صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

جهش گازرسانی درآذربایجان غربی؛ تدبیری که امید آفرید

جهش گازرسانی در آذربایجان غربی؛ مفهومی زیبا که استاندار آذربایجان غربی در مراسم بهره برداری از طرح‌های گازرسانی که با حضور رئیس جمهوری و بصورت ویدئو کنفراس، برگزار شد، خطاب به وی و در توصیف وضعیت گازرسانی در این استان عنوان کرد.

به گواه ارقام و اعداد، مفهوم جهش گازرسانی تنها یک مفهوم نبوده، بلکه توصیفی دقیق از واقعیتی بود که به مدد تدبیر، محقق گردید و به تقویت امید در جان و جهان مردمان این استان مرزی انجامید.

هفت سال پیش، وضعیت گازرسانی در آذربایجان غربی، در مقایسه با ظرفیت‌ها و شایستگی های این مردم و همچنین در مقایسه با دیگر استان‌ها، بسیار «نا امید» کننده بود. محرومیت عمیق چهره این استان زیبا را خراشیده و هاشور زده بود. در حالی که در سال 92، سایر استان‌های همجوار آذربایجان غربی از میزان برخورداری بالای 70 درصدی خانوار روستایی بهره مند بودند، این استان شاهد برخورداری تنها ، 28 درصدی خانوار روستایی از گاز، این نعمت خدادادی بود.

این رقم به تنهایی تصویری گویا از وضعیت نامطلوبی را به دست می دهد که مردمان این خطه از ایران عزیز را درگیر خود ساخته بود. اما تدابیر بکار رفته و توجه روز افزون به مساله گازرسانی و رسیدن میزان برخورداری خانوار روستایی از گاز طبیعی استان به رقم 71 درصد در سال ،99 بخوبی بیانگر این نکته است که «انقلاب گازرسانی در آذربایجان غربی»، مفهومی واقعی و به معنای دقیق کلمه بوده که طی 7 سال گذشته، محقق شده و همچنان نیز ادامه دارد.

گازرسانی در آذربایجان غربی در 7 سال گذشته، بیش از دو برابر آن از ابتدا تا  سال 92

به گفته مدیر عامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی، گازرسانی در این استان در هفت سال گذشته از چنان شتابی برخوردار بوده که تعداد روستاهای گازدار شده استان در دولت تدبیر و امید بیش از دو برابر روستاهای گازدار از ابتدای تاسیس شرکت تا سال 92 بوده است.

از دیدگاه علیرضا شیخی، این رخداد بزرگ و کار عظیم صورت گرفته، نتایج بسیار مثبت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و استراتژیک به همراه داشته و وضعیت رفاه اجتماعی و زیرساختی برای توسعه متوازن استان را دگرگون و بر میزان رضایتمندی مردمی، تاثیری شگرف ایجاد کرده است.

وی براین باور است که گازرسانی هم در بخش خانگی و هم در بخش صنعتی در این چند سال واجد چنان ثمرات مهمی بوده که درکنار موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن استان با سه کشور همسایه، ویژگی منحصر بفرد و استراتژیکی به این استان بخشیده است، به طوری که حال، با توسعه گازرسانی در استان، زمینه صادرات این کالای ارزشمند به کشورهای همسایه نیز فراهم شده تا آذربایجان غربی در آینده نزدیک به یکی از کریدورهای مهم صادرات گاز کشور تبدیل شود.

شیخی به مقایسه روند توسعه گازرسانی در سال‌های گذشته با سال‌های پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم می پردازد و می‌گوید: در سال 92، تنها 304 روستای آذربایجان غربی از نعمت گاز طبیعی بهره مند بودند، این درحالی است که با گازرسانی به 866 روستا طی این 7 سال، 43 درصد به خانوار بهره‌مند روستایی اضافه شد که این رقم به معنی افزایش شاخص رفاه در بین جمعیت روستایی، کمک به مؤلفه کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها و همچنین افزایش رضایتمندی مردمی در این منطقه حساس به لحاظ امنیتی و استراتژیک است.

وی وضعیت گازرسانی به شهرها را نیز در بازه زمانی 92 تاکنون بسیار مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: در بخش شهری نیز خانوار بهره مند از گاز طبیعی از 96 درصد در سال 92، به رقم  99.6 درصد در سال 99 رسیده و ما امروز در نقطه‌ای قرار داریم که بسیاری از شهرهای آذربایجان غربی در آستانه سبز شدن قرار گرفته‌اند.

گاز؛ موتور پیشران توسعه استان آذربایجان غربی

تامین انرژی صنایع، واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی، یکی از اصلی ترین زیرساخت‌های توسعه متوازن است. بدون انرژی پایدار، ارزان و در دسترس، ریل گذاری برای توسعه، امری محال به حساب می آید. این موضوع در جهان نیز به خوبی مشاهده می شود و ما شاهد آن هستیم که چگونه جهان برای رسیدن به توسعه پایدار، تشنه انرژی است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی، این شرکت با تامین پایدار گاز طبیعی، نقش موثری در تامین زیرساخت‌های لازم برای توسعه استان فراهم آورده است.

وی بر این باور است که گاز طبیعی، سهم 75 درصدی در سبد انرژی استان دارد و این امر، شرکت گاز استان آذربایجان غربی را به موتور پیشران توسعه این استان تبدیل کرده است.

تقوی، رئیس گازرسانی به صنایع شرکت گاز استان آذربایجان غربی نیز با اعلام اینکه تحولی در عرصه گازرسانی به صنایع در استان در چند سال اخیر روی داده است، گفت: در سال 92، تنها 682 واحد صنعتی به شبکه گاز طبیعی متصل بودند که این رقم امروز به بالای 1266 مورد واحد صنعتی رسیده است.

به گفته تقوی، هم اینک 22 شهرک صنعتی، کارخانه های پتروشیمی استان، نیروگاه‌ها و واحدهای تولیدی متعددی توسط گاز طبیعی، تامین سوخت می شوند و 130 ایستگاهCNG ، سوخت نزدیک به 50 درصدخودروهای تردد کننده در استان را تامین می کنند که این امر نه تنها به لحاظ اقتصادی برای صاحبان خودروها مقرون به صرفه است، بلکه از حیث زیست محیطی نیز نقش اساسی در کاهش آلایندگی های زیست محیطی و آلودگی هوا ایفا می‌کند.

گازرسانی به صنایع و همچنین روستاها در این سرزمین کوهستانی و جنگلی باعث شده که محیط زیست زیبا و منحصر به فرد این استان  نیز از آسیب های جدی در امان باشد. گازرسانی به روستاهای مرزی باعث شده که امروز مردم این روستاها و مناطق، برای تامین سوخت مورد نیاز خود در تابستان و زمستان، دست به دامان چوب درختان جنگل‌های انبوه استان نشده، درختان چند هزار ساله جنگل‌هایی مانند بیوران سردشت را به آتش آتشدان‌های خود نینداخته و این میراث طبیعی، طبیعت بکر و جنگل‌های پرشکوه را از بین نبرند.

جهش گازرسانی ادامه دارد

جبران عقب ماندگی‌ها و توسعه عملیات گازرسانی همچنان در استان ادامه دارد و این کار به گونه‌ای پیش رفته که به باور برخی، آذربایجان غربی امروز به یک کارگاه بزرگ گازرسانی تبدیل شده است. منطقه ای که پروژه های عمرانی مانند گازرسانی در آن، به دلیل کوهستانی بودن منطقه و همچنین صعب العبور بودن جاده ها و مسیرها، بسیار زمان بر و پرهزینه است.

اما به باور محمودی آذر، رئیس واحد مهندسی و اجرای طرح‌ها، کوه‌های سر برافراشته استان، جنگل‌های انبوه منطقه، دره‌های عمیق و رودخانه های پرآب آن، حریف همت تکنسین‌ها، مهندسان و کارکنان شرکت گاز آذربایجان غربی برای رفع محرومیت از چهره این استان نشده است.

به گفته وی، وضعیت زمین شناختی، طولانی بودن فصل سرما و به تبع آن، کاهش فصل کاری در کنار جاده‌های صعب‌العبور و رودخانه های عریض، باعث نشده تا هیچ پروژه‌ای از طرح‌های برنامه‌ریزی شده متوقف و یا اجرای آن نیمه تمام رها گردد و امروز شاهد آن هستیم که سراسر آذربایجان غربی از شمالی‌ترین نقطه آن در بازرگان و ماکو تا جنوبی‌ترین آن در تکاب و سردشت - که نزدیک به 1000 کیلومتر فاصله وجود دارد- تحت عملیات گازرسانی قرار دارند.

وی ادامه می دهد: در 7 سال گذشته، هرسال به طور میانگین بیش از 1000 کیلومتر شبکه گازرسانی و خط انتقال در استان اجرا شده تا اینکه امروز لوله های نهفته در دل خاک پاک این دیار، به بیش از 14 هزار کیلومتر برسد و همچون رگ‌هایی، انرژی را در جان این استان پهناور توزیع کند.

گستره عظیم این استان و نگاه عادلانه به گازرسانی در سراسر استان به گونه‌ای است که سختی‌ها به مدد همت و تلاش کارکنان شرکت گاز استان یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته می‌شود تا لوله های فولادین همچون رگ‌های گرما‌بخش در سراسر کالبد این دیار «رنگین کمان اقوام و ادیان» گسترده گردد و امید را به خانه و کاشانه مردمان پرتلاش و سخت‌کوش آن برساند.

در ادامه همین تلاش‌هاست که به گفته رئیس واحد برنامه‌ریزی و کنترل شرکت گاز استان آذربایجان غربی، امروز شاهد گازرسانی به 4 شهر باقی مانده استان و 478 روستا نیز هستیم.

جمشید درستکار بر این باور است که با بهره‌برداری از پروژه‌های در دست اجرا، وضعیت برخورداری آذربایجان غربی از میانگین کشوری بالاتر رفته و میزان بهرمندی خانوار روستایی استان به رقم مطلوب 85 درصد خواهد رسید.

این فرآیند یعنی رسیدن رقم خانوار روستایی بهره مند از گاز طبیعی استان از 28 درصد در سال 92 به بالای 85 درصد، رشد دوبرابری گازرسانی به صنایع و اجرای گازرسانی به شهرهایی چون میرآباد به عنوان یکی از سخت ترین پروژه های گازرسانی کشور و همچنین در دست اجرا بودن و در دست مطالعه قرار گرفتن گازرسانی به بالای 900 روستای آذربایجان غربی،  باعث می‌شود باور کنیم که «انقلاب گازرسانی» در سال جهش تولید همچنان ادامه دارد و گام‌های استوار برای سبز شدن آذربایجان غربی محکمتر از قبل برداشته می شود.

کلام آخر

در یک نگاه کلی به وضعیت امروز گازرسانی و برخورداری مردم مناطق محروم و مرزنشین استان آذربایجان غربی،  می‌توان گفت که که طرح های گازرسانی یکی از مهمترین خدمات رفاهی و توسعه ای نظام اسلامی و دولت است که به دوردست ترین مناطق این استان رسانده شده است. امری که امید را در جان و جهان مردمان این دیار، از هر قوم و نژاد و مذهبی، جاری و ساری ساخته است.

رضایت‌مندی بالای 80 درصدی مردم از خدمات شرکت گاز، گواهی بر این ادعا است که امروز مردم آذربایجان غربی بیش از پیش حس می کنند که نه تنها مورد تبعیض واقع نشده اند، بلکه در متن سیاست‌های رفاه گستر و محرومیت‌زدای دولت و نظام اسلامی قرار دارند و در مسیری قرار گرفته‌اند که به سمت بالندگی، آبادانی، پیشرفت و رفاه در حرکت است. روشنای همین مسیر است که لبخند رضایت را بر لبان آنان نشانده است.

به نظر می‌رسد ارقام و اعداد به خوبی نشان می‌دهد «جهش گازرسانی» که از سال 92 شروع شده و سهم 75 درصدی در سبد انرژی استان را به گازطبیعی اختصاص داده، چه نتایج ارزشمندی را بر جای گذاشته است. انقلابی که انرژی گاز طبیعی را به طور عام و شرکت گاز استان را به طور خاص به مهم‌ترین زیرساخت توسعه آذربایجان غربی و به موتور محرکه برای تحقق شعار سال «جهش تولید» تبدیل کرده است. 

 

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار ( شرکت گاز استان آذربایجان غربی): ابوذر غلام نژاد

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/06/16 - ١٤:١٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3246
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: