صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار مناطق عملیاتی انتقال گاز  


نسخه چاپي

هوشمندسازی ایستگاه های حفاظت کاتدیک در منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران

مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران از اجرای پروژه هوشمندسازی، مانیتورینگ و کنترل از راه دور ایستگاه های حفاظت کاتدیک آن منطقه از سوی کارکنان واحد کنترل خوردگی معاونت عملیات خطوط لوله خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، ولی الله فرخی با اعلام این خبر افزود: این پروژه به دلیل پیشگیری از قطع سیستم و عدم اطلاع به موقع از وضعیت ایستگاه های حفاظت کاتدیک بواسطه وجود فاصله زمانی بین بازدیدهای دوره ای و تحت کنترل نبودن میزان جریان و ولتاژ خروجی ترانس رکتیفایر به علت تغییر مقاومت خاک و تغییر ولتاژ شبکه برق در فصول مختلف سال طراحی و اجرا شده است.

وی اضافه کرد: از دیگر دلایل هوشمندسازی می توان به عدم امکان کنترل و بازدید سیستم در دوره های زمانی تعیین شده به علت شرایط جوی، صعب العبور بودن برخی نقاط مسیر خطوط لوله، بروز خطاهای انسانی در برداشت، ثبت ارقام اندازه گیری و تنظیم پتانسیل حفاظت کاتدیک، زمان بر بودن و پرهزینه شدن بازدیدها اشاره کرد. 

مدیر منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران، با اشاره به استفاده از ترانس رکتیفایرهای موجود براساس دستورالعمل شرکت انتقال گاز و اهداف طرح، تصریح کرد: در این طرح دو هدف هوشمند کردن ترانس رکتیفایرهای موجود (خودکنترلی سیستم) و پایش و دریافت اطلاعات به صورت پیامک و اعمال کنترل و هرگونه تغییرات لازم از راه دور (کنترل از مرکز) از طریق ارسال خودکار  پیام هشدار دهنده به سیستم کنترل مرکزی دنبال شده است.

فرخی در ادامه در خصوص هوشمند کردن ترانس رکتیفایرهای موجود افزود: هوشمندسازی رکتیفایر های موجود بدون تعویض آن ها، به نحوی که کنترل عملیات تطبیق ولتاژ و جریان در رکتیفایر به صورت هوشمند و اتوماتیک صورت گیرد از طریق مدارات الکترونیکی با کنترل میکرو پروسسوری صورت گرفته است.

وی در خصوص اعمال کنترل و هرگونه تغییرات لازم از راه دور (مرکز کنترل) نیز گفت: فرمان روشن و خاموش کردن ترانس رکتیفایر، تغییر ولتاژ و جریان خروجی ترانس رکتیفایر، تنظیم ولتاژ نقطه تزریق و قراردادن عملکرد رکتیفایر در حالت های هوشمند، ولتاژ ثابت، جریان ثابت و برنامه ریزی به منظورقطع و وصل کردن ترانس رکتیفایرهای متعدد در یک زمان معین و به طور همزمان با استفاده از سیستم GPS  مورد استفاده بمنظور قرائت پتانسیل از جمله امور دنبال شده بوده است.

وی در پایان از کارکنان واحد کنترل خوردگی معاونت عملیات خطوط لوله منطقه پنج عملیات انتقال گاز به جهت تلاش علمی و عملی در بهبود شاخص های عملکرد موفق سازمان، تقدیر و تشکر به عمل آورد.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/03/21 - ١٣:١٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 935