صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

وزیر نفت در مراسم اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای:

تغییر پارادایم از توسعه دانش به توسعه مهارت، یک اصل اجتناب ناپذیر است

توسعه محصول انسان‌های توسعه‌یافته است و بدون وجود انسان‌های توسعه‌یافته، هیچ توسعه‌ای حاصل نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز دوشنبه، ۲۷ بهمن ماه در مراسم اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای که در سالن شهید بهشتی وزارت نفت با حضور علی بیاتی، مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و جمعی از معاونان وزیر نفت و دیگر مدیران ارشد این وزارتخانه برگزار شد، بابیان این مطلب، اظهار داشت: توسعه  مفهوم جامعی است که مسایل معنوی، اخلاقی تا  مسایل مادی و  ... را  در  برمی‌گیرد، یعنی یک مدیر توسعه‌یافته نمی‌تواند بدون اخلاق باشد، ضمن آن که بدون اخلاق اصلاً نمی‌توان وارد مرز توسعه شد و از آن، عبور کرد.

وی اخلاق حرفه‌ای را جزو لاینفک یک زندگی توسعه‌یافته خواند و گفت: در هر جایی که پیشرفت کردیم، انسان‌های توسعه یافته‌ای حضور داشتند و هرجا که پیشرفت نکردیم، فاقد انسان‌های توسعه‌یافته بودیم.

وزیر نفت با بیان این که اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای در صنعت نفت نه یک انقلاب، اما یک تغییر پارادایم (الگو) مهم است، گفت: اکنون می‌توانیم بگوییم که با این اقدام مهم مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت که بسیار برای آن تلاش شد، در برگزاری مناقصات و انجام انتصابات، به جای احراز شرایط عادی، صلاحیت حرفه‌ای را مدنظر قرار می‌دهیم.

زنگنه در ادامه، با بیان اینکه اگر بخواهیم توسعه پیدا کنیم، باید به انسان‌های توسعه‌یافته توجه کنیم، گفت: با این کار، پول‌هایی که مردم در اختیار ما گذاشتند، به بهترین نحو سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی ادامه داد: زمان آن گذشته که افراد را بر مبنای مدرک، نصب و عزل کنیم. این معیار یک زمانی خوب بوده، اما الآن زمان آن گذشته و مدرک‌گرایی کفایت نمی‌کند، بلکه باعث هدردادن سرمایه‌ها می‌شود.

زنگنه با اشاره به این که باید به جای تلف کردن وقت همکاران برای اخذ مدارک بالاتر، دوره های کوتاه آموزشی بگذاریم تا نگاه‌ها تغییر کند، گفت: این اقدام در حالی انجام شد که برای صلاحیت پیمانکار و مشاور روش‌هایی وجود دارد، اما برای مدیران پروژه‌ها، ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای صورت نمی‌گرفته است، بنابراین اعطای گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای برای حرفه‌های مختلف ازجمله؛ مدیریت پروژه، HSE، فرماندهان صحنه، مدیریت مالی و ... مد نظر قرار گرفت و خوشبختانه تنوع این حرفه‌ها در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت رو به افزایش است.

وی با تاکید بر این که با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که در مناقصات ضعیف هستیم و ۸۰ درصد افرادی که درگیر مناقصات بودند، اطلاعات اولیه از قوانین را نداشتند، ادامه داد: این ضعف ما است که اختیار خود را به افراد بی‌صلاحیت می‌دادیم و در ادامه، مناقصات باطل می‌شد.

زنگنه افزود: این موضوع باعث شد تا به جای احراز شرایط عادی، صلاحیت حرفه‌ای را مدنظر قراردهیم که یک تغییر پارادایم است.

وزیر نفت در پایان، گفت: در تمام دنیا، تعداد مدیران سیاسی محدود است و بقیه افراد تنها با داشتن صلاحیت حرفه‌ای بر سر کار می‌آیند، ولی همین که برخورداری از گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای جایگزین شرایط عادی در احراز مشاغل شده، تغییر پارادیم مهمی است.

در پایان این مراسم، چهار گروه مدیران پروژه، رؤسا و سرپرستان ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، مدیران عمومی و اعضای کمیسیون‌های مناقصات و کمیته‌های فنی - بازرگانی، معرفی شدند و گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای خود را دریافت کردند.

بر اساس این گزارش، ۲۵ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای رؤسا و سرپرستان ایمنی، بهداشت و محیط زیست، ۱۶ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای مدیران عمومی، ۲۸ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای مدیران پروژه (هفت گواهینامه برای دوره سوم و ۲۱ گواهینامه برای دوره چهارم) و ۱۸ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای اعضای کمیسیون‌های مناقصات و کمیته‌های فنی - بازرگانی از سوی مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت صادر شده است که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مقابله با شیوع کرونا، در مراسم امروز تنها ۲۲ نفر به نمایندگی از مجموع منتخبان، گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای خود را دریافت کردند.

شایان ذکر است که در این مراسم، مسعود زردویان، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید، محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ و غلامرضا بهمن‌نیا، رییس HSE شرکت ملی گاز ایران مفتخر به کسب گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای مدیریت عمومی شدند، ضمن آن که شهرام سروری، رییس امور HSE و پدافند غیرعامل شرکت انتقال گاز، سامان صفایی، رییس امور HSE و پدافند غیرعامل منطقه ۴، وحید عباسیان، کارشناس امور HSE و پدافند غیرعامل منطقه ۴ و عزیزالله جمشیدی، رییس امور HSE  و پدافند غیرعامل منطقه ۹ نیز موفق به کسب گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای رؤسا و سرپرستان ایمنی، بهداشت و محیط زیست شدند.

گفتنی است حسین علی‌احمدی، کارشناس امور مناقصات شرکت گاز استان خراسان رضوی نیز در این مراسم، موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای سطح ۱ کمیسیون‌های مناقصات و کمیته‌های فنی- بازرگانی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/11/27 - ١٥:٠٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2474
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: