صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

با هدف افزایش 50 درصدی محصولات تولیدی پالایشگاه گاز ایلام:

پروژه فاز 2 پالایشگاه گاز ایلام در مراحل پایانی برون‌سپاری

پروژه فاز 2 پالایشگاه گاز ایلام با هدف افزایش 50 درصدی محصولات تولیدی در مراحل پایانی برون‌سپاری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، روح‌الله نوریان، مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در جلسه با رئیس کمسیون انرژی مجلس، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی که درسالن جلسات پالایشگاه گاز ایلام برگزار شد، با اعلام این خبر، افزود: مطالعات اولیه، اسناد تهیه فراخوان مناقصه، ارزیابی کیفی و سایت ویزیت مناقصه‌گران از طریق مهندسی و توسعه شرکت ملی گاز ایران انجام شده و بعد از بازگشایی پاکات، پیمانکار انتخاب خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت پروژه احداث فاز دوم پالایشگاه، گفت: با دستور مستقیم وزیر نفت، مشکلات قبلی تامین اعتبار پروژه برطرف و قرار است مبلغ یکهزار میلیارد تومان برای احداث فاز دوم این پالایشگاه گازی اختصاص یابد.

نوریان با بیان اینکه نواقصاتی که در فاز اول وجود دارد نیز همزمان با اجرای فاز دوم بعنوان موارد تکمیلی فاز 1 رفع می شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه پالایشگاه، ظرفیت 10.2 میلیون مترمکعب تولید گاز را دارد، انتظار می‌رود توسعه میادین و چاه‌های بالادست، همچنین تقویت فشار گاز، متناسب با ظرفیت یاد شده و نیز تامین خوراک پایدار، انجام  شده و  در این فرایند، رویکرد یکپارچگی زنجیره ارزش گاز بعنوان یک امر مهم و با اولویت مد نظر قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه توسعه محصولات جانبی از جمله گوگرد در دستور کار قراردارد، تصریح کرد: کارهای اولیه خط تولید گوگرد بنتونیتی انجام شده و به امید خدا، این محصول با ارزش افزوده بالاتر نسبت به گوگرد پاستیلی، در آینده نزدیک به سبد تولیدات اضافه خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه عدم راه اندازی الفین پتروشیمی ایلام مشکلات زیادی برای این پالایشگاه به وجود آورده است، گفت: عدم تامین منافع و کاهش درآمدهای شرکت، هدر رفتن بخشی از محصولات، مشکلات زیست محیطی و به تبع آن نارضایتی جوامع محلی تنها بخشی از تبعات عدم دریافت خوراک توسط پتروشیمی ایلام است که امید است با پیگیری و  راه‌اندازی آن، مشکلات برطرف شود.

نوریان با بیان اینکه سد گلال به منظور تامین آب پالایشگاه و پتروشیمی ایلام ایجاد شده است، افزود: بحث تامین اعتبار اجرای سیستم تصفیه خانه ورودی پالایشگاه در مسیر آب ارسالی از سد، اهمیت زیادی دارد که با جدیت در حال پیگیری است.

وی از افزایش چشمگیر محصولات تولیدی این پالایشگاه در سال جهش تولید خبر داد و گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری، گاز شهری 25 درصد، میعانات گازی 17 درصد، گوگرد 35 درصد و گاز مایع خام 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته که انتظار می‌رود این روند مثبت تا پایان سال ادامه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام به برخی دستاوردهای شرکت در طول سال گذشته اشاره و تصریح کرد: کسب تقدیرنامه 5 ستاره جایزه سرآمدی و بهبود مستمر، رتبه اول پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رتبه اول اجرای قانون سلامت اداری، کسب تندیس نقره‌ای مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت، اخذ سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهی و تبدیل شدن آزمایشگاه شرکت بعنوان یک آزمایشگاه مرجع، تنها بخشی از دستاوردهای این شرکت بوده است.

نوریان با اشاره به استفاده از ظرفیت بالا بودن مرکاپتان در LPG و میعانات گازی برای تولید ادورانت به‌عنوان یک محصول استراتژیک، افزود: این واحد صنعتی برای افزایش تولید محصولات جانبی، برنامه های مدونی طراحی و در دست اقدام دارد که در آینده نزدیک، مطالعات و کارهای اجرایی آن آغاز می شود.

وی از نصب و راه اندازی زباله سوز پساب صنعتی در این پالایشگاه در سال جاری خبر داد و افزود: با  نصب و راه اندازی زباله سوز واحد تصفیه خانه پساب صنعتی، لجن های تولیدشده در واحد تصفیه خانه پساب صنعتی، به نحو مطلوبی امحا می شوند که گامی مؤثر در راستای مدیریت پسماند و حفظ محیط زیست در این شرکت می باشد. در این ارتباط پروژه های مهم دیگری همچون مطالعات طراحی پایه پروژه بازیابی حرارتی از خروجی توربین های گازی (HRSG) انجام شده و اجرای پروژه احداث واحد TGTU نیز در حال پیگیری است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: ایجاد اشتغال مستقیم برای حدود یک هزار نفر نیروی کار و فرصت‌های شغلی غیرمستقیم، کمک به رشد و توسعه پیمانکاران بومی، خرید بخش قابل‌توجهی از تجهیزات عمومی مورد نیاز پالایشگاه در داخل استان و منطقه، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی استان در زمینه‌های پژوهش، بخشی از تأثیرات این پالایشگاه در توسعه پایدار استان بوده است.

نوریان با اشاره به اینکه عمده مصرف‌کنندگان گاز این پالایشگاه مربوط به بخش خانگی است، افزود: در فصل سرما و افزایش مصرف گاز، وجود این پالایشگاه بسیار بااهمیت‌تر می‌شود، به‌نحوی‌که علاوه بر استان ایلام، استان‌های همجوار از محصول گاز شهری این شرکت بهره‌مند ‌می‌شوند و از زمان راه‌اندازی تاکنون، مصرف‌کنندگان این استان‌ها با کمترین افت فشار مواجه بوده‌اند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/07/13 - ١٣:٠٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 492