نسخه چاپي

کاشت بذر امید در دل مردم مناطق محروم با توسعه گاز رسانی

چهل سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد و هر روز شاهد برکات این نعمت الهی که با جانفشانی هزاران هزار نفر از مردم این مرز و بوم به دست آمده، هستیم؛ دلسوختگان و عاشقان خدمتی که دست به دست هم داده‌اند تا اهداف انقلاب را که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، برقراری عدالت اجتماعی در سطح کشور است، به ثمر بنشانند.

برقراری عدالت اجتماعی و گسترش آن در سطح کشور به ویژه مناطق محروم در تمام زمینه‌ها به خصوص گازرسانی در حال انجام است؛ مناطقی که با گازرسانی رفاه و آسایش برای مردم آن منطقه به ارمغان آورده است.

این بار، با مسئولین در چهاردهمین روز از هفتمین ماه سال جاری، همراه شدیم تا جشن گازرسانی به نقطه‌ای از کشور را شاهد باشیم که به اقتضای موقعیت طبیعی‌اش و مجاورت با کویر، در دشتی نسبتاً وسیع واقع شده‌ است. شهرستان نهبندان در خراسان جنوبی؛ دیاری در شرق ایران زمین که دارای زیبایی‌های منحصر به فردی است که از دید بسیاری از مردم مغفول مانده است.

این استان در محروم‌ترین و کویری‌ترین شهرستان‌هایش نیز آثاری زیبا در خود جای داده که همگان را به شگفتی می‌اندازد. مسجدها و باغ‌های تاریخی، قلعه‌ها، درخت‌های ۷۰۰ ساله، تالاب‌ها و آسیاب های بادی از جمله آثاری است که همچون نگین‌هایی درخشان بر پیشانی این خطه می‌درخشند.

جالب آن که رهبر انقلاب نیز در سال 78 در سفری به این شهر و با حضور در جمع مردم این منطقه، فرمودند: «نظام اسلامی وظیفه خود می‌داند که به همه آحاد این ملت نگاهی یکسان و برابر داشته باشد. در دوران قبل از پیروزی انقلاب، به قدری بر مردم این مناطق محرومیت تحمیل شده‌ که اگر 10 برابر خدمات 20 سال گذشته انقلاب نیز کار انجام شود، باز هم حق این مناطق ادا نخواهد شد، بنابراین مسئولین کشور باید به روند محرومیت‌زدایی از این منطقه و سایر نقاط محروم کشور، شتاب مضاعف و فزاینده‌تری بدهند.»

از این رو مسئولین نظام، به خصوص صنعت گاز کمر همت بستند و با تلاش و پشتکار شبانه‌روزی گاز را گام به گام از جنوبی‌ترین نقاط کشور به این منطقه و اکثر مناطق محروم کشور رسانده و بذر امید را در دل مردمان این مناطق کاشتند. با هم گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران از این مراسم را پی می‌گیریم.

********************************

این مراسم با حضور مهندس عراقی معاون وزیرنفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران و هیأت همراه، حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، سیدمحمود هاشمی مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی، محمدمهدی مروج‌الشریعه استاندار خراسان شمالی و جمعی از مسئولین استانی و محلی برگزار و طی آن، 494 پروژه گازرسانی با هزینه‌ای بالغ بر 2700 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

گازرسانی از محل اعتبارات داخلی شرکت ملی گاز ایران

سیدمحمود هاشمی مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی نخستین سخنران این مراسم بود که ضمن خیر مقدم به حضار، اظهار کرد: 494 پروژه گازرسانی شامل بهره برداری از خطوط انتقال گاز سربیشه - نهبندان و سربیشه - درح، گازرسانی به سه شهر نهبندان، شوسف و درح، گازرسانی به ۱۰۱ روستا و آغاز عملیات اجرایی به ۳۸۸ روستا در سطح استان با هزینه‌ای بالغ بر ۲۷۴۳ میلیارد ریال انجام می شود.

وی در ادامه در خصوص برخورداری شهر نهبندان از نعمت گاز طبیعی بیان داشت: گازرسانی به شهر نهبندان با اعتبار بالغ بر ۹۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی شرکت ملی گاز ایران انجام شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گازرسانی به شهر نهبندان در دو بخش اجرای خط انتقال گاز سربیشه - نهبندان و اجرای شبکه داخلی شهر نهبندان انجام شده است، افزود: اجرای خط انتقال گاز سربیشه - نهبندان با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال به شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران محول شده بود که به حول و قوه الهی به پایان رسید.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای گازرسانی به شهرهای مختلف استان اظهار داشت: با بهره برداری از عملیات گازرسانی به شهر نهبندان، امکان گازرسانی به بیش از ۵ هزار خانوار ساکن در این شهر فراهم می شود .

وی در پایان خاطرنشان کرد: همزمان با گازرسانی به شهر نهبندان، مطالعات مهندسی جهت گازرسانی به تعداد قابل توجهی از روستاهای واقع در شهرستان نهبندان نیز در دست انجام است که در صورت تخصیص به موقع سرمایه، اجرای عملیات گازرسانی به این روستاها نیز در برنامه شرکت گاز استان خراسان جنوبی قرار خواهد گرفت.

پایان پروژه؛ زودتر از برنامه مصوب

سخنران بعدی این مراسم عبدالرضا ابوالحسینی مجری طرح خط لوله هفتم سراسری بود که دراین خصوص اظهار کرد: این پروژه به طول ۱۲۷ کیلومتر و قطر ۱۲ اینچ گاز را از سربیشه به سمت نهبندان و روستاهای اطراف آن ارسال می‌کند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود وزش بادهای ۱۲۰ روزه، جنس سخت سنگ‌ها در بخش‌هایی از مسیر، بارش شدید باران و جاری شدن سیل در دو مرحله و تخریب حدود ۶۰ کیلومتر کانال و مسیر را از جمله مشکلات این طرح عنوان کرد و گفت: همچنین وجود ۶۰ کیلومتر از مسیر خط لوله در معادن، مشکلات تحصیل اراضی، وجود زمین‌ها و مراکز دامداری با مالکیت شخصی در مسیر خط لوله، کمبود امکانات نیروی انسانی و ماشین آلات در منطقه، کمبود آب در منطقه که تست هیدرواستاتیک را با مشکل مواجه کرده بود و همچنین نوسانات شدید نرخ ارز و مشکل تامین کالا نیز از دیگر مشکلاتی بود که آن‌ها را مدیریت و رفع کرده و به حول و قوه الهی توانستیم این پروژه را ۱۱ ماهه یعنی زودتر از برنامه مصوب که ۱۸ ماهه بود، با بالاترین کیفیت و هزینه‌ای به مراتب کمتر از برآورد اولیه پیمان، به بهره‌برداری رسانده و همزمان نیز به شرکت های گاز استان و انتقال گاز تحویل دهیم.

وی هزینه انجام این پروژه را ۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه این پروژه همزمان شهرهای شوسف و نهبندان را در حال حاضر گازرسانی می کند از هم اکنون شاهد بهره مندی مردم شریف این منطقه از نعمت گاز هستیم.

پروژه سربیشه - نهبندان؛ پروژه‌ای توسعه‌محور

پروژه خط لوله سربیشه - نهبندان بر اساس برنامه های تعریف شده باید طی ۱۸ ماه اجرا می‌شد، اما همگرایی و تفکر تیمی همه عوامل دست‌اندرکار سبب شد که این پروژه ۶ ماه زودتر از موعد مقرر به پایان برسد.

ماشاالله کریمان خراسانی، فرماندار نهبندان در ادامه این مراسم، ضمن خیرمقدم به حضار، طی سخنانی اظهار داشت: پروژه خط لوله سربیشه - نهبندان بر اساس برنامه‌های تعریف شده باید طی ۱۸ ماه اجرا می شد اما همگرایی و تفکر تیمی همه عوامل دست‌اندرکار سبب شد که این پروژه ۶ ماه زودتر از موعد مقرر به پایان برسد.

به گفته کریمان، با بهره برداری از این پروژه شاهد بهره مندی اهالی این منطقه در زمستان سال جاری از نعمت گاز طبیعی خواهیم بود.

وی تصریح کرد: این پروژه موجب می شود که علاوه بر توسعه اجتماعی، توسعه صنعتی را هم در این منطقه شاهد باشیم که جای تقدیر و تشکر از تمامی دست اندرکاران این مهم را دارد.

کریمان با بیان اینکه گاز، تثبیت کننده جمعیت و توسعه زیرساخت‌ها در منطقه می شود، از مسئولین خواست که نگاه ویژه ای به این منطقه برای توسعه در همه زمینه ها بالاخص گازرسانی داشته باشند.

 

 نتایج پروژه های شرکت ملی گاز ایران؛ در متن زندگی مردم

نتایج پروژه های شرکت ملی گاز ایران در متن زندگی مردم جلوه گر می‌شود، از سختی اهالی شهرها و روستاها می کاهد و آسایش و رفاه را به آنها هدیه می‌دهد.

دیگر سخنران این مراسم حسن منتظر تربتی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بود که با بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای پروژه خط انتقال گاز سربیشه نهبندان با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال در مدت زمان ۱۸ ماه مصوب شده بود اما همگرایی و تفکر تیمی همه عوامل دست اندرکار باعث شد پروژه در کمتر از ۱۱ ماه به اتمام برسد.

وی با اشاره به اینکه هیچگاه اجازه ندادیم پروژه در مواجهه با موانع فرا رو متوقف شود، گفت: نیازهای کالایی پروژه از طریق موجودی انبار رفع می شد و در مقاطعی نیز با حمایت و تعامل تولیدکنندگان داخلی سعی کردیم به هر نحو ممکن اقلام مورد نیاز را تامین کرده و به پروژه برسانیم.

تربتی در ادامه، یکی دیگر از عوامل موثر در موفقیت پروژه را توجه به برنامه‌ریزی و منابع انسانی دانست و افزود: برنامه‌ریزی پروژه به گونه‌ای بود که در هر لحظه میزان پیشرفت پروژه رصد می‌شد تا در صورت بروز کوچکترین اشکال همکاران بلافاصله وارد عمل شوند، ضمن آنکه هر موقع پیمانکار با کمبود نیروی فنی مواجه می شد نیروی متخصص طرح از دیگر پروژه ها به یاری آمده و با تجربه بالای خود، موانع را رفع کرده و به روند تکمیل پروژه شتاب بخشیدند.

به گفته تربتی، این پروژه با توجه به رعایت دقیق اصول ایمنی بدون کوچکترین حادثه و با شایسته ترین کیفیت به اتمام رسید به نحوی که همزمان با تزریق گاز، پروژه آماده تحویل به بهره بردار شد.

وی در ادامه بیان داشت: خدا را شاکریم که پروژه قبل از زمستان به اتمام رسید و شاهد بهره مندی مردم این منطقه از نعمت گاز هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار امیدواری کرد که با ورود گاز به این منطقه، شاهد محرومیت زدایی و افزایش توسعه صنایع باشیم.

 

گازرسانی به نهبندان؛ کاشتن بذر امید در دل مردم

گازرسانی به شهر نهبندان موجب شده که بذر امید در دل این مردم کاشته شود.

در ادامه، حجت الاسلام خزایی امام جمعه شهر نهبندان با بیان این مطلب اظهار داشت: گازرسانی به شهروندان لبخند شادی را بر لبان مردم این منطقه به ارمغان آورده که از این رو باید شکر گزار نعمت الهی و نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.

وی افزود: خدماتی که در استان به خصوص در بخش توسعه گازرسانی صورت گرفته و همچنین تسری این امر در کل کشور، معجزه بزرگی است که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

خضرایی بیان داشت: باید شاکر باشیم که پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب چه پیشرفت هایی در تمام زمینه ها به خصوص گازرسانی داشته ایم در حالی که قبل از انقلاب اینگونه نبود.

وی در پایان با بیان اینکه گازرسانی موجب رفاه و آسایش می شود و توسعه اقتصادی بوجود می آورد، بیان داشت: علاوه بر این، از مهاجرت جلوگیری و موجب رشد اقتصادی و زمینه ساز شکل گیری صنایع در مناطق تحت پوشش می شود.

 

آمادگی شهر نهبندان برای جذب سرمایه گذار در حوزه صنعت

بهترین و کلیدی‌ترین خدمت در حوزه زیرساختي استان، تامین زیرساخت‌هایی اعم از آب و گاز است که در این راستا همه با هم باید تلاش کنیم این زیرساخت کلیدی که یکی از کلیدواژه‌های توسعه صنعت است را حفظ کنیم.

سخنرانان یکی پس از دیگری به ایراد سخنرانی پرداختند و نوبت  به محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبي رسیدکه سخنان خود را با این جملات آغاز کرد.

وی با ابراز خرسندی از این کار مهم و با بیان این مطلب اظهار داشت: پروژه گازسانی که در سطح استان شاهد آن هستیم نشان از عزم دولت برای گسترش این نعمت الهی در سطح کشور و رفع محرومیت زدایی است، لذا جا دارد از تمام کسانی که برای این مهم تلاش و کوشش به خرج دادند، تشکر و قدردانی کنم.

این مقام مسئول با بیان اینکه دولت با تمام توان با مدیریت و عقلانیت در میدان کار است، تصریح کرد: این نمونه کار یکی از آن فعاليت هاست که در یکی از استان های کشور که خود سومین استان از نظر مساحت است انجام شد که دست مریزاد دارد.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص بهره برداری از خط لوله انتقال گاز سربیشه- نهبندان بیان داشت: برای حضور سرمایه گذار در این منطقه و توسعه هرچه روز افزون صنعت، ما نیاز به زیرساخت‌ها من‌جمله، انرژی گاز داشتیم که خوشبختانه با ورود این نعمت الهی و با تلاش شبانه روزی تمام دست اندرکاران، این مهم صورت گرفت.

مروج الشریعه تصریح کرد: امروز به همه سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنیم که نهبندان هیچ مشکلی برای تامین زیرساخت سرمایه‌گذار ندارد و آینده درخشانی را برای شهرک صنعتی نهبندان پیش‌بینی می‌کنیم و حاضریم از سرمایه گذاران در این منطقه استقبال کنیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از این مهم که گاز زودتر از موعد مقرر به منطقه رسید، بیان کرد: هرگز پیش بینی نمی کردیم گاز زودتر از موعد به اینجا برسد که این کار به حول و قوه الهی صورت پذیرفت.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه سهم استان در سال جاری برای اشتغال 118 میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این میزان به 144 میلیارد تومان افزایش یافته که در این راستا 112 میلیارد و 700میلیون تومان تسهیلات اشتغال، تا به امروز پرداخت شده است.

 

توانمندسازی؛ موجب رشد و شکوفایی در کشور

با توانمند سازی افراد، یک کشور می تواند در راه رشد و شکوفایی قدم برداشته و اين یکی از کارهای مهمی است که باید بطور ویژه به آن نگریست.

آخرین سخنران، مهندس حمیدرضا عراقی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود که با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر ما توانمندسازی را فراموش کرده ايم و خدمتگزاری را اصل قرار داده ايم، این در حالی است که با توانمندسازی می‌توان موجب رشد و شکوفایی جامعه شد.

مهندس عراقی با اشاره به اینکه توسعه در فیزیک و برج نبوده بلکه در اوج و ایجاد موج در ذهن است، افزود: اين شركت، گاز را در تمام نقاط کشور توزیع و زمینه توسعه را فراهم کرده است و حال امر توسعه بر عهده مردم است که با استفاده از خلاقیت، نوآوری و بهره گیری از توانمندی های خود توسعه را ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ کشوری مانند ایران دارای شبکه گازرسانی شهری و روستایی نیست، گفت: گاز برای سوختن نیست و برای ساختن است و از آنجایی که گاز طبیعی هزاران کیلومتر از خلیج فارس انتقال داده می شود، در نتیجه باید ایده‌هایی در این خصوص برای ایجاد توسعه و ارزش افزوده داشته باشیم.

عراقی با بیان اینکه تأمین اعتبار گازرسانی به خراسان‌جنوبی به سادگی صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن پول باید تلاش کرد و تلاش هم در تولید است.

وی ادامه داد: بهره برداري از خطوط انتقال گاز سربيشه- نهبندان و سربيشه-درح، گازرساني به سه شهر نهبندان، شوسف و درح، گازرساني به 101 روستا و آغاز عمليات اجرايي به 388 روستا در سطح استان با هزينه اي بالغ بر 2743 ميليارد ريال در حال انجام است که مسلماً موقعیت اقتصادی خوبی را برای منطقه فراهم می‌کند.

به گفته وی، با بهره برداری از عملیات گازرسانی به شهر نهبندان، امکان گازرسانی به بیش از 5 هزار خانوار ساکن در این شهر فراهم می شود.

..... باز هم سفری دیگر در استانی زیبا و خاطره‌ساز به پایان رسید تا ما رسالت خود را آغاز کنیم. بنگاریم آن‌چه را که آیندگان باید بدانند، بدانند که این رفاه و راحتی و آرامش سهل و آسان به دست نیامده، پس نباید به راحتی آن را از دست بدهند؛ همانطور که پیشینیان‌شان با بهینه مصرف کردن، این گنج پنهان را برای آن‌ها به یادگار گذاشته‌اند.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/07/29 - ١٣:٠٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 5988
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: