صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های گاز استانی  


نسخه چاپي

با نصب پانل‌هاي خورشيدي؛

كاهش 14 تا 25 درصدي مصرف انرژي در استان كردستان

شركت گاز استان كردستان مدیریت انرژی را در ساختمان‌های اداری سراسر استان به ‌منظور بهینه‌سازی مصرف و پایش انرژی آغاز كرده و با نصب پانل هاي خورشيدي و توليد 70 كيلو وات ساعت برق و استفاده از نور موضعي و نقطه اي و تغيير خطوط ، 14 تا 25 درصد كاهش مصرف تحقق يافته است.

به گزارش روابط عمومی شركت ملي گاز ايران، مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در جلسه اي كه با حضور سيد محمد پيشوايي، عليرضا عليان نژاد و رضا عليزاده بازرسان واحد پايش انرژی بسيج شركت ملي گاز در سالن جلسات شركت گاز استان كردستان برگزار شد، گفت: در سال جاري واحد پايش انرژي پایگاه بسیج عاشورا شرکت گاز استان کردستان، اقدامات ارزنده ای در زمینه كنترل و پايش انرژي بخصوص گاز طبيعي در بازديد از موتورخانه هاي ادارات و سازمان هاي دولتي انجام داده است.

احمد فعله گری در زمینه كنترل مصارف انرژي اظهار داشت: براي كاربردي كردن كاهش مصرف منابع انرژي هر فرد حقيقي يا حقوقي، برنامه ريزي براي بهينه مصرف كردن را از خود شروع كرده ايم و مصرف بهينه منابع انرژی كه با مشقت و دشواري به دست ما مي رسد را سرلوحه برنامه هاي روزانه خود قرار داديم.

مدیر عامل شركت گاز استان كردستان گفت: مدیریت انرژی ساختاری است که در یک سازمان استقرار می یابد و با طرح ریزی، پایش و اصلاح برنامه‌های انرژی در طول زمان، مصرف انرژی را مدیریت كرده و براي كاهش مصرف، برنامه هاي عملياتي را تعريف و آنرا در برهه هاي زماني منظم پايش مي كند.

وی افزود: استقرار سامانه مدیریت انرژی در سازمان های بزرگ که دارای زیرمجموعه های گسترده اند، نیازمند ایجاد شبکه ای از کارشناسان، مسئولان و مدیران انرژی در همه ساختمان ها و سازمان های مربوطه در قالب سامانه مدیریت انرژی است.

به گفته فعله گري، سامانه مدیریت انرژی ساختمان های اداری سیستمی مدیریتی است که بايستي بر مبنای یک زیرساخت نرم افزاری جامع ساخته شود و  در این سیستم  ارتباط کامل بین مسئولان انرژی ساختمان ها، مدیران انرژی سازمان ها و کمیته های عالی انرژی در هر سازمان برقرار باشد.

این مقام مسئول افزود: پس از ایجاد یک سیستم مدیریتی استاندارد با دسترسی های مختلف، وظیفه دیگر سامانه مورد نظر، ارائه گزارش های فنی، کمک به تجزیه و تحلیل صحیح مصارف انرژی، ایجاد برچسب انرژی، پایش انرژی و در نهایت ارائه راهکارهای پیشنهادی برای مدیریت مصرف و کاهش مصرف انرژی در سازمان مربوطه است.

مدير عامل شركت گاز استان كردستان اضافه كرد: تدوین معیار مصرف انرژی، یکی از مهمترین اقدامات مدیریت مصرف برای تعیین چارچوب مناسب برای اعمال قوانین و دستورالعمل ها و پیش بینی های مربوط به تقاضا و برنامه ریزی جهت تولید انرژی است. براین اساس در سال های گذشته در کشورمان نیز برچسب های مصرف انرژی برای بسیاری از تجهیزات انرژی بر تدوین شده که اینک در حال اجرا است.

وي يادآور شد : اواخر سال 1395، طرح تدوین برچسب انرژی برای ساختمان ها با کاربری اداری با همکاری سازمان استاندارد، سازمان بهره وری انرژی، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با موفقیت انجام و تنها ارگاني در سطح استان كردستان هستيم كه رده بندي انرژي را در ساختمان هاي اداري رعايت و موفق به دريافت برچسب انرژي شده ايم و از این بابت بسیار خرسندیم؛ چراکه با اجرای استانداردها و نصب برچسب انرژی ساختمان، می‌توان تا حد بسیار زیادی میزان مصرف انرژی را در ساختمان‌ها کاهش داد.

مهندس فعله گري در پايان سخنانش بيان داشت : در حال حاضر 70 درصد از سبد انرژي مربوط به گاز طبيعي است و شركت گاز استان كردستان با گازرساني به روستاهاي دوردست و مرزي تبلور عيني اقتصاد مقاومتي را تحقق بخشيده است .

در ادامه جلسه، عليرضا عليان نژاد در مورد پايش انرژي و صرفه جويي اظهارداشت: در سند گام دوم توسعه اقتصادي ايران كه توسط مقام معظم رهبري (مد ظله) ابلاغ گرديده است در زمينه اقتصاد مقاومتي و صرفه جويي در منابع تاكيد بسيار زيادي صورت گرفته است .

وي افزود: تشكيل ستاد پايش از سال 1394 براساس بخشنامه معاون محترم رياست جمهوري به سازمان هاي دولتي ابلاغ و در شركت ملي گاز ايران اين وظيفه خطير به بسيج واگذار شده و فرماندهان پايگاه هاي بسيج بعنوان دبير كميته پايش كاهش مصرف انرژي فعاليت مي كنند.

در ادامه، سيدمحمد پيشوايي در مورد اهميت استان كردستان گفت: استان كردستان از ديدگاه هاي مختلف؛ از لحاظ جغرافيايي ، موقعيت استراتژيك و داشتن تعداد زيادي روستاهاي مرزي و تنوع نژادها و  قوم ها كه بسیار حائز اهميت است.

وي افزود: شركت گاز استان كردستان يكي از دستگاه هاي موفق در سطح استان و كشور است كه در زمينه عينيت بخشيدن به كاهش مصرف منابع انرژي به خوبي عمل کرده و سر مشق ساير دستگاه هاي اجرايي است كه توانسته با برنامه ريزي مدون و منظم به اهداف از پيش تعيين شده دست يابد.

در ادامه، رضا علي شريفي فرمانده پايگاه بسيج عاشورا شركت گاز استان كردستان گزارشي از عملكرد كميته پايش ارائه داد و افزود: در سال جاري كميته پايش انرژي با برنامه ريزي دقيقي كه براي بازديد از موتورخانه ادارات استان صورت داد، موفق شد 699 مورد بازرسي را با حضور كارشناسان انجام داده و 422 مسجد را نيز پايش كند.

لازم به ذكر است استان كردستان داراي 515 هزار مشترك در بخش هاي خانگي ، صنعتي و تجاري است.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/12/22 - ١٤:١٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 157