صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

در جلسه شورای پژوهش شرکت پالایش گاز ایلام بیان شد:

بهبود وضعیت پالایشگاه گاز ایلام با استفاده از رویکردهای پژوهشی

پالایشگاه گاز ایلام با استفاده از توان علمی ،پژوهش و فناوری و تربیت نیروهای متخصص روز به روز قله های ترقی را در زمینه های مختلف طی می کند و این مهم می تواند در آینده استان ایلام را برای توسعه دیگر مراکز صنعتی ترغیب کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، احسان نوراللهی رئیس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام در جلسه شورای پژوهش این شرکت با بیان مطلب فوق اظهار کرد: هر وقت که جامعه علمی کشور بر اقدامات انجام شده دستگاه و یا مکان صنعتی و اقتصادی مهر تائید بزنند، به یقین آینده درخشانی در انتظار آن مجموعه بوده که این مسئله در شرکت پالایش گاز ایلام نمود عینی پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت های حوزه پژوهش و فناوری یک فرآیند همیشگی و پویاست نه یک کار مقطعی و یکبار برای همیشه، گفت: تلاش هایی که باید انجام گیرد بسیار بیش از آن است که تنها بتوان به نتایج کوتاه مدت و سریع الوصول قناعت کرد، ضمن اینکه هر موفقیت کوچک، نتیجه گامی است که باید در یک فرآیند بلند مدت و ادامه دار برداشته شود

نوراللهی افزود: انجام فعالیت های حوزه پژوهش و فناوری در پالایشگاه ایلام اساساً با هدف تولید پایدار، پاک، ایمن و بهره ور  و همچنین راهبری و حمایت از نوآوری صورت می گیرد.

به گفته وی، نوآوری در محصولات، مواد، فرآیند، بازار، خدمات و غیره باعث افزایش و بهبود کسب و کار می شود .

 رئیس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام گفت: پژوهش و فناوری در حوزه صنایع نفت و گاز ماموریت تحقیق و مطالعه برای دستیابی به دانش و تولید علم و انجام تحقیقات بنیادی و مسئله محور در راستای ارتقای کمی و کیفی تولید و ارایه محصولات باکیفیت را دارد.

 نوراللهی افزود: با توجه به حضور نیروهای جوان و تحصیلکرده در این شرکت و با تکیه بر توان متخصصان داخلی و انجام تحقیقات علمی و پژوهش های مسئله محور، هر گونه تلاشی برای روزآمد کردن این صنعت و فرآیندهای تولید به منظور جلوگیری از اتلاف منابع و استفاده بهینه از منابع،امکانات،تجهیزات و تاسیسات و بهره برداری اصولی و منطقی و صیانت از آنها با استفاده از فناوری های نوین و فراهم کردن زمینه ها و بسترهای مناسب برای جذب و بومی سازی فناوری های نوین، بسیار تأثیرگذار و حیاتی است.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام گفت: با توجه به رویکرد مدیریت ارشد سازمان در سال های اخیر و اعتقاد به انجام فعالیت های پژوهشی در راستای پشتیبانی از واحدهای عملیاتی و ستادی، هم اکنون رویکرد پژوهشی و نگاه علمی به مسائل به عنوان یک فرهنگ غالب سازمانی درآمده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 80 نفر از همکاران و اساتید دانشگاه بصورت مستمر با حوزه پژوهش و فناوری این شرکت همکاری دارند و نتیجه این تعامل و فعالیتهای انجام شده باعث شده است که این شرکت در سال های اخیر به عنوان یکی از شرکت های برتر در حوزه پژوهش و فناوری در سطح شرکت ملی گاز ایران مطرح شود.

رئیس انجمن مهندسی شیمی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این جلسه گفت: با توجه به پیشرفت سریع علم  به ویژه درعصر فناوری اطلاعات،  روش های موجود برای تولید در حال تغییر یا بهبود هستند و در فواصل زمانی کوتاه تغییر می یابند از این رو باید روش ها  و فرآیندهای جدید را شناسایی یا ایجاد کرد تا همگام با پیشرفت ملی و جهانی بکار گرفته شوند .

 نوید مستوفی افزود: این مهم اغلب از طریق روش های مرسوم و به اصطلاح مهندسی ممکن است و از این رو باید ضرورتا از پژوهش برای رسیدن به اهداف مورد نظر در تولید پایدار، پاک، ایمن و بهره ور استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: پالایشگاه گاز ایلام یکی از فعال ترین شرکت ها در زمینه فعالیت های پژوهشی است و این نکته بر مدیران و کارکنان این شرکت معلوم شده که برای بهبود وضعیت و مواجهه با موارد خاص نمی توان فقط به دانش موجود اکتفا كرد که استفاده از ظرفیت های پژوهشی در این موارد ضروری است.

در ادامه این جلسه رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان ایلام نيز گفت: اجرای طرح های پژوهشی باعث دریافت اطلاعات لازم و دقیق در مورد تولید و ابعاد آن در پالایشگاه گاز ایلام می شود و تصمیم گیری بر مبنای اطلاعات دقیق و علمی منجر به نتایج بهتری می شود.

 اسفندیار محمدی عضو هیات علمی دانشگاه ایلام افزود: دانش فنی با جمع آوری داده های مربوط به اهل فن در هر زمینه ایجاد می شود و پژوهش باعث توسعه آن می شود و همچنین با پژوهش و آزمون فرضیه ها و مدل ها می توان نسبت به ساخت و یا انتقال تکنولوژی اقدام کرد.

عضو هیات علمی گروه برق دانشگاه ایلام نیز در پاسخ به سئوالی مبنی بر نقش پژوهش و فناوری در دستیبابی به تولید پایدار،پاک و ایمن در پالایشگاه گاز ایلام، گفت: پژوهش باعث بهبود افق بهره برداری خواهد شد که با بررسی نتایج پژوهش و صحت سنجی آنها و اجرای نمونه های موردی می توان دانش فنی را منتقل و توسعه داد.

مجید ولی زاده افزود: پژوهش هدفمند باعث بهبود عملکرد منابع انسانی و افزایش انگیزه پرسنل با استفاده از روشهای انگیزشی است که تیم پالایش گاز ایلام  در این زمینه هدفمند و دارای ساختار مناسب است .

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/01/27 - ١٤:٥٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 111