صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار مناطق عملیاتی انتقال گاز  
اخبار حاوی کلید واژه (,)


نسخه چاپي

کارنامه‌ای درخشان از نخستین‌های خودکفایی در انتقال گاز؛

دستگاه نوارپیچ اتوماتیک خطوط لوله 56 اینچ ساخته شد

دستگاه نوارپیچ اتوماتیک هم‌زمان با گرامی‌داشت هفته دولت و در راستای رونق تولید برای نخستین بار درسطح کشور در منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران به عنوان پایلوت، ساخته و گواهی ثبت اختراع شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران، در این باره اظهار داشت: انجام عملیات نوارپیچی در تعمیرات خطوط لوله یکی از کارهای سخت و زمان بر بود که تا پیش ازاین امکان بهره گیری از دستگاه ساخت داخل وجود نداشت و به صورت  دستی یا از دستگاه های خارجی استفاده می شد .

وی، در ادامه به کسب گواهی ثبت اختراع این دستگاه اشاره کرد و افزود: به منظور خود اتکایی در سال رونق تولید با همکاری پارک علم و فن آوری خلیج فارس بوشهر به شکل اختصاصی برای خطوط لوله 56 اینچ و به شکل کاملا اتوماتیک طراحی و ساخته شد.

توکلی افزود: ساخت این دستگاه استفاده از نیروی انسانی را به طور چشمگیری کاهش داده و به همین دلیل علاوه بر افزایش سرعت پیچیدن نوار و یکنواختی آن، تنش اعمال شده بر روی نوار، خطای انسانی متداول در نوار پیچی دستی را از بین می برد. 

وی تصریح کرد: به کارگیری این دستگاه درعین حال که از دقت و سرعت بالایی برخوردار است، سرعت کار نوارپیچی خطوط لوله انتقال گاز را تا 8 برابر نسبت به حالت فعلی افزایش می دهد. 

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان این که انجام عملیات نوارپیچی اتوماتیک خطوط لوله انتقال گاز صرفه جویی 65 درصدی اقتصادی را به همراه دارد، گفت: قابلیت نوارپیچی اتوماتیک این دستگاه در سطح شیب دار تا مثبت و منفی 20 درجه است.

به گفته وی، پس ازانجام مراحل اتصال لوله های انتقال گاز، می توان با گذاشتن دستگاه روی لوله و قراردادن نوارهای عایقی دردستگاه، عملیات پوشش لوله های فشارقوی انتقال گاز را به صورت اتوماتیک انجام داد به گونه ای که یک اپراتور به تنهایی نیز قادر به انجام این عملیات خواهد بود.

توکلی خاطرنشان کرد: هم اکنون دستگاه ثبت اختراع شده در مراحل تجاری سازی و تولید انبوه قراردارد و با توجه به پتانسیل و دانش بومی سازی می بایست اهتمام ویژه ای جهت تولید قطعات و تجهیزات آن در داخل کشور فراهم شود تا به یاری خداوند متعال روز به روز در جهت طراحی و ساخت ابزارآلات و تجهیزات صنعتی به دانش و خودکفایی بیشتری دست یابیم.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/06/06 - ١٦:٠٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3876
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: