صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخل انجام شد؛

اجرای پروژه تغلیظ گاز اسیدی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از ساخت و انتقال برج پروژه تغلیظ گاز اسیدی به پالایشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیدمجید منبتی با اعلام این خبر افزود: با توجه به ساختار و طراحی قدیمی واحدهای بازیافت گوگرد و وجود هیدروکربن های آروماتیک (BTEX) در خوراک این واحدها (حدود ppm 300 )، کاتالیست های واحد به سرعت غیرفعال شده و بالطبع باعث افت راندمان و کاهش تولید واحدها می شوند.

وی ادامه داد: طی سالیان گذشته با ایجاد کارگروه تحقیقاتی متشکل از کارشناسان و مهندسان صنعت گاز، به دنبال راهکارهای مختلفی برای حل این مشکل بودیم و به این نتیجه رسیدیم اگر دمای کوره واکنش از 810 درجه سانتیگراد به حدود 970 تا 1000 درجه سانتیگراد ارتقا یابد، BTEX آزاد می شود بنابر این در واحد سه گوگرد سازی، به عنوان آزمایش دمای کوره واکنش بالا برده شد که این تست عملیاتی نتیجه مثبت را به همراه داشت.

این مقام مسئول بیان کرد: این تست نشان داد اگر دمای کوره واکنش بالا برود به حفظ راندمان و دوام کاتالیست ها کمک خواهد کرد بنابراین کارشناسان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در کارگروه به این جمع بندی رسیدند که اجرای پروژه تغلیظ گاز اسیدی بهترین راهکار برای حل این مشکل است.

منبتی در ادامه به دستاورهای این طرح اشاره و اضافه کرد: توقف عملیات TOP OFF، کاهش 300 تن مصرف کاتالیست در سال و صرفه‌جویی شصت میلیارد ریالی از این منظر، کاهش زمان تعمیرات اساسی و پایداری، تولید و استحصال 55 هزار تن گوگرد در سال، کاهش انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی در حد 110 هزار تن SO2 در سال از دیگر دستاوردهای اجرای این پروژه است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در خصوص این پروژه گفت: این برج به ارتفاع 34 متر، قطر سه و نیم متر پایین برج و دو و نیم متر بالای برج و به وزن 110 تن به سفارش شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از سوی یکی از شرکت های داخلی ساخته و در آینده ای نزدیک با شروع عملیات پروژه در محل مورد نظر نصب خواهد شد.

وی هزینه کل اجرای پروژه را برای یک واحد، 200 میلیارد ریال عنوان کرد.

منبتی در پایان تاکید کرد: با افتخار می توان ادعا کرد تمام مراحل پروژه از طراحی و محاسبه، تامین کالا و اجرای آن بدست توانمند صنعتگران کشورمان با هدف تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به صنعت داخلی در حال انجام است.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/02/22 - ١٢:٣٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1561