صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های گاز استانی  


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران خبر داد:

نشت‌یابی لیزری؛ گامی مطمئن در تسهیل و تسریع کار

امروزه با توجه به تکنولوژی روز دنیا شرکت گاز استان تهران از نشت یابی لیزری استفاده می‎کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، احمد دارابی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران ضمن بیان مطلب فوق، در خصوص نشت‌یابی در زمان‌‎های گذشته گفت: در گذشته نشت‌یابی از طریق حس بویایی نفر، انجام می‌گرفت به همین خاطر بر روی شبکه‌ها حفره‌هایی را ایجاد می‌کردند که بتوانند با استشمام بو به نشت پی ببرند، سپس دستگاه های نشت یاب با عنوان FID به بازار آمد که به دلیل حجم سنگین آن با ماشین قابل حمل بود و بعد از مدتی تبدیل به دستگاه های قابل حمل توسط نفر شد.

وی در این باره که چه اتفاقی باعث شد به سمت نشت یابی لیزری بروید، اظهار داشت: در سال 97 طبق بررسی های انجام شده متوجه شده ایم یکی از تکنولوژی های روز دنیا استفاده از نشت یابی لیزری است، به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهیم.

دارابی ادامه داد: دستگاه‌های FID دارای شعله هستند. همین وجود شعله در دستگاه برای ما محدودیت ایجاد کرده و باعث می‌شود ما نتوانیم در فضای بسته و ایستگاه ها انجام عملیات نشت یابی داشته باشیم به همین خاطر اقدام به جایگزینی نشت یابی لیزری کردیم.

این مقام مسئول افزود: همراه دستگاه های FID کپسول هیدروژن حمل می‌شود که با توجه به فشار بالا، خطرات خاص خود را دارد.

وی تصریح کرد: یک مشکل دیگری که با دستگاه FID داشتیم این بود که به همهی‌ هیدروکربن ها واکنش نشان می‌داد و همین باعث می‌شد اپراتور به اشتباه اعلام نشت کند.

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران، در خصوص مزایای نشت یابی لیزری عنوان کرد: نشت یابی لیزری دارای وزن کمتری نسبت به نشت یابی FID است و برای نفر، حمل آن راحت‌تر است و برخلاف نشت‌یابی FID نیاز به کپسول هیدوژن ندارد.

وی تاکید کرد: نشت یابی لیزری دارای گواهینامه ضد انفجار ATEX است و تنها به گاز متان واکنش نشان می‌دهد و همین باعث شده که خطای اپراتور به حداقل برسد. نکته قابل توجه در نشت‌یابی لیزری حافظه داخلی آن است که تمامی اطلاعات را در خود ثبت و ضبط می‌کند.

دارابی در پایان اشاره کرد: تنها نگرانی ما با توجه به روز بودن این تکنولوژی در دنیا، تأمین قطعات بود که واحد پژوهش شرکت ملی گاز ایران از طریق شرکت های دانش بنیان به تولید این تجهیزات رو‌ی آورده اند.

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/08/21 - ١٢:٤١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 988