صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های گاز استانی  


نسخه چاپي

با همکاری شرکت گاز استان ایلام و دانشگاه علم و فرهنگ تهران:

ساخت لوله های علمک پلیمری مقاوم در کشور

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: با همکاری و انجام پروژه پژوهشی بین شرکت گاز استان ایلام و دانشگاه علم و فرهنگ تهران، لوله های علمک پلیمری مقاوم در برابر زلزله ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، عباس شمس اللهی با بیان این مطلب، افزود: با توجه به لرزه خیز بودن اکثر نقاط کشور، مقاوم بودن زیرساخت‌های خدمات شهری و روستایی در هنگام بروز بلایای طبیعی، امری ضروری است.

وی اظهار داشت: استان ایلام نیز با بیش از 100 گسل محلی یکی از مناطق با میزان زلزله خیزی بالا می باشد و در چند سال گذشته نیز با وقوع زمین لرزه های متعدد در منطقه، شاهد افزایش لرزه خیزی بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام تصریح کرد: علمک های گازرسانی فعلی در تمامی ساختمان های نوساز و قدیمی در مناطق شهری و روستایی بمب‌های خاموشی هستند که در حین زلزله و یا پس از آن با ریزش آوار بر روی آنها دچار شکستگی و نشت گاز و در بسیاری از موارد منجر به انفجار و آتش سوزی شده و خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورند.

 شمس اللهی خاطرنشان کرد: پیدا کردن راه حلی مناسب که به کمک آن بتوان خسارت ناشی از حوادث علمک گاز در مواقع بروز بلایای طبیعی و مخصوصاً زلزله را به حداقل رساند، منجر به افزایش سطح ایمنی در حین وقوع و یا پس از آن می شود.

 مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت:در این راستا پروژه پژوهشی با عنوان "بررسی، تحلیل و ساخت لوله های علمک پلیمری مقاوم در برابر زلزله" در شرکت گاز استان ایلام تصویب و و پس از موافقت مدیریت پژوهش شرکت ملّی گاز ایران، اجرا شد. 

شمس اللهی افزود: پس از اجرای پروژه و با توجه به نتایج بدست آمده و صحه گذاری آنها از طریق ساخت نمونه و انجام آزمون در کارگاه، مشخص گردید، استفاده از تقویت کننده های کامپوزیتی پلیمری برای بهبود عمر و ایمنی علمک‌های گاز در شرایط کاری عادی و همچنین شرایط وقوع زلزله و آسیب ریزش آوار، یک روش کاملا علمی و عملی با صرف هزینه معقول می‌باشد.

وی ضمن تشکر از همکاری روسای واحدهای داخلی شرکت گاز استان در به ثمر رساندن این پروژه ماندگار، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، شاهد ابلاغ این طرح از سوی شرکت ملی گاز جهت استفاده از این دستاورد در تمامی شرکت‌های گاز استانی و اقصی نقاط شهرها و روستاهای کشور باشیم.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان ایلام

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/12/06 - ١٣:٢٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 656
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: