صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

با گازرسانی به ۱۰ روستا در روز؛

صنعت گاز، انقلابی ترین صنعت و نماد خدمت به هموطنان در ایران اسلامی است

صنعت گاز، انقلابی ترین صنعت و از حیث مسئولیت پذیری جزو بهترین دستگاه‌های خدمت‌رسان در چهل سالگی انقلاب اسلامی به هموطنان است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران 14 بهمن ماه در بازدید از واحدهای عملیاتی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد با بیان این مطلب، افزود: قبل از انقلاب فقط یک روستا به شبکه گاز متصل بود، اما امروز بیش از 27 هزار روستا به شبکه گاز متصل شده و در حال حاضر توسعه بخش روستایی به گونه‌ای پیش می‌رود که هر روز تعداد 10 روستا را به شبکه گاز متصل می‌کنیم.

وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درصدد هستیم هر سال حدود سه هزار روستا را به شبگه گاز متصل کنیم و روستاهایی که قابلیت گازرسانی را دارند، تا سه سال آینده به شبکه گاز کشور متصل شوند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بیان داشت: مجموع گاز تولیدی پالایشگاه‌های گازی کشور حدود 800 میلیون مترمکعب در روز است که به لحاظ ارزش حرارتی، معادل پنج میلیون بشکه نفت می باشد.

مهندس تربتی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 37 هزار کیلومتر خطوط لوله فشار قوی در سطح کشور داریم که از مجموع پالایشگاه‌های گازی کشور، انرژی پاک گاز طبیعی را به ورودی شهرها رسانده و حدود 350 هزار کیلومتر خطوط لوله در شبکه های شهری، گاز را به مبادی منازل جهت تامین رفاه هموطنان می رساند.

وی همچنین به نقش پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در حوزه تامین انرژی اشاره و تاکید کرد: هر چند شبکه خطوط لوله به گونه ای طراحی و اجرا شده که کلیه خطوط به هم متصل است اما پالایشگاه گاز هاشمی نژاد به لحاظ اینکه تنها تامین کننده انرژی در منطقه شمال و شمال شرق کشور است و گاز استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی از سوی این مجتمع تامین می شود از اهمیت ویژه ای به خصوص در فصل حداکثر مصرف، یعنی زمستان برخوردار است.

واگذاری مدیریت شبکه گاز کشور به بخش خصوصی در آینده

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه نگاه ما در آینده بحث مدیریت تامین گاز کشور است، از واگذاری مدیریت شبکه گاز کشور به بخش خصوصی خبر داد و اضافه کرد: ما در چارچوب مدیریت تامین انرژی پاک و مطمئن برای مردم، باید روابط و قوانین برون سپاری را ارتقا داده تا در آینده نزدیک بهره برداری از پالایشگاه ها، بهره برداری خطوط لوله و توزیع گاز در شهرها به بخش خصوصی واگذار و انجام شود.

مهندس تربتی ادامه داد: روز شنبه 13 بهمن ماه، یک خط انتقال و 113 روستا در استان خراسان رضوی به شبکه گاز کشور متصل و عملیات اجرایی گازرسانی یک خط انتقال دیگر و 90 روستا نیز در جنوب خراسان رضوی با اعتباری بالغ بر 550 میلیارد تومان نیز آغاز شد که این اعداد و ارقام در همه استان‌های کشور در دهه مبارک فجر در حال انجام و در نوع خود، بی‌نظیر است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص افتتاح پروژه های صنعت گاز در دهه فجر یادآور شد: همزمان با دهه مبارک فجر 97، بیش از دو هزار و 350 پروژه با اعتباری بالغ بر سه هزار و 500 میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.

بهره برداری از مجهزترین پروژه دیتاسنتر شرق کشور در پالایشگاه گاز هاشمی نژاد

در ادامه این بازدید، مجهزترین پروژه دیتاسنتر شرق کشور در شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد نیز همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور مهندس حسن منتظرتربتی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، به بهره برداری رسید.

رئیس امور فناوری اطلاعات و ارتباطات این مجتمع گازی در این خصوص گفت: اجرای این پروژه بر اساس نیاز سازمان از 6 سال گذشته با هدف نگهداشت داده های سازمان و توسعه زیرساخت ها در حوزه فناوری اطلاعات پیگیری و با اخذ الزامات سازمان پدافند غیرعامل کشور، طراحی و به مشاور واگذار شد.

محمدرضا حشمت مهاجر اظهار داشت: پس از پایان مرحله طراحی، اجرای پروژه توسط یکی از شرکت های داخلی (پیمانکار) مجرب در این زمینه آغاز شد و طی یکسال روند مقاوم سازی سازه، گسترش فضای اتاق سرور و نصب تجهیزات صورت پذیرفت تا این مرکز طی دو دهه آینده پاسخگوی نیازهای سازمان در حوزه فناوری اطلاعات باشد.

این مقام مسئول در ادامه به مشخصات این پروژه اشاره کرد و بیان داشت: دیتا سنتر مذکور به عنوان بزرگترین پروژه فناوری اطلاعات طی سال 97 در شرق کشور و مطابق با الزامات سازمان پدافند غیرعامل با مشخصه تنها دیتاسنتر  دارای حفاظت الکترومغناطیس با پوشش نانو و دارای رتبه سه استانداردهای دیتا سنتر به مرحله اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه واحد فاوای پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد دارای استراتژی است، خاطرنشان ساخت: استراتژی توسعه سرمایه های اطلاعاتی با دو هدف پایداری سرویس ها و ارتقای امنیت فناوری اطلاعات پیگیری می شود.

حشمت مهاجر در پایان یادآور شد: پروژه دیتاسنتر با هزینه ای بالغ بر 26 میلیارد ریال به اتمام و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/11/16 - ٠٩:٠٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 665