صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران؛ یکی از راهبردی‌ترین مناطق انتقال گاز

سفر به شیراز، شهر باغ‌های نارنج و نارنجستان‌ها، شهر گلزارها و گلستان‌ها، شهر بوستان‌های طبیعت، همیشه زیباست و دل‌انگیز! خواه برای تماشا، خواه برای انجام وظیفه، به هر روی، همیشه تو را با بوی خوش نارنج و صدای لسان‌الغیبش مدوهوش و از خود، بیخود می‌سازد!

شهر گلستان‌های دانش و معرفت، شهر حجره‌‌ها و حوزه‌ها، مکتب‌ها و مکتب‌خانه‌ها، شهر دانشگاه‌ها و محافل علمی و در یک کلام شیراز، شهر هنر و معرفت بار دیگر در دهمین روز از آخرین ماه فصل عشق و دلدادگی، میزبان کاروان کوچکی از خبرنگاران حوزه گاز شد تا روی دیگر خود در تلاش میان انسان و آهن و فولاد را به نمایش بگذارد.

در ادامه سفر به پالایشگاه پارسیان و دیدن عظمت هم‌آغوشی‌های آهن و فولاد و تسلط دستانی توانگر بر تن خسته‌شان، راهی منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران شدیم تا تلاش جمعی دیگر از خستگی‌ناپذیران این مرز و بوم را که با هدف گرم کردن خانه‌های مردم، تمام همت و توان خود را به کار می‌گیرند، به سینه سپید کاغذ بسپاریم. 

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر دو روزه را با هم پی می‌گیریم.

                                  ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

به محض ورود به فرودگاه شیراز، با استقبال گرم همکاران روابط عمومی منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران روبرو شدیم. قصد داشتیم طبق قرار قبلی، بی‌وقفه کار خود را آغاز کنیم تا قبل از غروب، بتوانیم کمی هم ره‌توشه از یادمان‌های باستانی شهر شعر و ادب با خود به ارمغان ببریم.

ادامه مسیر را با دوستان روابط عمومی و مهندس ولی‌الله فرخی، مدیر منطقه 5 عملیات انتقال گاز همراه می‌شویم؛ منطقه‌ای که گاز انتقالی خود را از میدان گازی دالان فراشبند، پالایشگاه‌های پارس جنوبی، فجرجم و پارسیان دریافت می‌کند. مقصد، خط انتقال گاز 24 اینچی پتروشیمی شیراز است که از خط چهارم سراسری انشعاب گرفته و خوراک مورد نیاز پتروشیمی را تأمین می‌کند؛ جایی در نزدیکی مرودشت، حوالی تخت جمشید و نقش رستم!

به محل اجرای عملیات تعویض پوشش خط می‌رسیم. تصوراتم را که با همکاران در میان می‌گذارم، می‌بینم همه تقریباً در همین حال و هوا هستند! عبور از نقش رستم و توضیحات دوستان در باب آن، بازگشت ذهنی به محل کار را برایت دشوار می‌سازد!

میهمانی لوله و خاک! 

دل که از نقش و نگارها می‌کنم، در میان تلی از خاک، با کارگران و مهندسانی روبرو می‌شوم که با لبی خندان در حال توضیح شرایط موجود، چگونگی حفر گودال و جا دادن خط لوله در عمق زمین برای مدیر منطقه هستند!

فرخی با لباسی سراپا سپید، کنار لوله ایستاده و نظاره‌گر اجرای عملیات تعمیرات است. با ندای همکاران به سمت ما می‌آید و پس از خوشامدگویی، از ما دعوت می‌کند تا به درون حفره برویم و عملیات تعویض پوشش را از نزدیک ببینیم. این دعوت چنان خالص و بی‌ریا است که گویی تو را به میهمانی لوله و خاک می‌خواند!

با پرسش‌های پی در پی ما، سخن آغاز می‌کند: در آخرین پیگرانی هوشمندی که تابستان امسال انجام شد، 11 نقطه را شناسایی کردیم تا تعمیرات انجام شود. با هماهنگی شرکت گاز استان فارس و پتروشیمی شیراز، در یک بازه زمانی کوتاه، ظرف 6 روز کاری با برنامه‌ریزی شبانه‌روزی، تعمیرات این 11 نقطه را انجام دادیم.

به اعتقاد من، تمامی دست‌اندرکاران و کارکنان شرکت ملی گاز برای یک‌بار هم که شده باید راهی مناطق عملیاتی، پالایشگاه‌ها و مسیر صعب‌العبور خطوط لوله و ... شوند تا از نزدیک، تلاش بی حد و مرز این رادمردان را ببینند. شاید اگر این مهم می‌توانست به تک‌تک مردم ایران زمین تعمیم یابد، امروز نیاز به این همه فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه و ایمن گاز، این انرژی پاک نبود!

همراه با مدیر منطقه 5 عملیات انتقال گاز راهی یکی از ایستگاه‌های تقویت فشار گاز می‌شویم؛ ایستگاه تقویت فشار ارسنجان (سعادت‌شهر). جاده‌ای خاکی که از نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی استخر و .... می‌گذرد و یادمان گذشتگان را برایت زنده می‌کند.

یکی از عجایت مزارع اطراف، آن است که سطح وسیعی از این مزارع زیرکشت پیاز رفته است! که به گفته همراهان، محصول بسیار خوبی هم دست می‌دهد. راه از میان دشت‌ها و مزارع اطراف شیراز عبور می کند.

تا به ایستگاه مورد نظر برسیم، مصمم می‌شویم که بدون اتلاف وقت و در ماشین، پرسش‌های خود از مهندس فرخی را مطرح کنیم. ابتدا از او می‌خواهم توضیحی مختصر در خصوص وسعت منطقه و ویژگی‌های خاص آن بدهد.

مهندس فرخی می‌گوید: منطقه 5 عملیات انتقال گاز با حدود 128 هزار کیلومتر مربع گستردگی در استان فارس، قسمت‌هایی از استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و یزد را با مرکزیت شیراز تحت پوشش دارد و با اختلاف دمایی حدود ۳۵ درجه بین دو ایستگاه که ناشی از دمای منفی 20 درجه در سردترین ایستگاه و 56 درجه در گرم‌ترین ایستگاه تقویت فشار است، یکی از عجیب‌ترین مناطق به لحاظ آب و هوایی را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه می‌افزاید: 4500 کیلومتر خط لوله، 15 ایستگاه تقویت فشار گاز در ۸ موقعیت جغرافیایی و 5 مرکز بهره‌برداری با وجود خطوط سراسری دوم، سوم، چهارم، هشتم و دهم، در این منطقه قرار دارد، ضمن آن که تحویل گاز به صنایع بزرگ شیراز نیز از عمده وظایف این منطقه محسوب می‌شود.

مدیر منطقه 5 عملیات انتقال گاز در خصوص پروژه‌های در دست اقدام منطقه 5 انتقال گاز می‌‌گوید: پروژه احداث ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان و پروژه ایستگاه تقویت فشار نورآباد از طرح‌هایی هستند که در منطقه 5 انتقال گاز باید اجرا شوند.

به این موارد، باید پروژه‌های تعویض پوشش بر روی خطوط سراسری دوم و سوم، ساخت ابنیه و امکانات ساختمانی بر روی خطوط‌، تعمیرات و نگهداری توربوکمپرسورها و توربین های گازی ایستگاه‌های تقویت فشار گاز مختلف را نیز افزود.

فرخی در خصوص حفظ حریم خطوط لوله می‌گوید: همه نیروهای ما جوان و متخصص هستند. نیروهای بومی که هم گاز را به خوبی می‌شناسند، هم کاربلد هستند و هم بر منطقه تحت پوشش انتقال گاز، اشراف کامل دارند. ما در این منطقه، هم حجم زیادی خط لوله و هم انواع توربین‌ها و توربوکمپرسورهای خارجی را داریم که با تلاش نیروهای‌مان، دانش فنی ساخت و تعمیر آنها بومی‌سازی شده و در این زمینه دغدغه‌ای نداریم.

 

حفظ حریم خطوط لوله؛ یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت

وی در ادامه می‌افزاید: با این حال، یکی از دغدغه‌های اصلی ما حفظ حریم خطوط لوله انتقال گاز است چرا که حریم خطوط لوله تأثیر به سزایی در حفظ و امنیت و آسایش هموطنان و مجاوران خطوط انتقال گاز دارد.گروه های گشت و کنترل حریم، به طور شبانه‌روزی به حراست از همه خطوط انتقال گاز منطقه می‌پردازند. ما همه آموزش‌های لازم را به هم‌جواران خطوط از جمله کشاورزان ارائه کرده‌ایم، با این حال گاهی شاهد بروز تخلفاتی هستیم که آن را با صدور اخطاریه کتبی و پیگیری از طریق مراجع قضایی و انتظامی رفع می‌کنیم.

این در حالی است که به صورت منظم و دوره‌ای نیز با سازمان‌های مختلف در سطح استان جلسات متعددی داریم که موجب شده پیش از شروع هرگونه عملیات عمرانی، استعلام و هماهنگی با منطقه 5 را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر منطقه 5 عملیات انتقال گاز درباره همکاری با پیمانکاران بومی برای اجرای طرح‌ها و ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی می‌گوید: در حال حاضر، ارتباط و تعامل دو سویه‌ای بین پیمانکاران بومی و مراکز علمی وجود دارد که امکان کسب تجربه برای بخش دانشگاهی و آگاهی از روش‌های علمی نوین در خصوص اجرای طرح‌ها برای منطقه 5 انتقال گاز را فراهم آورده است.

به ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان می‌رسیم؛ ایستگاهی بسیار بزرگ با تجهیزاتی بزرگ‌تر! تجهیزاتی که حال، وظیفه حفظ و تعمیر آنها، بر عهده متخصصان و کارکنان ایرانی است که باید دانش ساخت، تعمیر و نگهداری از آنها را بومی‌سازی کنند.

به اتاق کنترل ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان می‌رویم. انگار فیلم روی دور کند است! کارکنان با تأنی مشغول چک کردن فشار گاز ورودی و خروجی ایستگاه هستند. کنترل سلامت و کارکرد تجهیزات عظیم این ایستگاه از دیگر وظایف آنان است.

ساخت تجهیزات جدید؛ نمادی از خودباوری

بنا به باور بسیاری از مسئولین و دست‌اندرکاران، شرکت ملی گاز ایران پیشتاز «حمایت از کالای ایرانی و ساخت داخل» است، امر مهمی که امروز نیاز کشور است و مورد توجه رهبر معظم انقلاب و ارکان کشور برای حمایت از اشتغال، خودباوری، ایجاد ارزش افزوده، صیانت از منابع، صرفه‌جویی ارزی و بسیاری مسایل دیگر ....

همچنان که در ایستگاه قدم می‌زنیم، بحث در مورد این مقوله یعنی حمایت از کالای ایرانی را آغاز می‌کنیم. از وی می‌خواهیم که این پیشرو بودن شرکت گاز را در عمل و حال که در میان قطعاتی از آهن و فولاد، با تلاش مردان گازی، زندگی را به نظاره نشسته‌ایم، به ما نشان دهد.

به گفته فرخی، به منظور حمایت از کالای ایرانی، ساخت و تعمیر تجهیزاتی که به‌صورت عمده از خارج از کشور تهیه شده‌اند، هم‌اکنون از سوی سازندگان و نیروهای داخلی انجام می‌شود. در واقع، توانایی‌های شرکت‌های استانی شناسایی و از نیروهای بومی توانمند دعوت به همکاری شده است.

وی ادامه می‌دهد: به همین دلیل، اکنون ساخت تجهیزات جدید یا تعمیر تجهیزات قدیمی را با تکیه بر توان داخلی انجام می‌دهیم.

رتبه برتر در ایمنی، بهداشت و محیط زیست

یکی از نکاتی که در هر بخش از صنعت باید رعایت شود، اصول ایمنی، بهداشت و محیط زیست است که منطقه 5 انتقال گاز در این زمینه، رتبه برتر HSE را در بین مناطق عملیاتی به خود اختصاص داده است. به این امر، باید کسب تندیس زرین خدمات سبز کشوری از سازمان محیط زیست را نیز که برای نخستین بار در سطح شرکت ملی گاز ایران رخ داده، افزود.

مهندس فرخی با بیان این مطلب، خاطرنشان می‌کند: یکی از مهم‌ترین اقدامات در حوزه حفظ محیط زیست، اجرای پروژه بزرگ جلوگیری از هدررفت گاز طبیعی است.

مدیر منطقه 5 انتقال گاز درباره اجرای این طرح توضیح می‌دهد: اجرای طرح جلوگیری از هدررفت گاز طبیعی، هزینه هنگفتی را به خود اختصاص داده، اما استفاده از روش‌های نوین در همه مناطق عملیات انتقال گاز موجب شد تا مشکل تخلیه گاز هنگام انجام عملیات تعمیرات از بین برود.

وی ادامه می دهد: این یک دستاورد بزرگ است که با اجرای آن، گاز به عنوان یک سرمایه ملی و ثروت ارزشمند، از خطوط انتقال مورد نظر، به صورت نابجا تخلیه نمی‌شود و صرفه‌جویی حاصله از محل اجرای این طرح نسبت به هزینه اجرای آن، ارزش بسیار بالاتری دارد.

در واقع، شاید بهتر باشد بگوییم که این طرح هم جنبه اقتصادی دارد، هم زیست محیطی؛ افزون بر این که، این طرح، ریسک‌های عملیاتی بسیار سنگین روی لوله‌های آغشته به گاز را نیز کاهش داده است.

گامی کوچک با کارکنان انتقال گاز

همراه با مهندس فرخی به بازدید از بخش‌های مختلف تأسیسات ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان می‌پردازیم. سر و صدا بیداد می‌کند! و در این سر و صدای زیاد، تمام حواس کارکنان در پی انتقال ایمن و پایدار گاز است. تنها عشق به این کار می‌تواند آن‌ها را سر پا نگاه دارد تا از این «عشق» به لوله‌های گاز تزریق کنند و امید را میهمان خانه‌های مردم سازند!

فرخی در انتهای این راه با بیان این که امسال برای نخستین بار المپیاد بهره‌برداران از سوی شرکت انتقال گاز ایران برگزار شد، می‌گوید: منطقه 5، در این المپیاد مقام سوم را کسب کرد. هوش، تخصص، تجربه و سرعت عمل از مهم‌ترین ویژگی‌های کارکنان و بهره‌برداران همه مناطق انتقال گاز است تا گازرسانی به سراسر کشور بی‌وقفه و ایمن ادامه داشته باشد و من مطمئنم که در دوره‌های بعدی، ما موفق به کسب مقام نخست هم خواهیم شد.

عکس یادگاری با دوستان و همکاران منطقه 5 عملیات انتقال گاز ایران، پایان‌بخش این تور منطقه‌ای و ایستگاهی بود. ضمن آن که این موارد، تنها بخشی از فعالیت‌های کارکنان منطقه 5 انتقال گاز است تا گاز را بی‌وقفه، ایمن، پایدار و پاک به همه شهرها و روستاهای بخش‌هایی از استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و یزد با مرکزیت شیراز برسانند.

نقش رستم و تخت جمشيد    
زندگي را در يادمان ها بايد جست تا بتوان تار و پود زيباتري بر نقش قالي زندگي بافت!

پيشنهاد بازديد از تخت جمشيد و لختي درنگ در دوران تاریخی هخامنشي، از سوي  مهدی دهقاني، رييس روابط عمومي منطقه ٥ عمليات انتقال گاز، يكي از بهترين هاي اين سفر خاطره انگيز به شهر شعر و شاعري بود.

این سفر هم همانند دیگر سفرها، سرانجام واژه «پایان» را به زیبایی هجی کرد تا قلم سخن «آغاز» کند و بنگارد آن‌چه را که دیگران نمی‌بینند و تنها «آسایش» آن را سرمه چشمان خود می‌کنند.

باید کمر همت بست و توش و توان این تلاش‌گران گازی را بر صفحه سپید نگاشت تا شاید ذره‌ای از زحمات آنان که در گرما و سرما و در فلق و شفق بدون چشمداشتی کار می‌کنند تا گرما را به مردم ببخشند، جبران کند؛ هرچند که انتقال گاز پایدار و ایمن، سرلوحه برنامه راهبردی و هدف‌گذاری بلندمدت شرکتی قرار گرفته و بر آن، پای می‌فشارد که تحت هیچ شرایطی به «جبران» نمی‌اندیشد؛ چراکه لبخند شاد کودکان پناه‌یافته از سرما، بالاترین «جبران» است.

فردا روزی دیگر است و تلاشی دوباره برای همراه شدن با  سخت‌کوشان گازی کشور.

روابط عمومي شركت ملي گاز ايران

خبرنگار: سهيلا زماني

آلبوم تصاویر

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/10/05 - ١٢:١٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 7338