صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

در نشست هم‌اندیشی سازمان آتش‌نشانی و شرکت ملی گاز ایران، مطرح شد:

تداوم همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد؛ هم‌افزایی بیشتر در زمینه مصرف بهینه و ایمن گاز

کاهش حوادث ناشی از منواکسید کربن نیازمند یک تلاش همگانی و با حضور همه سازمان‌ها و شرکت‌های مسئول در این زمینه است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مجید بوجارزاده، سخنگو و رییس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در نشست هم‌اندیشی با سازمان  آتش‌نشانی تهران که به منظور هم‌افزایی و تعامل بیشتر دو سازمان در راستای مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی و نیز استفاده از تجربیات مشترک، ظرفیت‌های فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی هر دو سازمان برگزار شده بود، با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر، آمار مرگ و میر ناشی از منواکسید کربن که تنها ناشی از استفاده از گاز طبیعی باشد، بسیار کاهش یافته و این امر به خاطر هم‌افزایی و تعاملی است که با برخی از سازمان‌ها و به‌ویژه، آتش‌نشانی وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و نقش سازمان آتش‌نشانی در حفظ سلامت مردم توضیح داد: البته این هم‌افزایی در حال حاضر بین شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های تابعه و کل کشور وجود دارد و همین امر، موجب کاهش آمار مربوطه در این زمینه شده است؛ چراکه هم در تهران و هم در ۳۱ استان کشور، همه مسایل آموزشی، ارتباطی، فرهنگ‌سازی، حضور در رسانه‌ها و ... در بین تمامی اقشار بصورت مستمر وجود دارد؛ نکته‌ای مهم و مشترک که می‌توان به آن تکیه کرد.

بوجارزاده با تشکر از زحمات و تقدیر از عوامل مختلف سازمان آتش‌نشانی و با اشاره به این که فرهنگ‌سازی امری دائمی است و نیاز به تکرار و نهادینه‌شدن دارد؛ از این رو، باید از روش‌های گوناگونی برای یادگیری مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی استفاده کرد، گفت: بنابراین بر تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی که مطابق قانون، در راستای کاهش حوادث مسئولیت دارند، واجب است که در این زمینه و مطابق مسئولیت‌های هر بخش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کنند. ولی متأسفانه بسیاری از این سازمان‌ها و نهادها چنین مسئولیتی را برعهده نمی‌گیرند و این مهم در حال حاضر فقط توسط این شرکت و چند نهاد دیگر صورت می‌گیرد که کافی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که طی سالیان اخیر به درستی شاهد توسعه فعالیت‌های اطلاع‌رسانی این سازمان بویژه در حوزه خطرات گاز منواکسید کربن و راه پیشگیری و مقابله با حوادثی از این دست هستیم، اظهار داشت: در حال حاضر، با توجه به قوانین جاری کشور، مسئولیت فرهنگ‌سازی در این زمینه جزء وظایف سایر سازمان‌ها است، با این حال، شرکت ملی گاز ایران همواره در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود با صرف زمان و هزینه همراه، نسبت به تدوین و طرح‌ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگ‌سازی مبادرت کرده است.

به گفته بوجارزاده، مطالعات نشان داده رابطه معناداری بین میزان و کیفیت فعالیت‌های فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، تبلیغاتی و ترویجی با کاهش حوادث گازی وجود دارد.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که جلسه‌ای هم سال گذشته بر همین اساس با حضور مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برگزار و نمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای درگیر را دعوت کردیم، تا شاید بتوانیم این جزایر را به هم وصل کنیم، تصریح کرد: ما نمایندگان ۱۳ نهاد را دعوت کردیم تا با حضور مهندس عراقی، به یک جمع‌بندی کلی و کار گروهی در این زمینه دست یابیم؛ چراکه به باور ما، یک دست صدا ندارد.  

وی با امیدواری به این که در آینده، این جلسات در سطح کارشناسی و مدیریتی ادامه داشته و در نهایت، منتج به امضای تفاهم‌نامه شود، برگزاری جلسه دوم این نشست را در هفته‌های آتی اعلام کرد و گفت: ما تلاش داریم تا دست در دست یکدیگر به پیش رویم و میزان حوادثی از این دست را در کشور کاهش دهیم.

رییس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در پایان با بیان این که هر زمان اطلاع‌رسانی ما در زمینه مصرف ایمن گاز بیشتر بوده، آمار حوادث کاهش یافته، اظهار داشت: این امر نشان می‌دهد که مردم به پیام‌ها و گویش‌های مختلف در این باب، بی‌توجه نبوده و در بسیاری از موارد، با رعایت آنها، خود را نسبت به خطرات مصون می‌سازند، به همین دلیل، برای عملکرد بهتر در این زمینه، ما نیاز داریم همه نهادها و ارگان‌ها برای ارایه فعالیت‌های خود، هماهنگ و همدل و همفکر باشند.

حفاظت از سلامت و جان مردم؛ مسئولیت عمومی

شایان ذکر است که در ابتدای جلسه، محمدرضا یوسفی‌پور، رییس HSE شرکت ملی گاز ایران نیز با اشاره به کاهش حوادث ناشی از خفگی با گاز Co، اظهار داشت: مشتری‌مداری و انجام مسئولیت‌های اجتماعی (CSR) در شرکت ملی گاز ایران، حرف نخست را می‌زند. ما تلاش می‌کنیم تا در زمینه سلامت مردم به‌عنوان مسئولیت‌های اجتماعی شرکت، کاری که حتی در حیطه کاری ما هم نباشد، بر زمین نماند.

یوسفی‌پور با اشاره به نقش مهم مردم در همکاری با دستگاه در مسایلی مهم مربوط به سلامت مردم ازجمله بهره‌برداری ایمن از تأسیسات و شبکه‌های گازی در کشورهای توسعه‌یافته، گفت: ما نیز در کشورمان باید تلاش کنیم تا به‌عنوان کشوری متمدن، به جایگاهی برسیم که حفاظت از سلامت و جان مردم یک وظیفه و مسئولیت عمومی تلقی شده و همگان به وظایف خود در زمان بروز حوادث گازی و حتی سایر موارد، کاملاً آشنا بوده و این موضوع تبدیل به فرهنگ و رفتار عمومی شود.

وی در ادامه افزود: واقعیت امر این است که سازمان آتش‌نشانی در رویکردی بسیار انسان‌دوستانه، همیشه بحث مشتری‌مداری را در اولویت کارهای خود قرار داده و با توجه به این امر، چنانچه بتوانیم در این زمینه، هم‌افزایی بیشتری با یکدیگر داشته باشیم، می‌توانیم آمار حوادث ناشی از مرگ‌های خاموش و سایر موارد را کاهش دهیم.

آموزش درست و ایمن مصرف کردن به مردم

در ادامه جلسه نیز، محمود قدیری، معاونت حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اظهار داشت: ما هم مثل تمام مردم نسبت به حوادث ناشی از گاز طبیعی حساس هستیم. البته در مقایسه با آمار جهانی، شاید چندان هم وضعیت بدی نداشته باشیم ولی به هرحال، برخی از این مسایل به مسایل تکنیکال و هوش مردم و برخی نیز به رفتار و فرهنگ مردم بازمی‌گردد.

وی در بخشی از سخنان خود، خاطرنشان کرد: حال اگر ما بخواهیم این رفتارها را تغییر دهیم، باید دانش مردم را بالا برده و به آن‌ها آموزش درست و ایمن مصرف کردن بدهیم، هرچند الزامات قانونی بسیار ضعیفی در این موارد داریم، مثلاً نمی‌توانیم وارد حریم خانه‌ها شویم. ما در مورد گاز، چند نوع حادثه داریم؛ یکی منواکسید کربن که الآن فصل آن است و دیگری حادثه در معابر عمومی است که علی‌رغم این که معتقدیم شرکت گاز کارش در خصوص اطلاع‌رسانی در این زمینه، بسیار بهتر از سازمان‌های دیگر انجام داده، ولی باز هم مشکلات عدیده‌ای در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان این که ما بر این باوریم که وابسته کردن جان مردم به یک عامل (فاکتور) بسیار خطرناک است، گفت: مثلاً اگر در خانه‌ای دودکش درست هم کارکند ولی شب طوفانی رخ دهد و دودکش خراب شود، دیگر کسی در آن خانه نیست تا ببیند چه اتفاقی افتاده و همه از بین رفته‌اند، در حالی که با یک هشداردهنده می‌توان از وقوع چنین حوادث تلخی در حد امکان، جلوگیری کرد؛ هرچند که به باور برخی از کارشناسان، در بسیاری موارد، اگر نخواهند به این هشداردهنده‌ها هم توجه نمی‌کنند! بنابراین نباید تنها به یک عامل که ایمنی را هشدار می‌دهند، بسنده کرد.

استفاده بیشتر از ظرفیت رسانه‌ها

سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست هم‌اندیشی بود که اظهار داشت: به نظر من، برای حوادث می‌توانیم دو رویکرد و دو دیدگاه متفاوت در نظر بگیریم؛ بلندمدت و کوتاه‌مدت. متأسفانه تجربه‌های قبلی ما در مواردی نشان داده که هیچ وقت ما در بلندمدت به نتیجه نرسیده‌ایم، چون از حوزه اختیارات ما خارج بوده است.  

وی با بیان این که به نظر من، بحث اصلی مربوط به قانونگذاران است که تعامل خوبی در این زمینه با ما ندارند و تماسی هم برقرار نمی‌کنند تا در این تعامل سازنده، نیازها و الزامات قانونی مورد نظر جهت حفظ سلامت جامعه و مردم را بهتر و بیشتر درک کرده و نسبت به آن شناخت پیدا کنند، گفت: به همین دلیل، ما همیشه در نهایت به همان دیدگاه کوتاه‌مدت برمی‌گردیم که «الآن چه کنیم؟» مثلاً ۲۰ روز مانده به چهارشنبه سوری، می‌گوییم اکنون چه کنیم؟! حال که به فصل سرما رسیدیم، چه کنیم؟ در حالی که اگر رویکرد بلندمدت را پیشه خود می‌ساختیم، خیلی زودتر از این‌ها، قانونگذاران باید می‌آمدند و ما را به کمک می‌طلبیدند.

به گفته ملکی، ما برای کاهش حوادث ناشی از نشت منواکسید کربن، ناچار به تداوم همین جلسات هستیم و باید از ظرفیت رسانه‌ها بسیار استفاده ‌کنیم.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در پایان اظهار کرد: ما باید تا قبل از این که دیر شود، فکر کنیم و کار را به نتیجه برسانیم و بتوانیم آمار این مرگ‌های خاموش را کاهش دهیم. اگر مردم در بحث دودکش و کلاهک کار خود را انجام نمی‌دهند، یعنی ما در بحث آموزش کوتاهی کرده‌ایم و باید این مساله را به نحو احسن، به انجام برسانیم.

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/08/15 - ١٢:٣٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 909