صفحه اصلی > خبرها > اخبار روابط عمومی ها 


نسخه چاپي

افزایش 39 درصدی سهم سبد انرژی استان در بخش خانگی؛

سهم مصرف گاز خانگی در زنجان به 50 درصد رسید

با رسیدن سرمای زودرس سالانه در استان زنجان؛ سهم مصرف گاز خانگی در این استان، امسال تا 50 درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، موسی احمدلو، مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان در چهارمین جلسه شورای اطلاع رسانی استان با محوریت مدیریت مصرف انرژی؛ با اعلام این خبر و با اشاره به این که 36 درصد از کل مصرف سالانه استان مربوط به بخش خانگی است؛ گفت: در سه ماهه پاییز امسال؛ بخش خانگی50 درصد، صنعت 25 درصد، نیروگاه 18 درصد وCNG ها نیز 5 درصد مصرف داشته اند.

وی افزود: این آمار در حالی است که سال گذشته سهم مصرف گاز استان بیانگر 36 درصد مصرف در بخش خانگی، 27 تا 30 درصد در نیروگاه ها، 5 درصد درCNG  های استان و 30 درصد نیز در مابقی مصارف بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان تصریح داشت: آمارها نشان از ثبات مصرف گاز در همه بخش ها به غیر از بخش خانگی دارد که تا 50 درصد افزایش یافته و همین امر موجب شده است مصرف سوخت برخی از نیروگاه‌ها و صنایع محدود شود.

احمدلو در ادامه، از پایش میزان مصرف گاز ادارات و دستگاه های اجرایی استان توسط کارشناسان این شرکت خبر داد و ابراز کرد: این طرح در پی برودت هوا و افزایش مصرف گاز و بر اساس بخشنامه ابلاغی از طرف معاون اول رییس جمهور به منظور مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه ادارات دولتی می بایست در مصرف گاز خود نسبت به سال گذشته 10 درصد صرفه جویی کنند؛ افزود: تاکنون در تمامی دستگاه های اجرایی استان 5 هزار و 107 مورد بازرسی و پایش انجام شده است که در صورت عدم رعایت موارد اعلامی، پس از اخطار کتبی با قطعی گاز مواجه می شوند.

وی همچنین از اجرای طرح تشویقی دولت برای مشترکین کم مصرف خبر داد و گفت: از اول دی‌ماه؛ مشترکین خانگی که مصرف ماهانه آنها در ماه های سرد دی، بهمن، اسفند و نیمه اول فروردین کمتر از 200 متر مکعب باشد؛ قبوض رایگان صادر می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه اولین قبض رایگان در نیمه دوم بهمن ماه در اختیار مشترکین کم مصرف قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برای واحد‌های خانگی که در محدوده قبوض رایگان قرار نگیرند نیز چنانچه مصرف خود را نسبت به میانگین مصارف ماه های مشابه در سالهای 96 و 97 بیش از 10 درصد کاهش دهند؛ گازبها آنها با 15 درصد تحفیف محاسبه می شود.

احمدلو ادامه داد: در صورتی که واحدهای خانگی الگوی مصرف را رعایت نکنند و مصارف ماهانه آنها ۱۵ درصد بیشتر از میانگین مصارف ماه های مشابه در دو سال قبل باشد، گازبهای آنها با ۱۵ درصد اضافه محاسبه خواهد شد.

وی همچنین از اجرای طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه هادر راستای سیاست های شرکت ملی گاز ایران خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، مشترکین عزیز نوع خدمات رسانی مهم شامل اصلاح و ترمیم عایق کاری، تنظیم مشعل و نصب سیستم ضد رسوب موتورخانه واحدهای تجاری و مسکونی را از نمایندگان شرکت گاز بصورت رایگان دریافت می کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه صرفه جویی10 تا 12 درصدی مصرف گاز توسط هر مشترک دستاورد مهمی است که با اجرای طرح ملی و همسو با سیاست‌های مسئولیت اجتماعی بدست می آید؛ اظهار داشت: کاهش هزینه های گاز مصرفی برای خانوار و صیانت از نعمت گاز طبیعی برای آیندگان از دیگر اهدافی است که در این طرح دنبال می شود.

احمدلو در پایان، برلزوم مدیریت مصرف گاز در استان تاکید کرد و گفت: امیدواریم همکاری همگانی اعم از دستگاه‌های اجرایی، مردم و مسئولین منجر به مدیریت مصرف انرژی و صیانت از این ثروت عمومی شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/10/29 - ١٣:٢٨
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 193
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: