صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار مناطق عملیاتی انتقال گاز  


نسخه چاپي

دستاوردی بزرگ در صنعت گاز

ساخت توربين RUSTON TB4000در شرکت پالایش گاز سرخون و قشم برای نخستین بار در کشور

با عزم و تلاش متخصصان و کارشناسان توانمند شرکت پالایش گاز سرخون و قشم و همکاری شرکت‌های داخلی برای نخستین بار، ساخت قطعات توربین (TB4000 RUSTON) در کشور به جهت استمرار و توسعه تولید پایدار درصنعت گاز با هدف تامین رفاه مردم مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدحسین نوروزی مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم با اعلام این خبر، بیان کرد: دستيابي به نتايج مطلوب در حوزه شاخص‌هاي بهره‌وري و استمرار توليد، مستلزم نگهداري و تعميرات برنامه‌ريزي شده كليه تجهيزات از جمله توربين‌هاي مذكور است که در اين رابطه بنا به توصيه سازنده اصلي و حسب تجربيات و مطالعات انجام شده، در دوره‌هاي كاركردي 8000 ساعته، تعميرات دوره‌اي و در دوره‌هاي 40000 ساعته، تعميرات اساسي توربين‌هاي گازي جهت ارتقای شاخص‌هاي در دسترس بودن و قابليت اطمينان اين مجموعه برنامه‌ريزي و انجام مي‌شود.

وی تصریح کرد: طي سال‌هاي اخير با توجه به اعمال تحريم‌هاي اقتصادي و مشكلات موجود در راه تامين قطعات يدكي و نيز افزايش غيرمنطقي هزينه‌هاي خريد خارجي قطعات از يك سو و گسترش رويكرد اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد داخل از سوي ديگر، شرايط را جهت استفاده از پتانسيل شركت‌هاي توانمند داخلي بيش از پيش مساعد کرده است.

نوروزی در ادامه افزود: از اين رو با اتفاق نظر كليه مسؤلين ذيربط و به استناد مصوبات كميته خودكفايي، پروژه ساخت قطعات و انجام تعميرات اساسي ماژول‌هاي توربين‌هاي راستون تعريف و از طريق فرآیند برگزاري مناقصه محدود با توجه به الزامات قانوني از جمله لیست شركت‌هاي مورد تایید معاونت مهندسی وزارت نفت، قرارداد اجراي پروژه با یکی از شرکت های داخلی منعقد شد.

وی اظهار داشت: اجراي اين پروژه از ديدگاه اقتصادي در بخش خريد كالا موجب جلوگيري از خروج 2 میلیون يورو و در بخش خدمات در حدود 500 هزرار يورو براي هر دستگاه توربين شده است كه با توجه به وجود بيش از 50 دستگاه توربين از اين مدل در سطح كشور، صرفه‌جويي ارزي قابل توجهي را به همراه خواهد داشت.

نوروزی گفت: از جمله نكات بارز در اجراي اين پروژه، تقويت روحيه اعتماد و خودباوري و همچنين پرورش و ارتقای دانش نيروي‌هاي انساني متخصص در هر دو سوي پيمانكاري و كارفرمايي به عنوان منافع اصلي و غير قابل اندازه‌گيري حاصل از پروژه است.

وی بیان داشت: نكته حايز اهميت ديگر در اين خصوص، بازطراحي قطعات چه از نظر متريال خام و چه از لحاظ ابعاد و تلورانس‌هاي توليد در اين پروژه است كه با همت نخبگان و مهندسان شركت توليدكننده و كنترل مستمر، جزء به جزء و دقيق كارشناسان دستگاه نظارت استخراج و در توليد محصول نهايي اعمال شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم در خاتمه افزود: مايه مباهات است كه انجام چنين پروژه گسترده‌اي كه از حيث حجم قطعات توليد شده در داخل كشور و پيچيدگي علمي و فني و سطح تكنولوژي حاكم بر آن در شركت ملي گاز بي‌نظير و در مجموعه وزارت نفت كم‌نظير است، در سايه حمايت مسؤلين و نظارت متعهدانه كارشناسان فني شركت پالايش گاز سرخون و قشم به ثمر نشسته و گامي غرورآفرين در راستاي توسعه توانمندي توليدكنندگان داخلي و رفع انحصار شركت زيمنس به عنوان تامين‌كننده اصلي قطعات اين تجهيزات محسوب می شود.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/06/06 - ١٥:٥٨
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1214