نسخه چاپي

برکات گاز طبیعی در روستاهای زیبای خراسان رضوی

خراسان نامی مرکب از «خور» به معنی خورشید و «آسان» به معنی طلوع‌کننده است که البته علاوه بر تابش انوار خورشید از این نقطه بر ایران، وجود بارگاه منور ثامن الحجج (ع) نیز، بر این طلوع همیشه زیبا و جاوید، افزوده است.

این بار مقصد شهری است که پیشینه‌ای به بلندای تاریخ دارد. استانی زیبا که در پهنه وسیع خود با برخورداری از طبیعت بکر، تنوع زیستی بسیار و حیات وحش دیدنی و منحصر به فرد خود، یکی از مقاصد مطلوب و همیشگی برای طبیعت‌گردان نیز بوده است.

استان پهناور خراسان با ساختار گوناگون و کهن زمین شناسی، اقلیم متنوع و جاذب، موقعیت ویژه جغرافیایی، بی‌گمان از قدیمی‌ترین دوران حیات و بستر فعالیت‌های بشری، معیشتی، بازرگانی و نظامی عمده بوده است.

هفدهمین روز از آخرین ماه فصل تابستان سال ۹۷، سفری زیبا و معنوی را به یکی از مقدس‌ترین شهرهای ایران عزیز آغاز کردیم. در جمعی ۵ نفره و با نیت تهیه گزارش از رادمردانی که کار را بر استراحت خود ترجیح می‌دهند تا مبادا لحظه‌ای، حتی لحظه‌ای، گاز، این منبع حیات انسانی، قطع شود.

مقصد روستاهای بکر و زیبای خراسان رضوی بود تا آسودگی خاطر مردمان پاک‌دلش را پس از ورود انرژی پاک گاز، به سینه سپید کاغذ بسپاریم و دریابیم که چگونه این منبع حیات، زندگی هموطنان‌مان را تغییر داده است.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر را با هم پی می‌گیریم.

 

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××


درآمد

امنیت، اعتماد، اشتغال، آسایش؛ ثمره خوش‌دست گازرسانی به روستاها


گاز، این سرچشمه حیات، زندگی هموطنان‌مان را تغییر داده است؛ تغییری به غایت ملموس از تأثیرات مثبت گازرسانی به جای جای ایران عزیز، از ساده‌ترین مسیرها تا صعب‌العبورترین آنها.

زیبایی‌های نفس‌گیر و معنوی این استان را تنها با سیاه کردن چند صفحه سفید نمی‌توان به تصویر کشید؛ همان‌گونه که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر رادمردان گازی در دل کوه‌ها و جاده‌هایی که گویی، در قبال سخت‌کوشی و جسارت آنان، نفس کم آورده‌اند!

تلاش پایمردانی که شب و روز و در سرما و گرما مشغول فعالیتند تا آرامش و آسایش بیشتر را به زندگی هم‌وطنان خود  هدیه دهند و این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است که با ایجاد امنیت و اعتماد، توانسته آسایش، آرامش و آسودگی خیال را نیز برای مردم به ارمغان آورد.

مهاجرت معکوس به روستاها و ایجاد مشاغل جدید در این مکان‌ها، از دیگر اثرات مثبت گازرسانی به روستاهاست که در ادامه به گوشه‌ای از این تأثیرات می‌پردازیم.

**************************************

همانند همیشه، با استقبال گرم و خوب همکاران گاز استانی در فرودگاه روبرو شده و با هماهنگی قبلی، در نخستین گام، به پابوس ضامن آهو، امام رضا (ع) رفتیم تا تا با انرژی مضاعف، کار خود را دنبال کنیم.

سپس با کاروان ۵ نفره خبرنگاران، عکاسان و فیلمبردار و همکاران روابط عمومی گاز استانی، راهی فریمان شدیم تا از نزدیک با روستاهایی مانند احمدآباد که مدتی است از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند، دیدار داشته باشیم. مسافرتی که به رغم خستگی، ارمغان گازرسانی به روستاهای یکی دیگر از شهرهای این استان زیبا را با خود به همراه داشت.

احمدآباد ابتدای راه است. روستایی در ۲۴ کیلومتری فریمان که به تازگی گازدار شده؛ طی طریق کردن در مسیری پر فراز و نشیب از سوی تلاش‌گران خستگی‌ناپذیر گازی، به امید گازرسانی بهتر به مردم و نوید آمدن امید به خانه‌های‌شان. 

به محض پیاده شدن از ماشین، در حلقه روستاییان و به‌ویژه مسئولین و دست‌اندرکاران آشپزخانه‌ای قرار گرفتیم که قرار بود گزارشی از آنجا تهیه کنیم.

آشپزخانه‌ای به وسعت یک روستا که دیگ‌های بزرگ در حال پخت غذا در آن با شعله‌هایی خوشرنگ، نشان از ورود این انرژی پاک به این روستا دارد.

 

خداحافظی با کپسول‌های گاز


غلامرضا وطنخواه، عضو شورای روستای احمدآباد و صاحب این آشپزخانه 20 ساله، بر این باور است که یکی از مهم‌ترین رهاوردهای ورود گاز طبیعی به این روستا، خداحافظی با کپسول‌های بزرگ و سنگین گاز بوده است! ضمن این که کاهش هزینه‌ها و تمیزی محیط از دیگر دستاوردهای ورود گاز طبیعی به این روستا است.

به گفته وطنخواه، گاز توانسته حتی روی کیفیت پخت غذا نیز تأثیرگذار باشد؛ چراکه اکنون غذاها با شعله‌ای یکنواخت، پخته می‌شوند و این، مهم‌ترین اصل برای یک آشپزخانه محسوب می‌شود.

وی با بیان این که گاهی حتی از خود مشهد نیز سفارش غذا برای مجالس و ... داریم، گفت: از زمانی که گاز به این روستا و روستاهای اطراف آمده، مردم زندگی راحت‌تری را تجربه می‌کنند؛ در واقع، با کمک گاز، هم کسب و کارها پررونق‌تر شده و هم مردم و به‌ویژه جوانان به بازگشت به روستاها، تشویق شده‌اند. هرچند که هنوز برخی از خانه‌ها به علت مسایل نظام‌مهندسی، موفق به لوله‌کشی داخل منازل خود نشده‌اند، اما تمامی علمک‌ها در جلوی خانه‌ها، نشان از اتمام کار شرکت گاز خراسان رضوی در این مناطق دارد.

 

 

 

گازدار شدن 1700 خانوار روستایی


از زمان ورود گاز، این منبع حیاتی به روستاها، وضعیت بهداشتی و رفاهی ساکنین آن، تغییر فاحشی کرده است.

مهدی سیرجانی، رییس تعمیرات و بهره‌برداری اداره گاز منطقه فریمان که از ابتدای ورود به این روستا، همراه و همپای ما بود، با بیان این مطلب، گفت: عملیات گازرسانی به بخش مرکزی شهرستان فریمان، محور احمدآباد با ۲۴ روستا و ۱۷۰۰ خانوار، از شهریورماه سال ۹۴ آغاز و طی چند ماه گذشته با هزینه‌ای بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال به اتمام رسید.

به گفته سیرجانی، در نگاه نخست، اهالی روستا از این که با آمدن این نعمت خدادادی به روستا، بار عظیمی از دوش مردمان این روستا به زمین گذاشته شده و نفس‌های زمین نیز به شماره نخواهد افتاد، شادمانند.

در واقع، چنین به نظر می‌رسد که پایان حمل کپسول‌های سنگین گاز بر شانه مردان و زنانی که سختی دوران زندگی در چهره‌های‌شان نمایان است، آوازی از شادی را در روستا سر داده است. 

 

 

روشنایی امید در خانه‌های روستایی


بوی خاک کهنه و نمدار، از پلکان کاهگلی خانه، تو را به آن سمت و سو می‌کشد. آب و هوای پاک و مهم‌تر از آن، پاکی و صداقت مردمانی که با چهره‌های زحمت‌کشیده‌شان با تو سخن می‌گویند، لحظه‌ای تو را از دنیای واقعیت زندگی پیچیده شهری دور می‌کند و .... 

پیرزنی شیرین‌زبان متکلم وحده می‌شود و ما را به درون خانه زیبا و ساده‌اش دعوت می‌کند. با این که سنش زیاد است، اما همسرش را نیز مراقبت می‌کند. مادر شهید صادق وطنخواه است و شادمان و راضی از وجود گاز در این روستا که به بیان خودش، برای ساکنین برکت آورده است.

فاطمه اسدی با بیان این که مدتی است از حمل کپسول‌های سنگین راحت شده و آشپزخانه تمیزتری داریم، گفت: استفاده از کُنده درخت، هیزم و شاخه‌های نازک باعث می‌شد تا همه جا را دوده فراگیرد. ضمن آن که نداشتن آب گرم برای افرادی مانند ما که با دردهای مختلف، به سختی حرکت می‌کنند، بسیار سخت و توان‌فرسا بود.

به نظر می‌آید، چهره گاز طبیعی در این روستا، به روشنی و درخشانی صورت‌های چروکیده اما پرنشاطی است که ورود این انرژی پاک را که سلامتی و تندرستی بیشتری را برای آنها به ارمغان آورده، به جشن نشسته‌اند.

چهره‌های روشن و پرامید ساکنین این روستا که پیوسته همه جا ما را همراهی می‌کردند، نشان‌دهنده شادی درونی آنها از داشتن نعمتی به‌نام «گاز» بود؛ نعمتی ارزنده که تلاش می‌کردند تا به ما بفهمانند که قدر آن را می‌دانند و قصد دارند که آن را بهینه مصرف کنند.

 

 

همه چیز بوی دود می‌داد!


محمدحسین پیرزاد، یکی دیگر از روستاییانی بود که با طیب خاطر با ما هم‌سخن شد. صورت خندان وی باعث شد تا چندباری صحبت خود را قطع و بار دیگر از نو شروع کند. نقطه، سر خط!!

وی با لبی خندان، به ما گفت: روزهای سختی داشتیم، روزهایی که با خورد کردن و تکه تکه کردن هیزم‌ها به شب رساندیم تا شب روی همان هیزم‌ها، غذایی با طعم دود، بخوریم! همه جا بوی دود می‌داد، حتی لباس‌ها و ما با این بو، خو گرفته بودیم.

اما با آمدن برق و گاز و ...، به‌ویژه گاز، همه چیز را سهل‌تر و ساده‌تر به دست می‌آوریم. دیگر از لباس‌ها و غذاهای دودگرفته خبری نیست و ما، این را مدیون تلاش شرکت گاز می‌دانیم. شاید بهتر است بگویم که تازه مزه زندگی را می‌فهمیم و خوشحالم که فرزندان ما از این نعمت خدادادی زودتر بهره‌مند شدند تا مانند ما، این سختی‌ها را طی نکنند. امیدوارم قدر آن را بدانند، ضمن آن که با گازدار شدن روستاها، امکان استفاده از تجهیزات استاندارد نیز فراهم شده که این امر، خود به استفاده بهینه و ایمن از این انرژی پاک، کمک می‌کند.

با عبور از روستای چَرَم و دیداری کوتاه از آن، روستای زیبا و طبیعت بکر احمدآباد را برای رسیدن به شهر مشهد ترک کردیم. هوا گرم ولی در عین حال، پاک و عاری از هر آلودگی بود. آسمان آبی در آن ساعت روز، نشان از غروبی خنک و دلپذیر را داشت.

 

 

 

رتبه نخست در حوزه گازرسانی


همکاران شرکت گاز استان منتظر ما بودند تا پس از گرفتنی فیلمی کوتاه از مهندس فانی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی، گفت‌وگو را آغاز کنیم.

با خوشرویی پذیرای ما می‌شود تا آنچه که با کمک و تلاش همکارانش به دست آمده را برای ما بازگو کند. در ابتدای امر، سیدحمید فانی از عملکرد این شرکت از ابتدای دولت یازدهم، سخن گفت.

وی با بیان این که استان خراسان رضوی در حوزه گازرسانی و بخش شبکه‌گذاری، رتبه نخست را دارد، توضیح داد: تاکنون، ۳۱ هزار کیلومتر شبکه گاز در استان اجرا شده و هیچ استان و شبکه‌ای به اندازه ما، حجم شبکه گازرسانی ندارد. ضمن آن که چیزی حدود ۲ میلیون و ۱۸۱ هزار مشترک گاز طبیعی در سطح استان داریم که از این لحاظ رتبه دوم را پس از تهران به خود اختصاص داده‌ایم.

فانی در ادامه، افزود: ما ۷۵ شهر در سطح استان داریم که ۷۴ شهر آن گازدار شده‌اند و ضریب نفوذ ما هم 99.9 درصد است. در واقع، تنها شهر باقیمانده این استان که گازرسانی به آن انجام نشده، شهر بار است که البته آن هم چون قبلاً بخش بوده و به تازگی شهر شده، گازرسانی آن به طول لانجامیده، ولی الآن در دستور کار قرار دارد و شبکه گازرسانی آن در حال اجراست.

به گفته فانی، این شهر، خط انتقالی بنام خط انتقال همت‌آباد- بار دارد که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران مشغول انجام آن است که البته بخش همت‌آباد آن انجام شده و فقط شهر بار و یک ایستگاه آن باقی مانده است. ادامه خط از همت‌آباد به بار را هم شرکت مهندسی و توسعه در حال انجام آن است و انشاءالله شهر آن را نیز تا قبل از زمستان، آماده و گازرسانی شده، خواهیم داشت.

 

 

۸۳ درصد ضریب نفوذ گازرسانی روستایی


وی در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت روستاها و گازرسانی به آنها، گفت: در مورد روستاها، تاکنون ۱۸۳۱ روستا از مجموع ۲۵۷۸ روستایی که قابلیت گازرسانی دارند را گازرسانی کرده‌ایم و ۶۱۶ روستا را نیز در حال اجرا داریم و با این رقم که شامل ۴۲۸ هزار خانوار روستایی می‌شود، ضریب نفوذ گازرسانی در روستاهای خراسان رضوی، به ۸۳ درصد می‌رسد.

ضمن آن که با همین میزان نفوذ گازرسانی، ما ۱۰ درصد به نسبت نفوذ گازرسانی کشوری، بالاتر هستیم. ما تقریباً در تمام رتبه‌های شرکتی، بالاتر از سطح کشوری قرار داریم. با آن ۶۱۶ روستایی که همین الآن پیمانکار داریم و در حال اجرا هستیم، به ضریب نفوذ 97.5 درصد خواهیم رسید.

وی در خصوص زمان رسیدن به این میزان ضریب نفوذ، تصریح کرد: برنامه ما این است که تا پایان نیمه نخست سال ۱۳۹۸، پرونده گازرسانی شهری و روستایی این استان را ببندیم. نکته حائز اهمیت در گازرسانی روستایی و شهری که از ابتدای دولت یازدهم اتفاق افتاد، تلاش شبانه‌روزی کارکنان، پیمانکاران و مشاوران شرکت گاز استان خراسان رضوی است که موفق شدیم در سال ۹۵، هر دو روز، یک روستا را گازدار کردیم و در سال ۹۶، در تمام بخش‌ها توانستیم اقدام ویژه‌ای را انجام دهیم و هر ۱۲ ساعت، یک روستا را گازدار کنیم. و در ۱۲ ساعت بعدی، عملیات گازرسانی به یک روستای دیگر را شروع کنیم.

به تعبیر دیگر، در سال ۹۶، ۳۶۵ روستا را گازدار کردیم و عملیات اجرایی ۳۶۵ روستای دیگر را آغاز کردیم که در نوع خود، کار بی‌نظیری است.

 

 

«ما می‌توانیم»!


مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با اشاره به این که بر پایه شعار «ما می‌توانیم» کارها را انجام می‌دهیم، گفت: من بر این باورم که وقتی «ما» شدیم، می‌توانیم هر کاری را به نتیجه برسانیم.

این شعار ۳۶۵ روستا را گازدار و عملیات اجرایی آن را آغاز کردن، تصمیمی مبتنی بر مطالعه و برنامه‌ریزی بوده و ما در جمع دست‌اندرکاران این پروژه، به چنین تصمیم مهمی دست یافتیم. وقتی در جمع به یک تصمیم می‌رسید، مسلماً می‌توانید آن تصمیم را به نتیجه هم برسانید. خوشبختانه ما در سال ۹۶ توانستیم این شعار را عملیاتی کرده و آن را به اتمام برسانیم.

فانی در ادامه گفت: در همین مراسم افتتاحیه در فروردین ۹۷، مهندس عراقی جمله قابل توجه و ارزشمندی را گفت که برای من بسیار مهم بود، وی گفت: «شرکت گاز استان خراسان رضوی، رکورددار گازرسانی در کشور بوده است.» و همان‌جا، پیشنهاد و قول هر روز  عملیات گازرسانی به یک روستا و دو صنعت در استان خراسان رضوی را در حضور رییس‌جمهوری داد که ما در حال حاضر، در حال اجرا کردن آن هستیم، ضمن آن که تلاش می‌کنیم این شعار را بطور کامل در سال ۹۷، اجرایی کنیم که امیدواریم موفق شویم؛ هرچند بخشی از این تعهد نیز به پیمانکار برمی‌گردد.

 

 

حمایت از کالای ایرانی


این مقام مسئول در خصوص شبکه‌گذاری گاز توسط پیمانکاران، گفت: کل شبکه‌گذاری از صفر تا صد دست پیمانکار است. در واقع، طراحی آن را خود انجام داده‌ایم ولی اجرا و تهیه کالا با پیمانکار است و برای اجرای آن باید با نهادهایی مانند شهرداری، حفاری، مسکن و شهرسازی و ... در شهرها هماهنگی داشته باشیم که البته الآن بیشتر کار ما در حوزه روستاهاست و تعامل با بنیاد مسکن که روستاها زیر نظر آنجاست و باید طرح هادی روستاها را بزنند.

وی در پایان با بیان این که شرکت گاز استان خراسان رضوی در وصول مطالبات گازرسانی نیز رتبه نخست را دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه IT، در خصوص آموزش پیمانکاران و مشاوران و دیگر حوزه‌ها نیز، کارهای بسیار ارزشمندی را انجام داده‌ایم، همچنین در حوزه تعالی نیز کارهای بسیاری انجام گرفته که امیدوارم به نتایج خوبی برسد.

شرکت گاز را به نیت سلامی دوباره به ثامن‌الحجج، ترک کردیم تا در پایان روز نخست این سفر سه روزه و در خلوت و سکوت شب، بار دیگر تلاش پایمردانی را که شب و روز و در سرما و گرما مشغول فعالیتند تا آرامش و آسایش بیشتر را به زندگی هم‌وطنان خود  هدیه دهند، بر اساس رسالت آگاهی‌رسانی خود، به سینه سپید کاغذ بسپاریم.

فردا روزی دیگر است و تلاشی دوباره برای همراه شدن با سخت‌کوشان پالایشگاهی که در شرایط بد آب و هوایی و تنها به همت والای خود، حیات دوباره‌ای را برای منطقه سرخس، رقم زده‌اند.

 

 

 


 روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

آلبوم تصاویر

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/07/01 - ٠٩:٤٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 6098
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: