صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد:

آمادگی کامل شرکت ملی گاز ایران برای ورود به فصل زمستان

هدایت و رهبری در هر سازمانی امری ضروری است؛ چراکه رشد و ارتقای سازمان در گرو رهبری صحیح و دقیق است. رهبر را از این جهت می‌توان مهم برشمرد که به عنوان مغز متفکر سازمان عمل می‌کند.

در شرکت ملی گاز ایران که بیش از نیم قرن از تأسیس آن می‌گذرد، واحد دیسپچینگ (مرکز کنترل) را می‌توان به عنوان مغز متفکر آن برشمرد؛ چراکه این واحد با دریافت لحظه‌ای داده‌های عملیاتی تولید، انتقال و توزیع گاز و تحلیل داده‌های فوق از طریق سامانه‌های پیشرفته اسکادا، راهبری شبکه تأمین گاز کشور را به صورت لحظه‌ای انجام می‌دهد.

بر این اساس و همچنین با توجه به رسیدن به فصول سرد سال، بر آن شدیم که سخن کوتاه با مهدی جمشیدی دانا مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران داشته باشیم تا از چند و چون برنامه‌ها و اقدامات این واحد اطلاع پیدا کنیم.

گپ و گفتی صمیمی با مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران را با هم پی می‌گیریم.

                                     ********************************    

آقای مهندس در ابتدا شرح مختصری از ورودتان به صنعت گاز بگویید.

سال ۶۹ با مدرك تحصيلی ليسانس مهندسي شيمي از دانشگاه نفت وارد صنعت نفت و مشغول به كار شدم. قبل از سمت فعلی، در سمت‌های مدير برنامه‌ريزي شرکت انتقال گاز ايران و مدير هماهنگي و نظارت بر توليد شرکت ملی گاز ایران مشغول فعالیت بودم.

با توجه به در پیش بودن فصول سرد سال، در خصوص آخرین وضعیت برنامه‌های تعمیرات اساسی و میزان موفقیت َآن‌ها توضیح دهید؟

برنامه‌های تعمیراتی پالایشگاه‌های گاز و تأسیسات شبکه انتقال گاز کشور مطابق برنامه مصوب ابلاغی وزیر نفت از فروردین ماه سال جاری آغاز و تاکنون بيش از 95 درصد پيشرفت داشته است؛ ضمن آن که مطابق هر سال، در موعد مقرر (نیمه آبان ماه)، کلیه تعمیرات پالایشگاه‌ها به اتمام خواهد رسید.

در زمینه تعمیرات تأسیسات شرکت انتقال گاز نیز با هماهنگی‌های صورت پذیرفته، کلیه برنامه‌های تعمیراتی به اتمام رسیده است. بدیهی است انجام به موقع تعمیرات در بخش پالایشگاهی و شبکه انتقال گاز کشور، نویدبخش تولید و انتقال پایدار گاز در فصل زمستان خواهد بود.

آقای مهندس! گویا روزهای سرد سال با توجه به ورود جبهه‌های هوای سرد به کشور، در برخی نقاط زودترآغاز شده است، با توجه به این موضوع، میزان آمادگی شرکت برای ورود به فصل سرد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به این‌که تعمیرات و آماده‌سازی تأسیسات مطابق برنامه مصوب به انجام رسیده و از نیمه دوم آبان ماه نیز همزمان با افزایش تولید از میادین مشترک پارس جنوبی و نیز متناسب با آن، بهره‌برداری از ایستگاه‌های تقویت فشار دیلم، حسینیه، اهواز و کوهدشت و همچنین بخشی از خط نهم سراسری، میزان تولید گاز افزایش می‌یابد، می‌توان گفت كه شرکت ملی گاز ایران با اطمینان از آمادگی کامل تأسیسات، مهیای ورود به فصل زمستان بوده و آمادگی قابل قبولی جهت شروع فصل پرمصرف سال را دارد.

اکنون این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به این که بیش از 70 درصد سهم انرژی کشور سوخت گاز است، آخرین تدابیر مدیریت دیسپچینگ برای راهبری زنجیره مهم و راهبردی تأمین این انرژی پاک چیست؟

با انجام طرح توسعه سامانه پیش‌بینی مصرف گاز در بخش خانگی در فصل سرد، پیش‌بینی تقاضای بخش مذکور با دقت بالاتری صورت گرفته و به تبع آن، با افزایش تولید پالایشگاه‌ها و بهره‌برداری از ملزومات انتقال، راهبری شبکه گاز کشور به بهترین نحو ممکن صورت خواهد پذیرفت. همچنین با بهره‌برداری از مرکز پشتیبان دیسپچینگ ملی گاز، قابلیت اطمینان از راهبری شبکه در زمان اضطراری و بحران نیز فراهم شده است.

به‌عنوان آخرین پرسش، آقای مهندس! هرساله با فرا رسیدن فصل سرد سال، جلسات سوخت‌رسانی برگزار می‌شود، لطفاً در خصوص تشریح اهداف و برنامه‌های  این جلسات و زمان و کیفیت و استمرار آن مطالبی را ارائه بفرمایید.          

مطابق روال سال‌های گذشته با هدف هماهنگی بخش‌های مختلف زنجیره تأمین گاز و سهولت در رفع مشکلات این بخش‌ها، جلسات سوخت زمستانی از اواخر آبان ماه به صورت هفتگی و در صورت لزوم در فواصل زمانی کوتاه‌تر با حضور معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تا پایان زمستان سال جاری تشکیل خواهد شد.

علاوه بر آن، جلسات هماهنگی با مسئولین شرکت‌های پخش فرآورده‌های نفتی و توانیر از ابتدای سال جاری به منظور حصول اطمینان از تأمین انرژی کشور برگزار شده و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار سهیلا زمانی

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/08/14 - ١١:٢٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 7857