نسخه چاپي

منافع ملی و توسعه صنعت گاز

تلاش برای مشارکت دادن دیگران در دستاوردها و استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود یک سازمان برای رسیدن به هدفی تعیین‌شده، خود، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود که کارکنان و دست‌اندرکاران شرکت ملی گاز ایران، نمونه بارز آن هستند.

موفقیت، در واقع، مشارکت کارکنان در انجام امور و استفاده از تمام ظرفیت‌ها، در جهت رسیدن به هدف است.

صنعت گاز کشور از ابتدای انقلاب تاکنون با استفاده از توان و ظرفیت بسیار بالای کارکنان و مجموعه بدنه (با تجربه 50 ساله خود) و کارکنان و مهندسین کارآزموده، تلاش کرده به‌صورت مستمر نیازهای ضروری کشور را در زمینه تأمین انرژی مرتفع سازد. بویژه در 5 سال گذشته که با برنامه‌ریزی انجام‌شده و توجه به توان داخلی و نیز اسناد بالادستی، تأمین گاز ایمن، مطمئن و پایدار و مهم‌تر از همه، توانمندسازی در عرصه‌های مختلف آن، این مهم به نحو احسن به انجام رسیده است. برای رسیدن به این اهداف، برون‌سپاری فعالیت‌ها یکی از مهم‌ترین و کارآترین روش‌ها در این زمینه است. همچنین بسترسازی برای تولید داخلی و داخلی‌سازی تجهیزات نیز دو برنامه مهم صنعت گاز ایران است که در این راستا، تاکنون در بخش گازرسانی99 درصد و در بخش پالایشگاهی و خطوط انتقال، 75 درصد به خودکفایی و خوداتکایی رسیده‌ است. در واقع، اقدامات بسیار خوب و گوناگونی برای حمایت و تقویت ساخت داخل از ابتدای انقلاب تاکنون انجام شده است. به‌عنوان مثال، می‌توان به ساخت توربین‌های گازی به دست دو شرکت ایرانی (که پیش از این تنها در انحصار چند شرکت بین‌المللی بود) و تولید ماده بودارکننده گاز (مرکاپتان) مصرفی کشور اشاره کرد که قبلاً و تاکنون از طریق واردات از خارج تأمین می‌شد.

یکی از مأموریت‌های صنعت گاز ایران در بعُد اجرایی، همانا تولید، انتقال و توزیع گاز ایمن، پایدار و مطمئن به مردم و بخش‌های ذی‌نفع کشور بوده که طی این سال‌ها، این مهم به خوبی به منصه ظهور رسیده است.

برای این کار، هم توانمندی و ظرفیت پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال و ایستگاه‌های جدید ارتقا یافته و هم با استفاده از بند «ق» تبصره 2 بودجه سال 93 در طول 5 سال گذشته، گازرسانی به روستاها از 14 هزار روستا به بیش از 26 هزار روستا افزایش پیدا کرده که این امر، هم آرامش، رفاه و پاکیزگی محیط زیست را برای مردم به ارمغان آورده و هم موجب اشتغالزایی در مناطق روستایی و دورافتاده، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، گلخانه‌ها و مناطق پرورش گل و گیاه و ... شده است.

در بخش پایانی، باید در خصوص گازرسانی به نیروگاه‌ها که یکی از مراکز استراتژیک کشور محسوب می‌شوند، نیز سخن گفت. صنعت گاز کشور در بخش عرضه‌ گاز به نیروگاه‌ها از 38 میلیارد مترمکعب گاز ارسالی به آنها در سال 92، به 67.5 میلیارد مترمکعب در سال 96 رسیده است. در حال حاضر برنامه‌ریزی برای رسیدن به بیش از 70 میلیارد مترمکعب در سال 97 در دستور کار است که این امر نشان‌دهنده افزایش ظرفیت و رشد بسیار خوب تولید، پالایش، انتقال، توزیع و استفاده درست از این انرژی پاک است.

این میزان گازرسانی به نیروگاه‌ها ، علاوه بر آنکه منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت شده، عملاً باعث ارزآوری و جلوگیری از خروج ارز، رشد توان داخلی، کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی، تأمین برق در شرایطی که آب مشکل اصلی است و .... نیز می‌شود.

 

حمیدرضا عراقی

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/06/07 - ١٧:١٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3140