صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خاورمیانه بی‌نظیر است

مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خاورمیانه بی‌نظیر است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران امروز دوشنبه، سوم شهریورماه در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت شامل؛ طرح توسعه مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، آغاز عملیات بهره‌برداری رسمی از خطوط لوله ششم و نهم سراسری انتقال گاز و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز که با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: در این مرکز تمامی میزان دریافت، انتقال و مصرف گاز لحظه به لحظه در سراسر کشور رصد می شود، که در خاورمیانه بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه در مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، 400 نقطه کشور در گذشته مورد پایش قرار می گرفت، تصریح کرد: خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفت، درحال حاضر900 نقطه پایش می شود؛ ضمن اینکه مرکز دیگری هم به عنوان پشتیبان در استان اصفهان با همین امکانات طراحی و ساخته و در حال فعالیت است.

تربتی ادامه داد: برای انجام این کار مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در هر لحظه ۵۰ هزار داده عملیاتی را از سراسر پالایشگاه‌های کشور، خطوط انتقال، ایستگاه‌ها و نقاط صادراتی و وارداتی دریافت می‌کند و این اطلاعات هر سه ثانیه یک‌بار روزآمد می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: این حجم از اطلاعات از طریق نرم‌افزارهای پیشرفته مدیریت می‌شود که شرکت ملی گاز برای همجواری این اطلاعات یک شبکه منحصربه‌فرد فیبر نوری اجرایی کرده و از شبکه‌های ماهواره‌ای هم استفاده می‌کند که اطلاعات را مستمر و مداوم دریافت کنند.

تربتی اظهار کرد: در این مرکز هر لحظه همه عملیات پالایشگاه‌ها و شبکه خطوط برای تأمین گاز پایدار و مطمئن، کنترل و پایش می‌شود و نرم‌افزارهای کاربردی در این مرکز برای پیش‌بینی مصرف گاز و دما طراحی شده است. نمونه شاهد آن، برف سنگین سال ۹۸ در گیلان بود که با توجه به پیش‌بینی‌های مرکز کنترل، گاز را به محدوده  شمال کشور منتقل و ذخیره کردند و شاهد بودیم در روزهایی که همه جاده‌ها زیر برف رفته بود، بسیاری از هموطنان گیلانی اعلام کردند از گاز حتی برای تهیه آب شرب خود با گرم کردن برف اقدام کردند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان، با بیان این که همکاران ما در مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز تصمیم می‌گیرند در هر پالایشگاه چقدر گاز تولید شود، گفت: پس از آن تصمیم گرفته می‌شود که این گاز از کدام خطوط منتقل، در کجا فشارافزایی و برای هر شهر و مصرف‌کننده چقدر گاز توزیع شود.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/06/03 - ١٦:٠٨
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1721