صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار مناطق عملیاتی انتقال گاز  


نسخه چاپي

صرفه جویی بیش از 11 میلیارد ریالی در منطقه دو عملیات انتقال گاز ایران

سیستم مدیریت مکانیزه نگهداری و تعمیرات (IP CMMS) از مرداد ماه سال جاری در منطقه دو عملیات انتقال گاز راه‌اندازی و شروع به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مدیر منطقه دو عملیات انتقال گاز ایران، با اعلام این که منطقه 2 عملیات، هشتمین منطقه از مناطق 10 گانه شرکت انتقال گاز است که بهره برداری از این نرم افزار را در دستور کار خود قرار می دهد، افزود: منطقه دو عملیات انتقال گاز به عنوان نخستین منطقه در سطح شرکت انتقال گاز است که مکانیزه کردن فرآیند نگهداشت تجهیزات را از سال 1389 با نرم افزار پتروشیمی اصفهان آغاز کرد.

سیدمجتبی گلستانه ادامه داد: از سال 1394 با تغییر رویکرد شرکت انتقال گاز ایران در راستای اجرای مدیریت دارایی‌های فیزیکی، فرآیند جمع آوری اطلاعات تجهیزات جهت تغییر نرم افزار با استناد به استانداردهای ایزو 14224، Norsok Z008 و دستورالعمل های شرکت انتقال گاز  آغاز و در اردیبهشت ماه 1397 این مهم با کارگروهی متشکل از 44 کارشناس در حوزه تاسیسات و خطوط لوله و با راهبری واحد برنامه ریزی و روش های تعمیراتی در 18 تاسیسات تقویت فشار گاز، 8 مرکز بهره برداری و بالغ بر 5200 کیلومتر خط انتقال گاز به پایان رسید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در فاز دوم پروژه، تهیه و تدوین کارت های فعالیت تعمیرات پیشگیرانه تجهیزات (Job Card) در دسته‌بندی های تقویمی، دوره‌ای، بازرسی و کالیبراسیون در دستور کار قرار گرفت و برای  نخستین بار در سطح منطقه تعمیرات پیشگیرانه در حوزه عملیات خطوط لوله مکانیزه شد.

وی تصریح کرد: با تزریق داده‌های ذکرشده در نرم‌افزار و اجرایی شدن آن، در فاز سوم آموزش کارکنان مرتبط با نگهداشت تجهیزات آغاز شد و ابتدا نمایندگان هر تاسیسات/ مرکز بهره برداری خطوط لوله توسط کارشناسان واحد برنامه‌ریزی و روش های تعمیراتی تحت آموزش قرار گرفتند و نمایندگان مذکور نیز به امر آموزش سایر کارکنان مبادرت ورزیدند.

گلستانه تصریح کرد: با این روش در مدت زمان بسیار کوتاه، کارکنان آموزش های لازم را دریافت کرده و می توان گفت که  منطقه دو عملیات انتقال گاز تنها منطقه در سطح شرکت انتقال می باشد که در حوزه آموزش تنها از توان خود منطقه استفاده کرده است.

مدیر  منطقه دو عملیات انتقال گاز ایران در پایان گفت: سرانجام در تاریخ 5 مرداد سال جاری نرم افزار IP CMMS با تلاش کارشناسان منطقه اجرایی و مورد بهره برداری قرار گرفت که مبلغ یازده میلیارد و یکصد و چهل میلیون ریال صرفه جویی مالی حاصل شد.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/05/20 - ١٦:٤٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1174