این سخنان است. چون اگر امید نباشد، هیچ کار بزرگی انجام نمی‌شود. امید به آینده، یک امید کاذب نیست. آینده کشور واقعاً روشن و امیدوارکننده است.

مقاومت، پایداری و امید؛ راز مانایی در جنگ اقتصادی

زنگنه افزود: مقاومت یا ایستادگی، سرسختی و پایداری در راه رسیدن به نتیجه و هدف، به مفهوم خسته نشدن، راز پایندگی و مردانگی ما در این راه سخت و دشوار است. این یعنی یک جنگندگی فعال، اما بدون امید نمی‌توان زندگی کرد و به این اهداف جامه عمل پوشاند. باید امید داشت تا مقاومت کرد.

وزیر نفت با اشاره به این که همه ما بخصوص شما دوستان بسیجی، وظیفه‌ای سنگین در برابر مردم داریم، تصریح کرد: من بسیج را فقط یک سازمان نمی‌بینم؛ به باور من، بسیج یک روحیه و اندیشه است، یک نماد عشق‌ورزی به آرمان‌های الهی و ارزش‌های انسانی است، عشق به جمهوری اسلامی، عشق به انسان‌ها، به انسانیت و به هر ارزش والایی است که وجود دارد.

زنگنه خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم کاری نکنیم که ذره‌ای ناامیدی به دل مردم راه پیدا کند و برعکس، کاری کنیم تا امید، هرچند کوچک همیشه در دل این مردم، زنده و روشن باشد؛ این کار را باید با رفتار، کار و برنامه‌هامان انجام دهیم.

وی ادامه داد: در حوزه نفت، برای تقویت امید در جامعه، نه فقط در شعار؛ باید تصویر واقعی صنعت نفت را به جامعه ارایه دهیم و اجازه ندهیم تصویرهای خلاف واقع از صنعت بسازند. سعی کنیم در جامعه، گل‌ها را ببینیم، اشکال زیاد داریم، ولی دیدن گل‌ها در باغ گل، امید را در دل ما زنده نگاه می‌دارد.

به باور زنگنه، صنعت نفت کشور علی‌رغم شدیدترین تحریم‌ها و شدیدترین فشارها، ثابت کرد که زندگی و امید و حیات  در آن، جاری است.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود، به بحث‌های آماری اشاره کرد و گفت: شرایط ما شرایط عادی نیست ولی به هرحال، در همین شرایط هم در حال پیشرفت واقعی هستیم. تولید گاز در پارس جنوبی علی‌رغم همه فشارهایی که بر ما وارد شده، کوچک‌ترین وقفه‌ای نداشته؛ ما پارسال از نظر تولید گاز در پارس جنوبی از قطر جلو افتادیم و به امید خدا، امسال هم همین رویه را در پیش خواهیم گرفت و تا آخر سال، انشاءالله ۷۰ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز اضافه خواهد شد و این، عدد فوق‌العاده بزرگی است.

زنگنه افزود: تصور کنید تمام سال‌های قبل، کل ظرفیت پالایشی ما ۷۰ میلیون مترمکعب بوده، ولی امروز، سالی ۷۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کنیم. این امر بدین معنا است که وقفه‌ای در این کار رخ نداده. این نشان می‌دهد که به هر سختی که هست، تحریم‌ها را دور می‌زنیم.

پیشرفت در گازرسانی با قدرت هرچه بیشتر

وی سپس به بحث گازرسانی در کشور اشاره کرد و گفت: الآن گازرسانی با قدرت تمام در حال پیشرفت است. ما همچنان روزی ۱۰ روستا را که قرار بود گازرسانی کنیم، انجام می‌دهیم. جمعیت تحت پوشش گازرسانی ما در کل کشور به ۹۵ درصد رسیده و حدود 80 درصد جمعیت روستایی کشور نیز از این نعمت الهی بهره‌مندند. این، یعنی ما به امید به آینده، زنده‌ایم.

وزیر نفت تصریح کرد: ۱۱۰ سال است که در ایران، نفت کشف شده و همین مدت، گازهای همراه نفت در مشعل‌ها سوزانده شده، تاکنون کار زیادی روی آن، انجام نشده بود ولی با همین برنامه‌هایی که داریم، انشاءالله تا سال ۱۴۰۰، ۹۵ درصد گازهای مشعل دیگر سوزانده نمی‌شود و همه به مصرف خوراک پتروشیمی‌ها می‌رسد. این در حالی است که هزینه‌های این طرح‌ها نیز همه تأمین شده و کارها، طرح‌ها و مجریانش مشخص شده‌اند.

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین طرح جمع‌آوری گازهای مشعل، طرح بیدبلند ۲ است که انشاءالله امسال بهره‌برداری از آن، آغاز می‌شود؛ طرح عظیمی که ۵۶ میلیون مترمکعب، ظرفیت ورودی آن و نزدیک 3.5 میلیارد دلار خرج آن شده است. برای کلیه گازهای مشعل، ۸ میلیارد دلار خرج جمع‌آوری گازهای مشعل می‌شود و این کار را در همین شرایط سخت داریم انجام می‌دهیم.

زنگنه افزود: مساله بعدی، پرهیز از خام‌فروشی است و تکمیل زنجیره ارزش. پتروشیمی‌های ما جهش اول خود را حدود سال ۹۰ انجام دادند و سپس از سال ۹۲، جهش دوم پتروشیمی آغاز شد و طی این مدت، تولید ما انشاءالله تا سال ۱۴۰۰، از ۱۷ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار و تناژ آن به بالای ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد و ما اکنون جهش سوم را شروع کرده‌ایم. این جهش، تولید ما را تا سال ۱۴۰۵، به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رساند. این در حالی است که پالایشگاه سیراف با افزایش ۶ واحد ۶۰ هزار بشکه‌ای، تا اواخر سال ۱۴۰۰، ظرفیتش به ۳۶۰ هزار بشکه خواهد رسید و این، همان جلوگیری از خام‌فروشی است.

زنگنه در این بخش از سخنان خود به بحث حمایت از ساخت داخل پرداخت و اظهار داشت: محور دیگر در این مبحث، حمایت از تولید داخل و تکیه بر جوانان است که من خود، روی جوان‌گرایی تأکید بسیار دارم، ضمن این که این امر، به معنای حذف افراد باتجربه نیست همان‌طور که در مورد جوانان نیز، منظور جوانان با روحیه تهاجمی مثبت است. بی‌احترامی به افراد باتجربه کار درستی نیست؛ جوانان باید در کنار این افراد، خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: حمایت از ساخت داخل، یک اصل حیاتی برای ماست. همین روز گذشته، ما ۳ قرارداد برای ساخت ۵۰ پمپ منعقد کردیم؛ این پمپ‌ها عظیم‌ترین پمپ‌هایی است که تا به حال در ایران ساخته شده که هزینه تولید هرکدام از این پمپ‌ها، نزدیک ۱۴ میلیارد تومان است.

انتظارات از بسیج صنعت نفت

وزیر نفت در بخش پایانی سخنان خود، در خصوص انتظارات از بسیج، اظهار داشت: بسیج باید پیشنهادات و چالش‌های صنعت نفت را در این شرایط درک کند. رفتار بسیجی باید الگو باشد و کاری کند تا درد و رنج مردم کاهش یابد. باید سعی کنیم که بیشتر از دیگران کار کنیم و کمتر از دیگران بهره ببریم. باید صرفه‌جویی را در تمام زمینه‌ها، الگوی خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: باید برای سازمانی که در آن کار می‌کنیم، دل بسوزانیم. جلوی کار خلاف را بگیریم و پیشگام در انجام کارهای خوب باشیم. توصیه من به شما این است که تلاش کنید تا ادبیات صنعت نفت را به جامعه برده و ادبیات بسیجی را به داخل صنعت نفت تسری دهید. باید با فساد در هر زمینه و به هر شکل، برخورد قاطع داشته باشید. ما با تقوی در اندیشه، رفتار و گفتار می‌توانیم به نصرت و پیروزی که خدا وعده داده، برسیم. ضمن ان که باید کاری کنیم تا مردم از دست و زبان ما در امان باشند.

زنگنه در پایان اظهار کرد: بسیج باید به حفظ اموال مردم دقیق و حساس باشد. امیدواریم بتوانیم روح انقلاب را در جامعه کاری صنعت نفت و از آن طریق، در جامعه بزرگ‌تر خود، با استقامت و پایداری، بگسترانیم و دشمنان را از موفقیت در این زمینه، ناامید سازیم تا به تدریج، خدواند ما را از این تنگه به سلامتی عبور دهد.   

آلبوم تصاویر

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/07/09 - ١٦:١٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2487